כדורסלליגת העל

יונתן אלון: "ברור לנו ולדז'יקיץ' שהקבוצה צריכה מאמן 24/7"

המנהל המקצועי של הפועל ירושלים הבהיר שלא יחזור לאמן (''זה לא נכון למערכת'') והסביר את הסיטואציה המורכבת שתוביל ככל הנראה להחלפת המאמן: ''אנחנו וגם הוא קורבנות של סיטואציה רעה. אין כעס''

בחוץ הפועל ירושלים טרם ניצחה העונה בליגת ווינר סל, אבל בפיס ארנה היא עלתה אתמול (שני) למאזן 0:2. אחרי חגיגת הסלים בהיכל קבוצת שלמה בשבוע שעבר, מחזיקת הגביע חזרה לקצב המועדף עליה ויצאה מהמקום האחרון עם ניצחון בית 71:77 על הפועל באר שבע/דימונה. ביום שישי ינסו האדומים מהבירה להיפטר גם מהמאזן השלילי, כאשר יארחו את הפועל חיפה.

בהיעדרם של המאמן אלכסנדר דז'יקיץ' והקפטן ליוואי רנדולף, ירושלים לא הצליחה לברוח לאורחים העיקשים, אבל בניגוד למחזור הקודם, ידעה לשמור על ההובלה בשיניים. ספידי סמית' פלירטט עם טריפל דאבל כולל מהלכים גדולים ברבע הרביעי, ברינטון למאר סיים בראש רשימת הקלעים והיה הטוב בקבוצה במחצית הראשונה וזאק הנקינס היה שקט רוב הערב, אבל הופיע בזמן עם שני אלי הופים שסגרו את הסיפור. באולם נכחו גם הבעלים מתן אדלסון , וגם אימו מרים אדלסון, הבעלים של דאלאס מאבריקס, כמו גם ראש עיריית ירושלים משה ליאון.

מתן אדלסון: ''גם אם זה ייקח חמש שנים, רוצים להיות ביורוליג''
הבעלים מתן אדלסון והמנהל המקצועי יונתן אלון (דוד מיכאלי, הפועל ירושלים)

המנהל המקצועי יונתן אלון התייצב בפני העיתונאים לאחר המשחק והתייחס לעתידו של המאמן אלכסנדר דז'יקיץ': "זה עוד לא הוחלט סופית, אבל זה ברור לכולנו, גם לו וגם לנו כמה דברים. אחד שקבוצה צריכה מאמן 24/7. זה ברור גם שהמצב קשה ולנו זה גם מאוד ברור. המאמן יצר פה משהו מאוד מאוד מיוחד ואנחנו כקבוצה אמרנו כמה פעמים, ואני אומר גם עכשיו מוכנים לשלם מחיר מסוים. אם מה שצריך זה קצת זמן. ברגע שנבין שזה לא הסיפור אז נצטרך להתקדם הלאה בלית ברירה ולנסות לחשוב איך אנחנו מוצאים מישהו שיצליח לשמר את הדבר המקצועי, את הדרך המקצועית שיש פה בגלל שבמקרים רגילים של החלפת מאמן יש סיבה להחליף את 'הסיסטם' המקצועי". 

אלון הבהיר: "פה זה לא מקרה כזה ולכן אנחנו צריכים גם לחשוב מחוץ לקופסה וגם לחפש אנשים שהדרך שלהם היא דומה לדרך שכבר קיימת פה. זה שינוי שהוא כפוי עלינו, אנחנו לא רוצים את השינוי הזה, אנחנו רוצים למזער את הנזקים של השינוי הזה. אנחנו כל הזמן מדברים גם איתו, גם בינינו. מנסים לקבל את ההחלטה הכי חכמה, אין דד ליין מסוים. עד כמה זה קשה לחפש מישהו שיהיה כמו דז'יקיץ'? מאוד קשה. החוקים של המאמנים שיכולים לאמן פה לא עוזרים, אבל אנחנו פה בשביל להצליח במה שאנחנו עושים, לא בשביל לספר סיפורים".

מאמן הפועל ירושלים, אלכסנדר דז'יקיץ' (אתר FIBA)

המנהל המקצועי הוסיף: "האם נביא מישהו רק עד סוף העונה? זה גם אחד השיקולים, אנחנו שוקלים אם אנחנו רוצים להביא מישהו שיגמור את העונה הזו בצורה הטובה ביותר, או מישהו שאנחנו כבר הולכים לרוץ איתו מרתון. יש הבדל כשמחפשים שחקנים וגם מאמנים בקיץ ובחורף. אם אתה מחפש בקיץ אז יש לך המון אופציות. אתה עושה מו"מ ובוחר לפי הדרך שאתה רוצה לקנות. בחורף אתה בודק מה יש, אתה מתנהל לפי השוק. עכשיו אנחנו בחורף".

על מה שיקרה לשחקנים עם מאמן אחר: "אני לא מפחד בגלל שכולם מבינים את הסיטואציה והשחקנים יש להם גם מוטיבציה פנימית להצליח. יש פה חבורה מדהימה של שחקנים ואנשים גם מסביב לקבוצה, פרט לשחקנים שרוצים להצליח דוחפים את זה קדימה. אתם צריכים לזכור הקונטקסט הכללי שהפועל ירושלים הולכת להיות בצמיחה מטורפת. הכניסה של מתן אדלסון למועדון נותנת פה בוסט מדהים. שזה 'נסענו בדרך ועלינו על אבן' אבל זה הולך רק לכיוון אחד, זה הולך לכיוון של משהו שלא היה באירופה. שוב פעם את המטרה, אנחנו יודעים את הדרך אליה אנחנו עדיין מחפשים, אבל אנחנו נגיע לשם".

