כדורגל ישראלינבחרת ישראל

חזן: "המוטיבציה של השחקנים אדירה, אבל היא לבדה לא תספיק"

נבחרת ישראל פתחה את ההכנות לארבעת המשחקים שיכריעו את גורל הכרטיס ליורו. בניון: ''אחד הדברים היחידים שיכולים להעלות חיוך''. זוארץ: לא מעט גורמים היו שמחים שנפרוש. היה חשוב לשחק עם קהל''

בזמן שבישראל מציינים חודש בדיוק לפתיחת המלחמה שכפה ארגון הטרור חמאס על ישראל, נבחרת ישראל מתחילה היום (שלישי) את ההכנות לארבעת המשחקים שיתקיימו תוך תשעה ימים בלבד ויכריעו את גורל הכרטיס ליורו 2024. לקראת האתגר הגדול, מאמן הנבחרת אלון חזן, המנהל המקצועי יוסי בניון, הקשר נטע לביא ויו"ר ההתאחדות לכדורגל שינו זוארץ השתתפו במסיבת העיתונאים וסיפרו על התחושות. בחדר שבו נערכה מסיבת העיתונאים בבית הנבחרות בשפיים, אנשי ההתאחדות ערכו מחווה לחטופים עם תמונותיהם על הכיסאות כאשר חולצות עם הכיתוב "Bring them back" נתלה על השולחן בו ישבו.

המאמן אלון חזן אמר: "אני לא יודע אם החיים נעצרו באותו יום או רק העירו את כולם פה במדינה. אני חושב שהזוועות שהמדינה חוותה מאותו יום ואירוע ולאחר מכן המלחמה שמתנהלת כרגע לא עצרו את הזמן, אלא הניעו את גלגלי הזמן עבור מדינת ישראל. אולי קצת שכחנו את המציאות שלנו. אנשים לא רואים אבל בכיסא השמאלי וזה שלידו יש תמונות של אריאל וירדן ביבס, שני ילדים חטופים, וזה הדבר הכי אבסורדי בעולם. אנחנו מנסים למצוא דרך בשגרת מלחמה, אבל בכל פעם שאנחנו מנסים ושיש לנו חטופים שם, ואני רואה את הילדים האלה, זה מחזיר אותי לאותו יום ונותן לי את המשמעות האדירה לגבי מה זה להיות מדינת ישראל וכמה חשוב להעריך את המדינה שבה אתה חי".

מאמן הנבחרת, אלון חזן (שאול גרינפלד)

חזן הוסיף: "יוסי (בניון) אמר שהרבה דברים הפכו להיות שוליים, אז אנחנו מתעסקים בכדורגל, אבל במשך ימים ארוכים היה קשה למצוא שפיות כי כל היום היינו עסוקים במה שקרה וקורה. נעשה הכל כדי לתת למדינת ישראל את התחושה שאפשר לעשות משהו טוב בלב ובנשמה בתקופה הזאת. סימנו מתחילת הדרך שלנו לעלות ליורו כמטרה, אבל היום אני לא חושב שעלייה ליורו תהיה השכר שלנו. השכר יהיה אם נצליח לשמח את המדינה שלנו בתקופה הקשה הזאת, עלייה ליורו תהיה משנית יותר מזה. רצף המשחקים? אני יודע שאתם מסתכלים על זה כעשרה ימים, אבל אנחנו מסתכלים כרגע רק על המשחק הראשון. כרגע יש לנו רק משחק אחד וזה קוסובו. זאת יריבה טובה, הבית הזה צמוד ותחרותי. אנחנו נבחרת טובה שמתחילת הדרך היו כמה מכשולים שפגשנו. יש לנו את השחקנים הכי טובים במצב הכי אידאלי שאנחנו יכולים לקבל אותם ועם זה נצא כדי להשיג את ההכי טוב".

המאמן המשיך: "מה לעשות כדי להחזיר את החטופים? אנחנו לא נותנים עצות לאף אחד שמנהל את המדינה. יש לנו 242 חטופים ולא 240, יש עוד שתי גופות של חיילים שנמצאים שם הרבה מאוד שנים – הדר גולדין ואורון שאול. כשאתה יודע מי זה האויב האכזרי שלנו זה לא מתפקידנו לתת עצות. מתפקידנו לתת אמון למדינה. לא אהפוך להיות כזה ואתן עצות לאנשים הרבה יותר מוכשרים ממני. צריכים להיות סבלניים ולתת אמון למדינה. יש את משפחת גולדין ושאול שעוד מחכה לילדים שלהם. לא משחקים בבית? שחקן כדורגל תמיד אוהב לשחק באצטדיונים מלאים ולשחק מול 30 אלף איש בארץ הייתה חוויה אדירה, אבל יש רגעים שאתה מגיע אליהם ואתה יודע מה אתה צריך לעשות. התקופה הזאת שלפני המלחמה גרמה להרבה מחיצות בעם שלנו".

