כדורגל ישראליליגת העל

השפלה היסטורית: על הערב השחור של מכבי ת"א לעיני גולדהאר

דווקא לעיני גולדהאר, הצהובים חוו את אחד הרגעים המשפילים ביותר שלהם באירופה: משפתי ידע ימים טובים, ההגנה לא תפקדה, הקישור היה פרוץ וזהבי הפיח תקוות שווא. וגם: השפעת פציעת מילסון והאם קין אשם או אחראי?

ערב שחור עמוק פקד אמש (חמישי) את מכבי תל אביב בעיירה באצ'קה טופולה בסרביה, ערב של תבוסה קשה ומחפירה ושל קריסת מערכות טוטאלית שהסתיים בנוק אאוט מוחלט לקרשים בתוצאה 6:1 מול אולימפיאקוס פיראוס. אפשר לקחת את משחק הניצחון הגדול מהשבוע שעבר, 1:4, ופשוט להפוך אותו במאה ושמונים מעלות. כל מה שהלך למכבי תל אביב בפיראוס הלך הפוך ובעוצמה גדולה יותר אמש.

זהו לא עוד הפסד בזירה האירופית שאפשר לקבל ולהשלים איתו. הסטירה המצלצלת שחטפו הצהובים מהיוונים כואבת גם בגלל עוצמתה, גם בגלל שגנזה חלום רטוב ואמיתי שעמד להתממש עם עליה היסטורית לרבע גמר אירופי וגם בגלל המסר שהיה בה, וזה חזרה לפרופורציות שלנו וליכולת של קבוצה ישראלית באירופה. יכול היה להיות תסריט מעודן יותר בו הצהובים מנצחים בפיראוס בתוצאה דחוקה של 0:1 לדוגמה ובגומלין מפסידים 2:0, או אז אולי האכזבה הייתה בעוצמה הרבה יותר נמוכה והייתה מתקבלת בטבעיות. רכבת ההרים הרגשית מאופוריה של ניצחון ענק על אדמת יוון עד לתבוסה מהדהדת תוך שבוע ימים עם הדחה מאכזבת, הייתה יותר מידי עבור השחקנים ובוודאי עבור מאות האוהדים שנסעו במיוחד לסרביה לחזות במשחק ולעודד את השחקנים.

המאמן רובי קין מול אולימפיאקוס (מכבי ת"א, האתר הרשמי)

כלום לא עבד במשחק הזה. אי אפשר להצביע על שחקן כזה או אחר ולהטיל עליו אשמה. מכבי תל אביב כולה, כקבוצה, קרסה, אבל בוודאי שגם השחקנים כבודדים נכשלו בפעולות כדורגל פשוטות ובסיסיות. אי אפשר להפיל אשמה על השוער רועי משפתי שבהרבה משחקים סיפק הצלות יפות, אבל שוער שסופג שישייה משערים רכים מאד, מלבד אולי שער המספרת שספג, צריך לעשות גם עם עצמו חשבון נפש איפה יכול היה לעשות יותר. אולי זה הזמן לתת את המושכות בשער לדניאל טננבאום כדי לתת לרועי משפתי קצת להתאוורר ולהתאושש מהמפלה לה היה שותף.

עידו שחר, שרק קיבל זימון מרגש לנבחרת, ירצה בוודאי לשכוח את ליל הבלהות שעבר עליו. אשמה ישירה של הגול השני והחגיגה שחגג עליו איוב אל כעבי העלו תהיות האם "ההברקה" להסב את שחר לעמדת המגן הימני מחזיקה מים. ההצלחה שלו בעמדה הזו במשחקי הליגה האחרונים, בהם אף כבש שער אחד, השכיחה לגמרי את העובדה שלשחר יש אוריינטציה התקפית יותר מאשר הגנתית. ההעדפה שלו על פני אבישי כהן מוכיחה שכנראה הוא עדיף על כהן שבעצמו דומיננטי יותר בפן ההתקפי שלו ופעמים רבות שוכח לרדת ומשאיר את האגף שלו פרוץ לחלוטין.

