במגרש הפוליטי

השר חילי טרופר: "זה לא מכובד להפוך את ההמנון לשדה קרב"

שר הספורט בראיון לישראל ספורט: ''כולם צריכים לכבד את ההמנון גם אם לחלק מהשחקנים זה קשה. לא יכול להיות שנעביר כספים ועולם הספורט והסכומים ימשיכו כמנהגם. אנחנו עובדים על מתווה בידוד מעודכן''

הכיסא של שר הספורט החדש בממשלה, ח"כ חילי טרופר ממפלגת כחול לבן, עדיין לא התחמם לאחר השנים הרבות שקודמתו לתפקיד ישבה שם, שרת התחבורה מירי רגב מהליכוד וההישגים הכספיים הגדולים שהשיגה, אך נראה כי בחודשיים בתפקיד חילי טרופר שספורט זורם בעורקיו, בעיקר בא לעבוד. טרופר בן ה-42, איש חינוך בכל רמ"ח איבריו, גדל בירושלים ונחשב לאוהד מושבע של הפועל קטמון, מבין את המצוקות האמיתיות של הספורט בישראל ויש לו תוכניות רבות כיצד לקדם זאת, אך הוא מודה בפה מלא כי הקורונה שיבשה הכל וכעת הוא עסוק בעיקר בה.

יחד עם זאת, הוא הצליח להביא להישג חסר תקדים ולשחרר ממשרד האוצר שאנחנו יודעים כמה קשה לו לשחרר כספים, 110 מיליון שקלים עבור רשת הביטחון להצלת הכדורגל והכדורסל בישראל, פועל למתווה לקראת פתיחת העונה הבאה ומבטיח כי ידאג לכולם, בדרך כלל זו הצהרה פופוליסטית, אך בזמן הקצר הוא רכש את אמון המערכת ומתחיל כעת לרכוש גם את אהדת ציבור הספורט והתקשורת. בראיון לאתר ישראל ספורט, סיכם את החודשיים הראשונים בתפקיד: "אני אוהב ספורט וכיף לעסוק במה שאני אוהב, מה שמצער הוא ההשפעות של הקורונה בתפקיד. חלק מענפי הספורט לא חזרו לפעול, התחרויות הבינלאומיות שאנחנו כל כך אוהבים נדחו בשנה כמו אולימפיאדה והיורו, אבל מנסים להתעקש בכך שהספורט הישראלי בייחוד בימי קורונה ימשיך לחיות ולבעוט".

השר חילי טרופר עם ארז כלפון (דוברות)

רבים הרימו גבה האם יהיה אפשר להוציא סכומים גדולים מהאוצר, אך הצלחת לעמוד באתגר והבאת יחדיו סכום שיא של 110 מיליון שקלים (35 לכדורסל, 75 לכדורגל) כאשר הענקת רשת ביטחון גבוהה מהמצופה לקבוצות בענפי הכדורגל והכדורסל.
"זה היה היעד האסטרטגי שלנו לפעול לכך שבעונה הקרובה, ליגות הכדורגל והכדורסל ימשיכו לפעול. נכון שהיו הרבה אנשים סקפטיים, בטח כשמדובר בסכומים גבוהים מאוד להוציא ממשרד האוצר, אך החברה הישראלית לא יכולה שבמשך שנה שלמה לא יתקיים בה ספורט פופולרי ואנשים יאבדו את מקום העבודה שלהם. יחד עם זאת, יש לכך משמעויות כלכליות וקבוצות ליגת העל הן הדובדבן שבקצפת, אך מתחתן יש הרבה מאוד קבוצות של ילדים ונוער וברגע שהמועדונים היו סוגרים את שעריהם, כל מה שמתחת היה נסגר ולכך לא רציתי להגיע ואני שמח שהצלחתי. היה מו"מ ארוך וצריך גם לפרגן לשר האוצר, ישראל כ"ץ, שהבין את רחשי לבם של המועדונים והליגות יוכלו להיפתח מבחינה תקציבית. לגבי הבריאות? אנחנו נצטרך לראות איך עושים זאת".