עוזב את בית''ר ירושלים: הקשר תמיר עדי חתם בהפועל חדרה
מאמן נבחרת ישראל, אלון חזן (שאול גרינפלד)

חזן הוסיף: "העומס הצפוי? מבחינת חלוקת כוחות לא חושב שתהיה בעיה. ברגע שאתה מזמן 31 שחקנים אתה מזמן אותם כדי להימנע מבעיות שחלילה יהיו במהלך המשחקים. מבחינת ההגנה, אחד הדברים הכי חשובים זה שאנחנו חייבים להבין שרק מוטיבציה לא תספיק. כולנו באים בכוחות אדירים כי אנחנו מבינים בכל יום את המשמעות של להיות אזרח במדינת ישראל. אנחנו נצטרך לבוא ולהיות מרוכזים בדברים ששיפרנו ממשחק למשחק ולצאת לקוסובו, שזה מגרש קשה, ולזכור שאנחנו מאמינים בעצמנו ושאנחנו נבחרת טובה. כל קושי לאורך הדרך חישל אותנו ואנחנו רוצים לעמוד גם במשימה הזאת".

המאמן סיכם: "החזרה של ערן זהבי לסגל וההשפעה על השחקנים? אנחנו לא מתעסקים בחששות כי אם היו חששות היינו מנטרלים לפני זה. זהבי לא היה בחלק הראשון של הקמפיין לא כי חששנו שהוא ישפיע לרעה. הוא פנה ליוסי (בניון) והביע את הנכונות, הוא שם הכל בצד למען הנבחרת. כל הדברים הלכו הצידה ואין לנו שום חשש. לא חששנו לרגע שהוא ישפיע לרעה וכל שחקן טוב שיכול לעזור יהיה בנבחרת. אנחנו חושבים שזהבי יכול לשפר את הנבחרת וגם לערן לא צריך להיות חשש. זאת נבחרת מגובשת והלוואי והרבה מאוד חלקים במדינה שלנו היו מייצגים אותה כמו הנבחרת הזאת".

המנהל המקצועי יוסי בניון (מוטי קדוש)

המנהל המקצועי יוסי בניון אמר: "כולנו מביעים את השתתפותנו בצער משפחות הנרצחים, מאחלים החלמה מהירה לכל הפצועים וגם להחזרת כל החטופים והשבויים הביתה וכמה שיותר מהר. שכל חיילי צה"ל יחזרו בשלום הביתה, כולנו מבינים את הסיטואציה ונצטרך לעבור את זה בצורה הטובה ביותר – לנצח במלחמה ואח"כ להתעסק בדברים אחרים. מ-7 באוקטובר, הכל הפך לשולי, ובכל זאת הכדורגל זה אולי אחד הדברים היחידים שכן יכול להעלות חיוך, וקשה לומר שזה יכול לשמח אנשים. אני כן מקווה שנוכל להעלות חיוך במדינת ישראל. אנחנו יכולים רק להתפלל שהחטופים יחזרו כמה שיותר מהר. מה צריך לעשות? אנחנו משאירים את זה לאנשים שמבינים בזה יותר, אין לי ספק שזו המטרה הראשונה לנגד עיניהם. ערן זהבי יכול רק להוסיף לנבחרת. אתם יודעים שמקצועית אף פעם לא הייתה הבעיה, גם חברתית השחקנים שמחים שהוא חוזר. אין לי ספק שהוא רק ייתן יותר ביטחון ויעזור לנו להשלים את המטרה לעלות ליורו".

הקשר נטע לביא אמר: "חשוב לי להיות בארץ לפני שאנחנו יוצאים לאירופה. פשוט להריח את האוויר ולהעריך את מה שיש לנו פה. אנחנו במדינה של אנשים גיבורים שבזכותם אנחנו כאן, היה חשוב לי לבוא. הייתי באירופה כשזה קרה וזה לא היה קל, רק חיכיתי להגיע לפה, ספרתי את הימים עד שזה קרה. טוב לי להיות עם הסמל הזה על החולצה, להבין את מה מה שהעם שלנו עובר. סבא וסבתא שלי עלו מפולין אחרי מלחמת העולם השנייה ולאורך כל השנים היא הייתה חזקה בשבילנו למרות כל מה שהיא עברה. לאורך הקריירה הייתה לי זכות ומתנה להעלות חיוך אצל ילדים ומבוגרים, אף פעם לא חשבתי שאני איזה גיבור. באתי ממשפחה שגדלה על סיפורי גבורה ולכן אף פעם לא חשבתי שאני גיבור".

נטע לביא בפעולה (שאול גרינפלד)

לביא הוסיף: "אלון תמיד אומר שיש לנו מתנה להעלות חיוך אצל כמה שיותר אנשים. אנחנו לא גיבורים, אנחנו פה בשביל המדינה. הלוחמים והלוחמות הם הגיבורים שלנו, כוחות ההצלה הם הגיבורים ואנחנו פה לעשות כל מה שאפשר – מבחינתי זה שולי, אבל נעשה הכל כדי להעלות חיוך. כבר יותר מחודש שאנחנו בקשר יומי בנבחרת, כל אחד עושה משהו קטן, אבל ההתגייסות של הכדורגלן הישראלי בארץ היא ענקית. יש המון שחקנים שכל יום מנסים לעשות כל מה שביכולתם להעלות חיוך הכי מינימלי ואנחנו מדברים על זה כל הזמן בווטסאפ – חיכינו להיות ביחד עם הסמל, הדגל וההמנון. אנחנו פשוט סופרים את הימים, השעות והדקות להיות ביחד, המוטיבציה היא ענקית, אבל צריך לשחק כדורגל ואנחנו מודעים לזה. הצוות שולח לנו דברים לווטסאפ כדי להתכונן בפן המקצועי, אני בטוח ששני הדברים האלה ביחד יעשו את העבודה”.

