יורוליגכדורסל

סורקין: "האנרגיות של אבי אבן יכולות לשנות את העונה"

רביעי | 20/04/2022 | 14:00    מאת רועי ינקלוביץ

מכבי ת"א תפתח הערב (רביעי, 22:00) את סדרת ההצלבה מול ריאל מדריד והפורוורד/סנטר מקווה להמשיך את היכולת הטובה בעונת הבכורה שלו. על ההשפעה של המאמן, ההשתלבות שלו והשאיפות לעתיד

רומן סורקין בן ה-25, המשחק במכבי תל אביב את עונתו הראשונה ובסך הכל, משחק עונה רביעית בליגת העל, מספק בשורות האלופה ממוצעים של 9.2 נקודות, 3.7 ריבאונדים ו-1.1 חסימות ב-18.4 דקות למשחק בליגה, וממוצעים של 2.5 נקודות ו-1.7 ריבאונדים ב-7 דקות למשחק ביורוליג. בראיון מיוחד לישראל ספורט לקראת סדרת הפלייאוף נגד ריאל מדריד, סיפר הפורוורד/סנטר על העונה המורכבת שעוברת עליו בשורות האלופה, על המאמן אבי אבן ועל השינוי שהביא לקבוצה, על ההכנות לסדרה נגד ריאל מדריד וסיפורים אישיים שלא ידעתם.

רומן ספר על התחושות. איך זה להעפיל לפלייאוף היורוליג בעונה הראשונה שלך?
"עונה ראשונה זה תמיד מרגש, אבל אתה יודע זה עוד יותר מרגש – זה לא הסוף, אבל זו מטרה אחת שהצבנו. זה מאוד מרגש להגיע אליה ואנחנו מצפים להמשך".

ברגע החתימה שלך במכבי תל אביב, חלמת שתגיעו לפלייאוף של היורוליג?
"כן וזו לא קלישאה, חשוב לי להגיע עם הקבוצה שלי להישגים ותארים כי זה מה שיזכרו. זו הייתה אחת המטרות שלי".

רומן סורקין (באדיבות מכבי ת"א, האתר הרשמי)

ספר לנו על התקופה שלך במכללת אורגון. עד כמה זה תרם לך לשחק במכללות?
"זה חישל אותי מאוד. קודם כל להיות במדינה זרה ולגור לבד, להסתדר עם תרבות אחרת. זה גרם לי להכיר צד אחר בחיים שלי בתור כדורסלן מקצועני, הדבר הזה עזר לי מאוד".

מה היה הדבר העיקרי במכללת אורגון?
"מהרגע שאתה קם בבוקר, אתה צריך להיות בשעה 7:00 בארוחת בוקר. אתה צריך להיות על השעון, אסור לאחר בדקה. אם אתה מאחר אתה צריך לרוץ, לעמוד בלוחות הזמנים ולהיות מקצוען ברמות הכי גבוהות ומדויקות. רמת האימונים והאינטנסיביות זה משהו שמאוד חישל אותי ונתן לי פרספקטיבה לכמה קשה אתה צריך לעבוד אם אתה באמת רוצה להצליח".

ספר לנו על ההשתלבות המהירה שלך במכבי תל אביב. עד כמה אתה מופתע מכך?
"אני חושב שכן השתלבתי בצורה טובה. אני מאוד תחרותי, אני רוצה להמשיך ולהתקדם, ואני עדיין מרגיש שיש לי עוד מטרות להשיג. בפן האישי חשוב לי להתקדם, אני לא יכול להגיד שלא, אבל להתקדם בעיקר עם הקבוצה. אני רוצה להגיע להישגים גם עם מכבי ואני חושב שזו באמת אחת המטרות העיקריות שלי. ככה ארגיש שהשתלבתי. אם נגיע להישגים, זה מה שיזכרו. גם אם תהיה לי עונה אישית טובה ולא נעפיל ולא נזכה בתארים, אני חושב שבסופו של דבר זה גם יזיק לי".

מאמן מכבי ת"א, אבי אבן (באדיבות ברצלונה)

ספר לנו על השינוי שעבר על הקבוצה ברגע שאבי אבן הפך למאמן?
"אני חושב שאבי הביא לנו אנרגיות. הייתה לנו תקופה קצת רעה והאנרגיות שלו פשוט מדבקות. כיף לבוא לחדר ההלבשה איתו, הוא גם ישראלי אז יש לי קצת עוד אקסטרה להיות מחובר אליו. האנרגיות שלו מדהימות, הכדורסל שלו ברמה גבוהה מאוד והיכרנו אותו. עבדנו איתו יום יום וזה מישהו שגם בהגעה שלי למכבי הייתי בקשר תמידי איתו. אני חושב שזה פשוט כיף וחוויה לעבוד תחתיו. האנרגיות שלו יכולות לשנות את העונה. בסוף זה משחק של אנרגיות ואני מרגיש שהוא נותן לנו את זה, אפשר לראות כמה שאנחנו נהנים לשחק ואנחנו משחקים כדורסל מהנה".

