חולון נחתה באיסטנבול, גיא פניני: ''משחק חשוב מאוד''בשל פארסת הדגלים: הצוות הושעה מחמישה משחקיםמכבי ת''א, בית''ר י-ם, מכבי והפועל חיפה יעמדו לדיןגור שטיינברג ושחר רשף נבחרו כאנשי השנה בשייטסטפן אקה נותח בהצלחה, יחל בשיקום בימים הקרוביםאופטימיות במכבי ת''א, מו''מ כספי מתנהל מול מאמןהפועל ב''ש: ''אסור לנו כרגע להיכנס ללחץ ממכבי חיפה''דוידה: ''תקופה פחות טובה, זה משחק שחייבים לנצח''ספרופולוס: ''לא באנו לשחק חזק, לא היינו מוכנים מנטלית''שביעות רצון במכבי חיפה: ''אנחנו מתחברים בדיוק בזמן''
שמונת המשתתפים בגמר הסבב (טוויטר)

ללא פדרר ונדאל הפצועים: טורניר גמר סבב ה-ATP

שבת | | 11:35    מאת גיא סולומון

שניים מגדולי הטניסאים אי פעם ייעדרו מהטורניר השני בחשיבותו אחרי הגרנד סלאמים וישאירו את הבמה לדג'וקוביץ', מדבדב, זברב, ציציפאס ואחרים. מי צפויים להיות הסוס השחור והאם הסרבי יטייל לתואר נוסף?

עונת הטניס מגיעה לישורת האחרונה  שלה, כאשר מחר (ראשון) תחל אליפות גמר הסבב שתסכם את העונה. עונת 2021 הסתמנה כתחילת חילופי השילטון בצמרת הטניס. השמות הרגילים כמו רפאל נאדאל ורוג'ר פדרר, מגדולי הדור, סבלו השנה מפציעות וכמעט לא שיחקו בחלק השני של העונה. אנדי מארי הבריטי, לשעבר מספר 1 בעולם, מנסה לאחרונה לחזור לטופ. צעירים חדשים פרצו לסבב כמו יאניק סינר האיטלקי הצעיר שפרץ והגיע כבר לטופ 10, קרלוס אלקראז הספרדי בן ה-19 המוכשר, קאמרון נורי הבריטי שזכה באינדיאן וולס הטורניר היוקרתי וממוקם על סף העשירייה הראשונה, רוג'ר פליקס אלייסים הקנדי שהגיע לחצי גמר ווימבלדון וחצי גמר אליפות ארה"ב. לראשונה לאחר 12 שנים שבהם הטורניר התקיים בלונדון באצטדיון ה-O2, הטורניר שינה מקום ועבר לאיטליה, לטורינו שתארח את טורניר סוף השנה עד שנת 2025.

לטורניר הגיעו כמיטב שמונת הטניסאים המדורגים בשמונה המקומות הראשונים בעולם. שני הטניסאים מהגדולים בהיסטוריה, רוג'ר פדרר שזכה בטורניר שש פעמים בעבר ורפאל נדאל החולקים ביניהם 40 תארי גראנד סלאם, לא ייטלו חלק בטורניר השנה עקב הפציעות שלהם, והפינליסט של השנתיים האחרונות דומיניק טים - שסבל מפציעות לאורך העונה - אף הוא לא ישתתף. שמונת השחקנים חולקו לשני בתים של ארבע שחקנים בשיטת ליגה של שלושה סיבובים כשכל שחקן יתמודד אחד נגד השני ושני הראשונים בכל בית יעפילו לחצי הגמר, כאשר יש שני בתים - הבית הירוק והבית האדום.
 


הבית הירוק כולל את המדורג ראשון נובאק דג'וקוביץ הסרבי, סטפנוס ציציפאס היווני (4 בעולם), אנדריי רובלב הרוסי (5 בעולם) וקספר רוד הנורבגי המפתיע (8 בעולם). הבית האדום יכלול את דניל מדבדב הרוסי (2 בעולם), אלכסנדר (סשה) זברב מגרמניה (3 בעולם), מתאו ברטיני האיטלקי (7 בעולם) והוברט הורקאץ' הפולני (9 בעולם).

