במגרש הפוליטי

ניר ברקת: "צריך להחזיר את הקהל למגרשי הספורט"

שישי | 11/09/2020 | 12:00    מאת אביחי חיים

חבר הכנסת בראיון למגרש הפוליטי בישראל ספורט: "השקעה מאיחוד האמירויות בבית"ר י-ם? מביטים הלאה בציפייה לשנים הבאות. אני לא רואה את הספורט המוטורי התחרותי מגיע לישראל, עלויות גבוהות"

חבר הכנסת ניר ברקת (60) נחשב כיום לאחד האנשים החזקים והבכירים בליכוד ומסומן בתור היורש לכתר ההנהגה אחרי ראש הממשלה הנוכחי, בנימין נתניהו. ברקת שאף את ניחוחות ירושלים מינקות, הוא מחובר מאוד לרחוב הירושלמי, לאנשים ולאווירה המאפיינת את עיר הבירה שאין שני לה בעולם כולו. במשך כהונתו כראש העיר הצעיד את ירושלים קדימה, חיזק את מעמדה ופתח אותה לאפשרויות רבות של תרבות, ספורט והנאה, כל זאת שהוא לא לוקח שקל לכיסו האישי בעקבות ההצלחה במיזמי ההייטק הפרטיים. לספורט הוא מחובר ולא מפסיד את ריצת הבוקר, נסיעה באופניים ושחייה גם בזמנים שאין לו אוויר לנשימה, תרתי משמע: "הספורט הוא נוהל חיים אצלי, כמו שאני אוכל וישן. הספורט הוא דלק עבור הגוף שלי".

ניר ברקת (ליאת אבשלומי)

סוגיית החזרה למגרשים של הקהל בייחוד עבור משחקי הכדורגל והכדורסל, היא סוגיה רחבה מאוד ולמרות כל המאמצים שפועלים לשם כך מנהלות הליגה בכדורגל ובכדורסל ומשרד הספורט, עדיין אין מתווה מול משרד הבריאות, על כך הפתיע ואמר: "אני חושב שצריך להחזיר את הקהל למגרשים. צריך לייצר תו סגול לפעילויות השונות, תוך כדי הפקדה, שיפור וייעול מתמיד. אני יכול לראות אנשים המגיעים למשחק כדורגל או כדורסל בקפסולות. אם חס וחלילה מתגלה חולה קורונה, ניתן לדעת בדיוק איפה הוא היה, מי היה בסביבתו וכך להפסיק את שרשרת ההדבקה. צריך למצוא את הדרך הנכונה לאפשר את זה כי הקורונה כאן לתקופה ארוכה. אף אחד לא רוצה להיות חולה או להידבק, צריך לדעת לנהל סיכונים נכון ולאפשר את החזרת הקהל למגרשים".

ברקת התייחס לתהלוכות האוהדים לאיצטדיונים והימצאותם נגד הנחיות משרד הבריאות, שעלולות להוות סכנה להדבקה משמעותית וקרא לאוהדים לנהוג באחריות. "הציבור צריך להיות יותר ממושמע, הוא נוטה לזלזל בהנחיות. צריך לקבוע כללים שהציבור יוכל לעמוד בהם. יחד עם זאת זה שיש קומץ אוהדים שמתנהג לא לפי הכללים, לא צריך להשליך על הכלל ולפגוע בהם. המטרה לאפשר ספורט ולמנוע הדבקה וזה אינטרס משותף של כולם".

אוהדי מכבי ת''א מחוץ לבלומפילד (ישי נאמן)
אוהדי מכבי ת"א בהתקהלות מחוץ לבלומפילד (ישי נאמן)

האם משחקי הכדורגל יופסקו בשבת לאור דרישתם של חלק משחקני קבוצות ליגת העל? לשאלה זו ברקת ענה בנחרצות: לא! והסביר. "יש סטטוס קוו בכדורגל – השבת והספורט יחדיו הם. אם אנשים לא מעוניינים? צריך לאפשר להם לא לשחק. אם מעוניינים אז שישחקו. הסוגיה היא מאוד מורכבת, בנויה על ויתורים הדדיים וצריך למצוא את הדרך הנכונה, אך מאז ומתמיד השבת והכדורגל היו ביחד – ואני לא רואה סיבה לשנות זאת".

מאז היוזמה המבורכת של הפורמולה בירושלים, לא ראינו התקדמות ממשית בנושא ברחבי הארץ. חובבי הספורט המוטורי מרגישים שהם מוזנחים, האם עכשיו לאחר הסכם השלום עם איחוד האמירויות, נראה פה מסלול פורמולה כחלק מהסבב של הטור? ברקת צינן את התלהבות. "כמי שהביא את הפורמולה, זה היה מופע ולא תחרות. המופע עלה לנו 15 מיליון שקלים, בעוד שתחרות תעלה כפול בדולרים פי 10, וזה לא מצדיק למדינת ישראל עם 9 מיליון תושבים לייצר מסלול כזה. המופע עזר למתג את ירושלים ואת ישראל, על פניו אני לא רואה את הספורט המוטורי מגיע לישראל באופן קבוע בשל העלויות הכבדות שלו".

נהג הפורמולה, רוי ניסני, לא נראה אותו מתחרה בישראל בקרוב (יח"צ)

ניר ברקת הוא לא רק ספורטאי, אלא גם נהג לא רע בלשון המעטה. הוא השתתף במירוצי ראלי דקר האתגריים במרוקו פעמיים, עמד על הפודיום כאשר זכה במקום השלישי בארגנטינה, השתתף בפריז, איטליה והגשים חלום בהתהוות. "הייתי מ"פ בצנחנים ונהגתי על הרבה ג'יפים. אני איש שטח והתאהבתי בכלי הזה ואז כשיצאתי לאזרחות – כל המכוניות שרכשתי היו ארבע על ארבע כולל היום. אחרי שעשיתי לביתי, אמרתי לעצמי שאני רוצה ללכת לראלי בינלאומי וכך עשיתי. הפכתי את הראלי מתחביב למקצוע ואני שמח על כך".

