כדורגל ישראליליגת העל

ירושלים של זהב, אבל לא בהכרח של בית"ר: משבר זהות בבירה

בית''ר ירושלים קבוצה אדירה שאני אוהד, עם קהל האוהדים שיש האומרים הגדול בארץ או בין הגדולים בארץ - מעל מיליון אוהדים ברחבי המדינה. אבל הזהות הירושלמית? כבר כמעט לא קיימת. טור אישי של טל מילר

בית"ר ירושלים היא קבוצה אדירה שאני אוהד, קבוצה עם קהל האוהדים שיש האומרים הגדול בארץ או בין הגדולים בארץ. מעל מיליון אוהדים ברחבי המדינה, אבל הזהות הירושלמית? כבר כמעט לא קיימת. בית"ר ירושלים היא מזמן לא מותג ירושלמי. לו הייתה כזו, לא היו כאלו חגיגות באצטדיון טדי אחרי תבוסה צורבת 3:0 בדרבי, רק כי הפועל תל אביב ירדה ליגה. אוהד ירושלמי אמיתי היה באבל ולא יוצא מהבית. היריבות מול האדומים מתל אביב מראה עד כמה בית"ר היא מותג ארצי שכיום השם ירושלים מקשט אותה, אבל היא בקושי שייכת לירושלים. בית"ר היום שייכת יותר לפריפריה הישראלית ולימין הישראלי.

העקיצה של אוהדי בית"ר להפועל ת"א (ליאת אבשלומי)

בכלל, אולי אפשר היה לקרוא לה רק בית"ר. גם ככה, אצטדיון המושבה מרגיש יותר ביתי מטדי שמרגיש – גם כשהוא מלא – קר ומנוכר. המותג הוא בית"ר ירושלים, אבל הקשר האמיתי לירושלים – כפי שהיה בשנות ה-70, ה-80 וה-90, כמעט ולא קיים. אפילו צעירי ירושלים מעדיפים ברובם את מחלקות הילדים והנוער של קטמון ונורדיה, שהן הרבה יותר מסודרות וטובות, שלא לדבר על קבוצת הנוער שלנו שתקועה בליגה הלאומית כרגע. בימים בהם מתחילה את דרכה קבוצה שלישית בעיר, מ.כ ירושלים, המון ירושלמים מתחילים להתעניין בקבוצה. כן, גם כאלו שאוהדים את בית"ר.

הקפטן אופיר קריאף (ליאת אבשלומי)

בואו נסתכל למציאות בפנים. כמה שחקנים שגדלו בבית וגן ירושלים, ירושלמים על מלא אתם מכירים בסגל? קריאף, עדי יונה, לי-און מזרחי ועוד כמה נערים. לצערי, בימינו בית"ר ירושלים יכולה להיות אותה קבוצה צהובה-שחורה אהובה וגדולה, גם בלי להיות מזוהה עם ירושלים. עצוב מאוד לחשוב על זה, אבל יכול להיות שעבור חלק מהירושלמים, מ.כ ירושלים קצת מסמלת את מה שהייתה בית"ר פעם מבחינת הזהות העירונית. זה לא יגרום להם להפסיק לאהוד את בית"ר, אבל הדור הירושלמי הבא עלול לשכוח את המורשת. הבעלים וההנהלה חייבים לשנות תפיסה ולחזק מאוד את הקשר לעיר ולתושבים ולהשקיע בילדים והנוער הרבה יותר.

כתבות קשורות

Back to top button
Isport

FREE
VIEW