יורו 2024כדורגל עולמי

סאקה הפך לגיבור: "אני מחבק את הלחץ שיש בלבעוט פנדלים"

הגיבור הטראגי של גמר יורו 2020 כפה הארכה וגם כבש מהנקודה הלבנה בדו קרב הפנדלים מול שווייץ:. סאות'גייט מרוצה: ''הפגנו אופי וחוסן, זה מה שצריך כדי לנצח בטורנירים גדולים''. שליח ''ישראל ספורט'' מדווח מגרמניה

נבחרת אנגליה העפילה לחצי הגמר היורו אמש (שבת) לאחר 1:1 ב-120 דקות מול נבחרת שווייץ וניצחון 3:5 בדו-קרב פנדלים. החבורה של גארת' סאות'גייט אמנם עדיין לא הציגה יכולת מרשימה, אך לאחר שנכנסה להארכה במשחק שני ברציפות, העפילה ותהיה בין ארבע האחרונות בטורניר גדול שלישי בשש השנים האחרונות. מי שהכריע בדו קרב הפנדלים היה השוער ג'ורדן פיקפורד שעצר את הבעיטה של מנואל אקאנג'י. באנגליה חשפו את מה שעזר לו – פיקפורד הגיע מוכן עם רשימה של כל הבועטים של שווייץ ואיך להגיב לכל אחד. כדי שלא יצטרך לזכור, השוער כתב כל שם וכיוון על הבקבוק שתייה שלו.

המאמן גארת' סאות'גייט אמר במסיבת העיתונאים: "שיחקנו היטב בכל הערב, הגנו עם משמעת, אבל יש רגעים שקשה ללחוץ והם רוצים להלחיץ אותנו. בוקאיו עשה עבודה נהדרת, איתו ידענו שיש לנו יתרון. השחקנים מראים אופי, גם ספרד מצאה בשישי דרך לנצח. פעמיים חזרנו מפיגור והפעם בדו קרב הם הראו בגרות. אנחנו בתהליך. צלבו אותנו בדו קרב שהפסדנו, השחקנים חייבים להראות את האופי שהם מראים. דיברתי עם טרנט אלכסנדר-ארנולד שעדיין יהיה לו חלק ואני מרוצה ממנו. אני חושב ששיחקנו טוב הערב, ברגע שהשווינו ידענו שחובה לקחת את הסיכון לנצח את המשחק. היו לנו שתי הצלות מדהימות לקראת הסיום".

סאות'גייט הוסיף: "ניצחנו ב-3 מ-4 דו קרבות פנדלים. אנחנו בתהליך טוב, הקרדיט לשחקנים. בוקאיו סאקה בחור נהדר ממשפחה נהדרת. אני מרוצה שהכדור שלו נכנס. הוא השאיר חותם חיובי. באחריותי לבחור את הבועטים, אבל השחקנים הם אלה שצריכים לבצע. היה בלאגן עם הלוח וג'וד בלינגהאם חשב שהוא מוחלף, השער בערב הקודם עודד אותו. הוא הצליח לעשות עבודה טובה עם הקבוצה. לא היינו מנצחים בפנדלים ללא כל צוות מאמני השוערים. כולם נלחמים. אני מתנצל אם הכדורגל שלנו לא יפה, בכדורגל יש יריבה שמנסה לעצור אותך. הנבחרת שלנו תחת לחץ בלתי פוסק מההתחלה. פיל פודן היה במשחק אדיר, אנחנו מאוד מאורגנים. שום דבר לא פשוט, אבל אנחנו בחצי גמר שלישי בארבע טורנירים ואנחנו לא רוצים שזה יסתיים פה. מפה לשם חושבים שיש רגעי כיף בעבודה הזאת".