במה אתה מרגיש שאבי שונה מיאניס?
"קשה לי להשוות ביניהם כי זאת סה"כ שנה ראשונה שלי ביורוליג וברמות הללו אז אני מרגיש שקצת לא מקומי להשוות ביניהם. כל אחד כבודו במקומו מונח, אבל אני חושב שאבי, המשחק שלו קצת יותר מהיר, בעצם הרבה יותר מהיר. אנחנו משחקים יותר פוזשנים, חוטפים המון, משחקים הרבה מתפרצות וכיף לראות את זה וכיף לעשות".

לקראת הסדרה מול ריאל, אתם בתקופה מאוד טובה והם בתקופה פחות טובה. האם זאת התקופה הכי טובה לפגוש אותם?
"אני חושב שאין נוסחה כי תמיד המשחק הבא הוא שחשוב וזה לא משנה מה קרה לפני זה. זה כן משנה, אבל זאת סדרה. מצפה לנו סדרה מרתקת ומעניינת. יש הרבה היסטוריה בין המועדונים, פגשנו אותם פעמיים העונה. ניצחנו אותם פה, הפסדנו להם ב-2 שם על הבזאר. אנחנו מכירים את היריב, יש לנו מצ' אפ טוב איתם. הם קבוצה מאוד טובה, גם אנחנו. אנחנו במומנטום טוב אז אולי זה יעזור לנו. אני בטוח בעצמנו".

רומן סורקין (באדיבות מכבי ת"א, האתר הרשמי)

אתם מרגישים שאתם יכולים לנצח את הסדרה?
"זאת המטרה שלנו. אנחנו באים לכל משחק באמונה שאנחנו יכולים לנצח, לא מתוך שחצנות, אבל מכך שאנחנו עובדים בשביל זה".

מה המפתחות לניצחון נגד ריאל מדריד?
"יש להם סגל מאוד מוכשר בכל עמדה אז קצת קשה להגיד מה צריך לעשות. אני חושב שאנחנו צריכים לשחק את המשחק שלנו. לשחק מהר, הגנה זה דבר מאוד חשוב. ריאל קבוצה מאוד מוכשרת ואנחנו צריכים לעצור אותם ובסוך להקשיב להוראות. יש לנו צוות מעולה שהכין אותנו ויכין אותנו למשחק הזה, אנחנו צריכים להקשיב לו ולשחק את המשחק שלנו. צריכים להיות אנחנו ולהביא את האנרגיות שלנו".

אתה מרגיש שיהיה לך חלק משמעותי בסדרה הזאת?
"מה שיצטרכו ממני, אני אנסה לתת את המיטב. הכי חשוב זה לנצח לא מספר הדקות שלי. אם אצטרך להיכנס לדקה או שתיים ולהביא אנרגיות, אני אעשה את זה. אם אשחק 20 דקות, אני גם אנסה לעשות את הכי טוב שלי. אני רוצה ומאמין שאהיה מוכן לכל מה שיבקשו מני והכי חשוב שננצח".

רומן סורקין בפעולה (אתר היורוליג)

בחזרה למשחק נגד גלבוע/גליל בו לא פתחתם טוב את המשחק. אחרי דקה וחצי אבי אבן הוציא אותך ואת יפתח זיו וכעבור שתי דקות החזיר אתכם. האם סדרה החינוך הזאת החזירה אתכם לתלם?
"אני חושב שכן. טעינו, צריך לדעת לקבל ביקורת. אף פעם לא ראיתי מאמן שמוציא אותך ומיד מכניס אותך. זה מה שיכול לשדר לך מי זה אבי, באנרגיות שלו, את הביטחון שהוא נותן לך בתור שחקן. אנחנו צריכים לדעת לקבל ביקורת ושטעינו ולא לקחת את זה במובן רע. הקשבנו לו ואחרי זה חזרנו וזה באמת עזר לנו בסופו של דבר, זה עבד".

שאלה מעניינת בנוגע לעמדות שלך. אתה מסוגל לשחק בעמדה מספר 1, אתה בכלל 4-5, סנטר/פאוור פורוורד. במשחקים האחרונים הוכחת שאתה יכול לשחק גם בעמדה מספר 3 ואתה משתפר גם בעמדה הזאת. אתה יכול לשחק ב-3 עמדות. מה זה נותן לך?
"אני חושב שזה נותן לי יתרון. בכל עמדה שאני משחק אני יכול להביא מהו. אם אני בתור 5, אני יכול לרווח את המשחק וגם לחדור על גבוהים. אם אני 3, אז אני יכול לקחת שחקנים נמוכים יותר בפוסט אפ. אם אני יכול לתרום בעמדות אחרות ולעזור בשטף של המשחק, אז אעשה זאת".

