במגרש הפוליטי

מירי רגב נפרדה בדמעות, חילי טרופר: "ספורט זה לא מותרות"

עידן חדש בספורט הישראלי: ח"כ חילי טרופר נכנס רשמית לתפקיד שר התרבות והספורט בטקס חילופי השרים שנערך היום (שני). השר הנכנס החליף את מירי רגב, שסיימה בזאת קדנציה ארוכה בת חמש שנים ועברה למשרד התחבורה והבטיחות בדרכים. טרופר בן ה-42, איש חינוך ופעיל חברתי ממושב נס הרים, הוא חובב ספורט המחזיק במניות של קבוצת האוהדים הפועל קטמון ואוהד הפועל ירושלים בכדורסל.

השר החדש חילי טרופר אמר: "אני בא מאהבה גדולה. אני אוהב תרבות ואוהב ספורט. מעבר לזה, אני רואה בדברים ערך עמוק. לא מדובר במותרות אלה בתחומים חשובים לחברה. יש לתרבות והספורט אפשרות להפוך לכלי שלכל אחד יהיה בו מקום. מרכז ופריפריה, דתיים וחילונים, ערבים ויהודים. מקום של פיוס, סובלנות וכבוד הדדי. אלו ימים קשים, מגפת הקורונה הכניסה את ישראל והעולם לסחרור. אין לי עניין בתחרות של מי נפגע יותר, הצרכים מרובים והמשימה מרובה. אני משוכנע שההתגייסות הלאומית לספורט זה הכרח ולא מותרות, אלו דברים שנוגעים בנשמה ובנפש ובתשוקה של כולם. אין סיבה שהדברים האלה יידחקו לפינות. דווקא בתקופה זו, הצורך האנושי בתרבות ובספורט משגשג עוד יותר. בשביל זה אנחנו קמים בבוקר".

טרופר הוסיף: "יש לי חלומות גדולים, אני גם מודע היטב שנדרשות פעולות כדי להציל את התרבות והספורט, אלו חיים שלמים להמוני אנשים. אני חושב ומחויב לכולם, אעבוד קשה כדי לעזור לכולם. זו ההזדמנות שלי לפנות לאנשי התרבות והספורט שנמצאים בשעתם הקשה – אני כאן כדי להיאבק למענכם. לא אנוח לרגע, לא אשחרר הבטחות גדולות, רק אעשה כל שביכולתי. באתי לעבוד. אדבר מעט ואעבוד הרבה. מודה לשרה רגב על העבודה הקשה, קידמת דברים, יש לך זכויות עצומות. תודה לצוות היקר שלי, להורים היקרים שלי".

השר חילי טרופר והשרה מירי רגב (מירי שמעונוביץ, לע"מ)

השרה היוצאת מירי רגב אמרה: "המהפכות, שהובלתי, בתרבות וגם בספורט, מביאים אותך לעמוד בראש משרד עוצמתי  שהשתנה מהקצה אל הקצה בחמש השנים האחרונות; משרד התרבות והספורט הוא היום משרד נחשק, על כך יעידו כל העוסקים במלאכת המשא ומתן, תקציבו גדל באופן משמעותי כך שהוא בתרבות חצה את רף מיליארד השקלים וכך גם בספורט; מי שקיבלו בעבר פירורים מהתקציב, הפריפריה הגיאוגרפית והחברתית, נגב, גליל, יהודה ושומרון, ערבים וחרדים,  זוכים היום לנתח ראוי הרבה יותר מהקופה הציבורית. אם בעבר המשרד שימש כ-כספומט, שהקוד העיקרי למשיכת הכספים ממנו היה בידי מוסדות התרבות בתל אביב שלקחו מידי שנה למעלה מ-50% מהתקציב השנתי, היום המציאות שונה לגמרי"

