כדורעףענפים אחרים

שטיין: "אפשר להגיע לדרג שמשתתף קבוע באליפויות ביבשת"

אחרי שסיים עונה מוצלחת בגרמניה, מאמן נבחרת הכדורעף ידריך בסילבר ליג, מסגרת שממנה נעדרה מספר שנים. בריאיון פתוח הוא מספר על האתגר: ''רוצים להביא שמחה לאנשים שלא היה להם ממנה בשנה האחרונה''

בסוף השבוע הקרוב תחל נבחרת ישראל את התמודדותה במסגרת הסילבר ליג האירופי לאחר מספר שנות הפסקה. הבית הישראלי כולל גם את נבחרות איסלנד, אוסטריה ואיי פארו, כאשר המשחקים ייערכו במתכונת של 4 טורנירים (כל נבחרת משתתפת בשלושה מהם ונעדרת מטורניר אחד). שתי הנבחרות הראשונות בסיכום כל הטורנירים יעלו למשחק הגמר שייערך באוסטריה באמצע חודש יוני.

בשל מלחמת חרבות הברזל, ישראל תארח את משחקיה בצפון מקדוניה. המשחקים יחלו כאמור בסוף השבוע הקרוב באיסלנד – כאשר משחקה הראשון של הנבחרת יהיה ביום שבת בשעה 19:00 (שעון ישראל) מול איי פארו ולמחרת נבחרת תפגוש את איסלנד. רגע לפני הטורניר ראיינו את מאמן הנבחרת איתמר שטיין.

מאמן הנבחרת, איתמר שטיין (לילך וויס-רוזנברג, איגוד הכדורעף)

אחרי כמה שנות הפסקה אנחנו חוזרים לסילבר ליג – מהן המטרות שהצבת לנבחרת לקראת המשחקים?

"הטורניר הוא כמובן הזדמנות נוספת להשתתף בתחרות של ה-CEV (התאחדות הכדורעף האירופאית)  זה נותן לנו אפשרות לתת במה לכישרונות שלנו במסגרת רשמית של הנבחרת, כהכנה למוקדמות אליפות אירופה בהמשך הקיץ, המטרה שלנו בטורניר הזה היא להעפיל לגולדן ליג בשנה הבאה שם משחקות הנבחרות הבכירות של היבשת.

"אין ספק שמשחקים יתרמו לנו, האיגוד לקח יוזמה מבורכת – וזו לא החלטה ברורה מאליו, זה מאוד נחוץ לנו לצאת ולשחק ולהתקדם בכמה שיותר משחקים בינלאומיים. עדיין יש לנו מעט משחקים כאלה אבל אנחנו עושים את המקסימום. כמובן שהאתגר גדול יותר בגלל המלחמה, אבל כחלק מהמסקנות שהופקו לפני שנה אנחנו משחקים עכשיו בטורניר. אתה רואה כמעט את כל הנבחרות בדרג הראשון של אירופה משתתפות בטורניר הזה (בגולדן ליג),  ואנחנו רוצים להיות חלק מהדרג הזה, זו הזדמנות עבורנו"

מה היתרון הגדול של הנבחרת הישראלית?

"מדובר בנבחרת מאוד צעירה, גם לפני שנה היינו קבוצה צעירה, אבל עכשיו זה אפילו עוד יותר בא לידי ביטוי. רוב השישייה היא חדשה לחלוטין למעט אולי איליה גולדרין ששיחק באליפות בשנה שעברה, אנחנו מתמודדים עם זה ששחקנים לא נמצאים ואני מאמין שיגיעו בהמשך. זה נותן הזדמנות לשחקנים הצעירים, יש לנו שני שחקני תיכון שנמצאים בשישייה, שי ליברמן ומארק רורה, שניהם מאוד כישרוניים והם התבגרו השנה, יש את נועם אריאל שמוכן לקחת את המשוכות ולהביל את הנבחרת בעמדת המוסר וכמובן את סלבה בצ'קלה שמביא המון מנהיגות וניסיון. ההתרשמות שלי מהאימונים שיש ליבה חזקה בנבחרת הזו, יש אוירה ומוכנות להילחם ולתת הכל כדי להעפיל לגולדן ליג"

שחקני נבחרת ישראל (לילך וייס-רוזנברג, איגוד הכדורעף)

עד כמה ההישג של נבחרת האנדר 20 שהעפילה לאליפות אירופה לראשונה אחרי עשרות שנים תרם לענף?

