כדורגל ישראליליגת העל

מכבי חיפה קיימה שני אירועי זיכרון לכבוד יום השואה

אילנה טייכר, בתם של זוג שורדי שואה ממחנה אושוויץ, הביאה הערב את סיפורם של הוריה לשחקנים, הצוות ולעובדי המועדון באירוע מיוחד בכפר גלים. גם עפר פביאן, מנהל מחלקת הנוער דיבר עם קבוצות הנוער

ערב מרגש ומיוחד לציון יום השואה נערך היום (שני) בכפר גלים. אילנה טייכר סיפרה את סיפורם של שני הוריה, לאה ושלום וייס, ששרדו את מחנה ההשמדה אושוויץ, אליו הגיעו בגיל 15 ו-16. במועדון סיפרו כי "שניהם ניצלו בסלקציה, בזכות עורמה של בני משפחתם, עברו את כל הזוועות במחנה הנורא, ראו את המראות של המוות והעשן מהמשרפות, עבדו והצליחו לברוח. הוריה של אילנה עלו לישראל כמה שנים לאחר שהסתיימה המלחמה. הם הכירו בארץ, התחתנו והקימו משפחה לתפארת בארץ ישראל. וזה הניצחון הגדול, שלהם".

השחקנים במהלך האירוע בכפר גלים (מכבי חיפה)

בנוסף, קבוצת נערים א' ו-ג' של מכבי חיפה, יחד עם הצוותים המקצועיים, התכנסו הערב ל"זיכרון בסלון" עם עפר פביאן, מנהל מחלקת הנוער ואשתו ענת פביאן על מנת לשתף את סיפור גבורתם של הוריהם ומשפחותיהם הרחוקות כניצולי השואה. עפר שיתף את הנוכחים בסיפור ההיכרות שלו עם אשתו ענת, על האמונה שהם נועדו מלכתחילה זה לזו כשגילו לאחר שכבר נישאו שארנסט רוזין, הדוד של אבא שלה, ורודולף ורבה, הדוד של אבא שלו, שניהם ילידי סלובקיה. השניים היו חברים עוד מלפני פרוץ מלחמת העולם השנייה, והם פעלו יחד במחתרת היהודית באושוויץ.

במהלך ההרצאה, הקרין עפר סרט תיעודי על גבורתם של וורבה ו-רוזין במחנה ההשמדה אושוויץ, בירקנאו. לאחר שהצליחו לברוח מאוושויץ, וורבה ו-רוזין הזהירו את היהודים שהם עלולים להשלח למחנה ההשמדה ולמצוא את מותם. שניהם, כל אחד עם שותף אחר אף הצליחו לברוח מהמחנה הארור, לשרוד ולהגשים את תוכניתם. בצמוד לדוח הנושא את השם ורבה־וצלר (שחובר על ידי רודולף ורבה ואלפרד וצלר, שותפו לבריחה מאושוויץ), הובאו גם העדויות של ארנסט רוזין ושותפו לבריחה, צ'סלב מורדוביץ.

אילנה טייכר משתפת את מכבי חיפה בסיפור שלה (האתר הרשמי של מכבי חיפה)

השניים, אגב, נשארו חברים גם אחרי המלחמה למרות המרחק הגיאוגרפי ביניהם. רוזין התגורר בדיסלדורף עם אשתו גרטה, וּורבה, שהפך לפרופסור, התגורר בקנדה. רודולף וורבה היה אחד מחמישה שהצליחו לברוח מממחנה ההשמדה באושוויץ, מחנה שממנו נרצחו כ-12 אלף יהודים בכל יום.

עפר פביאן סיכם: "חובה עלינו כדור שני ושלישי לספר את הסיפור הזה. אתם (בפנייה לשחקנים) הדור הבא, חובתכם היא לשמוע ולשמר את הסיפורים הללו בזכרונכם. חובה עלינו לממש את משאלתם של אלה שנתנו את החיים שלהם עבור העתיד שלנו, נזכור ולעולם לא נשכח"

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Isport

FREE
VIEW