השרה היוצאת רגב הוסיפה: "בכל המהפכות, שהובלתי בחמש השנים האחרונות לא מצמצתי ולא נרתעתי מהאליטות, ומכאלה ואחרים, שניגחו אותי, גם בעתירות לבג"צ. על אף כל המחאות הקולניות וצקצוקי הלשון,  המשכתי חדורת מוטיבציה וללא מורא. האמנתי אז, כשם שאני מאמינה היום, כי הזכות ליצור ולצרוך תרבות וספורט היא זכות בסיסית של כל אחד ואחת מאזרחי ישראל ובמיוחד של אלו שהודרו ממשאבי התרבות והספורט לאורך כל כך הרבה שנים. העליתי את התרבות והספורט לראש סדר היום הציבורי וקבעתי עובדות בשטח; ליוו אותי בעשייתי שלושה עקרונות ברזל- גיוון, פיזור והנגשה של תרבות וספורט לכל חלקי הארץ ולכל חלקי העם, תרבות וספורט מתחת לבית וכמעט בחינם".

רגב הוסיפה: "גם בספורט הובלתי מהפכה של ממש. הבאנו את הספורט הישראלי לפסגות תקציביות שלא היו בו מעולם. הרפורמה לניתוק הטוטו הובילה לכך שהמדינה לקחה אחריות על הספורט והעמידה תקציב גדול. התקציב גדל משמעותית ולראשונה חצה את מיליארד השקלים. התוכנית הלאומית החדשה הובילה למתן תשתיות ומתקני ספורט בפריפריה במגזר הערבי והחרדי. אולמות ספורט, מגרשי כדורגל, טניס, בריכות שחייה, מתקנים פתוחים. אני שמחה שהעלנו חיוך על פניהם של אלפי ילדים ובני נוער כדי להביא לידי ביטוי את המצוינות שלהם".

השרה היוצאת המשיכה: "חיזקתי את הספורט הישראלי בזירה הבינלאומית מאחורי הקלעים. קראתי שלא לקבל את החרם כלפי הספורטאים מתחרויות ולמנוע מהם להופיע עם הדגל וההמנון. במאבק הזה מצאתי שותפים רבים אבל עדיין הדרך ארוכה. עלינו לבעוט את הפוליטיקה מהספורט. ניגון התקווה באבו דאבי היה רגע של התרוממות נפש וגאווה לאומית. הספורט הישראלי רשאי להגיע לכל מקום בעולם. אירחנו את הג'ירו דאיטליה, גראנד פרי ג'ודו והבטחתי לנשיא איגוד הג'ודו שכל מדינה שתגיע תוכל להשתתף ולהיות כאן עם הדגל וההמנון שלה. מדינת ישראל פניה לשלום ואנו לא משחקים בספורט כחלק מאג'נדה פוליטית".

רגב סיכמה בהתרגשות: "אירחנו את היורובאסקט, אליפות העולם בשחייה, יורו צעירות בכדורגל ודברים נוספים. הספורט הפך לשגריר של מדינת ישראל. לא פסקה העבודה גם בצד הקורונה, משרד התרבות והספורט היה הראשון להציג מתווה לחזרה לשגרה, נתנו 50 אחוז מקדמות. החזרנו את הספורט לפעילות. אנחנו השניים אחרי גרמניה שמחזירים את הכדורגל והכדורסל. נלחמתי לשכנע את האוצר להעניק סיוע לספורט ולתרבות. חילי, אני מפקידה בידך משרד לתפארת, את יוסי שאני אוהבת אותו, הוא דאג במסירות ומנהיגות להוביל וליישם את המדיניות שלי. תודה לכל השותפים לדרך שלנו".

המנכ"ל יוסי שרעבי אמר: "בזכות האמונה במה שאנחנו עושים, יכולנו לכל האתגרים במהלך חמש השנים הללו. השנים לצד השרה רגב היו מרתקות ומלאות עשייה. העבודה לצדה היא ממש חידוד חושים, שומרת אותך תמיד מוכן להקפצה. אות ומופת לעבודה של איש ציבור שלא נח לרגע ולא נרתע מביקורת. תודה לך על האמון והאפשרות להיות שליח ציבור ולעשות את מה שאני אוהב. לשר הנכנס חילי טרופר, שמך הולך לפניך כקונצנזוס נדיר. אני מכיר את אביך, כבוד הרב דניאל טרופר, ואני מוכרח לומר שבנסיבות האלה הציפיות ממך גבוהות".

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Isport

FREE
VIEW