ג'ודוענפים אחרים

מדליית זהב לרז הרשקו באליפות אירופה, ענבר לניר זכתה בארד

בגמר השלישי ברציפות שלה, הג'ודוקא הנהדרת זכתה בזהב ראשון. ספורטאית השנה של האיגוד האירופי השיגה מדליה עם איפון תוך 19 שניות

‎אליפות אירופה בג'ודו, המתקיימת בקרואטיה, ננעלה הערב (שבת) עם שתי מדליות למשלחת הישראלית. רז הרשקו זכתה במדליית הזהב והיא אלופת אירופה השישית של ישראל, ואילו ענבר לניר זכתה במדליית ארד.

אגב, אתמול התקיים טקס ספורטאי ומאמני השנה של איגוד הג'ודו האירופי. ‎בתואר מאמן השנה זכה שני הרשקו ובתואר ספורטאית השנה זכתה ענבר לניר. במקומה של ענבר קיבל את הפרס יו"ר איגוד הג'ודו משה פונטי משום שענבר מתכוננת להתחרות היום במסגרת אליפות אירופה בקרואטיה.

רז הרשקו וענבר לניר עם המדליות (באדיבות איגוד הג׳ודו)

רז הרשקו (מעל 78 ק"ג) התחילה את האליפות משמינית הגמר בו השיגה ניצחון באיפון על קארן סטיבנסון. ברבע הגמר היא פגשה את אליס סטרצבה אותה ניצחה תודות לווזארי שהשיגה תוך 47 שניות מפתיחת הקרב. בחצי הגמר הרשקו התמודדה מול הטורקיה קיירה אוזדמיר בקרב בו התחוללה דרמה של ממש. שתי הג`ודאיות קיבלו שני עונשים ורגע לפני שהקרב נכנס לניקוד זהב הטורקייה נענשה בפעם השלישית, מה שסידר להרשקו את הכרטיס לגמר. בקרב על הזהב חיכתה לישראלית ז'וליה טולופאה הצרפתייה. אחרי גמר שקול, 40 שניות לפני ניקוד הזהב, הגיעה ההטלה האלגנטית של הרשקו שהשיגה איפון מרשים.

הרשקו אמרה: "אני מאושרת אבל האושר הזה לא שלם. אני מקדישה את המדליה הזו ליונתן גוטין ז"ל, שבלעדיו הזכייה אינה שלמה. מבחינת ג'ודו היה לי יום טוב וברור שלסיים עם זהב ועם התואר אלופת זה תמיד משמח. מבחינתנו זו עוד תחנה בדרך לאולימפיאדת פריס". הרשקו היא אלופת אירופה השישית מישראל אחרי יעל ארד (1993), אריק זאבי (2001, 2003, 2004, 2012), שגיא מוקי (2015, 2018), פיטר פלצ'יק (2020) ותמנע נלסון-לוי (2022). זוהי גם המדליה השלישית של הרשקו באליפות אירופה אחרי שתיים מכסף – אחת בסופיה 2022 ואחת במונפלייה 2023).

ענבר לניר עם מדליית הזהב (באדיבות איגוד הג'ודו)

ענבר לניר (עד 78 ק"ג) החלה את התחרות בסיבוב השני, שם ניצחה את מטקה לובניק באיפון. ברבע הגמר, לניר ניצחה את יוליה קורצנקו מאוקראינה באיפון תוך תשע שניות, עלתה לחצי הגמר, בו הפסידה באיפון לאודרי צ'ומו הצרפתייה. בקרב על הארד, פגשה אלופת העולם את פטריסיה סמפאיו מפורטוגל, עליה גברה באיפון תוך 19 שניות בלבד.

לניר אמרה לאחר הקרב: "אני תמיד שמחה לעמוד על הפודיום, מאוכזבת מההפסד בחצי הגמר, אבל מסיימת את התחרות עם המון מסקנות ונקודות לשיפור. אני מקדישה את המדליה הזאת לסבא שלי שלמה שנפטר לפני חודשיים וחצי. אתה חסר לי מאוד ואני מקווה שאתה רואה את זה ומחייך. מרגישה שליחות אדירה להניף את הדגל ונלחמת למען זה בכל הזדמנות. אני שולחת חיזוק לכל אזרחי המדינה ובפרט לחיילים ולמשפחות החטופים. אמן ויחזרו במהרה ובשלום".

שני הרשקו עם פרס מאמן השנה (איגוד הג'ודו בישראל)

מאמן נבחרת הנשים שני הרשקו אמר: "אין דבר חשוב יותר עבור נבחרת הנשים של ישראל מאשר להשמיע את התקווה בכל מקום אפשרי בעולם ואני שמח שהצלחנו לעשות את זה היום. זו אליפות אירופה השלישית ברציפות בה נבחרת הנשים זוכה בשלוש מדליות ומעלה. ב-2022 והשנה זכינו בארבע מדליות ובשנה שעברה זכינו ‘רק’ בשלוש. בימים אלה יש משמעות כפולה ומכופלת עבורנו לייצג את המדינה שכולנו אוהבים ולהניף את הדגל בכחול-לבן. כמו בכל תחרות אנחנו מפיקים את הלקחים כדי להגיע למטרה העיקרית שלנו, המשחקים האולימפיים בפאריס בצורה האופטימלית. המדליות שלנו מוקדשות לחיילי צה״ל ולמשפחות החטופים, שכמו כל עם ישראל, גם אנחנו מתפללים שיחזרו למשפחותיהם במהרה".

יו"ר איגוד הג'ודו משה פונטי סיכם: "אליפות אירופה מדהימה של נבחרת הנשים. ארבע מדליות זה הישג אדיר, ותואר אלופת אירופה הוא תואר מיוחד מאוד. ברכות לרז ולענבר על המדליות היום, לתמר על מדליית הבכורה שלה באליפות אירופה ולתמנע על עוד מדליה באליפות אירופה. הספורטאיות מראות שהן בצמרת העולמית שבוע אחרי שבוע. מגיעות ברכות מיוחדות לשני הרשקו ולצוות שלו על הובלה של נבחרת כל כך איכותית. משמעות מיוחדת לשמוע את התקווה בתקופה כזאת".

לי קוכמן (עד 90 ק"ג) ניצח בסיבוב הראשון את לזאר זדארלה הבוסני ובסיבוב השני הפסיד לכריסטיאן טוט ההונגרי בעקבות עונש שלישי שספג, וסיים את דרכו בתחרות.

באותה קטגוריית משקל, גיא גורביץ' הפסיד בסיבוב הראשון לירוסלב דוידצ'וק האוקראיני.

יבגני שמלצין (מעל 100 ק"ג) הפסיד בסיבוב הראשון למוניר ארטוג הטורקי. לאחר הקרב, התרחש אירוע מכוער בו הג'ודאי הטורקי בחר שלא ללחוץ את ידו של שמצלין. הישראלי היה נראה מופתע לאור בחירתו של ארטוג.

Back to top button
Isport

FREE
VIEW