עם האוכל בא התיאבון וכעת דורשים גם ענפי הספורט השונים "רשת ביטחון" לפעילותם, אתה יכול להבטיח שתדאג גם להם?
"ננסה לעזור לכולם, אך יחד עם זאת חשוב לי לציין שהתקצוב של משרד הספורט לענפים היותר קטנים ממשיך. זה לא עניין מי יותר טוב או חשוב, חלק גדול מההכנסות בכדורגל ובכדורסל מגיע מהקהל שלא ברור עדיין מתי הוא יחזור ולכן יש את רשת הביטחון שמשפה אותם בנושא. בענפים האחרים זה פחות דרמטי. זה קיים, אבל לא מדובר על סכומים כל כך גדולים בענפי הטניס, הכדוריד, הג'ודו, כדורעף שיט וכדומה".

הספורטאים היחידניים מודאגים בעקבות הקורונה, חלק מהספורטאים לא גומרים את החודש וחוששים מאוד לגבי עתידם.
"יש הרבה מאוד פעולות שאנחנו עושים. הספורטאים האולימפיים והפראלימפיים שלנו היו אמורים להיות עכשיו בטוקיו, אך הכל נדחה בשנה. הארכנו להם את המלגות לשנה שלמה וזה הרבה מאוד כסף, מדובר באלפי שקלים לחודש. אנחנו עוזרים לאיגודים השונים עד כמה שנוכל. כמו כן, צריך לדעת שהמשק הישראלי עובר שנה קשה מאוד והספורט הישראלי הוא לא אי, אלא הוא חלק מהקשיים במשק ואנחנו ככל יכולתנו נעזור לכולם שהספורט ימשיך להתקיים".

שר הספורט חילי טרופר (עמוס בן גרשום, לע"מ)

אחד ההישגים הגדולים של השרה מירי רגב להגדיל את תקציב משרד הספורט לכמילארד שקלים, אך יחד עם זאת הטוטו והווינר נכפפו תחת משרד האוצר. האם השר מתכוון לפעול להחזיר את השליטה למשרד הספורט?
"מדובר בהסכם שנחתם וכעת מבוצע. אני עם הפנים קדימה ובעיקר המטרה לממש מקסימום מהתקציב לטובת כלל האזרחים בישראל".

עונה הכדורגל הישראלית הסתיימה, אך כבר תוך פחות מחודש ואמורים להתחיל את המשחקים במפעלים האירופיים. איך זה הולך לעבוד? יש איזשהו מתווה מוכן לביטול ה-14 יום בידוד, הרי ברור שאם הסעיף כניסה לארץ יישאר, קבוצות הספורט בישראל על שלל ענפיו יישארו בארץ.
"אנחנו בהחלט עובדים על מתווה בנושא, הייתה לי פגישה עם שר הבריאות יולי אדלשטיין על כך וגם ישבתי כבר עם המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ' איתמר גרוטו, להתחיל ולעבוד. זה מצב מורכב, אנחנו בתהליך אישור שלו מול משרד הבריאות ואני מאוד מקווה שהספורט הישראלי והקבוצות לא ייפגעו במהלך שגרת הקורונה".

איך היה להיות בגמר גביע נטול אוהדים? בטח לא חשבת שתחזה במראה כזה בקדנציה שלך בתור אחד שאוהב ספורט מבטן ולידה.
"היה מאוד מוזר. זו חוויה שונה של ספורט בלי קהל וזה מבאס. אני שמח שהליגות חזרו ומשחקים כעת גם כדורגל וגם כדורסל, אבל לשבת באיצטדיון ריק בגמר גביע זו חוויה מבאסת ואני מאוד מקווה שבקרוב זה יהיה מאחורינו".

