במגרש הפוליטי

השרה מירי רגב: "זו שנה בה הצלנו את הספורט הישראלי"

בראיון חג מיוחד ל''ישראל ספורט'', שרת הספורט מסכמת שנה מלאת הישגים משמעותיים: הגדלת תקציבי הספורט הישראלי, הקמת היחידה למלחמה באלימות וגולת הכותרת הקרובה - אירוח אליפות אירופה בג'ודו למבוגרים

לא מכבר ציינה חברת הכנסת מירי רגב שנתיים לכהונתה כשרת התרבות והספורט של ישראל. רק שנתיים, אבל נדמה שהיא בתפקידה כבר למעלה מעשור.

רגב קיבלה את אחד המשרדים הכי פחות מתוקשרים. משרד שמאז נפרד מהחינוך, שימש יותר מעין צינור להעברת תקציבים למוסדות תרבות ולאיגודי ספורט. למען האמת, קודמיה בתפקיד, לא זיהו את הפוטנציאל הגלום בו. רגב, כך נראה, זיהתה. כולם ידעו שיש לה את מה שאין לרבים אחרים: אומץ, תעוזה, חדות מחשבה ורצון עז ליצירת צדק היסטורי.

לא עבר הרבה זמן עד שהמשרד "המנומנם" תקשורתית, הפך לבית חרושת לאייטמים מעניינים שהכתיבו את סדר היום הציבורי והפכו לשיחת היום. נכון, מרבית האייטמים שכבשו את הכותרות נגעו לתחום התרבות שם היא נלחמה להשגת צדק – צדק בעבור הפריפריה, צדק בעבור המגזר הערבי וצדק בעבור המגזר החרדי ועוד מגזרים וקולות רבים שהודרו במשך עשרות שנים. בתקופתה גדל תקציב התרבות בכ-400 מיליוני שקלים.

מירי רגב עם מחזיקת גביע הנשים בכדורסל מכבי רמת חן/בליך (צילום: אביהוא סבתי)

ענפים מועדפים בספורט האולימפי

המהפכה שמחוללת השרה רגב במשרדה לא נוגעת רק לתרבות. גם לאיגודי הספורט השונים עדנה שלא כמו בעבר, השרה רגב העמידה את הקצאת המינימום לאיגודים על סך 150 אלף שקלים. כשרגב התבטאה מספר פעמים בשנתיים האחרונות כי היא "רואה חשיבות רבה בקידום וחיזוק ספורט הנשים בישראל", היא לא רק הצהירה. היא יישמה – ולספורט הנשים חזר הצבע ללחיים. כחלק ממדיניותה של רגב, היא הגדילה משמעותית את התקציב לענפי הספורט הנשי, בשיעור של כ-12 מיליוני שקלים. תקציב "אתנה" זינק מעלה וליגת "מאמאנט" הישראלית הפכה לשם דבר בעולם.

בשנה האחרונה שמה השרה רגב דגש על קידום הספורט האולימפי. היא עקבה מקרוב אחר ענפי הספורט השונים והחליטה כי הענפים שהוכיחו, לא רק בדיבורים אלא גם בתוצאות, שהסיכוי שלהם לזכות במדליה באולימפיאדה הוא גדול, יזכו לתקצוב נוסף ומשמעותי שיתמרץ את הספורטאים בו. "אנחנו חייבים להשקיע במקום החזקים שלנו בספורט. הג'ודו מוכיח את עצמו בכל פעם מחדש ואין כל סיבה שהוא לא יזכה לתמרוץ תקציבי", אמרה רגב שכללה ברשימה חמישה ענפי ספורט שונים. "הגיע הזמן להשקיע תקציבים גדולים יותר בענפים שרשמו הישגים וזכו במדליות וגם בענפים בעלי פוטנציאל גדול לזכות במדליות בשנים הקרובות". ג'ודו, שייט, אתלטיקה, שחייה והתעמלות קרקע הם הענפים שהוכרזו על ידי רגב כמועדפים.