ערן זהבי מול אולימפיאקוס (מכבי ת"א, האתר הרשמי)

בכדורגל המודרני של היום, דורשים מהמגנים גם להשתתף במשחק ההתקפה דרך האגפים, אבל רבים שוכחים – ובקטגוריה הזו בהחלט אפשר להכליל גם אבישי כהן וגם את עידו שחר – שבסופו של דבר תפקיד המגן גם להיות חלק משמעותי בחוליית ההגנה בעדיפות ראשונה לפני שהוא פורץ קדימה. שני הבלמים אנריק סבוריט ועידן נחמיאס היו רכים מאוד, רחוקים זה מזה, ושידרו פאניקה כמו רוב השחקנים. גם רוי רביבו לא היה חף מטעויות בסיסיות באגף שלו ולא הצליח לעצור את חלוצי אולימפיאקוס שהגיעו מאגפו.

אין לדעת מהיכן הגיעה כביכול הידיעה בתקשורת הספורט ביוון שאולימפיאקוס מעוניינת בדור פרץ בשל הצטיינותו במשחק הראשון בין השתיים, או שמא היה זה חלק מלוחמה פסיכולוגית, אבל פרץ כשאר חבריו לקה בפאניקה מוגזמת היה רך מאוד במרכז השדה, החמיץ החמצה מסמרת שיער שיכולה הייתה לצמק את התוצאה במצב של 3:1 וכחבריו יוריס ואן אובריים וגבי קניקובסקי הלכו פשוט לאיבוד במרכז המגרש. ערן זהבי נותר בודד במערכה ולא הייתה לו שום השפעה מלבד כמובן הפנדל שכבש שעוד הפיח תקוות שווא אצל הצהובים.

נפצע. פליסיו מילסון בפעולה (מכבי ת"א, האתר הרשמי)

בנוסף לכל הצרות של המכבים, פליסיו מילסון נפצע כבר בדקה ה-14 ונאלץ לנטוש את המגרש. אפשר רק לתהות איך ההתמודדות הייתה מסתיימת אם מילסון היה על המגרש. רובי קין נשאל האם הוא חושב שהפגיעה במילסון הייתה מכוונת והוא בפרוש אמר שאי אפשר להוציא את זה מכלל אפשרות. מילסון, שהתעלל ביוונים בשבוע שעבר, סומן על ידיהם ואכן פגיעה קשה בו גרמה לו לצאת מהמשחק. הוא ייבדק ביממה הקרובה ובמכבי תל אביב מקווים מאוד שלא מדובר בפציעה רצינית שכן ההשפעה של האנגולים על הצהובים עצומה.

ומה חלקו של רובי קין במפלה? ממש כמו שאנחנו עכשיו מתפלמסים בין אשמה לבין אחריות, גם כאן יש הבדל מהותי בין שתי התפיסות. בכדורגל המונח אשמה בכלל לא צריך להשתרבב. אין כזה דבר להיות אשם בכדורגל, אבל אחריות בוודאי שיש. ולכן, מכיוון שקין עומד בראש הצוות המקצועי בוודאי שיש לו אחריות על ההופעה הכושלת אתמול של שחקניו. אין לשכוח שהתבוסה אתמול תהיה חלק מהרזומה שלו וזה לא דבר של מה בכך, אבל אי אפשר להטיל עליו אשמה. ראשית תבוסות כאלה גם גדולי המאמנים חווים – גווארדיולה, קלופ, אנצ'לוטי, מוריניו, טוכל, פוצ'טינו והרשימה ארוכה. זה חלק מחייו של מאמן. שנית, קין עלה באותו הרכב שניצח את היוונים וגם ניצח בליגה במשחקים האחרונים. הוא לא התחכם ולא ניסה לתקן מה שלא שבור.

