ענפים אחריםענפים נוספים

פרידה מאגדה: שדר הספורט ניסים קיוויתי הלך לעולמו בגיל 97

נפטר העיתונאי, הקריין ומי שהיה פס הקול של הספורט הישראלי לאורך שנים. בין הרגעים הזכורים שלו: הריצה המיתולוגית של אסתר רוט-שחמורוב בסיאול 1976 והשער של אלי אוחנה מול אוסטרליה ב-1989. יהי זכרו ברוך

אבל בספורט הישראלי. העיתונאי, מנחה הטלוויזיה ושדר הספורט, ניסים קיוויתי, הלך לעולמו בגיל 97. קיוויתי המנוח היה עיתונאי, קריין ומנחה טלוויזיה, אבל מעל הכל מגדולי שדרי הספורט של ישראל לדורותיה. לקיוויתי ז"ל תרומה אדירה לספורט ולתקשורת הספורט בישראל בשל קולו הייחודי והאהוב שחובבי הספורט האזינו לו במשך עשרות שנים.

שר התרבות והספורט מיקי זוהר מסר: "הצטערתי לשמוע על לכתו של ניסים קיוויתי ז"ל. אחד מהקולות הזכורים והמשפיעים שידע הספורט הישראלי. שדר, עיתונאי וידען בכל רמ"ח איבריו, שניחן בחוש הומור מפותח וחן בלתי נשכח. הקריירה המרשימה שלו נצרבה בצביון הספורט הישראלי ותלווה אותו לעד. יהי זכרו ברוך".

מהוועד האולימפי נמסר: "ניסים קיוויתי הלך לעולמו, אבל השאיר אחריו מורשת שידור ייחודית מלאת תשוקה ורגש. כשהוא שידר את אירועי הספורט הגדולים בעולם הוא הגיש והנגיש לקהל הישראלי, בידענות ואהבה את תחרות והמאמץ האנושי ונתן תחושה כאילו כל אחד מהצופים נמצא בעצמו על המסלול, במגרש או באולם וסחף אותנו להתרגשות הגדולה. גדלנו על פס הקול שלך ניסים, למדנו ממך צניעות ותשוקה אמיתית מהי. יהיה זכרו בליבנו".

קיוויתי נולד בתל אביב בנובמבר 1926 בשם נסים כוויתי, למשפחת ממוצא עיראקי. בצעירותו, במקביל לפעילותו בגדנ"ע ובהגנה, היה אתלט וכשמלאו לו 20 אף זכה באליפות ישראל בריצת 1,500. לאחר קום המדינה (1949) זכה בריצות 400 מ' ו-800 מ'. עם שחרורו מהצבא (שם שירת בחטיבת גבעתי) עבר ללונדון, והקדיש את זמנו ללימודי הנדסה. במהלך התקופה הזאת, ייצג את בריטניה במכבייה השלישית ואף זכה בשלוש מדליות.

את הקריירה התקשורתית שלו החל כמגיש ב-BBC בעברית, למאזינים בישראל – תחנה שנסגרה ב-1968. עוד לפני, ב-1952, סיקר עבור התחנה את אולימפיאדת הלסינקי – שם רשמה ישראל הופעה ספורטיבית ראשונה. בעקבות ההצלחה שלו, שימש ככתב בטלוויזיה הישראלית בלונדון ומאוחר יותר (1973) ככתב "ידיעות אחרונות" בוושינגטון.

בעת שהותו בלונדון תרגם קיוויתי ב-1966 לעברית את ספרו של וולטר וינטרבוטום (המנג'ר הראשון של נבחרת אנגליה בכדורגל), "יסודות הכדורגל". כיוון שבשפה העברית חסרו מונחים רבים המקבילים למונחים האנגליים, המציא אותם קיוויתי בעצמו, וכלל בספר המתורגם מעין מילון למונחים החדשים. חלק מהמונחים שהמציא קיוויתי עבור הספר המתורגם נקלטו בעברית ומשתמשים בהם עד היום.

את הקריירה העשירה שלו כשדרן ספורט בענפי האתלטיקה והשחייה בערוץ הראשון החל קיוויתי באולימפיאדת מינכן (1972), שם הוא גם סיקר את טבח הספורטאים. הוא המשיך לשדר את מרבית התחרויות בענפים אלה גם בארבע האולימפיאדות הבאות: אולימפיאדת מונטריאול (1976), אולימפיאדת מוסקבה (1980), אולימפיאדת לוס אנג'לס (1984) ואולימפיאדת סיאול (1988). השידורים הישירים שלו באתלטיקה היו לרוב לצד הפרשן ד"ר גלעד ויינגרטן, ואת שידורי השחייה ביחד עם הפרשן ומאמן השחייה יוסף טלקי. במקביל, המשיך את עבודתו העיתונאית בידיעות אחרונות, עד שבשנת 1979 התפטר כדי להתמסר לקריירה הטלוויזיונית במחלקת הספורט של הטלוויזיה הישראלית בניהולו של אלכס גלעדי.

מאותה עת החל לשדר נוסף על תחרויות שחייה ואתלטיקה קלה, גם תחרויות טניס וכדורגל יחד עם יורם ארבל. קוויתי שידר את משחקי הכדורגל שהתקיימו במונדיאל 1986 שנערך במקסיקו, ובמונדיאל 1990 שהתקיים באיטליה. במסגרת עבודתו במחלקת הספורט ברשות השידור השתתף בהנחיית מבט ספורט, וכן את "משחק השבת", תוכנית סיכום משחקי השבת. כמו כן שידר משחקים בליגת העל בכדורגל ומשחקי נבחרת ישראל, וכן משחקים מליגת העל בכדורסל במהלך שנות השמונים ותחילת שנות התשעים עד פרישתו. עם הגיעו לגיל 65 בשנת 1991, פרש לגמלאות. בדצמבר 2016, לאחר שמלאו לו 90 שנה, אירח אותו ואת רעייתו זיווה נשיא המדינה ראובן ריבלין בלשכתו, ואמר, בין השאר, "הבאת אלינו הביתה את יסודות הכדורגל, את יסודות הספורט כולו".

בין שידוריו הזכורים: שידור ברדיו של השתתפותה הראשונה של ישראל באולימפיאדת הלסינקי (1952); משחי הגמר שבהם זכה השחיין מארק ספיץ בשבע מדליות זהב בשחייה באולימפיאדת מינכן (1972); גמר ריצת 100 מטר משוכות נשים באולימפיאדת מונטריאול (1976), בהשתתפות אסתר רוט-שחמורוב; גמר ריצת 100 מטר גברים באולימפיאדת סיאול (1988), בהשתתפות קארל לואיס ובן ג'ונסון; משחקה של נבחרת ישראל בכדורגל נגד נבחרת אוסטרליה, במוקדמות מונדיאל 1990, בו הבקיע אלי אוחנה שער יתרון, שהבטיח את העפלת הנבחרת למשחק הפלייאוף מול נבחרת קולומביה. השער הזה נבחר כשער הישראלי החשוב ביותר בכל הזמנים, במסגרת היכל התהילה של הכדורגל הישראלי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
ישראל ספורט

FREE
VIEW