אליפות אירופה בישראל. מירי רגב עם אנשי הג'ודו (צילום: אביהוא סבתי)

"על איזה בידוד מדברים?"

הספורט בישראל מעולם לא חווה כזו עדנה כמו בתקופת כהונתה של השרה רגב. אם לא די בכך, השילוב הבינלאומי מוסיף קורטוב נפלא של הישג חסר תקדים. למרות שלא מעט קולות בשמאל הישראלי מנסים לצייר תמונה קודרת של "בידוד מדינת ישראל בקרב מדינות העולם", תמונת המציאות שונה לחלוטין. מדינת ישראל אירחה בשנה האחרונה את אליפות אירופה בג'ודו U-23, את אליפות אירופה בשחייה לנוער, לראשונה בהיסטוריה את אליפות אירופה בכדורסל – היורובאסקט ועוד תחרויות נוספות.

"אני שומעת בכל פעם מחדש את המילה 'בידוד' ולא מבינה על מה מדברים כל אותם רואי השחורות", אמרה רגב והוסיפה: "ההתאחדויות הבינלאומיות מבקשות לארח תחרויות בישראל כי הם יודעים היטב שישראל היא מדינה איכותית ומתקדמת שיודעת לעשות זאת על הצד הטוב ביותר. אירוח היורובאסקט בישראל קצר מחמאות רבות וכך התחרויות האחרות שאירחנו כאן".

לא בכדי, לאחר שמדינות רבות נלחמו על אירוח אליפות הג'ודו לבוגרים באפריל 2018, יו"ר האיגוד האירופי שהגיע לאחרונה לישראל, בישר לשרה רגב לאחר שיחה קצרה ביניהם: "האליפות תהיה בישראל. אתם יודעים לארח ושוכנעתי שישראל היא המקום הטוב ביותר לארח את התחרות הזו".

בנוסף, השבוע נערכה מסיבת עיתונאים בירושלים, בה הוכרז באופן רשמי כי מרוץ האופניים היוקרתי ג'ירו דה איטליה ייערך בשנה הקרובה בישראל לרגל חגיגות ה-70 לישראל. גם הצהרתה של רגב כי תתמוך ותקצה תקציבים לאירוח תחרויות בינלאומיות בישראל, מסייעת רבות להתאחדויות השונות להגיע לישראל ולקיים כאן את המשחקים השונים.

מירי רגב ועמרי כספי (צילום: אביהוא סבתי)

ניצחון במאבק על עתיד הספורט הישראלי

שנת תשע"ז תיחתם בספר דברי הימים של הספורט הישראלי, כשנה שבה הוא ניצל בזכות עבודה מאומצת וקפדנית של השרה רגב. משרד האוצר ניסה השנה לבטל הימורים שונים במסגרת המועצה להסדר ההימורים-הטוטו ובמקביל, גם להטיל גזירות מיסוי על הטוטו. מאחר והטוטו הוא המנוע והמקור התקציבי העיקרי של הספורט הישראלי, הגזירות שניסה האוצר להטיל עליו, היו מביאות לקיצוץ של 300 מיליוני שקלים בתקציבים המיועדים לקידום הספורט. השרה רגב נלחמה כדי למנוע את הפגיעה.

לאחר חודשים ארוכים של מאבקים, היא הגיעה לקו הסיום כשידה על העליונה. רק בזכותה הוסר החשש והאיום מעל עתידו של הספורט הישראלי. די היה לשמוע את החששות של ראשי האיגודים השונים והספורטאים, כדי להבין את עוצמת הפחד מהפגיעה בספורט הישראלי. היא לא מנעה רק פגיעה בספורט המקצועני, אלא גם בספורט העממי ובתקציבים המיועדים לפיתוח הספורט בפריפריה.

