כדורגל ישראליליגת העל

מכבי חיפה עמדה לדין: "במה זה שונה מ-50 אבוקות בדרבי?"

הירוקים עמדו לדין בשל אירועי אלוף האלופים ועלולים לספוג הפחתת 2 נקודות ליגה, במועדון התגוננו: ''מחמירים איתנו לעומת קבוצות אחרות, זה אירוע מינורי''. הפועל ת''א נקנסה בעקבות קריאות הנאצה

האם עונש הפחתת שתי הנקודות שעומד על תנאי נגד מכבי חיפה יופעל? האלופה עמדה היום (רביעי) לדין בבית הדין המשמעתי של ההתאחדות לכדורגל בעקבות אירועי המשחק מול בית"ר ירושלים ב"אלוף האלופים".

לפי דו"ח השיפוט, "בדקה ה-19 הודלקו אבוקות ונזרקו לשטח המגרש מהיציע הצפוני ובעקבות כך המשחק הופסק לשלוש דקות". עוד נכתב: "בדקה ה-94 לאחר הגול השלישי של מכבי חיפה פרץ אוהד מהיציע הצפוני והוצא משדה המשחק בעזרת כוחות האבטחה". מכבי חיפה הועמדה לדין באשמה של התפרצות לשדה המשחק והתפרעות אוהדים בנסיבות מחמירות – סעיף שעליו יש לירוקים עונש על תנאי של הפחתת 2 נקודות.

האבוקות של אוהדי מכבי חיפה (אליאב אוזן)

היועץ המשפטי של מכבי חיפה, עו"ד עופר בן אסא, הגיב לאישומים ואמר: "מדוע מעמידים בנסיבות מחמירות? אני לא רואה באירוע הזה נסיבות מחמירות. אני רואה אירוע די מינורי, היו עשרות מקרים דומים שלא היו בנסיבות מחמירות. רשף עושה שימוש מופרז בכוח שלו להעמיד בנסיבות מחמירות. זה משחק שאפילו לא היה בליגה, אין סיבה לחפש להוריד לנו נקודות בליגה". עוד הוסיף כי בעונה שעברה היו הפסקות משחקים של עשר דקות מקרים חמורים בהרבה שלא עמדו לדין על נסיבות מחמירות.

מנהל התפעול של מכבי חיפה, עובד גבריאל: "העמדה לדין בנסיבות מחמירות זו החלטה שרירותית. עונה שעברה הדרבי התל אביבי עם רשת שנקרעה והם עמדו לדין בנסיבות לא מחמירות. האירוע הזה הוא לא רבע מאירועי הדרבי התל אביבי. הבחירה בנסיבות מחמירות מרגישה כאילו התובע מנסה לעשות איזון בין קבוצות אחרות שהורדו להן נקודות בנסיבות אחרות לגמרי".

האבוקות של אוהדי מכבי חיפה (אליאב אוזן)

הדיין: "אנחנו נחשפנו להודעות של האוהדים שלכם לגבי התוכניות שלהם להשתמש בפירוטכניקה, רוצים להיות בעל הבית. ראינו שלט שכתוב עליו 'לא מנהלים מו"מ עם המשטרה'". מנכ"ל מכבי חיפה, איציק עובדיה: "אנחנו מגנים בכל תוקף ומשקיעים בפעולות הסברה". עובד גבריאל: "גם בעונה הקודמת ישבנו פה ואמרנו שהמשטרה לא עושה דבר. כחלק מאותו מאבק המשטרה העלתה את רף המאבק, ומנסה לבצע אכיפה. אבל זה יוצר אסקלציה של האירוע. האוהדים משתמשים בזה כמנוף לחץ תפעלו נגדנו אנחנו נפעל נגדכם".

עוד הוסיף: "המשחק הזה בעינינו נתפס כמשחק הכי רגיש של העונה, בטח לאור אירועי גמר הגביע. הושקע במשחק הזה מיליון ש"ח על אבטחה. מועדונים לא משקיעים סכום כזה בעונות שלמות. איתרנו שבעה מפעילים שהורחקו מפעילות, שניים מתוכם נעצרו תוך כדי המשחק על ידי המשטרה. לעניין פריצת האוהדים – הבאנו גדרות מיוחדות כלקח ממשחק גמר הגביע ולצמצם את היכולת של האוהדים לפרוץ. קנינו ציוד במאה אלף יורו במהלך הקיץ".

