חזרה לפרקט? ארגון השחקנים אישר מתווה חדשלברון, הארדן ודוראנט נבחרו בחמישיית העונהמכירת הכרטיסים לארגנטינה תיפתח ביום ראשוןגלן רייס ג'וניור הורחק מארבעה משחקים בפועלפוצ'טינו חתם לחמש שנים נוספות בטוטנהאםראיקוביץ' וסטויקוביץ' זומנו לסגל סרביה למונדיאלגמר ליגת האלופות ב-2020 יתקיים באיסטנבולרכש חדש: הקשר רודרגי חתם באתלטיקו מדרידשייט: כהן ולסרי סיימו במקום החמישי באל' אירופה‏המנהלת הכריזה רשמית: עונת הכדורסל הסתיימה
רובי ריבלין במהלך הטקס (עמוס בן גרשום, לע''מ)

ריבלין בטקס לי''א חללי מינכן: ''מעגל שלא ייסגר לעולם''

רביעי | | 14:50    מאת מערכת ישראל ספורט

בני המשפחות, נשיא גרמניה ובכירים נוספים הגיעו לטקס קריאת מרכז על שם נרצחי אולימפיאדת מינכן, 45 שנה לאחר הטבח. הנשיא ריבלין שלח מסר לוועד האולימפי: ''עדיין מחכים לדקת דומיה לזכר החללים''

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, נשא דברים היום (רביעי), בטקס הזיכרון לי"א הספורטאים האולימפיים והמאמנים הישראלים שנרצחו ע''י מחבלים פלסטינים באולימפיאדת מינכן ב-1972, במלאות 45 שנים לטבח הנורא. הטקס נערך בהשתתפות רעיית הנשיא נחמה ריבלין, נשיא גרמניה פרנק-ואלטר שטיינמאייר, ראש ממשלת בוואריה הורסט זיהופר, חברי המשלחת שניצלו מהפיגוע ומשפחות הספורטאים שנרצחו בטבח. נשאו בו דברים גם נשיא גרמניה, ראש ממשלת בוואריה, ראש העיר מינכן דיטר רייטר, נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי ד"ר תומס באך ונציגת משפחות הספורטאים אנקי שפיצר, אלמנתו של אנדריי ז"ל.

מוקדם יותר, בטקס חנוכת אתר ההנצחה לספורטאים שנרצחו באולימפיאדה, הציג שר החינוך של בוואריה ד"ר לודוויג שפאנלה את אתר ההנצחה, ולאחר מכן נציגי משפחות הספורטאים הסירו את הלוט מעל קיר הזיכרון. בסוף הטקס, בו השתתפו הנשיא ורעייתו, נשיא גרמניה ורעייתו וראש ממשלת בוואריה ורעייתו, עמדו הנוכחים דקת דומייה לזכר הנרצחים ולאחריה נשאה דברים נציגת המשפחות, אילנה רומנו, אלמנתו של יוסף ז"ל. יש לציין כי בטקסים השתתפו גם יגאל כרמי יו"ר הוועד האולימפי בישראל, גילי לוסטיג המנכ"ל גילי לוסטיג, יעל ארד המדליסטית הראשונה. בשם המשפחות דיברו אנקי שפיצר ואילנה רומנו. אסתר רוט שחמורוב היתה חברת הפמלייה של ריבלין והיו 26 נציגים של משפחות הי"א.

אילנה רומנו, אלמנתו של יוסף רומנו, אמרה בטקס חשיפת לוחות הזכרון: "אנו עומדים במקום שעמדו יקירנו לפני 45. הם חשו גאווה רבה על הזכות ההיסטורית לייצג את מדינת ישראל במשחקים האולימפיים. הם לא שיערו שהמעמד הזה יחרוץ את גורלם ואת גורל משפחתם. הם נרצחו על ידי רוצחים שפלים ושבו ארצה בארונות. אז, אמרו כי אנו הישראלים הבאנו את הטרור לאדמת גרמניה וכי הטרור כוון רק כנגד ישראלים. חלפו 45 שנה וכולם נוכחים לדעת כי הטרור מכוון לעולם כולו. לו רק הבינו אז כי הרצח בכפר האולימפי יהיה יריית פתיחה של טרור בעולם כולו. במעמד זה אנו חשים את הכאב העמוק אך גם את תחושת הסיפוק והכרת התודה על הקמת המוזיאון. אנו חשים שזכר ספורטאינו לא נשכח. תבורך הקאנצלרית מרקל על מחויבותה להנצחת הטרגדיה. תודה לראש ממשלת בוואריה שהבטיח להקים את המוזיאון וקיים. היום הגיעה העת לברך שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה".


הנשיא ריבלין פתח את דבריו בטקס הזיכרון ואמר: "בספטמבר 1972 לפני 45 שנים בדיוק, הסתובבו כאן, בין שבילי הכפר האולימפי, חברי הנבחרת הישראלית לאולימפיאדה. אנשים צעירים, מלאי חלומות ותקוות. אתלטים שרצו לשבור שיאים, ספורטאים שרצו להיות אלופי עולם ולהביא מדליה אולימפית, אך בעיקר רצו לחיות בחיק משפחתם, בקרב ילדיהם, עם אהבותיהם. הטבח גדע את הכל. 45 שנים חלפו והיום אנחנו שוב כאן. 45 שנים חלפו עד ששוב ניצבת משלחת ישראלית רשמית של מדינת ישראל בשבילי הכפר האולימפי על אדמת מינכן שבגרמניה".

"אנו צועדים כאן, ומתינו צועדים איתנו", המשיך הנשיא ואמר: "אנחנו מהלכים היום בשבילים בהם אתם הלכתם. אנחנו מהלכים כאן ואיתנו הילדים שלכם, הנכדים שלכם, בני המשפחות שלכם וחבריכם למשלחת, כל אלה שלא שכחו אתכם לרגע. אנו מהלכים כאן עם ספורטאים ישראלים זוכי מדליות אולימפיות שראו בכם סמל ומופת והגשימו את חלומכם לשוב ולהתחרות במשחקים האולימפיים ולהביא לישראל מדליה, גם בשבילכם, גם בשמכם, כי החלום שלכם היה לצוואה." הנשיא ציין את שמות הנרצחים הגיבורים, ואמר: "באנו לכאן היום לכפר האולימפי 45 שנים מאוחר מידי לסגור מעגל. לסגור מעגל, שלעולם לא ייסגר".

נגישות