במגרש הפוליטי

השרה מירי רגב: "פעלנו על מנת שתקציב הספורט לא ייפגע"

שבועיים בדיוק לפני הבחירות השלישיות לכנסת בתוך שנה אחת, שרת התרבות והספורט מסכמת כמעט חמש שנות כהונה. על הספורט הנשי בישראל, השפעת המשבר הפוליטי והיחסים עם ספורטאים ממדינות ערב

בעוד שבועיים בדיוק ילכו אזרחי ישראל לקלפיות בפעם השלישית בתוך שנה וינסו להכריע סוף סוף את עתידה של הממשלה הבאה. שרת התרבות והספורט מירי רגב תנהל קדנציה של כמעט חמש שנים בתפקיד ורגע לפני, היא התיישבה לראיון מיוחד לישראל ספורט.

מה הם הישגייך העיקריים בתקופת כהונתך כשרת הספורט?
"בראש ובראשונה הגדלתי את תקציב הספורט באופן חסר תקדים. עם כניסתי לתפקיד עמד תקציב הספורט סה"כ על 140 מיליון ש"ח כשההכנסות לספורט מהטוטו עמדו על כ-720 מיליון ש"ח ואילו בשנה החולפת, עם מעבר הטוטו למשרד הספורט גדל התקציב כך שהוא חוצה את מיליארד השקלים. בנוסף, ביצענו רפורמה שהביאה לכך שלראשונה המדינה לוקחת אחריות על הספורט בישראל ומעמידה תקציב קבוע, במנותק משורת הרווחים של ההימורים בטוטו. המעבר של הטוטו למשרד הספורט אפשר הקצאת תקציבים לאגודות ספורט כבר במהלך רבעון א' של השנה. בשנה החולפת קיבלו איגודי הספורט 50% מגובה התמיכה כבר בחודש ינואר והאגודות קיבלו 75% מהתמיכה השנתית שלהן כבר ברבעון הראשון, דבר שאפשר להן לתכנן את השנה והעניק להן יציבות כלכלית. ניתן לומר באופן ברור שהמעבר של הטוטו למשרד עבר בהצלחה ראויה לציון, ואני גאה על האופן שבו המשרד מימש את הרפורמה כבר בשנתו הראשונה.

השרה מירי רגב עם אורי ששון וירדן ג'רבי (דן בלילטי, יח"צ)

"כמובן שאני גאה בכך שהצלחתי להשמיע את קולן של האוכלוסיות שהודרו לאורך השנים ושלא קיבלו תקציב ראוי ומענה הולם מצד המדינה. הגדלתי את סל הספורט לרשויות בפריפריה וביו"ש, למגזר החרדי ולמגזר הערבי. כחלק מתוכנית המתקנים ביטלתי את שיטת המאצ'ינג לרשויות המוחלשות. בעבר, לא בנו מתקני ספורט בערים וביישובים מוחלשים כי לא הייתה לרשויות את האפשרות להשתתף תקציבית בהקמת האולם. המשרד בראשותי מימן באופן מלא הקמת מתקנים חדשים ברשויות מוחלשות, וכך למעשה הנגשנו את הספורט לילדים ונוער בכל רחבי הארץ.  

"כמו כן, במהלך כהונתי קידמתי את הספורט הנשי בישראל. בין היתר השקנו השנה את התוכנית "שוָוה בספורט" לעידוד שוויון מגדרי ושינוי בתפיסות העולם כלפי ספורט נשים בבתי הספר. אני בטוחה שהתוכנית תחולל שינוי ותייצר תשתית איכותית ומערכת תומכת לילדות ונערות, בתקווה שבשנים הקרובות תצמחנה עוד ספורטאיות מובילות שייצגו אותנו בכבוד ברחבי העולם, כפי שמייצגות אותנו לינוי אשרם, לונה צ'מטאי סלפטר, גפן פרימו ואחרות. בנוסף, דאגתי לכך שגופי הספורט יתנו מענה לספורטאים שומרי מסורת באמצעות קיום תחרויות בימי חול. כמו כן, לא אפשרתי להגדיל את כמות המשחקים המתקיימים בשבת כדי לאפשר לאוהדי הכדורגל, שומרי המסורת להגיע ליציעים.  