עובד גבריאל הוסיף: "אנחנו לא רוצים בגלל עונשי תנאי לבקש מהמשטרה להוריד הילוך באכיפה כדי לשמור על שקט ביציע. אסור להפוך את עונשי התנאי לנשק. לכניסה של שוטרים יש השלכות. אנחנו מבקשים לא להפעיל את התנאי כדי לא לסרס את המשטרה". איציק עובדיה אמר: "היום יש סטטוס שכשהמשטרה מטפלת זה יוצר פעולת מחאה שפוגעת במועדון. הטענה העיקרית שלנו היא שיש כאן חוסר צדק משווע. החמירו איתנו לעומת העמדות לדין אחרות".

אבוקות של אוהדי מכבי חיפה (ליאת אבשלומי)

התובע עו"ד ניר רשף אמר: "השתמשו פה בביטויים של שימוש לרעה בכוח אז אני דוחה את הטענות. לא ראוי לטעון טענות כאלה בריש גלי. היה משחק אחד, הדרבי התל אביב, שניסינו אחרי הבחירות להתאחדות להנהיג מדיניות אחרת, אבל זה היה אירוע אחד. זו בדיחה טובה הסיפור שהאבוקות נוצלו להפסקת שתייה, זה לא טיעון רציני. תנאי זה תנאי שיש ליישם אותו. מכבי חיפה זו לא הקבוצה היחידה שיש לה תנאי ואם לא נפעיל פה לא נפעיל במקומות אחרים"

איציק עובדיה אמר: "התרגלנו לפגיעה כלכלית בגלל אבוקות. אנחנו משקיעים המון כסף ועוד מקבלים עונשים ולמדנו להתמודד עם זה. עכשיו זה עובר לפסים של פגיעה ספורטיבית תחרותית, בית הדין צריך לחשוב האם זה נכון להכנס למגרש הספורטיבי". הדיין: "עצוב לי שהאליפות תוכרע כאן ולא איפה שזה צריך לקרות. העמדה של בית הדין היא כזאת אבל בית הדין פועל לפי התקנון שהקבוצות בסופו של דבר מאשרות".

איציק עובדיה: "אין לנו ציפיה שבית הדין יתעלם מאבוקות, אבל לא הגיוני שבדרבי נזרקות 50 אבוקות וזה לא נסיבות מחמירות, אצלנו זה חמש אבוקות ונסיבות מחמירות". עו"ד חיפה, עופר בן אסא: "תפעילו את הסנקציה של הפחתת נקודות במקרים קיצוניים. לא יכול להיות שיורידו נקודות בגלל חמש אבוקות. זה לא עושה שכל". עובדיה סיכם: "אם השופט לא שולח את השחקנים לשתות מים ההפסקה היא 15 שניות".

אוהדי הפועל ת"א (אסף הופמן)

* הפועל תל אביב עמדה לדין משמעתי בעקבות קריאות "ניאו נאצי" לעבר טל בן חיים, שחקן מכבי פתח תקווה וכן עקב שירת "שואה למכבי" משערים 4-5, ונקנס ב-3,000 ש"ח בפועל בלבד בנוסף לעונש על תנאי בסך 5,000 ש"ח עד תום העונה בכל עבירה חוזרת של קריאות אסורות לפי התקנונים. בנוסף, הפועל תל אביב הועמדה לדין בגין אי קיום חובת הקבוצה בגלל איחור בעלייה למגרש כולל מצידו של מאמן הקבוצה, כאשר מייקל ולקאניס נקנס ב-1,000 ש"ח.

* מכבי נתניה נקנסה ב-11,500 ש"ח בסך הכל, בעקבות אירועי המשחק מול הפועל חדרה. ב-3,000 ש"ח בגין רימוני עשן שנדלקו ביציע אוהדיה וכן ב-3,000 ש"ח בעקבות פריצת אוהד לכר הדשא. בנוסף, נקנס המועדון ב-2,500 ש"ח עקב השלכת חפצים למגרש וגם ב-3,000 ש"ח בגין איחור בעלית הקבוצה למגרש.

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button