כדורגל ישראליליגת העל

"יוצאים מההלם": ארגוני האוהדים התאגדו למיזם משותף וייחודי

שיתוף פעולה נדיר בין כלל עמותות האוהדים בישראל שמטרתו להתאחד יחדיו בעד תרבות ספורט חיובית ולהתנגד לדבריהם ליחס של משרד הספורט, ההתאחדות ומשטרת ישראל כלפי תיוג האוהדים כאלימים ופושעים

ארגוני האוהדים בישראל התאגדו והשיקו היום (רביעי) קמפיין גדול בשם "יוצאים מההלם", אשר מטרתו להתאחד בעד תרבות ספורט חיובית, פיתוח זכויות ורווחת האוהדים ולהתנגד ליחס של משרד התרבות הספורט ומשטרת ישראל כלפי הקהל במגרשים השונים בארץ.

בין העמותות ניתן למצוא את 'אחים לסמל' (מכבי תל אביב), 'היציע הצפוני' (מכבי חיפה), 'וסרמיליה' (הפועל באר שבע) וגם, אוהדי בית"ר ירושלים, הפועל תל אביב, הפועל פתח תקווה, הפועל ירושלים ועוד. מטרת הקמפיין היא להתאחד יחדיו בעד תרבות ספורט חיובית, פיתוח זכויות ורווחת האוהדים ולהתנגד לדבריהם ליחס של משרד הספורט, ההתאחדות ומשטרת ישראל כלפי תיוג האוהדים כאלימים ופושעים.

אוהדי מכבי חיפה בסמי עופר (אליאב אוזן)

בהודעה של השקת הקמפיין נכתב:"אוהדי הכדורגל אומרים- נמאס לנו! כמעט עשור מאז ששיתפו פעולה ביחד אוהדי הכדורגל למען פיקוח מחיר הכרטיסים במגרשי הכדורגל שבים האוהדים ומתאחדים מאחורי מיזם משותף. "יוצאים מההלם" מיזם האוהדים המשותף שהושק היום, מאחד סביבו בשיתוף פעולה נדיר ומסקרן את ארגוני האוהדים.

"יוזמי המיזם מבקשים להבהיר כי בעוד שהאוהדים ממלאים את היציעים בניגוד גמור לאיכות המוצר של הכדורגל הישראלי, העומדים בראש הענף והרשויות האמונות מטעם המדינה לא מפסיקות להתעמר בהם. "אל תמכרו לנו את הסטיראוטיפ של גברים שמגיעים שיכורים ליציעים כדי למצוא פורקן ולנהוג באלימות" הם אומרים, "תוכלו למצוא אצלנו ביציעים גברים ונשים במגוון גילאים, בין המבוגרים שבינינו אפשר למצוא רופאים, עורכי דין, אנשי ביטחון וחינוך שבאים להינות מחווית כדורגל קהילתית.

אוהדי הפועל ב"ש בטרנר (חיים בן דוד)

"במקום לקבל שעות ספורות של אסקפיזם זוכים האוהדים ליחס מאשים ומחפיר שנגזר עליהם עוד לפני שיצאו לאצטדיון. ואכן נדמה שמה שנלמד באנגליה כבר לפני שלושה עשורים עם כתיבתו של דו"ח טיילור לאחר אסון הילסבורו לא יושם מעולם בארץ והאצבע המאשימה תלויה דרך קבע כנגד האוהדים. על אף הכספים האדירים המושקעים באבטחת המגרשים, נדמה שהתועלת אינה מצדיקה את העוולות שחווים האוהדים בדרך.

"בשבוע שעבר השיק משרד הספורט קמפיין למלחמה באלימות במגרשים מטעם שר הספורט מיקי זוהר, בסרטון שהופץ ברשתות נראים האוהדים נוהגים באלימות מילולית ופיזית ללא שום הצדקה נראית לעין ומפחידים את הילד שמגיע לראשונה עם אביו לצפות במשחק באצטדיון.

אוהדי הפועל ת"א (אסף הופמן)

"כלל האוהדים הביעו תרעומת על כך שמנסים לצייר אותם כעבריינים ללא הצדקה ממשית לכך. לא חלפה יממה וגם ההתאחדות לכדורגל פרסמה סרטון בו נראה המאמן אופיר חיים מתדרך את השחקנים כיצד לנהוג במקרה אלימות מצד האוהדים, בשקופית הסיום לסרטון לצד לוגו ההתאחדות לכדורגל מופיע גם זה של משטרת ישראל.

"סרטונים אלו שיקפו את מה שהאוהדים מרגישים מזה זמן רב, לטענתם הקמפיין החדש הוא יציאה רשמית למלחמה באוהדים עצמם. התגובה לא איחרה לבוא, מאות תגובות לסרטונים נרשמו וכולם ביקשו לשקף מציאות שונה. "בכל כמה מחזורים דורשים לנהוג כלפינו ביד קשה, זה לא משיג כלום מעבר לאמלל את חיינו.

"ביקור תמים באצטדיון מתחיל בהפשטה באוהל בידוק, ממשיך בדחיפות סדרנים, וביחס עוין מכוחות המשטרה. לא יתכן כי אנחנו נהיה אלו שמנסים לשכנע את כולם שהמגרשים הם מקום בטוח. בכל מחזור מגיעים עשרות אלפי אוהדי כדורגל למגרשים. כמה מהם נפגעו מאלימות אוהדים וכמה מהם מהם נפגעו מאלימות משטרתית ביציעים?

אוהדי בית"ר ירושלים בטדי (ליאת אבשלומי)

"נדמה שהמצב הקיים הוא סחרור שלא נגמר. הכספים הציבוריים מושקעים בפעילות משטרתית באצטדיונים אך בסוף מי שמקבלים את האחריות על מעשיהם של חבריהם ליציע הם דווקא האוהדים עצמם. כשמודל זה נכשל פעם אחר פעם כלל האוהדים נענשים מחדש בעונשים קולקטיביים ושוב מבקשים לנהוג בהם ביד קשה וחוזר חלילה".

"לפני כמעט עשור, מיזם "כרטיס לכל כיס" ניער את מוסדות הכדורגל והפך מציאות ובה מחירי כרטיסים מופקעים למחירי כרטיסים מפוקחים. כעת נשאלת השאלה, האם מיזם האוהדים החדש יצליח לעורר את אותו אפקט ולהכתיב לפרנסי הכדורגל מאזן כוחות שונה ממה שהיה נהוג עד כה במגרשים. ליוזמי המיזם החדש התשובה ברורה. ברגע שיפעלו ראשי הענף למען האוהדים ולא נגדם המציאות תשתנה לטובה".

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
ישראל ספורט

FREE
VIEW