ענפים אחריםענפים נוספים

עמי דדאון ויוליה צ'רנוי נבחרו לספורטאי השנה הפראלימפיים

השחיין שהשיג ארבע מדליות זהב באליפות העולם וקבע שיא עולם חדש נבחר יחד עם הקלעית שהוכתרה גם היא לאלופת העולם והייתה הראשונה להבטיח את הכרטיס לפריס. מאמן השחייה יעקב ביננסון הוא מאמן השנה

בטקס צנוע שהתקיים בבית הלוחם תל אביב הכריזו הערב (רביעי) הוועד הפראלימפי וההתאחדות לספורט נכים על הספורטאים המצטיינים לשנת 2023. את הערב הנחו בכישרון רב שני ספורטאי עבר פראלימפים, השחיינית אראל הלוי והחותר ראובן מגנג'י.  

את אות תגלית השנה קבל לוחם הטאקוואנדו עדנאן מילאד, המתאמן עם יחיעם שרעבי במועדון שרעבי אמנויות לחימה, שזכה במדליית כסף במשחקים האירופאיים שהתקיימו בהולנד ובמדליית ארד בגראנד פרי מקסיקו.

אות הספורטאי הצעיר ע"ש ברק לופן ניתן השנה לקיאקיסט עדי עזרא ממועדון עמק הירדן, המתאמן עם רועי לב, שהגיע למקום השישי באליפות אירופה. את האות העניקה לו דנה לופן, אלמנתו של ברק, ספורטאי ומאמן, שנהרג בפיגוע רצחני ברחוב דיזנגוף לפני כשנתיים.

למאמן השנה נבחר מאמן נבחרת השחייה, יעקב ביננסון מאילן חיפה, על שהוביל את חברי הנבחרת להישגים מדהימים באליפות העולם שהתקיימה השנה במנצ'סטר. הנבחרת חזרה עם 8 מדליות, 4 מהן זהב, 1 כסף ושלוש ארד. ביננסון הניף בטקס את דגל ישראל ואמר: "החלום שלי שהדגל הזה יונף הרבה פעמים בפריז".

יעקב ביננסון (צילום: לילך וייס רוזנברג)

ספורטאי השנה, בפעם השנייה ברציפות, הוא עמי דדאון מאילן חיפה, חניכו של יעקב ביננסון, מדליסט הזהב מטוקיו 2020, שחזר מאותה אליפות עולם במנצ'סטר עם ארבע מדליות זהב ושיא עולם חדש.

ספורטאית השנה, כמו בשנה שעברה, היא יוליה צ'רנוי, מבית הלוחם תל אביב המתאמנת עם גיא סטריק. יוליה שהייתה הראשונה מבין כל הספורטאים להבטיח את מקומה בפריז, זכתה השנה במדליית זהב  ומדלית ארד באליפות העולם שהתקיימה בפרו. מאמנה גיא סטריק קבל אות הוקרה מיוחד על הדרך שעשה עם צ'רנוי עד לזכייה באליפות ובכרטיס לפריס.

אות הוקרה מיוחד ניתן למרכז הרפואי שיבא תל השומר על החסות ועל שיתוף הפעולה עם הוועד וההתאחדות בתוכנית הליווי של שיקום וקידום פצועי המלחמה באמצעות הספורט הפראלימפי. את האות העניק יו"ר הוועד הפראלימפי מר משה מוץ מטלון, לפרופ' ארנון אפק, מנהל בית החולים שיבא והמשנה למנהל המרכז הרפואי שיבא, שאמר: "אתם, הספורטאים הפראלימפים אות ומופת לכולם, תודה שאתם איתנו בשיבא, אתם אלו שתביאו אור גדול ותקווה למדינת ישראל.".

במהלך הערב התקיים טקס פרידה מפולינה כצמן, חברת בית הלוחם ירושלים, שפרשה אחרי 13 שנים בהן התחרתה בענף הרמת הכוח. פולינה, שהתאמנה עם ולרי טומילוב, דחקה 130 ק"ג וקבעה שיא ישראלי, זכתה במדליית כסף באליפות אירופה והגיעה למקום השביעי בטוקיו 2020.

אנדרו דנוס, פרופ' אפק ומשה מוץ מטלון (צילום: לילך וייס רוזנברג)

יו"ר הוועד הפראלימפי, משה מוץ מטלון, אמר: "זו שנה קשה ומורכבת בה לצד ההכנות למשחקים בפריז שיתקיימו עוד 7 חודשים, התמודדנו, ואנחנו עדין מתמודדים, מול אתגרי המלחמה, ומול אתגרי התקציב שקוצץ, ולמרות כל זאת, מוטל עלינו, להגיע לפריז בצורה המיטבית, לנצח ולהביא כבוד למדינה בעיקר בשנה הזו, מול מבקשי רעתנו בעולם".

מ"מ יו"ר ההתאחדות לספורט נכים, אבי לחיאני, אמר: " אנו בפתחה של תקופה מאתגרת בה נפעל לשלב את פצועי מלחמת "חרבות ברזל" בפעילות באחד מענפי הספורט הפראלימפים כדי להקנות להם תקווה לחיים מאתגרים ומשמעותיים על אף מגבלותיהם. אנו נערך בהתאם, נחבק כל הפצועים ונעניק להם את המעטפת המקצועית הנדרשת".

באירוע נכחו יו"ר הכבוד של הוועד הפראלימפי מר אנדרו דאנוס מבעלי דיוטי פרי ג'יימס ריצ'רדסון, שהבטיח להגיע השנה לצפות ולעודד את המשלחת למשחקים בפריז, יו"ר ארגון נכי צה"ל עידן קליימן, שאמר: "אתם, הספורטאים, מהווים דוגמא ומופת לילדים בני 19-20 שהחיים שלהם התהפכו עכשיו בגלל המלחמה. החיים לא הכינו אותם להתמודד עם מגבלות פיזיות כאלה".

בנוסף, נכחו גם מנכ"ל ההתאחדות לספורט נכים ניסים סספורטס ויו"ר עמותת אילן, תת אלוף במיל. פרופ' אלון דומאניס, שהוסיף: "מלחמת חרבות ברזל יצרה לנו שלא ברצוננו מגרש אחר, ענק, בו נתמודד יחד, הוועד הפראלימפי, ההתאחדות לספורט נכים, עמותת איל"ן וארגון נכי צה"ל, ונצליח במשימת דורנו – שיקום, קליטת פצועי ונכי-המלחמה ופעולות האיבה והבאתם לחיים משמעותיים ואיכותיים, תוך יצירת תחושת ערך, חיוניות וכבוד עצמי".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
ישראל ספורט

FREE
VIEW