במגרש הפוליטי

השרה רגב: "המטרה – טורניר לסיום העונה בכדורגל ובכדורסל"

שרת התרבות והספורט מירי רגב מסרה במסיבת עיתונאים את תוכנית המשרד לחזרה לפעילות ספורטיבית: ''הטוטו ייכנס ויהיו זכויות שידור, עדיף להכריע את העונה על המגרש. במגעים עם משרד הבריאות נמשכים''

שרת התרבות והספורט מירי רגב ערכה הערב (שבת) מסיבת עיתונאים ב"זום" ובה התייחס לחזרה לשגרה בספורט הישראלי כחלק מאסטרגיית היציאה ממשבר הקורונה. רגב אמרה: "הקמנו קרן ייחודית על מנת לעזור באופן מיידי לקבוצות המקצועניות. כמו כן, המטרה היא לסיים את העונה בכדורגל ובכדורסל עם טורניר מהיר של כשבועיים, נפעל בהתאם לרצון המנהלות. חזרה לאימונים? קבוצת כדורגל לדוגמה יכולה לחלק את המתחם, ובכל מתחם יהיו 10 שחקנים שיכולים להתאמן. כל האימונים בתחילה יהיו ללא מגע, זריקות לסל, טניס וכדומה. אנחנו פועלים על מנת לקיים טורניר הכרעה של שבועיים בענפים השונים. הליגה חייבת להיפתח עד סוף אוגוסט, תחילת ספטמבר, אחרת יהיה משבר גדול".

השרה הוסיפה: "עד הקיץ אני מאמינה שיהיו הנחיות יותר מפורטות של משרד הבריאות וגם כמובן זה תלוי מה יהיה המצב עם הנגיף. לכן, משחקים ללא קהל וכמות האנשים שיהיו עדיין לא נמצאת על הפרק. בכל אופן, המנהלות יקבלו החלטה האם ללכת לטורניר, כשאנחנו מבינים שגם אופ"א ופיב"א רוצות הכרעה על המגרש. היה ויחליטו ללכת לטורניר, כולם יצטרכו להיות בבידוד של שבועיים קודם לכן. כולל צוותי שידור. בשל הפגיעה הכלכלית של הקבוצות, הבנו שצריך לעשות קרן ייחודית, שכנענו את החשב הכללי והקמנו קרן ייחודית של 200 מיליון ש"ח שתתן מענה לכל הקבוצות. בשביל הפיצוי המיידי  – נתנו 40 אחוז ללא דיווח ועוד 70 אחוז על הנהלה כללית, וברגע שנחזור לפעילות ניתן 70 אחוז על פי דוחות 2019 ולא 2020, כשעשינו באמת הכל מהרגע הראשון למנוע קריסה. האימונים צריכים לחזור ואנחנו מבחינתו עושים הכל כדי למנוע את קריסת גופי הספורט. אם היינו נשענים רק על כספי הטוטו לא היה נשאר ספורט במדינת ישראל".

איתי שכטר מול הגנת מכבי חיפה (ישי נאמן)

רגב המשיכה: "לא יודעת אם טורניר זה ריאלי אבל בסופו של יום אופ"א ופיב"א אומרות שצריך להכריע על המגרש. זה עבר למנהלות כאן. כל טורניר שלא נעשה, יהיה בהתאם להנחיות של משרד הבריאות. בסופו של יום אם נצטרך טורניר, נעשה את זה בתנאים מבודדים. נדבר עם המנהלות ברגע שיגידו לנו שרוצים לבדוק את זה מול משרד הבריאות לגבי התהליך. אולי בסופו של יום המנהלות יחליטו שאין ליגה, בלי אלופה, יורדות ועולות. ברור שטורניר כזה יהיה ללא קהל. קבוצות חוששות לפתוח את העונה הבאה ללא קהל? מבחינת התכנית של המדינה – נערכים עד ליוני למציאת פתרון להגעת קהל, כמו שעשינו במכבי נגד ירושלים לפני הפסקת העונה. עשינו מתווה לפי הצרכים של הספורט הישראלי. אם נגיע ליוני-יולי עם חזרה מלאה למשק, אני מאמינה שיהיה קהל”.

