כדורגל ישראליליגת העל

מהפך בפסגה: בית הדין הוריד נקודה למכבי ת"א בעקבות הדרבי

בהתאם לתקנון הענישה החדש, הצהובים נענשו על הזיקוק לעבר רגלו של לוקאסן במהלך ה-2:4 מול הפועל ת''א. מכבי חיפה עלתה למקום הראשון בליגת העל בשל הפרש שערים עדיף על זה של הצהובים, שיגישו ערעור

בית הדין המשמעתי של ההתאחדות לכדורגל הפחית היום (שני) נקודה אחת ממאזנה של מכבי תל אביב, זאת בעקבות התקרית שבה פגע זיקוק שנורה מהיציע הצהוב ברגלו של בלם הקבוצה דריק לוקאסן במהלך ה-2:4 בדרבי התל אביבי. בנוסף, מכבי תל אביב נקנסה גם בסכום של 42,000 ש"ח, כאשר הפועל תל אביב נקנסה ב-31,500 ש"ח בשל הדלקת האבוקות מהצד שלה. הצהובים צפויים לערער על ההחלטה לבית הדין העליון, כאשר בעקבותיה חל מהפך בפסגת הטבלה ומכבי חיפה עלתה למקום הראשון בשל הפרש שערים טוב יותר ממכבי תל אביב. במועדון מסרו: "דעת הרוב שגויה, מנוגדת לתקנון ונגיש ערעור".

צמרת הטבלה המעודכנת

1. מכבי חיפה 45 נקודות (30+)
2. מכבי תל אביב 45 נקודות (23+)
3. הפועל חיפה 40 נקודות (8+)
4. הפועל באר שבע 39 נקודות (23+)

עשן האבוקות בבלומפילד (ישי נאמן)

בהחלטה נכתב בין היתר: "השלכות החפצים הרבים במספר רב של אירועים ע"י אוהדי מכבי תל אביב עונה באופן מלא על עבירה של 'התפרעות אוהדים'. אשר למרכיב ה'נסיבות מחמירות' שמבקש התובע להוסיף לסעיף האישום, מבהיר הוא בנייר עמדה אשר צירף לכתב האישום כי לעמדתו ריבוי השימוש באמצעים פירוטכניים, אשר חלקם הושלך אל כר הדשא, דבר שהוביל להפסקת המשחק ובעיקר בשל ירי חזיז/זיקוק בכינון ישיר לכיוון רחבת ה-16 יוצר 'נסיבות מחמירות' לעבירת ההתפרעות שהוא מייחס לנאשמת. התובע גם מוסיף כי הפגיעה בגופו של בלם מכבי תל אביב מצדיקה לכשעצמה הוספת 'נסיבות מחמירות' לאישום בעבירה של 'התפרעות אוהדים'".

עוד נכתב: "באשר לאירוע השלכת הזיקוק, מדובר באירוע חמור ביותר, אשר כפסע היה מלהיגמר באסון, לרבות פגיעה גופנית חמורה בשחקן, על כל המשתמע מכך. הזיקוק פגע בשחקן אשר דלג בבהלה לאחר נפילת הזיקוק. מרוח הנאמר בדברי ההסבר של הוראות השעה אשר מכוחן תוקן התקנון, באות הן להביא ככל הניתן לצמצום האלימות במגרשים, לרבות השימוש הפסול באמצעים פירוטכניים מסוכנים. על כן, לאור חומרת האירוע, מן הראוי לבחון אותו במשקפיים רחבות ומחמירות. אמנם, כפי שאף אישר התובע, לא נגרם נזק פיזי לשחקן עקב ירי הזיקוק לעברו אך בעיני, כאשר ירי של זיקוק בעל פוטנציאל סכנת חיים היה אך כפסע מגרימת נזק חמור לשחקן (בניגוד, למשל, לפגיעה מחפץ זניח יחסית, כמו כוס שתייה), עלינו לראות באירוע כ'כמעט ונפגע'. המשמעת, כגרימת נזק בפועל".

האבוקות של אוהדי הפועל ת"א (ישי נאמן)

כמו כן נכתב כי "בית הדין העליון קבע כי על מנת להחמיר בענישה, אין צורך בהשלכת האבוקות, אלא די בהדלקתן ביציע, ואין גם כל צורך בנזק גוף ממשי, אלא די בסכנה ממשית לנזק גוף עקב מעשי האוהדים ביציע, על מנת לראות באירועים כאירועים בנסיבות מחמירות הדורשות ענישה מחמירה. הרי שהדלקת עשרות אבוקות ביציע, ירי בכינון ישיר, אף שלא גרם לכאורה לנזק גוף כלשהו, והפסקת המשחק למספר דקות עקב מעשים אלו, נחשבות לנסיבות חמורות אשר גוררות אחריהן, כאמור גישה מחמירה לעניין הענישה. הירי בכינון ישיר לכיוונו של שחקן מכבי תל אביב המהווה מעשה תקיפה לכל דבר, אשר אין להמעיט בערכו, ויש לראותו כאירוע מסוכן וחמור מעין כמותו גם אם לא נפגע השחקן לכאורה. אי פגיעתו של השחקן לכאורה, אינה יכולה להקל על הנאשמת".

נציגת מכבי תל אביב, עו"ד יעל מרגלית, אמרה במהלך הדיון: "מבחינת התובע, גם אם לא היה את מקרה לוקאסן יש לבית הדין סמכות לגזור עונשים שישנם בתקנון. בעבר ביקשנו הגדרה למה הם הקריטריונים לנסיבות מחמירות וזה לא היה קיים. בית הדין מספר פעמים ציין זאת בהחלטותיו". מרגלית התייחסה לעניין כמות האבוקות: "התובע לא הוכיח שמדובר בהארכת חסר של אבוקות (התובע טוען כי היו יותר מ-15 אבוקות). אם בית הדין יחליט להעניש נגיש מקרים דומים בעבר של נסיבות מחמירות ללא פגיעה שנפסק קנס בלבד בהתפרעות אוהדים בנסיבות מחמירות". במכבי תל אביב גם יטענו בערעור שהמשחק הופסק לבקשת הטלוויזיה בשל ראות מוגבלת וכן יטענו שהזיקוק לא פגע ישירות בלוקאסן, אלא בסמוך מאוד אליו.

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button