הקשר של ניר ברקת לבית"ר ירושלים היה חזק מאז ומתמיד. הוא אוהב את בית"ר בכל רמ"ח איבריו, נמצא בטדי כמעט באופן קבוע ונחשב למקורב מאוד לבעלים משה חוגג, לו יש אמון מלא בכל מה שעושה. "אני סומך על חוגג, הוא מחויב למועדון ומשקיע כספים רבים. הוא חבר טוב, אני מאוד מעריך אותו ורוצה לראות את המועדון מצליח. אנחנו מביטים הלאה בציפייה לשנים הבאות, לצד האפשרויות החדשות שנפתחו – כמו כניסת משקיעים מאיחוד האמירויות. אני מודה לרוני לוי על כל מה שנתן עבור הקבוצה, ומאחל בהצלחה לדראפיץ' וברדה בחזרה לתפקידם כמאמני הקבוצה"

ניר ברקת בימיו כנהג ראלי דקר

הפערים בכדורגל הישראלי התרחבו בשנים האחרונות ושוב מכבי תל אביב השתלטה על הליגה, אך כאן ציין ברקת את גיסתו – הלא היא אלונה ברקת, שהפכה את הפועל באר שבע 180 מעלות והכניסם בשורה אחת עם המועדונים הגדולים בישראל: שלוש אליפויות ברציפות, השתתפות במפעלים האירופיים וגביע אשתקד, כך שלטענתו בית"ר יכולה להסתכל קדימה ולשאוף לכתר האליפות. "אל תשכח את גיסתי", ציין. "הכל אפשרי. זה קרה בעבר עם תקציב יותר קטן ממכבי תל אביב, חיבור נכון ומחויבות הכל יכול להיות, הכדורגל הוא עגול".

לצד האהבה הגדולה לצבעי הצהוב-שחור, יש לו פינה חמה גם לצד האדום בעיר – הפועל ירושלים בכדורסל – והוא שמח על ההצלחה של המועדון למרות אי הגעתם לגמר הפיינל פור אשתקד. "כל שנה הפועל ירושלים היא מועמדת לגיטימית לאליפות. לשמחתי הרבה, דאגנו למועדון לארנה גדולה שמעניקה לה יכולת הרבה יותר טובה להתחרות מול מכבי תל אביב. בשנים האחרונות המועדון ידע לנצח את הצהובים בניצחונות גדולים ולקחת אליפויות וגביעים. אני מאחל להם המון הצלחה גם העונה".

עודד קטש, ישיג את האליפות השנה? (אתר FIBA)

נבחרת ישראל בכדורגל?
"אני סומך על ההתאחדות לכדורגל, צריך לתת את הצ'אנס לווילי וחזן הם קיבלו את המנדט לנסות ולהצליח על מנת לייצג את מדינת ישראל ואני מאחל להם המון הצלחה".

הבטחות רבות היו לבוחרי הליכוד, כאשר רה"מ בנימין נתניהו הצהיר קבל עם ועדה שברקת יהיה שר האוצר. בפועל, זה לא קרה. שאלתי בתמימות האם שר הספורט זה תפקיד שמעניין אותו ביום מן הימים, אך הוא היה נחרץ. "אני מאוד אוהב את התחום, אבל כרגע זה לא על סדר היום".

נשמע שמתגעגעים למירי רגב בספורט הישראלי, לא?
צוחק. "מירי עשתה הרבה למען הספורט בישראל, היו לנו המון שיתופי פעולה. בתקופתי כראש עיריית ירושלים היא עזרה לנו הרבה ואני מודה לה על הכל. כעת היא בתפקיד חדש בתור שרת התחבורה של ישראל ואני מאחל לה המון הצלחה".

משה חוגג, יביא את הכסף מאבו דאבי? (ליאת אבשלומי)

האירועים הגדולים של הספורט יחזרו לישראל?
"אין לי ספק שזה יקרה. נעבור את התקופה של הקורונה, יש לנו את התשתיות המתאימות שרק הולכות ומשתפרות וצריך קצת סבלנות, צריך להיות אופטימי. לגבי ירושלים, אפשרנו לכל המגזרים בעיר להתקדם בתחום התרבות והספורט. כולם נהנים מההשקעות בתקופתי כראש העיר, היכל פיס ארנה משמש את כולם במגוון רחב מאוד של שימושים, שיפוץ אצטדיון טדי, המרתון בירושלים, פורמולה, ג'ירו דה איטליה ועוד. הקפדנו לוודא שכלל הציבור יהנה בירושלים מההשקעות שלנו ואני מאמין שנחזיר את האירועים לעיר".

בנימה אישית, פנה ברקת לקוראים: "כל אחד מאיתנו בייחוד בתקופה הזאת, צריך למצוא את הדרך לעשות ספורט עבור בריאות הגוף והנפש. אנחנו רוצים לוודא שתקופת הקורונה לא מונעת מאיתנו לשמור על בריאותנו וצריך למצוא כל דרך אפשרית להמשיך ולקיים את שגרת החיים הספורטיביים, גם בסגר או במגבלות ההולכות ובאות. מאחל לעם ישראל שנסיים את התקופה הקשה של הקורונה ונזנק קדימה אל ההצלחה".

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
ישראל ספורט

FREE
VIEW