חילי טרופר לצד עמירם הלוי ויעקב בן שושן (איגוד הכדורסל)

איך פותרים את בעיית הקהל ומה אתה אומר על ההתבטאויות האחרונות שנשמעו במשרד הבריאות כלפי קהל הספורט הישראלי – "יהיה הרבה יותר קשה לשלוט עליו, לא קהל קונצרטים".
"אני נזהר מאוד מהכללות. הכדורגל והכדורסל בישראל הם הענפים הכי פופולאריים, רוב הקהל הוא קהל טוב ונשמע להנחיות, אבל צריך להגיד את האמת ובחודשים האחרונים הקהל, שאמנם היה בשוליים ומדובר על אלפים, לא נשמע להנחיות ויצר התקהלויות מאוד מסוכנות. כמו כן, מדינת ישראל לא מאפשרת התקהלויות משום סוג שהוא, לכן כרגע זה לא אפשרי. במידה והמצב הבריאותי ישתפר, נדאג להחזיר את הקהל למגרשים. לא מתקנים חטא בחטא, זה שהם היו מחוץ לאיצטדיון זה לא אומר שהיה צריך להכניסם לאצטדיון. אני מאוד מקווה שבקרוב נוכל להחזיר את הקהל למגרשים".

מה התכנון לקראת העונה הבאה בענפי הכדורגל והכדורסל, השחקנים יהיו בבידוד במשך שנה שלמה? דרישה קצת לא הגיונית ולמען האמת גם לא יישימה.
"זה אתגרים שאף אחד מאיתנו לא התנסה בהם. הפעולה של רשת הביטחון העניקה ודאות ברמה התקציבית. מה שאיפשר לכדורגל ולכדורגל לחזור הוא הסכמי הבידוד, אבל אי אפשר לעשות את זה ל-10 חודשים. אנחנו בונים מתווה יותר ריאלי ורלוונטי, אך אנחנו עדיין לא יודעים איך זה ייראה ועל מה הקבוצות והשחקנים יתחייבו, ברגע שיהיו עדכונים נפרסם".

השחקנים מרגישים שקצת "דפקו אותם". מצד אחד המועדונים מקבלים מיליוני שקלים ומהצד השני דורשים מהם לקצץ ב-30 אחוז משכרם כתנאי להעברת הכספים. יש כעס מאוד גדול כאשר הרבה מאוד שחקנים מרוויחים עשרות אלפי שקלים בלבד שטוענים שאין להם ממה לקצץ.
"המשק הישראלי כולו במצב מאוד קשה, יש בחוץ מיליון מובטלים. המדינה מכניסה את היד שלה לכיס, עם למעלה מ-100 מיליון שקלים לספורט, אבל בצדו הגיוני שיהיה קיצוץ. לא יכול להיות שנעביר כספים ועולם הספורט והסכומים ימשיכו כמנהגם וכולם צריכים לקצץ. אי אפשר לקיים את ענף הכדורגל והכדורסל בסכומים הגבוהים שהם רגילים אליהם בעונה הבאה, הם חייבים להבין את זה. אם זה יהיה ככה, פשוט מאוד לא יהיה כאן שום דבר. כולם צריכים להיכנס מתחת לאלונקה, שחקנים עם משכורות גבוהות מאוד צריכים לקצץ".

השר חילי טרופר והשרה מירי רגב (מירי שמעונוביץ, לע"מ)

לא הגיע הזמן שהליגות הנמוכות בכדורסל ובכדורגל, יהפכו לליגה מקצוענית עם הרבה יותר בקרה?
"אני מסכים איתך. זה חזון שאני שותף לו ואני אפעל בכיוון הזה, אך הספורט הוא גם עולם פיננסי ותלוי בהמון גורמים. זה נכון לבחון תהליכי ארוכי טווח, אך אני מודה בכנות שרוב היום אני מטפל בענייני הקורונה וזה מורכב. מדינת ישראל היא מדינה קטנה. זה חזון נכון, אבל צריך להיות ריאליים במה שאפשר להשיג בטח בתקופת הקורונה".

