כדורגל ישראליליגת העל

מכבי חיפה: "התביעה לא הוכיחה שמדובר בנסיבות מחמירות"

בית הדין העליון דן בערעור של תובע ההתאחדות על כך שעונש התנאי לא הופעל נגד הירוקים ודחה את ההחלטה עד יום ראשון. נציג הירוקים: ''אוהדי מכבי ת''א הדליקו 40 אבוקות והשליכו למגרש, זה מקרה חמור בהרבה''

בית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל דן היום (רביעי) בערעור שהגיש תובע ההתאחדות עו"ד ניר רשף על כך שלא הפועל עונש התנאי שעמד כנגד מכבי חיפה בגין התפרעות אוהדים בנסיבות מחמירות, בעקבות אירועי משחק "אלוף האלופים" מול בית"ר ירושלים. אב בית הדין בדיון היה פרופ' מיגל דויטש ובדיון השתתפו גם עו"ד דוד יהב ועו"ד נזי חלבי. את מכבי חיפה ייצגו המנכ"ל איציק עובדיה, המנהל התפעולי עובד גבריאל והיועץ המשפטי עו"ד עופר בן אסא.

אחרי דיון שארך כ-45 דקות, הוחלט לתת לצדדים לספק מסמכים נוספים עד יום ראשון בשעה 12:00 ולאחר מכן, תתקבל ההחלטה. כזכור, במשחק "אלוף האלופים" נגד בית"ר ירושלים בחודש יולי הדליקו האוהדים הירוקים אבוקות, ומהיציע הצפוני אף הושלכו מספר אבוקות לכר הדשא שהובילו להפסקה של כשלוש דקות. בבית הדין המשמעתי נקבע כאמור כי ההתפרעות אינה בנסיבות מחמירות, ולכן העונש על תנאי של הפחתת שתי נקודות לא הופעל ובמקום זאת הסתכם העונש בקנס של 60,000 ש"ח.

האבוקות של אוהדי מכבי חיפה (אליאב אוזן)

התובע עו"ד ניר רשף אמר בדיון: "יש לנו דו”ח שופט פשוט וברור, שבסעיף אחד מצוין אבוקות שנזרקו מהיציע וכתוצאה מכך נפסק המשחק. לפי החלטות קודמות של בית הדין נאמר כי כשהמשחק נעצר מזריקת אבוקות, אז העונש הוא בנסיבות מחמירות. בהחלטת בית הדין, הוחלט שדו"ח השופט הוא סתמי, ואם בית הדין מסתכל על זה כך, אז העניין לא ברור לי בכלל. אם בית הדין סבור שדו”ח השופט אינו מהווה ראייה מכרעת, זה משנה את הדרך שבה אנחנו מסתכלים על כל תיק".

עו"ד רשף הוסיף: "אני לא חושב שהחלטת בית הדין נכונה, כי זה יותר פערי ענישה, ולפי כך אני חושב שהערעור מוצדק. הפועל תל אביב הועמדה לבית דין בשנה שעברה בערבות השלכת אבוקות והואשמה בנסיבות מחמירות, מה שהוביל להורדת נקודה. בנסיבות האלה, בית הדין טעה לדעתי בקביעות שלו וצריך לתקן. אם הייתי מודע לבקשת המועדון בדיון הקודם שהעונש על תנאי יופעל רק בתנאי של השלכת אבוקות על יציע אחר של אוהדים, ולא למגרש, אולי הייתי פועל אחרת בערעור".

האבוקות של אוהדי מכבי חיפה (אליאב אוזן)

עו"ד עופר בן אסא אמר: "נסיבות מחמירות הן כשמן, מחמירות, וצריך אירועים חריגים כדי להרשיע בנסיבות שכאלה. מתפקידה של התביעה להוכיח כי הנסיבות הן מחמירות, משהו שלא קרה. התקנון מציין כי בית הדין יחליט מה הן נסיבות מחמירות לפי מה שהוגש להם, והדו”ח שהוגש הוא סתמי ואינו גורר נסיבות מחמירות. בדו"ח השוו את האירוע לאירועים חמורים הרבה יותר כמו אירוע העונש של מכבי תל אביב שהדליקה 40 אבוקות והשליכה למגרש, שזה אירוע חמור בהרבה מהאירוע שקרה כאן איתנו. אני חושב שזה שיקול של בית הדין להכריע האם יש מספיק ראיות כדי להפוך את ההאשמה לנסיבות מחמירות. דו"ח השופט למשחק הזה אינו ראייה מכרעת להעניש בנסיבות מחמירות".

מנכ"ל מכבי חיפה איציק עובדיה אמר בדיון: "בנושא הפסקת המשחק, מקובל בימים אלה שמבצעים הפסקת שתייה, והשופט החליט להפסיק את המשחק להפסקת שתייה בזמן האבוקות. בנוסף לכך, במשחקים אחרים, כמו בדרבי הירושלמי האחרון, נזרק רימון לתחומי המגרש ולא ניתן נסיבות מחמירות. כמו בעוד דוגמאות רבות שקרו לאחרונה, וחוסר השוויון פה בעונשים הוא משווע. אם יש פה מספיק כדי לתת נסיבות מחמירות, אז צריך לשנות עוד 40 תיקים שקרו לאחרונה לנסיבות מחמירות. אנחנו עושים מאמץ גדול מאוד כדי למגר את התופעה ולתת על כך עונש ספורטיבי של הפחתת נקודות זה תקדים שלא קרה".

האבוקות שהושלכו לדשא מול בית"ר ירושלים (ליאת אבשלומי)

עובדיה הוסיף: "אנחנו חששנו מלנהל המשחק הזה, במיוחד לאחר מקרי גמר הגביע, ובסופו של דבר קרה פה אירוע יחסית מזערי שאופ"א הייתה נותנת קנס על אירוע כזה. אנחנו לא מקבלים את האירועים בהכנעה ועושים מאמצים לשנות את זה". פרופ' דויטש העיר: "אתם חייבים להבין שהפחתת הנקודות היא לא רק בגלל המקרה, אלא כי זה מקרה שמתווסף למקרים נוספים שקרו וצירוף המקרים הזה הוא מה שגורר לטענה של הפחתת נקודות". מנכ"ל הירוקים השיב: "בפעם הקודמת נעשתה בקשה על ידנו שהעונש על תנאי של הפחתת נקודות יופעל רק במצב של זריקת אבוקות ליציע אוהדים אחר, מה שלא קרה כאן".

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button