איך אתה מסביר את ההבדלים בין משחקי הליגה ליורוליג?
"יש לנו עליות וירידות במהלך העונה. אני חושב שזה טבעי. לא הייתה קבוצה שניצחה את כל המשחקים ובסופו של דבר זה מבחן התוצאה. כמובן שאנחנו צריכים לבוא לכל משחק כדי לנצח אותו, אין תירוצים לזה. הפסדנו משחקים שלא היינו אמורים להפסיד, אבל הפנים קדימה אנחנו צריכים להסתכל על זה כמשהו שיביא לנו מוטיבציה למשחקים הבאים ולהמשיך לנצח. אנחנו בתקופה טובה בליגה, נכון שהפסדנו לחולון במשחק חוץ קשה אבל נשארו לנו שלושה משחקי לסוף הסיבוב ואנחנו צריכים לבוא מוכנים לפלייאוף".

רומן סורקין וג'יילן ריינולדס חוגגים (עודד קרני, מנהלת הליגה)

מי היה השחקן ששאבת השראה ממנו כילד?
"בתור ילד מאוד אהבתי את קווין דוראנט וקווין לאב. דוראנט הוא יותר אתלט ומהיר ממני אבל תמיד אהבתי את האופי שלו בתור שחקן. תמיד היה חשוב לו שהקבוצה תנצח. קווין לאב מאוד דומה לי במשחק, קולע שלשות, גבוה משחק גם בפנים וגם בחוץ, אלו היו שני המודלים לחיקוי שלי".

איך זה לגור בתל אביב?
"תענוג. הכל פה מאוד אקטיבי, אף פעם לא משעמם. אני לא עושה הרבה דברים כי לרוב אנחנו באולם ואז נחים. כיף ללכת לטייל בטיילת, למדתי בווינגייט, אז חברים רבים שלי מתגוררים פה אז כיף להיפגש איתם ולשתות משהו. אני מרגיש אהבה מהקהל. לא מזמן הלכתי בדיזנגוף ואמרו לי 'יאללה, תביאו פיינל פור', אז אני מרגיש שכל העבודה הקשה השתלמה ומעריכים אותך. פחות שאני מפורסם, יותר שיש גאווה".

ספר על החיבור לאוהדים.
"קשה להסביר במילים. אתה יכול למשחק עם פחות אנרגיות וברגע שאתה שומע את האוהדים, אתה נכנס לטירוף איתם. אתה רואה שלכל קבוצה קשה לשחק פה וקבוצות לא אוהבות לשחק פה, מברצלונה עד כל קבוצה אחרת, לכל קבוצה קשה פה. הם האוהדים הכי טובים באירופה ואני לא אומר את זה כי אני פה. אפשר באמת לראות שלא אוהבים לשחק פה. תמיכה ואהבה מטורפת. הגייט שולח לנו הודעות אחרי משחקים תומך בנו, כיף גדול".

מה אתה יכול לספר על הילדות בבלארוס?
"עליתי לארץ בגיל שנתיים. יש לי דוד וסבתא שם. עד כיתה י"א הייתי טס לשם בכל קיץ לבקר את המשפחה. אני מרגיש יותר ישראלי, אני לא באמת מכיר את התרבות בבלארוס. אני מרגיש שנולדתי שם, יש לי חלק בלארוסי, אני לא יכול ברוח מזה אבל אני מרגיש שכל החברים שלי פה, כל הילדות שלי פה. אני לא מכיר בלארוסי בגיל שלי".

רומן סורקין במדי הנבחרת (אתר FIBA)

מה התחושות לקראת היורובאסקט?
"תמיד כיף לבוא לנבחרת. כיף גדול, נבנה משהו בשנים האחרונות שהיה מרגש. אני לא הייתי כל השנים האלו, אני רק ב-2-3 קמפיינים אחרונים. זה משהו כיפי. כולם חברים ורוצים שהנבחרת תצליח. זו הנבחרת, ישראל, זה הכבוד ללבוש את הגופייה של ישראל. אנחנו עושים את זה מהאהבה למדינה ולמקצוע ופשוט כיף. אני מקווה שאוזמן לאליפות הקרובה ואם אוזמן, אעשה את המקסימום. יש לנו גם את אליפות העולם שגם אליה אנחנו שואפים להעפיל".

אתה רואה את עצמך משחק ב-NBA בעתיד?
"אני חושב שזה חלום של כל שחקן. אני מנסה להתרכז בהווה ולהיות שחקן הכי טוב. בסופו של דבר זה חלום של כל שחקן להגיע ל-NBA. אני מרגיש שאני מנסה להיות קצת יותר בהווה, לנסות – לא כקלישאה – להיות הכי טוב שאני יכול להיות כרגע ברמה שאני נמצא ואני חושב שזה מדרגה מדרגה, עוד לא הוכחתי את עצמי כשחקן יורוליג. לפני שאגיע ל-NBA, אני צריך להוכיח את עצמי כשחקן יורוליג ואם זה יקרה, אלוהים גדול. זה חלום שמתגשם לכל מי שאוהב כדורסל, בסופו של דבר".

היורוליג היא הליגה השנייה בטיבה בעולם אחרי ה-NBA?
"כן, אני חושב שכולם חושבים ככה".

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
ישראל ספורט

FREE
VIEW