על האולטימטום שהציב יו"ר מנהלת הליגות ארז כלפון בדבר תחילת האימונים בשבוע הראשון של חודש מאי בצורה מלאה, אמרה רגב: "זה לא נשמע ריאלי להתחיל להתאמן בצורה מלאה בתחילת חודש מאי. אנחנו נעשה את הכל בשבועיים הקרובים כדי להתחיל להתאמן בקבוצות של עד עשרה. ברגע שיגידו שיש רצון לטורניר, אנחנו נפעל כדי לעשות את זה. לא כל אחד צריך לעשות בדיקות לפני טורניר כזה. אם לשחקנים אין תסמינים, אין סיבה לעשות בדיקות. הם יעשו בדיקות חום ולא צריך לדרוש בדיקות קורונה. אם מקבלים עקרון של עשרה לתפילה, אין שום בעיה לאפשר עשרה לאימון. אני אדחף לפעילות קבוצתית של עשרה שחקנים עם כל המגבלות. נהיה מתואמים עם אופ"א ופיב"א. בשום מקום לא הולכים כרגע לקבוצות שמתאמנות בצורה מלאה ולכן עם כל הכבוד לכלפון, גם אני רואה את צער הקבוצות אבל בריאות הציבור גוברת על הכל. אפשר לחלק את המתחמים של הקבוצות לכמה אזורים".

סקוטי ווילבקין מול הפועל ירושלים (עודד קרני, מנהלת הליגה)

השרה הבהירה: "המחלוקת בינינו למשרד הבריאות, היא הרחבת המאה מטר ו-500 מטר. הדבר השני שמבקשים – פעילות קבוצתית של עשרה אנשים. קבוצת כדורגל תוכל לקחת מגרש, לחלק אותו למתחמים, ולחזור לאימונים. אותו דבר באולמות כדורסל. גם חדרי כושר – אנשים צריכים לחזור להתאמן. כל זה ישתנה ככל שנפתח יותר את המשק לפעילות. כל שקל שהמשרד משקיע בתרבות מייצג מחזור כלכלי של פי שבעה. כל תעשיית הפנאי והתרבות שנתמכת ע"י המדינה ולא נתמכת (בתי קלונוע, חדרי כושר, הפקות) מייצרים פעילות של למעלה מ-60 מיליארד למשק. התעשייה כולה מושבתת באופן מלא".

מנכ"ל משרד הספורט יוסי שרעבי אמר: "בכדורגל יש יותר רצון לעשות את הטורניר בכדורסל פחות, המשמעות של הטורניר הזה היא גם תקציבית ולכן היא עדיין נמצאת על הפרק. ככל שהם יחליטו שהם מעוניינים בזה אנחנו נתקדם בבדיקה. יש עוד כמה חלופות, יש חלופה למשל בכדורסל שמדברים על הקדמת הליגה לחודש יולי, עם איזשהו משחק של גביע ווינר שיהיה סיום הליגה הזאת ותחילת הליגה הבאה".

ממנהלת הליגות בכדורגל נמסר בתגובה: "ראשית אנו מבקשים לברך את השרה מירי רגב על הודעתה לעניין הקמת קרן פיצוי לקבוצות המקצועניות הנמצאות במשבר כלכלי כבד, ועל ההבנה כי העונה חייבת להסתיים בצורה ספורטיבית ועל כר הדשא. אנו עומדים בקשר רציף עם פרופ' גרוטו לעניין ההיתר לחזרה לאימונים קבוצתיים מלאים, כאשר למשרד הבריאות מובן כי החלטתם בנושא זה, חייבת להתקבל עד תחילת חודש מאי".

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button