היחיד שהופיע. אושר דוידה מול אולימפיאקוס (מכבי ת"א, האתר הרשמי)

עבודתו של האירי הייתה צריכה להיעשות בשני מישורים: האחד מנטלי. הוא היה צריך להחדיר לשחקנים שגם יתרון של 1:4 לא סוגר את הסיפור ושום דבר לא גמור. גם כאן אי אפשר להאשים את קין. כבר בתום המשחק הקודם הוא התייצב בעמדת הראיונות ובעצמו אמר שהעסק רחוק מלהיות סגור. הוא טפטף את המנטרה הזו כל השבוע לשחקנים וגם נתן להם דוגמה מקריירת המשחק שלו ומהניסיון שלו. גם כאן אי אפשר להאשים את המאמן האירי. אבל מה כן היה מצופה ממנו לעשות? היה עליו לשחק אחרת. כשאתה מוביל 1:4 ויודע שלקבוצה היריבה אין מה להפסיד, היה עליו לפתוח במשחק מבוקר, לסגור את האמצע וגם להסתגר מאחור. זו לא בושה, גם בגלל שעל הנייר מכבי נחותה מהמועדון היווני הגדול וגם הרצון לסוכך על השער ולהימנע מספיגה.

היכולת המקצועית החלשה שהציגו השחקנים, בתוספת הבהלה שאחזה בהם, הביאה לסף שבירה נמוך מאוד וגם רובי קין לא הצליח לעצור את המפולת הזאת – לא בצד המקצועי ולא בצד המנטלי. בנוסף לתחושות הקשות של השחקנים והמאמן, העובדה שהובסו כך ללא תנאי מול עיניו של הבעלים מיץ' גולדהאר בוודאי לא הוסיפה להם נחת אלא רק הגדילה את הבושה.

צפה מהיציע. הבעלים מיץ' גולדהאר (ישי נאמן)

ידע לסכם את הדברים היטב ובמדויק המאמן רובי קין: "בסך הכל הקבוצה עשתה מסע אירופי מוצלח מאוד. עצם ההגעה למצב של אפשרות לעליה לרבע גמר אירופי זו הצלחה גדולה ויש להוסיף לכך את כל מה שעבר על הקבוצה הזאת בשנה הזו עם לחץ המצב, האימונים בחו"ל והנסיעות  המרובות הפסקת הליגה וחזרתה, לכן יש להיות גאים על כך. אולימפיאקוס פיראוס הוא מועדון גדול יותר, התקציב שלו עצום והקבוצה עצמה חזקה ועדיפה על מכבי תל אביה עם שחקנים ברמה של 20, 30 מיליון יורו. הניצחון הגדול שלנו בשבוע שעבר אולי היה יותר גדול ממה שאנחנו שווים. ההפסד היום החזיר דברים לפרופורציות, פשוט התוצאה הקשה היא זו שמביאה לאכזבה הגדולה".

בסביבת השחקנים שרר הלם מוחלט. החוויה הספורטיבית הנוראה שחוו הייתה מעל לכוחותיהם של כמה שחקנים שהיו ממש עם דמעות בעיניים בתום המשחק. כשהחלו השחקנים להתאושש, הדיבור ביניהם היה שרק אליפות תוכל להשכיח את החרפה שהמיטו על עצמם ועל המועדון. שתי משימות עיקריות יהיו לצוות המקצועי וגם לשחקנים כשישובו היום ארצה: למחוק לחלוטין מהזיכרון את המשחק אמש, להתעשת, להתאושש ולנצח ביום ראשון בבלומפילד את הפועל חיפה. רק ניצחון ימתיק לנו את הטעם. הדבר הנוסף, הוא בירור מצבו הרפואי של מילסון בתקווה שפציעתו לא חמורה מידי. כך או אחרת, מילסון ייעדר מהמשחק נגד הפועל חיפה.

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button