כדורגל ישראליליגת העל

שחקני בית"ר ירושלים ערכו מפגש זיכרון בסלון עם ניצולת שואה

המועדון הצהוב-שחור מהבירה לקח חלק במיזם ''זיכרון בסלון'', אשר התקיים בבית וגן לפני אימון הבוקר, בו גוללה דינה רביבו את הסיפור של משפחתה שהצליחה לשרוד את מחנה הריכוז ג'אדו ולעלות לישראל

בית"ר ירושלים ערכה הבוקר (שישי), מפגש מרגש ומיוחד עם שורדת השואה דינה רביבו. דינה, תושבת ירושלים בת 95, הגיעה למתחם בית וגן, שם נפגשה עם שחקני בית"ר, הצוות המקצועי וההנהלה, ביניהם ברק יצחקי, אלמוג כהן ומנכ״ל המועדון כפיר אדרי.

במשך כחצי שעה סיפרה דינה על התלאות הרבות, האנטישמיות, הפחד וההתמודדות עם הזוועות שעברה הקהילה בה חיה, היא עצמה בתור ילדה, ועל התקומה המרגשת שלה, שכוללת היום משפחה לתפארת וחיים בבירת מדינת ישראל, עליה חלמו בגלות כל כך הרבה.

שחקני בית"ר ירושלים עם דינה רביבו (האתר הרשמי)

האירוע התרחש במסגרת מיזם "זיכרון בסלון", אשר מאגד בתוכו מאות מפגשים ברחבי הארץ עם שורדי השואה, כדי להנציח ולהנגיש את הסיפורים מגוף ראשון ומעדות שמיעה. דינה סיפרה על הצד הפחות ידוע של השואה, שהתרחשה גם באפריקה. רביבו, ילידת לוב, נשלחה בתור ילדה אל מחנה הריכוז ג'אדו, אשר הייתה תחת שלטון איטלקי באותה התקופה. איטליה, שהייתה שותפה מרכזית של הנאצים בגרמניה, לקחה חלק פעיל בהשמדת היהודים תחת דיגלה ואפשרה לחייליה ולמוסלמים תושבי המדינה חופש לעשות הכל כלפי היהודים.

רביבו סיפרה: "הם לקחו הכל. את הכסף, את הבתים, את האוכל, את כל הכסף שהיה לנו. הם הרגו אנשים בלי הבחנה. כל מי שרצה בא והרג אנשים מול העיניים של המשפחה שלו". דינה מספרת כי בתקופה במחנה הריכוז החיים היו קשים, והם נאלצו לאכול מעט ולעבוד, ובכל יום חזרו למחנה פחות ופחות אנשים. מי שבסופו של דבר הציל אותה ואת משפחתה היו הפרטיזנים, אשר בזכות גבורתם היא כאן לספר את סיפורה.

ניצולת השואה, דינה רביבו (האתר הרשמי של בית"ר ירושלים)

תקומתה של דינה הייתה שהצליחה להגיע לישראל בשנת 1949, יחד עם העלייה המאסיבית של יהודי לוב לישראל. ״באנו באוניה בלי כלום. ערומים. אני זוכרת הכל. חיינו כמו חיות. בלי מים, בלי חשמל. בלי כלום. במשך שנים סירבתי לספר. היום אני מספרת לכל מי שמוכן להקשיב״. היא הגיעה לבנימינה, שם הכירה את בעלה, ולאחר מכן עברה לירושלים, בה היא גרה עד היום. יש לה נכדים ונינים שמראים עד כמה היא הצליחה, בסיפור שכרוך גם בסיפור של עם ישראל, לשקם את חייה ולהצליח.

כתבות קשורות

Back to top button
Isport

FREE
VIEW