"זה השג פורץ דרך שמראה שאפשר לשבור את תקרת הזכוכית, זה מצטרף לקיץ הנפלא שעברנו עם אליפות אירופה,  זה נותן המון ביטחון, זה מראה על הדברים הטובים שנעשו בשנים האחרונות ושיש כמובן מקום לאופטימיות. יש לנו את הכישרון ועם עבודה טובה וסבלנות לאורך שנים – אפשר להגיע לדרג הנבחרות באירופה שמשתתף קבוע באליפות היבשת".

תרחיב קצת על היריבות בסילבר ליג: איי פארו, אוסטריה ואיסלנד?

האמת שאנחנו פחות יודעים על איי פארו ואיסלנד, האוסטרים הם נבחרת בדרג שלנו באירופה (הם מדורגים גבוה יותר מאיתנו מבחינת הניקוד שלנו) מבחינת הרמה זו נבחרת שאנחנו יכולים לשחק מולה, יש להם שחקנים שמשחקים בליגות בפולין ובאיטליה, זו נבחרת שתציב לנו אתגר – זו הנבחרת שאנחנו צריכים לנצח כדי לזכות בסילבר ליג ולהעפיל לגולדן ליג".

איזה תהליך הכנה עוברת הנבחרת לקראת המשחקים החשובים האלה?

"יש לנו הזדמנות להזמין שחקנים אחרים שלא קיבלו עדיין הזדמנות להיות חלק מהנבחרת,  אני שמח לראות אותם כי הם באים חדורי מוטיבציה וזה נותן לי הזדמנות להכיר ולשמוע קולות מהכדורעף הישראלי. זה כמו התחלה חדשה עבורי, מצד שני אחרי אליפות אירופה בקיץ שעבר קצת יותר קל לי עם שיטת משחק וטקטיקות משחק".

איך העובדה שישראל משחקת בלי גורם הביתיות תשפיע?

"אין ספק שלפני שנה, הקהל היה השחקן השביעי שלנו ודחף אותנו לאנרגיות מטורפות, כעת נצטרך להתמודד עם זה, אני מאמין שנדע לייצר את האנרגיה הזו בעצמנו עם הספסל או על המגרש. לשחק בלי קהל זה תמיד קצת עצוב, זה מוציא מהאווירה. כרגע זה שולי ואי אפשר להשתמש בזה כתירוץ. המטרה היא באמת כל כך חשובה, אנחנו רוצים להצליח כדי להביא שמחה לאוהדי הכדורעף, לאנשים שאין להם את זה כל כך בשנה האחרונה. צריך לזכור שכל נבחרת שמייצגת את ישראל, יש לה בראש שהיא משחקת לא רק בשביל עצמה אלא מייצגת מדינה שלמה ויש לזה כמובן אקסטרה חשיבות".

שחקני נבחרת ישראל (לילך וייס-רוזנברג, איגוד הכדורעף)

סיימת עונה מוצלחת בגרמניה כמאמן בגיזן – ספר קצת על החוויות משם?

"השנה עשינו עוד צעד קדימה, זו היתה עונה סנסציונית, סיימנו מקום שני בליגה, רק 2 נקודות מהמקום הראשון, שמרנו על מאזן נקי בבית. הגענו לפלייאוף, התחלנו טוב והודחנו בחצי הגמר במשחק החמישי והמכריע על ידי מועדון על בגרמניה. זו היתה עונה מוצלחת וגם הרווחנו את הכרטיס בצמפיונס ליג שזה פעם ראשונה בהיסטוריה של המועדון. זה סוג של חלום במיוחד כשזוכרים שהתחלנו בליגה השניה בגרמניה".

מסר לסיום לאוהדי הכדורעף?

"לצערי לא נוכל לשחק בארץ ולראות את הפרצופים ואת הקהל, חבל לי שלא נוכל להיפגש, כי בסופו של דבר אנחנו משחקים בשביל האוהדים"

סגל הנבחרת:
אלכסנדר אוסוקין – שחקן אמצע, קפטן הנבחרת
נועם אריאל – מוסר
איליה גולדרין – קבלן
סלבה בצ'קלה – שחקן אמצע
אדיר בן שלוש – ליברו
אופק חזן – שחקן אמצע
שי  ליברמן – קבלן
מארק רורה – קבלן / מצליב
אייל רביץ – מצליב
יותם בריגר -מוסר
ערן הלחמי – ליברו
ליאור קופילביץ -שחקן אמצע

מאמן הנבחרת: איתמר שטיין
עוזר מאמן: אלכסנדר שפרנוביץ'
פיזיו: תומר תירוש
סטטיסטיקה: ודים דולגיך
מנהל המשלחת: שוקי פרנקל

כתבות קשורות

Back to top button