על השהות שלו מעבר לים, אמר הקשר: "המועדון שלי ביפן היה איתי בקשר, יפן קצת רחוקה, אבל השחקנים מאוד תמכו בי וגם ניסיתי להסביר מה קורה. באירופה זה שונה, המציאות הזו לא קלה – להיות יהודי באירופה לכל אחד, בטח לכדורגלן מוכר. זו מציאות שחייבים להילחם נגדה, ההסברה פה משמעותית ואנחנו משתדלים, אבל אין ספק שהתחושות לא נעימות. בגלל זה חשוב להגיע לפה כי אתה מעריך איפה שאתה נמצא. אם יש לנו זכות הכי קטנה להעלות חיוך, נעשה הכל. אנחנו יוצאים למסע כשאנחנו מרגישים שאנחנו הקהל, אנחנו צריכים להיות שם בשביל כולם ולא ההיפך. כמובן שהיינו רוצים להיות בבלומפילד ולשחק לעיני 30 אלף צופים, אבל עכשיו נעשה הכל כדי לדחוף את המדינה. זו ההרגשה שלנו".

יו"ר ההתאחדות, שינו זוארץ (ההתאחדות לכדורגל)

היו"ר שינו זוארץ אמר: "במצב עניינים נורמלי אני בכלל לא נמצא פה, אבל הנורמליות נגמרה ב-7 לאוקטובר. ביום הארור הזה נרצחו לנו 1,400 אנשים, נחטפו 240 אנשים, נפצעו מעל 3,000 ואנחנו עדיין באירוע מתגלגל קשה. רוצה למסור תנחומים למשפחות הנרצחים, מאחל החלמה מהירה לפצועים ומתפלל לחזרה מהירה של החטופים. יש לנו רופאת נבחרת שבתה נחטפה ועושים הכל לחזק אותה ורוצים שכולם יחזור הביתה במהרה. אני בעיקר רוצה לשתף בעשייה של ההתאחדות, התמיכה של נשיא ההתאחדות ההונגרית ושל אופ"א בהזזת המשחקים. בלי התמיכה שלהם זה לא יכול היה להיות ובלי התמיכה של ההתאחדויות של היריבות זה לא היה קורה".

זוארץ הוסיף: "התעקשנו לשחק עם קהל, רצינו שגם כשאנחנו מחוץ לבית שלנו יגיעו ישראלים, יהודים, לעודד אותנו. אני שמח שהצלחנו במשימה הזאת. זה אמנם אצטדיון קטן אבל אנחנו מאמינים שהוא יהיה מלא. אנחנו מנסים לסייע ולהביא משפחות וילדים מהעוטף למשחק הזה כדי שהמגרש יהיה מלא ולתת להם קצת שמחה בלב. קצת להוציא אותם כדי שירגישו חלק מאיתנו כל הזמן. אני מאוד מאמין בעיתונות חופשית, אבל מבקש מכם בימים האלה לגלות אחריות כלפי כל דיווח לגבי המיקום שלנו וכדומה. כל פרסום יכול להניע אנשים שלא חפצים בטובתנו בלשון המעטה. יציאה של כל נבחרת נעשית רק לאחר קבלת כל האישורים הנדרשים מגורמי האבטחה במדינת ישראל. אנחנו לא זזים ללא אישור שלהם".

שחקני נבחרת ישראל (מוטי קדוש)

היו"ר סיכם: "יש לא מעט גורמים שהיו שמחים מאוד שנפרוש מהתחרויות, אבל אין סיכוי שזה יקרה. אנחנו נלחמים והחשיבות האדירה של השתתפותנו בתחרויות מקבלת משנה תוקף. אנחנו עם מורל גבוה, חוסן ובלתי ניתנים לשבירה. אני יוצא עם הנבחרת לכל התקופה וגם אסע עם נבחרת הנשים. אני סומך במאה אחוז על יוסי, אלון, הצוות וכמובן השחקנים שיעשו את עבודתם נאמנה. כולנו מבינים את גודל השעה והמשימה, אין דבר יותר משמח מההעפלה ליורו. אני מודה שבימים האלה קשה לדעת כמה נוכל לשמוח אבל הלוואי שנצליח לעלות ולהביא טיפה נחמה לעם שלנו. אני רוצה לאחל בהצלחה לשחקנים ולצוות ולהסביר לכם שכולנו חזקים וכולנו עם מטרה אחת לעשות הכל כדי לעלות ליורו".

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button