"שבתי ואמרתי באופן מאוד ברור כי לא אתן ידי לפגיעה בספורט הישראלי", אמרה רגב בנחישות. "לא אתן יד לפגיעה בפריפריה, בילדי השכונות, בערכים החברתיים ובביטחון העצמי שהספורט נותן לכל כך הרבה ילדות וילדים. אם גזירות המיסוי הללו היו עוברות חלילה, הספורט הישראלי היה נפגע אנושות".

השרה רגב, האם באמת היה חשש ממשי לפגיעה בספורט הישראלי?
"בהחלט. רצו לבטל את ההימורים על מרוצי הסוסים שרווחיהם עמדו על כ-50 מיליוני שקלים ובנוסף רצו להטיל גזירות מיסוי כבדות. אני חייבת לומר שאני נגד הימורים, אבל הטלת המיסוי הייתה גורמת לשני דברים בעייתיים. הראשון: פגיעה בספורט והשני: שוק ההימורים הלא חוקיים היה משגשג והכסף היה הולך לשם. הכי קל היה שהספורט ימומן מתקציב המדינה כפי שזה קורה בכל העולם. בישראל זה שונה. במציאות הקיימת בה הספורט הישראלי מתוקצב מכספי הטוטו, היה אסור לאפשר פגיעה בו, כי פגיעה בו משמע: פגיעה אנושה בספורט הישראלי. אני שמחה שהצלחנו לשמור על הספורט שלנו ויותר מכך אף לחזק אותו".

מירי רגב חונכת אולם כדורסל בדימונה (צילום: אביהוא סבתי)

"נמשיך לבנות מתקני ספורט ראויים חדישים ואיכותיים"

כולם יודעים היטב שכדי לקצור הישגים בענפי הספורט השונים לאורך השנים, לא מספיק רק ספורטאים מוכשרים. בכל העולם כבר הוכחה הנוסחה המנצחת שקובעת כי הכישרון של ספורטאים לא יתורגם להישגים משמעותיים אם לא יועמדו לרשותם מתקנים ראויים ומאמנים איכותיים. גם השרה רגב יודעת זאת ופועלת בהתאם.

הרצון להעמיד לרשות הספורטאים והציבור הישראלי בכלל מתקני ספורט ופנאי איכותיים, הביא השנה את השרה רגב ליזום את תכנית "קרן המתקנים 2027". לתכנית לה ייחלו עשרות שנים, הועמד תקציב של למעלה משלושה מיליארד שקלים והתכנית אמורה על פי הצפי, להגיע לסיומה בעוד 10 שנים.

במסגרת התכנית החשובה והמהפכנית של השרה רגב, הפרוסה על פני 10 שנים, ייבנו אולמות כדורסל, מגרשי כדורגל, בריכות שחייה, מגרשי אתלטיקה וטניס. כמו כן, ייבנו מגרשים לספורט עממי בשכונות. כדי להסיר חסמים כלכליים שמנעו עד כה מרשויות רבות בישראל לבנות מתקני ספורט ראויים, השרה רגב בנתה מתווה לפיו יוכלו רשויות מסוימות לזכות בבניית מתקן ספורט ללא מאצ'ינג (השתתפות תקציבית) מצד הרשות.

השרה רגב, מדובר פה במהפכה של ממש.
"אין ספק שמדובר פה בתכנית שכבר שנים ארוכות מייחלים לה במדינת ישראל. היא תכנית חשובה שתקדם ללא ספק את הספורט בישראל ומצד שני גם תאפשר לחובבי הספורט העממי לקיים את הפעילות שלהם במתקנים ראויים, מכובדים וחדישים".