שני השחקנים שיחליפו במידה והשחקנים מהשמינייה לא יוכלו להמשיך עקב פציעה יהיו יאניק סינר (10 בעולם) האיטלקי המוכשר בן ה-20  שעשה פריצה העונה, זכה ב-4 טורנירים ומדברים עליו  שבעתיד הוא יהיה במקום הראשון בעולם, וקאמרון נורי הבריטי המפתיע מדורג 12 בעולם שזכה בשני טורנירים העונה במיוחד  באינדיאן וולס ועשה קפיצה גדולה בדירוג - ממקום 71 בעונה שעברה להישג שיא 12 בעולם.
 


הבית הירוק

נובאק דגוקוביץ':
אין צורך להציג את הטניסאי הסרבי המעוטר, המדורג ראשון בעולם, מהשחקנים הטובים בהיסטוריה. עונת 2021 הייתה שנה נפלאה נוספת בסבב לדג'וקוביץ' בן ה-34, שנה בה השתווה במספר הגראנד סלאמים לפדרר ונדאל - 20 תארים, זכה בשלושה גראנד סלאמים רצופים (אוסטרליה, רולאן גארוס ו-ווימבלדון) והיה קרוב להשיג את הגראנד סלאם (זכייה בכל ארבעת תארי הגראנד סלאם בעונה אחת), אך הפסיד בגמר אליפות ארצות הפתוחה לדניל מדבדב הרוסי, הפסד שמנע ממנו לעבור את פדרר ונדאל.

דג'וקוביץ שבר את שיא הזכיות בטורנירי המאסטרס עם 37 זכיות כאשר עקף את נדאל ובסה"כ העונה, זכה בחמישה טורנירים וב-86 תאריATP  בקריירה והבטיח בפעם השביעית שיא כל הזמנים את המקום הראשון בסיום העונה, ללא קשר לתוצאה שישיג בטורניר. דג'וקוביץ' זכה 5 פעמים בטורניר סוף השנה (2008, 2012-2015) וינסה להשתוות לפדרר המחזיק בשיא הזכיות בטורניר - שש פעמים. האכזבה היחידה העונה של המכונה הסרבית הייתה ההדחה מהטורניר האולימפי בטוקיו בשלב חצי הגמר לזברב הגרמני ומדליית זהב אולימפית עדיין חסרה בארון הגביעים העמוס של "נולה". הסרבי הוא כמובן הפייבוריט הברור לזכייה בטורניר.

סטפנוס ציציפאס: היווני בן ה-23, המדורג 4 בעולם ואלוף הטורניר מלפני שנתיים, נתן סה"כ עונה טובה במיוחד בחודשים הראשונים של העונה והגיע לשיאו בעונת החימר, כאשר זכה בטורניר מונטה קרלו היוקרתי ובטורניר ליון, והגיע בפעם הראשונה בקריירה לגמר גראנד סלאם, לגמר הרולאן גארוס, הוביל 0-2 במערכות נגד דג'וקוביץ והפסיד בסופו של דבר בחמש מערכות. לאחר הרולאן גארוס סבל מירידה בכושרו ולא הצטיין במגרשים הקשים. הוא הודח בסיבובים המוקדמים - סיבוב ראשון בווימבלדון וסיבוב שלישי באליפות ארה"ב, הפך ללא פופולרי עקב ההפסקות הארוכות שלקח במשחקים עצמם וחטף ביקורות רבות. שחקן עם פוטנציאל להיות מדורג ראשון בעולם אך צריך לשפר את החלק המנטלי שלו.

אנדריי רובלב: הרוסי בן ה-24 מדורג חמישי בעולם ורושם הופעה שנייה בטורניר. בעונה שעברה הוא הודח בשלב הבתים, שחקן עיקש, אתלט ולוחם שעושה התקדמות עצומה מאז שהגיע מהג'וניורס. נתן עונה פחות טובה מהעונה שעברה זכה בטורניר אחד ברוטרדם, הגיע לרבע גמר אליפות אוסטרליה ושמינית גמר ווימבלדון, עזר לרוסיה לזכות בגביע ה-ATP, הגיע לגמר של שני טורנירי מאסטרס, שחקן שמנבאים לו גדולות ונצורות אך צריך לשפר את משחקו במיוחד באזור הרשת, לגוון את החבטות ולשפר את ההגשה כדי לאיים על הצמרת. רובלב עשוי להפתיע ולעלות לחצי הגמר.

