חי מליגת העל: הפועל ב''ש - מכבי ת''א 1:0 (מחצית 1)חי מליגת העל: מכבי נתניה - מכבי חיפה 1:0 (מחצית 1)עשתה היסטוריה: סלטיק זכתה בטרבל שלישי רצוףעמירם הלוי נבחר לוועד המנהל של פיב''א אירופהג'ודו: גפן פרימו וגילי כהן לא יתחרו במשחקי אירופהראשון באיטליה: מאבק לוהט על הכרטיס לצ'מפיונסהבעת אמון: תומאס טוכל האריך את חוזהו בפ.ס.ז'יונייטד רוצה לצרף את גריזמן, סארי בדרך ליובנטוס?הערב: באיירן מינכן תזכה בדאבל או לייפציג תפתיע?ריימס הפתיעה 1:3 את פ.ס.ז', דיז'ון הורידה את קון
דלילה חתואל (הוועד האולימפי בישראל)

נעמת הצטרפה לעתירת חתואל נגד איגוד הסיוף

חמישי | | 09:53    מאת מערכת ישראל ספורט

הסייפת הוותיקה, שלא השיגה את הקריטריון לאליפות אירופה כי הייתה בחופשת לידה, נאבקת באיגוד הסיוף כדי שיאפשר לה להשתתף באליפות בכל זאת: ''ההוראה הקיימת בתקנון מפלה נשים''

איגוד הסיוף סירב לאפשר לסייפת האולימפית דלילה חתואל להשתתף באליפות אירופה לאחר שנעדרה מתחרויות קודמות, בעקבות התאוששות מניתוח קיסרי - וכעת המאבק עולה שלב. נעמת, באמצעות היועצת המשפטית של הארגון, עו"ד גלי עציון, פנתה לבית הדין לספורט בבקשה להצטרף להליך המשפטי שהחל. הצעד נעשה על דעתה ובברכתה של הסייפת האולימפית דלילה חתואל ברוך.

כזכור, ראשיתה של הפרשה בשנת 2017 אז הייתה הספורטאית המצטיינת בהיריון. בחודש דצמבר של אותה שנה ילדה בן בניתוח קיסרי. עקב ההשלכות הרפואיות של ההליך הכירורגי, אסרו הרופאים על חתואל ליטול חלק בפעילות פיזית ובתחרויות. במהלך חודש מרץ 2018 וחרף העובדה שרופאים הנחו את חתואל לשוב למעגל התחרויות רק החל מחודש אפריל 2018, ביקשה הספורטאית להירשם לתחרות גביע המדינה. בסופו של דבר נאלצה הספורטאית לוותר על התחרות, אך ורק מסיבות הקשורות בלידה - והניתוח הקיסרי שעברה. מיד כשהתאפשר בריאותית לחתואל לשוב לפעילות, היא ביקשה להירשם לאליפות ישראל.

דלילה חתואל (אימג'בנק, Gettyimages)
איגוד הסיוף סירב לרשום את הספורטאית לאליפות ישראל בטענה, שעל-פי תקנון המשנה אין היא זכאית להתחרות באליפות ישראל היות והיה עליה להתחרות בתחרות אחת לפחות לפני אליפות ישראל. כאמור, הסיבה היחידה בגינה לא יכלה הספורטאית לעמוד בתנאי הנטען, הייתה היותה בהריון ולידת בנה התינוק בניתוח קיסרי.  איגוד הסיוף,  שמתנגד לבקשת ההצטרפות , טען, בין השאר,  שאין כל  הפליה מגדרית, שמדובר בקריטריון שוויוני והוגן ובכל מקרה שאף לא אחת מהסייפות עמדה בו. עובדה לא נכונה שכן הסייפת מארי דבורקין מהמועדון של חתואל דווקא עמדה בדרישות ונוסעת לאליפות אירופה.

בנעמת מסבירות כי זו בדיוק הסיבה, שהן מבקשות להצטרף לעתירה. "תשובת האיגוד מבטאת בדיוק את חוסר ההבנה של גורמים רבים בספורט, מה ההבדל בין שוויון פורמלי ומהותי ויש הבדל דרמטי ביניהם. הערעור הזה עוסק בזכותה של ספורטאית להמשיך ולהתחרות, מבלי להיות מופלת לרעה רק על רקע היותה אישה ובפרט על רקע הריון ולידה. יש לבטל כל הוראה, אשר אינה עולה בקנה אחד עם עקרונות היסוד של שוויון, עלולה לגרום להפלייתן לרעה של נשים המתמודדות בענפי הספורט השונים ועומדת בסתירה לעקרונות אי הפליה הקבועים בחוק הספורט התשמ"ח - 1988".

יו"ר נעמת, גליה וולוך, הוסיפה: "המצב הקיים היום בספורט הוא בלתי מתקבל על הדעת. נערות ונשים לא מקבלות הזדמנויות שוות בענפי הספורט השונים. אפילו  בתחום הזה, שהוא ספורט אישי ומופרד, הן נדרשות בשנת 2018 לבחור בין קריירה ספורטיבית למימוש זכות להורות. אין מדובר במקרה פרטני בלבד של סייפת אולימפית מצטיינת אלא במאבק להבטחת שוויון הזדמנויות אמיתי מהותי לספורטאיות, תוך הכרה בשוני הנובע מהיותן נשים".

נגישות