כדורגל ישראליליגת העל

סכנין נקנסה ב-15 אלף ש"ח על "ביזוי ההמנון" מול הפועל חדרה

הקבוצה נענשה אחרי שאוהדיה סירבו להפסיק לעודד בזמן ההמנון וגם קיללו את זלקה. הדיין: ''כוון באופן בזוי ומעליב בגלל המילואים שלו. בימים כאלה ראוי כי אוהדי סכנין, שהינם תושבי מדינת ישראל, ינהגו באופן מכבד בזמן ההמנון''

בית הדין של ההתאחדות לכדורגל קנס הבוקר (ראשון) את בני סכנין ב-15 אלף ש"ח בגין "ביזוי ההמנון" של אוהדי הקבוצה במשחק נגד הפועל חדרה בשבוע שעבר. בנוגע לקללות ושריקות הבוז שספג קפטן חדרה מנשה זלקה לא בוצעה ענישה בשל החוסר בסעיף המתייחס לאירועים מסוג זה.

הדיין עו"ד נועם ליובין כתב: "בטרם אגזור את עונשה של הנאשמת הרי שברצוני לומר מספר מילים הנוגעות לעניין ביזוי ההמנון על ידי אוהדי הקבוצה. אין זו העמדתה הראשונה בשנים האחרונות, של הנאשמת לדין בגין אירוע בו ביזו אוהדיה את המנונה של מדינת ישראל. מצויים אנו בימים לא קלים, העוברים על כלל עם ישראל על כל תושביה ואזרחיה של המדינה, וראוי היה כי בימים מעין אלו, בו נתונה הארץ בסערה, יגלו אוהדי הנאשמת שהינם תושבי ישראל לכל דבר ועניין, הבנה ואיפוק וינהגו באופן מכבד ומכובד עת מנוגן ההמנון הלאומי".

אוהדי בני סכנין באצטדיון דוחא (ליאת אבשלומי)

עוד כתב הדיין: "כפי שכתבתי אף בעבר בנושא זה – כשמנוגן ההמנון הלאומי של מדינת ישראל, כאשר אוהדיה, ורוב רובם של שחקני קבוצת סכנין כמו גם הנהלתה הינם אזרחי מדינת ישראל , יש לכל הפחות לכבד את נגינת ההמנון. אין צורך ואין דרישה כי תופגן שליטת הקהל במילות ההמנון ו/או לא נדרשת הזדהותו המוחלטת של אותו ציבור עם הנאמר בו, אולם חל איסור שלא לכבד, או שמא נאמר, לבזות את נגינתו, קל וחומר כאשר כאמור מצויים אנו בתקופה כה רגישה וקשה".

הדיין ליובין המשיך: "לא עולה בדעתי כי אותם אלו שביזו את ההמנון הלאומי, היו עושים זאת במדינה זרה, עת היה מושמע ההמנון של אותה המדינה בה היה נוכחים. בטוח אני כי אותם אלו שעסקו בביזוי המנונה של מדינת ישראל, היו עומדים ומכבדים את המנון אותה המדינה, בידיעה כי כל מעשה אחר, דוגמת מעשיהם פה, היה נגמר בתוצאה עגומה מאד מבחינתם. לכן ראוי היה שיפסיקו אוהדי הקבוצה אחת ולתמיד לנהוג באופן בזוי זה ובמקביל לכך, היה יוצא קול גינוי חזק ברור ונמרץ מצד ראשי הקבוצה למעשים אלו, בימים שלאחר מכן".

נקודה מהישארות: הפועל תל אביב ניצחה 0:1 את בני סכנין
אוהדי בני סכנין (שאול גרינפלד)