המאמן סיכם: "אני אוהב את השחקנים, לקחתי את התפקיד כי רציתי שנזכה להכרה ברמה הבינלאומית. אנחנו נלחמים. היו לנו בעיות איזון בקבוצה, אתגרים לכל אורך הדרך. עם אנגליה תמיד זה היה פתיחה טובה והדחות בנוקאאוט. הנבחרת הזאת שונה, באופן כללי הראנו יכולת של נבחרות שמסוגלות לזכות בטורניר כמו צרפת וספרד. אנחנו יכולים להתחרות היטב. מעולם לא היינו בגמר מחוץ לאנגליה ומעולם לא זכינו ביורו, אז יש לנו היסטוריה לקבוע. הנבחרות ששיחקנו נגדם היו כאלה כי ניצחנו את הבית. אמנם רוב הנבחרות מעדיפות דרך קלה יותר לגמר, אבל היה לנו ערב כיפי ואשאיר אותו ככה. הארי קיין מוביל את הנבחרת ויש לו השפעה חיובית על כולם. הוא חש התכווצות בשריר והרגשנו שאנחנו צריכים שחקנים טריים. נתכונן ליריבה הבאה, נתאושש. היומיים הקרובים מאוד חשובים עבורנו".

כובש שער השוויון בוקאיו סאקה, שנבחר לשחקן המצטיין, התייחס בסיום להחטאה הזכורה שלו בגמר היורו האחרון: "זה היה מיוחד. בפעם האחרונה שהיה לנו דו קרב פנדלים, כולנו זוכרים איך זה נגמר. יש לי אמונה באלוהים שאפשר לחזור ממשהו כזה. היום לקחתי את ההזדמנות שלי, ואני שמח מאוד על כך. אני מחבק את הלחץ שיש בלבעוט פנדלים. לפעמים אתה נכשל, אבל אני מסוג האנשים שרוצה לנסות שוב. אני יודע שיש הרבה אנשים שצופים במשחק בעצבים, כמו המשפחה שלי, אבל אני שמח ששמרתי על קור רוח וכבשתי את הפנדל שלי. גרניט ג'אקה? הוא זכה במספיק גביעים העונה. אני חושב שהוא שחקן מדהים ואדם מדהים, הענווה שהוא הפגין אחרי המשחק, כשהוא הגיע ללחוץ לנו את היד, אומרת הכל. אני מלא כבוד והערצה אליו ואל שווייץ, הם באמת נתנו לנו פייט הערב".

מאמן נבחרת שווייץ מוראט יאקין אמר: "מאוכזבים ועצובים עבור כל המדינה. כואב לי על השחקנים. אני מאוד גאה בקמפיין שלנו ביורו. חלמנו יחד והשגנו הישגים ביחד. ראינו איזה כדורגל הצגנו מול נבחרות טובות, גם הערב החמצנו. מנואל אקאנג'י אמר שהוא יבעט ראשון, היה לו טורניר מדהים. לצערנו נוצחנו בדו קרב מהנקודה הלבנה, הגיע גם לנו להעפיל לשלב הבא, אבל לצערנו לא הצלחנו לעשות זאת. אין הרבה מה להגיד לאקאנג'י, הודתי לו על כל מה שעשה בטורניר. זה רגע שבו עלינו להיות גאים, כולנו, כל הצוות. היה לנו קמפיין נהדר. ההדחה כואבת, אבל נשתפר בתקופה הקרובה. הודחנו אחרי טורניר ללא הפסד, היה לי כיף לעבוד עם השחקנים האלה. אני מאוד גאה בשחקנים ונראה מה צופן העתיד".

יאקין סיכם את התחושות לאחר ההדחה הכואבת: "אקאנג'י כובש פנדלים בחסד, זאת הגרלה ואפשר להפסיד בזה. יכולנו לנצח גם לפני הדו קרב. גרניט ג'אקה לא יכול היה להתאמן השבוע, הוא הראה השבוע והיום את המחויבות שלו, מגיעות לו כל המחמאות. לא היינו פייבוריטים במשחק הזה. שלושה שחקנים צעירים שלנו שיחקו, יש עתיד לכדורגל השוויצרי. יש שילוב טוב בין הצעירים לוותיקים. היה טורניר נהדר. אקאנג'י? כל שחקן יתאושש בצורה כזו או אחרת מהחטאת פנדל, הוא יוכל לחפות על זה בעתיד. מי שראה את צורת המשחק שלו הערב, יכול להיות מאוד גאה. העתיד? התמקדתי ביורו, נושא החוזה לא עלה לדיון. החוזה הסתיים כעת, תמיד אמרתי שהנבחרת בעדיפות על קבוצות. יש לי כבוד לנבחרת על ההזדמנות שנתנו לי, בשבוע הבא נשוחח על עתידי".

כתבות קשורות

Back to top button
ישראל ספורט

FREE
VIEW