"לצד זאת, זיהיתי את הספורט כזרוע אסטרטגית נוספת לשיפור תדמיתה ומעמדה של מדינת ישראל בעולם. לצורך זאת העמדתי תקציב שנתי על סך חמישה עשר מיליון ש"ח לטובת אירוח תחרויות בינלאומיות בישראל.  זכינו לארח את הג'ירו ד'איטליה שיצא לדרך למרגלות מגדל דוד, את אליפות אירופה בג'ודו, את היורו – באסקט, את אליפות אירופה לנבחרות עתודה, את הגרנד פרי בהתעמלות אמנותית ותחרויות חשובות נוספות. בנוסף חתמתי עם נשיא איגוד הג'ודו העולמי על אירוח סבב של ארבע שנים את הגראנד פרי.

שרת התרבות והספורט, מירי רגב (צילום: דוברות הכנסת)

"בחודש שעבר זכינו לארח בתל אביב בפעם השנייה בסבב של התחרות. כ-540 ג'ודאיות וג'ודאים הגיעו לכאן מ-83 מדינות. זו הייתה חוויית ספורט עוצמתית ומרשימה, בסטנדרטים הבינלאומיים הגבוהים ביותר. לשמחתי, הג'ודאים שלנו סיפקו הישגים מרשימים, אורי ששון ופיטר פלצ'יק זכו במדליות זהב וטל פליקר בארד. לצערי, הספורטאים ממדינות ערב הדירו את רגליהם מהתחרות וזאת למרות התחייבותנו במסגרת ההסכם עליו חתמתי עם מריוס ויזר, לכך שמדינת ישראל תפתח שעריה בפני כל ספורטאי, ותאפשר לו להופיע עם סממניו הלאומיים, ללא קשר למדינת מוצאו. המדיניות שלנו לפיה לכל ספורטאי תינתן הזכות לתחרות והכבוד המלא, לא הביאה לכך שהספורטאים הישראלים יתקבלו בכבוד במדינות ערב.

"לאורך השנים מדינות ערב לא אפשרו לספורטאים ישראלים להתחרות עם סמלים לאומיים. המפנה הגיע ב-2018 בגראנד סלאם בג'ודו באבו דאבי. את הרגע המרגש בו ההמנון שלנו "התקווה" נוגן על אדמת אבו דאבי לאחר זכייתם של שגיא מוקי ופיטר פלצ'יק במדליות זהב, אי אפשר לשכוח. ההשתתפות עם הסמלים הלאומיים וניגון ההמנון התאפשרו בעיקר בעקבות השיח המקצועי והאיכותי עם נשיא איגוד הג'ודו העולמי, שהיה שותף לעמדתנו שיש לנתק את הספורט מהפוליטיקה לא לאפשר הדרת ספורטאים, וגילה מנהיגות נגד אותן מדינות מדירות ומחרימות. המלחמה שלנו בחרם נגד ישראל, נחלה הצלחה גם לפני שנתיים בקטאר, שם התנוסס דגל ישראל לראשונה במסגרת אליפות העולם בהתעמלות קרקע. 

שרת התרבות והספורט, מירי רגב (צילום: נועם מושקוביץ', דוברות הכנסת)

בהמשך להתייחסות האחרונה שלך, האם ישראל יכולה להבטיח שאזרחי המדינה יוכלו לבקר ולצפות במשחקי הגביע העולמי ב-2022 בקטאר?
"אני מקווה שהשלטונות הקטארים ידעו לשמר את הצ'רטר הבינלאומי ויבעטו את הפוליטיקה מהספורט ויאפשרו לכלל האזרחים הרוצים בכך, ליהנות מחוויית המונדיאל.

אנחנו נכנסים לשנה אולימפית, עד כמה חוסר הוודאות הפוליטי פוגע בתקצוב ענפי הספורט השונים?
"בעת החתימה על הרפורמה בספורט הישראלי, פעלנו על מנת שתקציב הספורט לא ייפגע, ואנו רואים שהענפים השונים לאולימפיאדה בתחומים שונים מוכנים. אני בטוחה שהאוצר יעמוד בהתחייבותו ולא תהיה פגיעה בתוכנית המתקנים ובתמיכה השוטפת באיגודים ובאגודות, בטח כשמדובר בשנה אולימפית וגורלית לספורט הישראלי. ולראיה, החשב הכללי אישר לנו מקדמות של 40% לענפים האולימפיים על אף המשבר התקציבי בעקבות הפגישה שלי איתו.

נראה שהקבוצות הגדולות עושות מאמץ להביא תלמידים וילדים צעירים למשחקי כדורסל. לדוגמה, במשחק האחרון בארנה בירושלים, אפילו לא פתחו את היציע העליון.
"אני בהחלט חושבת שאם המועדונים יעודדו את הדור הצעיר להגיע למשחקים הם רק ירוויחו מכך. היציעים יתמלאו, התמיכה בשחקנים תתרחב ובעתיד כמות העוסקים בספורט תגדל.

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button