הוא הזכיר כי בית הדין העליון "קבע כבר בין היתר כי יש גבול דק בין חופש הביטוי לחופש הביזוי וכי מעשיי אוהדיי הנאשמת יש בהם משום חציית הקו וביזוי ההמנון וכן קבע כי יש באותם 3 המעשים על מנת לפגוע בציבור רחב של אנשים ולגרום לפגיעה קשה ברגשות לאומיים של ציבור גדול ועל כן המעשה הינו בלתי ראוי ואסור. אשר על כן ולאחר ששקלתי את הדברים ומאחר ובאמתחתי מצוי כרגע אך ורק עונש של קנס היכול להיות מופעל כלפיי הנאשמת , וזאת כפי שנאמר לא פעם, עקב תיקוניי התקנון ששללו חלק נבחר מהעונשים שהיו ברשות ביה"ד, ומאחר ותובע ההתאחדות ביקש כי הקנס שייגזר על הנאשמת כעונש יהא כ-10,000 ש"ח לפחות, מחד, ומאידך חומרת העבירה בעיקר בתקופה בה אנו נמצאים, החלטתי כי על הנאשמת ייגזר עונש של קנס כספי בפועל בסך 15,000 ש"ח".

בנוגע לקללות למנשה זלקה, כתב הדיין: "אוסיף מילים אחרונות באשר לקללות שהושמעו כלפי קפטן הפועל חדרה – מנשה זלקה מרגע היכנסו אל כר הדשא, כאמור בדו"ח המשקיף. כאמור לא ניתן להבין האם התכוון תובע ההתאחדות כי אף מקרה זה ייכנס אל גיליון האישום כעבירה של התנהגות בלתי הולמת של אוהדים, אם לאו. עם זאת ומאחר וצויינו הקריאות בדו"ח המשקיף, ואיני חושב כי המדובר בקללות 'סתם' כלפי קפטן הפועל חדרה, אתייחס למעשה בשורות הבאות. לצערנו, אין סעיף אישום כלשהו האוסר על קללות אוהדים (מלבד קריאות גזעניות כהגדרתן בתקנון המשמעת) כלפי שחקנים, בעלי תפקיד, וצוות שיפוט ואף כלפי קהל אוהדי היריבה".

מנשה זלקה מודה לקהל (אסף הופמן)

הדיין המשיך: "לכן נדמה כי בחר התובע שלא להכליל קריאות אלו בכתב האישום. עם זאת, אדגיש כי מעשיי וקריאות אוהדי סכנין ביציע, כוונו באופן בזוי ומעליב, ישירות כלפי קפטן הפועל חדרה, כפי שה סתמן, בגלל שירות המילואים הפעיל בו היה לאורך 150 יום ויותר. להבדיל מהנאשמת ואוהדיה, קבוצות רבות , על אוהדיהן, ברחבי הארץ כולה בחרו לכבד בעת האחרונה את זלקה, במחוות יוצאות דופן של אחדות, עת הגיעה הפועל חדרה למשחק מולן. זאת לא ביקשתי מהנאשמת ואוהדיה, אולם ראוי היה כי לכל הפחות לא היו נוהגים אוהדיה באופן מבזה כלפי זלקה, כפי שנהגו ומהסיבות שבהן נהגו, וזאת בלשון המעטה".

הדיין סיכם: "ראוי היה כי גם מעשים אלו יזכו לגינוי חריף ונמרץ מצד הנהלת הקבוצה בימים שלאחר מכן, אולם זאת לא נעשה ונותר רק להצטער על כך. ניסיונות ראשי הקבוצה בימים לאחר מכן, למצוא 'סיבות' לאותן קללות מצד אוהדי הקבוצה, כפי שפורסם באמצעי התקשורת, יש בהן אך ללבות את האש ולא מעבר לכך. כאמור למזלה של הנאשמת קיים ספק האם נכללו קריאות אלו בכתב האישום, ולכן כל שנותר הוא לומר את אשר נאמר לעיל בנושא זה, בתקווה כי אולי הפעם יחלחל הדבר ויוביל למעשים נכונים מצד אנשי הקבוצה, בנושא זה במחזורים הנותרים".

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הגיב: "העונש שקבוצת הכדורגל בני סכנין קיבלה בעקבות ביזוי ההמנון, הדגל והלוחמים, הוא סה"כ 15,000 ש"ח קנס. מדובר בבדיחה גרועה. קבוצה שחלק מאוהדיה תומכי טרור שביזו והשפילו על המגרש את הדברים שהכי קדושים לנו, צריכה לעוף לסוריה. אני קורא להתאחדות לשקול שוב ולתת עונש משמעותי והתראתי כולל הורדת ליגה, כדי שמראות אלו לא יחזרו שוב".

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button