יורוליגכדורסל

מדר, בלאט, שאראס וחלום הזכיה ביורוליג: ווילבקין בראיון מיוחד

מכבי ת''א אמנם הודחה, אבל פיינל פור היורוליג יזמן הערב (שישי) שני מפגשי ענק - פנרבחצ'ה נגד פנאתינייקוס ב-19:00 וריאל מדריד מול אולימפיאקוס ב-22:00. אקס הצהובים ושחקנה של פנר בראיון לשליח ''ישראל ספורט'' בברלין

הערב (שישי) ייערכו שני משחקי חצי גמר הפיינל פור של היורוליג: פנרבחצ'ה נגד פנאתינייקוס (19:00) וריאל מדריד נגד אולימפיאקוס (22:00). הכרטיסים למשחקים עצמם נמכרו מראש ,כש-6,000 אוהדים יוונים צפויים להגיע, 4,000 מטורקיה, לא כולל בגרמניה, וכ-500 אוהדי ריאל מדריד. בעיר עצמה לא מרגישים תכונה לקראת הפיינל פור, שלא כמו בערים מארחות אחרות בשל ריבוי האירועים בברלין. אוהדים של קייזרסלאוטרן מליגת המשנה נצפו בבירת גרמניה לקראת גמר הגביע בשבת נגד האלופה הטרייה באייר לברקוזן שנוצחה שלשום בגמר הליגה האירופית.

ים מדר שפע חיוכים באימון של פנר וסקוטי ווילבקין אמר: "האימון הראשון בפיינל פור מרגיש טוב. שיחקנו כאן בעבר, אבל כמובן שזה פרקט שונה ויש כאן יותר אנשים באימון שלנו. נקווה שאנחנו נוכל לדבוק בתוכנית המשחק שלנו, לדחוק את ההתרגשות שלנו ולשחק משחק טוב". האם הפריע לך שלא העפלת בעבר לפיינל פור בעונות הקודמות? "לא, אני חושב שאם יש משהו שמפריע לי, אז זה העובדה שלא העפלנו בשנה שעברה ובעונת הקורונה כי באמת חשבתי שנעפיל לפיינל פור ושהיה לנו סיכוי לנצח ולזכות באליפות. מלבד זאת אני לא חושב שיש לי את הזכות להיות מאוכזב, אבל בשנה שעברה יכולנו להעפיל".

אם כבר מכבי תל אביב, אמרו לנו שעקבת אחרי הדרבי… "כן, ראינו את המשחק בדרך שלנו למלון. מכבי ניצחה, נכון? זה לא נראה טוב בשלב מוקדם, אבל אני מניח שהם עשו את זה". מעולם לא שיחקת במעמדים האלה, האם צפייה במשחקי עבר תספיק? "הניחושים שלכם טובים כמו שלי. אתם צודקים שיש לי אפס ניסיון בפיינל פור, אבל שמונה עונות ביורוליג, וכולם אומרים שהפיינל פור שונה, אז נראה". איך זה לעבוד עם שאראס בתור מאמן ראשי? "זה נהדר. הוא מוח כדורסל מדהים ואני בר מזל שאני לומד ממנו. הוא אדם מדהים גם כן שכיף להיות איתו". על כך שהוא בין היחידים ברשימה ששיחק הכי הרבה משחקי יורוליג בלי אליפות: "זה יהיה מדהים וזו המטרה בכל עונת יורוליג. אם נעשה את זה העונה, אני אהיה שמח במיוחד".

בין המעריצים שלכם נמצא גם אבא שלך, אז איך הדבר הזה יצא לפועל ומה המשמעות של זה עבורך? "כבר שמונה שנים שהוא אומר לי שאם אני אעפיל לפיינל פור אז הוא יגיע. זה קרה סוף סוף והוא הגיע בטיסה הראשונה". יש בפיינל פור הזה שתי אגדות מכבי איתך ועם שאראס נגד פנאתינייקוס שהדיחה את מכבי. האם זה נותן לך משהו אקסטרה מעבר למוטיבציה שגם ככה יש עצם ההגעה לפה? "יש לי המון ציוצים שרומזים 'תעשה את זה עבור מכבי', אבל יש לי מספיק על הצלחת ואני מנסה לזכות בזה עבורי, עבור חבריי לקבוצה ועבור פנרבחצ'ה". הזכייה ביורוקאפ עם דרושפאקה אומרת שיש לך דווקא כן ניסיון? "כן ולא כי היורוקאפ והיורוליג שונים בצורה מדהימה. אני לא יכול לומר שהניסיון בגמר היורוקאפ או הפיינל פור יכול להתחבר לזה, אז אני לא יודע, נראה".

