כדורגל ישראליליגיונרים

מקבל את הכבוד הראוי: ביברס נאתכו יקבל את עיטור הנשיא

לרגל יום העצמאות ה-75, נשיא המדינה יצחק הרצוג החליט להעניק את העיטור ל-13 אנשים שתרמו תרומה ייחודית למדינת ישראל, ביניהם גם קפטן הנבחרת לשעבר: ''ביברס דאג להיות גורם מאחד''

נשיא המדינה יצחק הרצוג בישר היום (ראשון) על מקבלי "עיטור הנשיא" לשנת תשפ"ג, שנת ה-75 למדינה, ואחד מהם הוא קפטן נבחרת ישראל בכדורגל לשעבר, ביברס נאתכו. עיטור הנשיא מוענק למי שתרמו תרומה יוצאת דופן למדינת ישראל, לעם היהודי ולאנושות, בכישרונם, בשירותם או בדרך אחרת. העיטור יוענק לזוכים בטקס חגיגי שיתקיים בבית הנשיא בחודש ספטמבר הקרוב.

השנה כאמור לרגל שנת ה-75 למדינת ישראל הוחלט על הענקת העיטור לגלריה רחבה של 13 אנשים בתחומים שונים בארץ ובתפוצות. בין המקבלים: שמונה גברים, חמש נשים, 2 מנהיגים מהתפוצות וארגון אחד. טווח הגילאים של מקבלי העיטור נע בין 35-102 והם מגלמים את הפסיפס הישראלי והיהודי המגוון והמרגש. עיטור הנשיא פרי יוזמתו של הנשיא התשיעי של מדינת ישראל, שמעון פרס ז"ל, הוענק לראשונה ב-2012. לפני כהונת נשיא המדינה יצחק הרצוג, הוענק העיטור ל-26 זוכות וזוכים, בהמלצתה של ועדה מייעצת בראשותו של נשיא בית המשפט העליון בדימוס, מאיר שמגר ז"ל.

נשיא המדינה יצחק הרצוג (ליאת אבשלומי)

מנימוקי הוועדה המייעצת לנשיא המדינה בעניין "עיטור הנשיא" לכדורגלן ביברס נאתכו: "הכדורגלן ביברס נאתכו (בן 35) שימש כקפטן הנבחרת הלאומית של ישראל בכדורגל, בן העדה הצ'רקסית והקפטן הלא יהודי הראשון של הנבחרת הלאומית. הוא ייצג את מדינת ישראל במשך 20 שנים, בהן שימש דוגמא אישית, הפגין אנושיות, מקצועיות, הכלה ונתינה אינסופית. ברמה הערכית דאג נאתכו להוות גורם מאחד בתוך הנבחרת וב'חדר ההלבשה', בין כלל השחקנים מכלל העדות והמגזרים. בסיום תפקידו כקפטן אמר שהוא מקווה שהמדינה תלך בדרך של חדר ההלבשה של הנבחרת – כבוד, אחדות וגיבוש. ביברס נאתכו שימש שגריר גאה של ישראל בכל המדינות בהן שיחק והותיר רושם חיובי ברמה האישית וכנציג המדינה".

נאתכו בן ה-35 שיחק 88 משחקים בנבחרת ישראל ושימש כקפטן מאז 2018, עד שפרש במרץ האחרון ב-1:1 עם קוסובו במוקדמות יורו 2024. הוא כבש ארבעה שערים ורשם 16 בישולים. במהלך הקריירה הוא שיחק בהפועל תל אביב, פרטיזן בלגרד, צסק"א מוסקבה, רובין קאזאן, פאוק סלוניקי ואולימפיאקוס. 

יו"ר ההתאחדות, שינו זוארץ (שאול גרינפלד)

יו"ר ההתאחדות לכדורגל שינו זוארץ בירך את נאתכו: "לספורט בכלל ולכדורגל בפרט, יש מקום של כבוד בהאדרת שמה של מדינת ישראל והחברה הישראלית. הנבחרות הלאומיות שלנו מספרות את סיפורה של ישראל היפה. ביברס נאתכו, קפטן נבחרת ישראל, בעל 88 הופעות במדי הנבחרת הבוגרת, הוא לא רק חלק ייחודי בפסיפס המרכיב את החברה שלנו, אלא גם גורם מרכזי בחיבור שאר החלקים. נאתכו, בן העדה הצ'רקסית, הפך לגאוות כולנו לקפטן הלא יהודי הראשון של הנבחרת הלאומית. סיפורו של נאתכו ודרכו הם דוגמה ומופת לחברה שבה לכל אחד ואחת יש הזדמנות שווה ואמיתית להגשים כל חלום. המחויבות של נאתכו לנבחרת, למדינת ישראל, לחברה בה צמח והתפתח, היא מקור לגאווה".

זוארץ הוסיף: "מעבר ליכולתו המקצועית, נאתכו, הקפטן של כולנו, הוא מקור השראה לכל צעיר וצעירה. נועם הליכותיו, מעורבותו הגדולה בפרויקטים חברתיים שהובילה ההתאחדות לכדורגל, תרומתו האדירה על כר הדשא, בחדר ההלבשה, ברגעי מחלוקת, לטובת המדינה ולטובת האחדות – ראוי שיהוו מודל לחיקוי עבור רבים. בכל תחום. היכרותי ארוכת השנים עם נאתכו העניקה לי הזדמנות להתוודע לאדם מיוחד, מנהיג, איש שלום, אדם שפיו ולבו שווים, אזרח נאמן ומחויב שעושה בכל עת ובכל מקום לטובת הכלל. הגאווה שלו ללבוש את המדים הלאומיים, להוביל נבחרת שלמה, לפאר את שמה של מדינת ישראל כאן ובכל קבוצה בה שיחק בקריירה הבין-לאומית הארוכה והמרשימה שלו, הפכו אותו לאחד השגרירים המרשימים ביותר של מדינת ישראל. בחירת נשיא המדינה מר יצחק בוז'י הרצוג להעניק לביברס נאתכו עיטור ייחודי על פועלו, היא פרס ראוי למי שמהווה מודל עבור רבים כל כך״.

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button