מירי רגב והשר ארדן בהשקת היחידה למלחמה באלימות בספורט (צילום: אביהוא סבתי)

"אני נגד מדיניות של ענישה קולקטיבית"

עם כל הכבוד למתקני הספורט הראויים, גם השרה רגב יודעת שכדי להחזיר את חוויית הספורט למגרשים ולהשיב אליהם את המשפחות עם הילדים, יש לעקור את האלימות מהספורט. האלימות הפכה בשנים האחרונה לחולי הרע של הספורט. לא מעטים מדירים רגליהם ממגרשי הספורט בגלל התופעה המכוערת. השרה רגב לא רק שלא התעלמה מכך, בניגוד לקודמיה בתפקיד שרק דיברו על מלחמה באלימות ובגזענות, היא גם עשתה.

לפני כחודשיים יצאה לדרך היחידה המשטרתית למלחמה באלימות בספורט. היחידה שהייתה ל"בייבי" של השרה רגב, בה השקיעה בינתיים למעלה מ-20 מיליוני שקלים, אמורה למזער ככל שניתן את האלימות במגרשים. היא תבצע עבודת מודיעין בקרב מחנות האוהדים ותנסה לאתר עוד לפני ביצוע עבירות האלימות, את הפעילויות הנרקמות מתחת לפני השטח.

"אין ספק שמגרשי ספורט הם לא אקדמיה. יש אמוציות ויש מתחים, אבל בשום פנים ואופן לא נקבל אלימות. ננהג כלפיה באפס סובלנות. אם יש כאלה שרואים במגרשי הספורט מקום לפורקן והוצאת תסכולים וכעסים, אז צריך להסביר להם בנחישות ובדרך הקשה שזה לא המקום", אמרה רגב.

את באמת מאמינה שהיחידה הזו תביא לירידה במקרי האלימות במגרשים?
"אני בהחלט מאמינה שהיחידה תעמוד במטרות וביעדים שלה. האלימות תפחת משמעותית כי האוהדים יבינו שאין דרך אחרת. כשנצליח למגר את תופעת האלימות ונפחית משמעותית את האירועים החריגים, נחזיר את חווית הצפייה למגרשים וישובו ליציעים גם הסבים, הסבתות, ההורים והילדים. אסור שמגרשי ספורט יהפכו לזירות שמסוכנות לאוהדים. יש לנהוג ביד קשה כלפי מפירי הסדר ואלה הנוהגים באלימות".

מירי רגב ואוהדי כדורגל (צילום: אביהוא סבתי)

אנחנו רואים שכמעט באופן אוטומטי, התפרעות של אוהדים מובילה להענשת הקבוצה עצמה.
"אני הבעתי את דעתי הנחרצת בנושא הזה. אין מקום לענישה קולקטיבית בגלל אירועים חריגים של קומץ אוהדים. צריך למקד את פעילות האכיפה והמאבק באלימות כלפי אותם מוקדי כוח אלימים ולא כלפי הקבוצה. לא ייתכן שבגלל מספר אוהדים אלימים, קבוצה שלמה נפגעת, משלמת קנסות, מאבדת הכנסות בגלל משחקי רדיוס ויתר אוהדי הקבוצה מפסידים את החוויה הספורטיבית".

עם עשייה כל כך רחבה ומרובה בתחום הספורט, אין ספק שצריך להסיר בפני השרה רגב את הכובע, אבל מי שמכיר אותה היטב, יודע שמדובר בשרה שלא נחה לרגע על זרי הדפנה ולא מתבשמת בניחוחות ההצלחה. היא תמשיך לעשות גם בשנה הקרובה למען התרבות, הספורט ועם ישראל.

השרה רגב, רגע לפני סיום, מה את מאחלת לספורט הישראלי בשנת תשע"ח?
"אני מאחלת הצלחה גדולה לכל הספורטאים הישראלים בכל הענפים השונים. שנה של הישגים משמעותיים, התקדמות מקצועית ותחושת סיפוק מהעשייה שלהם. שהם יעבדו קשה ואנחנו נעשה הכל כדי להעמיד לרשותם את התנאים הטובים ביותר. שנה טובה לכל אוהדי הספורט ולכל עם ישראל. שתהיה לכולנו שנה טובה ומתוקה".

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button