ספורט אולימפיענפים אחרים

הצפי לפריס: לפחות 4 מדליות, הוגדלו המענקים לזוכים במדליות

שר התרבות והספורט מיקי זוהר הציג את המענקים לקראת פריז 2024: ''יהיו פטורים ממס''. כמה שוות מדליות הכסף והארד? הציפיות על פי יעל ארד: ''4-5 מדליות ו-15-18 גמרים''. נשיא המדינה קיבל הזמנה וצפוי להגיע

בתדרוך עיתונאים לקראת המשחקים האולימפיים בפריס 2024, יחד עם יעל ארד יו"ר הוועד האולימפי בישראל, וגילי לוסטיג מנכ"ל הוועד האולימפי, שר התרבות והספורט מיקי זוהר ציין היום (שלישי) כי הוא זכה להיות אחראי על האושר של הציבור הישראלי. "תרבות וספורט מביאים לנו אושר. נייצג את ישראל בכבוד ובצורה ספורטיבית, וזו הדרך ליצור גשר בינינו לבין העולם", אמר, "ישראל הייתה ועודנה מדינה ערכית ומוסרית. נניף את הדגל שלנו בענווה ובגאווה".

התדרוך לעיתונאים (צילום: עודד קרני, הוועד האולימפי)

בהמשך, סקר השר זוהר את השקעת משרדו בספורטאיות ובספורטאים, כדי להבטיח שיש להם את כל הדרוש על מנת לשגשג ולהצטיין. עוד בישר על הגדלת המענקים על המדליות האולימפיות: המענק על ⁠מדליית זהב יעמוד על מיליון ש"ח, המענק על מדליית כסף יעמוד על 700 אלף ש"ח והמענק על מדליית ארד יעמוד על 500 אלף ש"ח, כאשר המאמנים יקבלו מחצית מהסכום.

השר מיקי זוהר ציין כי "אלו הסכומים הגדולים ביותר שניתנו אי פעם, אנו רוצים להביא למצב שספורטאים וספורטאיות לא ידאגו למצבם הכלכלי כשיחזרו לארץ וימשיכו להביא הישגים, לצד המוטיבציה הגדולה מאוד שלהם באופן אישי". הוחלט על הגדלת תקציב ההכנות האולימפיות לסך של למעלה מ-83 מיליון ש"ח בשנים 2023 ו-2024 למשחקים האולימפיים, הפראלימפיים ומשחקי העולם. על אף המצב והקיצוצים נוכח המלחמה, השר זוהר ציין כי הוא הצליח לשמור על תקציב ההכנות האולימפיות.

בנוסף, הוחלט הגדלת הוצאות האבטחה של המשלחת הישראלית במשחקים האולימפיים ב-50%. שר התרבות והספורט זוהר אמר כי "נושא הביטחון באולימפיאדה בראש סדר העדיפויות. לא היססנו והגדלנו את תקציב האבטחה ב-50%, הגבוה בעולם. לא אפרט את המורכבויות, אבל אנו בקשר עם גורמי הביון הצרפתיים שמאבטחים את המשחקים ואת המשלחת הישראלית".

התדרוך לעיתונאים (צילום: עודד קרני)

כמו כן, משרד התרבות והספורט הודיעה על תמיכה באופן משמעותי בקידום הספורטאים הישראליים והעלאת רמת התחרותיות והמקצועיות, בין היתר באמצעות תוכניות רבות ומגוונות, מלגות, מענקים ותמריצים, תמיכה באיגודים ובאגודות, השקעה במתקנים, פעילות היחידה לספורט הישגי והקמתה של יחידה לספורטאים צעירים.

בתוך כך, נשיא המדינה יצחק הרצוג צפוי להגיע למשחקים האולימפיים בקיץ הקרוב ולעודד את המשלחת הישראלית. גם יצחק הרצוג וגם שר התרבות והספורט, מיקי זוהר, קיבלו את ההזמנה הרשמית מהוועד האולימפי לבוא ולעודד את המשלחת בפריס. מאז המשחקים האולימפיים בבייג'ינג 2008, לשם טס הנשיא התשיעי של מדינת ישראל שמעון פרס ז"ל, שנכח במספר אירועים ואף חנך את בית הכנסת בכפר האולימפי, אף נשיא לא עשה את הדרך למשחקים.

זוהר התייחס לנושא: "הייתה לי התלבטות אם לנסוע למשחקים האולימפיים. לאור המורכבות באבטחה אני צריך להיות שם קרוב לגורמי האבטחה ולאנשי המשרד. אני ארצה לראות שהוועד מקבל את כל מה שצריך כדי להרגיש בטוח. לא הגעתי לגמרים השנה להעניק גביעים, אבל לאור המקרה אני אחרוג ואגיע כדי לוודא שהכל נעשה כמו שצריך. לא ניגרר אחרי פרובוקציות. נשמור על כבוד המדינה. אנחנו מדינה עם ערכים. אני מקווה שנניף את הדגל בגאווה, בענווה ובהרבה ערכיות. הדרך להתעלם מכל הפרובוקציות היא לנצח. אני משתדל לא לערב פוליטיקה וספורט ואני מצפה מכל חבריי השרים להצטרף לזה".

התדרוך לעיתונאים (צילום: עודד קרני)

יו"ר הוועד האולימפי בישראל, יעל ארד: "המיקוד של הספורטאים בספורט הוא קריטי לאור המצב המורכב במדינה, הם צריכים להיות ממוקדים רק בספורט. כל בקשה וצורך אבטחתי שעולה – אנחנו מקבלים מענה מלא מהוועדה המארגנת ומהוועד האולימפי הבינלאומי. אנחנו נוסעים כדי לזכות במדליות אולימפיות. המטרה שלנו היא להגיע לארבע-חמש מדליות ו-15 עד 18 גמרים. בטוקיו היו לנו 17 גמרים ואנחנו רוצים לשבור את השיא של כמות הגמרים".

היו"ר הוסיפה: "יש לנו ספורטאים שהם מועמדים טבעיים למדליות. שלוש אלופות עולם ואלוף עולם אחד, אבל יש לנו עוד שלושה מועמדים שהם בעלי מסוגלות משמעותית לזכות במדליה כי הם הוכיחו שהם מסוגלים לזה ויש להם גרף שיפור. לכן יש לנו תשעה מועמדים, אבל אנחנו מעריכים שנעמוד על בין ארבעה לחמישה מדליסטים".

לגבי טקס הפתיחה, הבהירה ארד: "המחויבות שלנו להיות חלק מהמשפחה האולימפית. להניף את דגל ישראל בטקס הפתיחה זו מחויבות שלנו. נהיה בטקס הפתיחה ונניף את דגל ישראל. ישראל תשוט על הנהר. ממשלת צרפת הודיעה שתאסור הפגנות במהלך המשחקים".

Back to top button
Isport

FREE
VIEW