האם אתה מרגיש שיש לכם כאן יתרון ביתיות עם כל הקהל שמגיע? "אני יודע שיש המון אוהדים טורקים כאן בברלין, אבל אני לא יודע כיצד זה יבוא לידי ביטוי בהיכל כאן מחר". על ים מדר: "קודם כל, הוא בחור נהדר שכיף להיות במחיצתו ואני מעוניין לראות כיצד הקריירה שלו תתפתח, כי אין ספק שיש לו המון כישרון ופוטנציאל, כך שנראה. אני מעוניין לראות מה יהיה איתו בשנה הבאה". לאחר הניצחון שאראס אמר משהו בנוגע לחגיגות, אז מה קרה בסוף? "זו הייתה טיסה אפית הביתה". שאראס דיבר על הקונספט של הזדמנות שקיבלתם, כמה ההזדמנות שקיבלת עזרה לך להפוך לשחקן מוכח ביורוליג? "זה עצום, ההזדמנות הייתה אולי הדבר הכי גדול עבורי. זה התחיל עם דרושפאקה ובמיוחד עם דיויד בלאט שנתן לי את ההזדמנות להוביל את הקבוצה בגיל צעיר. היו לי הזדמנויות נהדרות לאחר מכן עם מכבי ועם פנרבחצ'ה, כך שאני חושב שבורכתי".

הזכרת את בלאט, האם דיברת איתו לקראת הפיינל פור הוא נתן לך עצות כלשהן? "לא דיברתי עם דייויד לקראת הפיינל פור, אבל שלחתי לו ברכת יום הולדת בווידאו". ייתכן ששני המשחקים הקרובים יהיו הגדולים ביותר של פנרבחצ'ה, אבל כשאתה חושב על כך איזה משחק בולט עבורך בתקופה שלך עם הקבוצה? "אני לא יודע, המשחק האהוב עלי הוא ללא ספק המשחק החמישי מול מונאקו. המשחק שהביא לי את הפיינל פור הראשון שלי ונראה אם בסוף השבוע הקרוב יהיה משחק טוב יותר". מה השתנה בפנר עם המעבר מדימיטריס איטודיס לשאראס, האם זה היה משהו מנטלי או משהו יותר טכני? "מעט משני הדברים. כשעושים שינוי במאמן במהלך העונה יש רמה של אנרגיה שמוזרקת לקבוצה ולא משנה מי המאמן כך שהיה את זה. אני חושב שהוא מוח טכני חזק בכל הנוגע למשחק, הוא מתמקד ממש בפרטים וזה עזר לנו מאוד".

כמה ביטחון קיבלתם מלנצח את המשחק החמישי בתור הקבוצה הראשונה בהיסטוריה שהצליחה לנצח בחוץ? "זה היה נהדר, האמנו שיכולנו לנצח בשנה שעברה ולהעפיל, אבל היה חסר לנו קצת. רצינו לנצל את זה השנה אבל זה היה קצר, זה הסתיים מהר כי אולימפיאקוס עשו את זה גם ממש אחר כך". מבחינת מצ' אפ, יש לכם קו קדמי עמוק יותר, אבל גם קו אחורי מוכשר במיוחד. מה לדעתך יעשה את ההבדל במשחק הזה? "קשה לומר כי זה יכול להיות כל דבר אבל איבודי הכדור יכולים לשחק תפקיד מהותי וכמובן שלקלוע את הזריקות. איבודי הכדור יהיו המפתח העיקרי ואם נצליח להגביל את כמות איבודי הכדור שלנו לפחות מבחינתנו זה ישים אותנו בפוזיציה טובה". האם ניק קלאת'ס שוב יקלע את שלשת הניצחון? "אני מקווה, אם מישהו מאיתנו יקלע את שלשת הביטחון זה ישמח אותי".

בתור מי שיש לו ניסיון ברמות האלו, איזו עצה תיתן לשחקנים אמריקנים שמגיעים לאירופה? "זה קשה. זה תלוי באדם בעיקר, אבל אם צריך לתת עצה באופן כללי, אז היא תהיה להיות שחקן קבוצתי ולא לנסות לעשות את הכל – אלא להקריב גם מעט עבור הקבוצה כמו לעשות בוקס אאוט ודברים מהסוג הזה שלא מופיעים בדפי הסטטיסטיקה. דברים כאלו חשובים כדי להביא את עצמך למקום של להיות בקבוצות טובות ולזכות בכבוד של המאמנים שלכם. היה נחמד לעשות היסטוריה עם פנר .יכולנו לעשות את זה שנה שעברה אבל לא הצלחנו. קשה לומר מה המפתח כי זה יכול להיות כל דבר – איבודי כדור, קליעה".

Back to top button
Isport

FREE
VIEW