מאמן הפועל ירושלים, אלכסנדר דז'יקיץ' (אתר FIBA)

על הסערה במועדון, אמר אלון: "צריכים להבין שמדינת ישראל במלחמה. יש אנשים שהמשפחות שלהם עכשיו קרועות, יש אנשים שאיבדו את החיים של הקרובים שלהם. הם היו מתחלפים בבעיות שלי בכל רגע, אוקיי, אז בואו ניקח דברים בפרופורציה. מקצועית, כן? שבועות וימים מאוד עמוסים וסוערים. סך הכל בתוך המערכת שלנו יש הרבה אנשים חדשים. כמו שאמרת יותר בתחום של המשרד, פחות  בתחום המקצועי. סומך על האנשים פה. אני לא חושב שזה נכון למערכת שאני אהיה המאמן".

המנהל המקצועי סיכם: "יש איזה שיח שאני רואה אותו שכאילו מישהו לא בסדר בסיפור, כאילו אנחנו והמאמן באיזשהו ריב, הוא עשה לנו משהו אנחנו עשינו לו משהו. זה לא זה, זו בכלל לא המציאות. אנחנו פה בסיטואציה רעה. אנחנו קורבן של הסיטואציה, המאמן קורבן של הסיטואציה. אין פה כעס, זה יותר גדול מזה. כשאתה בונה יחסים עם בני אדם, אתה דואג להם והם חשובים לך. הפועל ירושלים נדפקת מהסיפור הזה, אלכסנדר דז'יקיץ' גם נדפק מהסיפור הזה. זה לא טוב לו, הוא לא עושה לנו משהו. מאמן ישראלי? למה לא? אמרתי שהחוקים האלה קצת דרקונים, אבל בטח מאמנים ישראלים. אני מאמן ישראלי, אני אוהב את המאמנים הישראלים. זאת בטח אופציה".

ספידי סמית' עם הכדור (אתר FIBA)

המצטיין במשחק ספידי סמית' אמר: "תחילה אני רוצה לומר תודה גדולה לתאו ינאקופולוס ושי אולארצ'יק שעשו עבודה נהדרת בהכנת שלנו למשחקים והם ראויים לכבוד על כך.  הם הכינו אותנו ממש טוב. אני יודע שהם יודעים כמה המצב קשה אבל מורידים בפניהם את הכובע, הם מכניסים בנו הרבה אמון בתקופה הזו. הם צריכים לקבל הרבה כבוד מכם ומהאנשים סביבנו, זה לא קל להיכנס לתפקיד. עם הביטחון שלי לקחת את התפקיד המוביל הזה שאתה מכיר בתור השחקן שלהם, אני פשוט אסיר תודה על החבר'ה האלה".

על כך שכמעט הגיע לטריפל-דאבל, אמר סמית': "אני לא מקבל את 13 האסיסטים האלה אם החבר'ה האלה לא קולעים זריקות, הרבה שחקנים קלעו זריקות גדולות. זאק הצליח לרוץ על הפרקט ברבע הרביעי, כריס הצליח להשיג חטיפה ואני הצלחתי למצוא אותו או לקלוע כמה זריקות ולמאר שיחק טוב במיוחד במחצית הראשונה כדי אפילו להביא אותנו ליתרון. אז כן, טריפל דאבל, אולי על שמי, אבל זה גם עניין של צוות, הערכה רבה לחבר'ה האלה שרק עולים על התקופה הזו".

הפועל ירושלים הפסידה 77:70 לבון בגמר ליגת האלופות
המאמן אלכסנדר דז'יקיץ' עם ספידי סמית' (אתר FIBA)

סמית' נשאל כמה קשה להסתדר ללא המאמן ואמר: "אני אענה על השאלה כך, זו התשובה הטובה ביותר. אני כל כך אסיר תודה על המאמן ועל מה שהוא עשה בשבילי, לא רק כאדם אלא גם לקריירה שלי. אני אוהב אותו, אני מבין שזו תקופה קשה, לא רק עבורו אלא עבור כולנו, אבל אני כל כך מעריך את מה שהוא בנה אותי להיות. רק איך לחשוב על עצמי, הרייטינג שלי על המגרש, ותמיד מנסה לצאת ולשחק את הכדורסל הכי טוב שלי. איך הוא החדיר את הלך הרוח ההגנתי לא רק לי אלא גם לעצמי. איך אפילו בימי הגדולים ביותר הוא מוצא פגם במקומות שאנחנו לא כל כך מוצאים".

סמית' סיכם: "אנחנו תמיד נשארים צנועים עם מהלך המשחק ופשוט הכל. הוא לימד אותנו איך להישען על האחר, הוא לימד אותנו לא להתקבל רק לא להיות מספיק טובים. הוא אומר לנו אל תפחדו להיות גדולים, אל תפחד מהרגע. אז כל השאלות האלה טובות, אבל אני רק חושב שהראינו למאמן הרבה הערכה. הוא הוביל אותנו לזכייה בגביע בשנה שעברה, משחק  על תואר ה-BCL והוא עשה דברים נהדרים עבורנו. כן זה קשה, אני לא יכול להסתכל על שום דבר שלילי כשהוא עשה כל כך הרבה בשבילנו".

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
ישראל ספורט

FREE
VIEW