קספר רוד: הסוס השחור של הטורניר. הנורבגי בן ה-22 שעשה את הפריצה וההתקדמות הגדולה ביותר בסבב העונה - משחקן שהיה מדורג ב-30 הראשונים קפץ העונה בדירוג וכעת מדורג שמיני בעולם. מופיע בפעם הראשונה בטורניר, בעברו היה השחקן הטוב בעולם בנוער, זכה העונה בחמישה טורנירים - ארבע מתוכם בחימר (סן דייגו, קיצבל, גאשטד, באסטד וג'נבה). הוא בעל מאזן של 15:53 העונה וזכה בשלושה טורנירים רצופים שבוע אחרי שבוע. בגראנד סלאמים פחות בלט, אך שחקן שנמצא בכושר מצוין ועשוי להפתיע בטורניר ובעונה הבאה.
 


הבית האדום

דניל מדבדב: הרוסי בן ה-25, שנתן עונה מצוינת וביסס את מעמדו כמספר 2 בעולם, הוא האלוף המכהן מהעונה שעברה. מדבדב זכה לראשונה בקריירה בגרנד סלאם, באליפות ארה"ב הפתוחה כאשר ניצח את דג'וקוביץ בשלוש מערכות ומנע מהסרבי לשבור את שיא הגראנד סלאמים. דניל הגיע גם לגמר אוסטרליה (הפסיד לדג'וקוביץ בשלוש מערכות) ולרבע גמר הרולאן גארוס. בנוסף לכך זכה ב-4 תארים והצעיד את רוסיה לזכייה בגביע ה-ATP, שחקן קשוח ואתלטי שעשה התקדמות גדולה ונחשב לפייבוריט להעפיל לגמר.

אלכסנדר זברב: הגרמני בן ה-24, שמדורג מספר 3 בעולם, נתן עונה מצוינת העונה מהטובות בקריירה שלו. הוא זכה בחמישה טורנירים השנה (וינה, סינסינטי, אלוף אולימפי מטוקיו, מדריד ואקפולקו). זברב הגיע לחצי גמר הרולאן גארוס, עשה התקדמות גדולה והחזיק ברצף של 27 ניצחונות מ-28 משחקים. הוא זכה בטורניר בעונת 2018, פוטנציאל עצום שהזכייה בגרנד סלאם זו רק שאלה של זמן עבורו, פייבוריט לעלות מהבית לחצי הגמר.

מתאו ברטיני: האיטלקי הצעיר בן ה-25, שפרץ לפני שנתיים והגיע לחצי גמר אליפות ארה"ב, המשיך להשתפר העונה ומדורג במקום השביעי בעולם. האיטלקי מספר 1 הגיע השנה בפעם הראשונה לגמר גראנד סלאם, גמר ווימבלדון בו הפסיד לדג'וקוביץ' בארבע מערכות. הוא זכה בשני טורנירים העונה, בסרביה ובטורניר קווינס, רושם הופעה שנייה בטורניר סוף השנה, הוביל את איטליה לגמר גביע ה-ATP, שחקן בעל עוצמה והגשות חזקות. הוא מוביל את הגל האיטלקי החדש שמתחיל להשתלט על הסבב.

הוברט הורקאץ': אחת מהפתעות העונה. הפולני בן ה-24, שעשה התקדמות אדירה העונה ופרץ בסערה לטופ 10, מדורג תשיעי בעולם ונכנס לטורניר בעקבות הפציעה של נדאל. הוא קפץ העונה ממקום 34 בו סיים בעונה שעברה בעקבות זכייה בשלושה טורנירי ATP (טורניר מיאמי , מץ , דלרי ביץ'). הפולני הוא שחקן עם כישרון עצום, גבוה ובעל הגשה מצוינת שהגיע לחצי גמר ווימבלדון כשהוא מנצח בדרך את פדרר ומדבדב. להוברט זו הופעה ראשונה בטורניר והוא עשוי להפתיע ולהגיע רחוק.

נגישות