אם כבר ליגות נמוכות, הפועל קטמון בשר מבשרך. אתה גם מחזיק מניה במועדון ונחשב לחלק מהבעלות המשותפת, אך נראה כי הפרויקט תקוע ולא מצליחים לעשות את המעבר הכל כך חשוב לעבר ליגת העל.
"המיזם מאוד מוצלח מבחינת קהילה ומעורבות חברתית, הלוואי והיינו עולים ליגה, אבל החווית ספורט הרבה יותר רחבה מאשר התוצאה בסיום המשחק. הערבות ההדדית והעשייה החברתית היא מה שהופך את הפועל קטמון למה שהיא כיום. מותר לי להחזיק שם מניה בדקתי את זה עם היועץ המשפטי, כך שכמובן נשארתי גם אוהד הקבוצה. המוטיב הירושלמי והאנשים שעובדים מאחורי היוזמה של הפועל קטמון, לקחו את זה כמשימת חייהם. הם בנו מודל טוב שהלוואי שישוכפל בעוד מקומות כי הספורט הוא של האוהדים קודם כל".

האמירות של אייל ברקוביץ נגד קפטן הקבוצה ביברס נאתכו והדרישה שלו שקפטן הנבחרת חייב לשיר את ההמנון – המשפטים האלו מקובלים עלייך?
"אני לא רוצה להתכתש עם אייל ברקוביץ', אני מכבד אותו מאוד. העובדה שיש בנבחרת ישראל שחקנים יהודים וערבים היא אות כבוד לחברה הישראלית. כולם צריכים לכבד את ההמנון גם אם לחלק מהשחקנים זה קשה. כולם אזרחים ישראלים שווי זכויות וצריך לכבד את ההמנון של מדינת ישראל. לא חושב שזה מכבד לא את ההמנון ולא את הנבחרת להפוך את סוגיית ההמנון לשדה קרב".   

שר התרבות והספורט חילי טרופר עם שר הבריאות יולי אדלשטיין (דוברות)

בתור איש חינוך, לא הגיע הזמן שיתייחסו לספורט ויגלו את הכישרונות הצעירים עוד בבתי הספר? ולא כפי שקורה היום אצל רוב המורים – "קחו כדור ותשחקו"?
"בנושא זה הייתה לי שיחה עם שר החינוך ח"כ יואב גלנט ואנחנו נשתף פעולה בין המשרדים כי אנחנו רוצים שהספורט יתפוס חלק משמעותי יותר בתוכנית הלימודים של ישראל. בבתי הספר אתה בונה את  היסודות והחיבור הנכון לספורט, בריאות והערכים. השנה היא שנה קשה, אבל אנחנו נעשה את המקסימום כדי להנחיל זאת כבר בקרוב".

המעשים של עומר אצילי ודור מיכה, שחקנים מרכזיים במכבי תל אביב, לא הוסיפו לחינוך של הדור הצעיר לגבי המודל לחיקוי שלהם.
"אני חושב שספורטאים בולטים בליגת העל צריכים לשמש דוגמא אישית. אני לא רוצה להתייחס באופן ספציפי למה שעשו מיכה ואצילי, אלא להסתכל על כך בפן רחב יותר ולהגיד בריש גלי ההתנהגות הזאת לא מקובלת במחוזיתנו ואני מצפה מכל הספורטאים, מובילי הדעה והמודלים בחיקוי בישראל לסטנדרט התנהגויות הרבה יותר גבוה וגם בזה אנחנו נפעל ונקדם".

המצב הפוליטי הוא מאוד עדין בלשון המעטה. זה משפיע עלייך כשר ספורט ועל תוכניותייך לעתיד הקרוב? הרי חוסר יציבות בייחוד בממשלה הוא לא דבר בריא – לא לשרים, לא לאזרחים ולא למדינה.
"אני מאוד מקווה שהממשלה הזאת תמשיך כי זה מה שמדינת ישראל צריכה. אי יציבות פוליטית פוגעת בכל דבר וגם בספורט ואם לא תהיה ממשלה מתפקדת תהיה פגיעה גם ביציבות הממשלה וגם בתקציבים של הספורט בישראל ובכלל בכל התחומים במדינה, אני מאוד מקווה שלא נגיע לשם. אני מקווה שבעוד שנתיים מהיום אמשיך את תפקידי בתור שר הספורט והתרבות של מדינת ישראל".

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
ישראל ספורט

FREE
VIEW