כדורגל ישראליליגת העל

המלחמה והפתיחה הטובה מזה 30 שנה: על ההצלחה של קין

מכבי ת''א חווה את פתיחת העונה הטובה ביותר מזה שלושה עשורים ואחד האחראים העיקריים לכך הוא המאמן האירי שהצליח לצלוח עזיבת שחקני מפתח - וגם את משבר המלחמה. ייגמר בצלחת האליפות?

הגעתו של רובי קין לישראל ומינויו למאמן מכבי תל אביב הפתיעו רבים. בעוד מכבי תל אביב מתמהמהת בפיטוריו של אייטור קראנקה שכבר נסע לספרד להכין את מחנה האימונים של הקבוצה, המנכ"ל בן מנספורד – שחזר לאחר ארבע שנים למועדון – כבר שלף את קשריו ואת פנקסו והביא למכבי תל אביב מאמן בסדר גודל של סטאר בינלאומי כשחקן.

המאמן הספרדי פוטר גם בשל חוסר החיבור שלו והכימיה עם השחקנים. הגעתו של רובי קין לקריית שלום, עם אבק הכוכבים שמלווה אותו, היה בחזקת הימור של המועדון שמשווע כבר להניף צלחת אליפות אחרי שלוש שנים שחונות וזאת בשל רזומה דל מאוד בקריירת האימון שלו שרק החלה ושל קין עצמו שלראשונה קיבל את המפתחות להוביל קבוצה ומועדון בכיר כמכבי תל אביב.

השיחה בין ערן זהבי לרובי קין (ישי נאמן)

החיבור של המאמן עם השחקנים היה מיידי. מדובר בחיית כדורגל, אדם שמבין את המשחק גם על כר הדשא וגם את כל הסובב אותו, אדם שמבין את הנפש של השחקן גם אם זה הסקורר הגדול, וגם אם אחד שמאייש כמעט בדרך קבע את הספסל. זה מאמן שנותן כבוד לכל שחקן ושחקן, וגם אם הוא גוער בשחקנים במחצית המשחק אף פעם לא יאשים שחקן באופן אישי. את האשמה הוא ייקח על עצמו, למרות שעד עתה כשהקבוצה רצה ומצליחה אין לו כל אשמה שהוא יכול לקחת על עצמו או להסתתר ממנה. מדובר באדם חייכן וחביב, איש נעים להתרועע עמו, בעל חוש הומור שמכבד מאוד גם את אנשי התקשורת המלווים את הקבוצה.

ערן זהבי ישר מצא חיבור טוב עם המאמן האירי בהיותו בעבר חלוץ והעובדה הזו בהחלט השפיעה על כניסתו החלקה של קין לתפקיד. המאמן שינה למעשה גם את הסגנון של הקבוצה שהתבסס קודם לכן על שניים ואפילו שלושה חלוצים יחדיו כערן זהבי, ג'ורג'ה יובאנוביץ' וסטיפה פריצה. בהתבססו על חלוץ אחד הימר על זהבי הוותיק ותוך כדי כך, הצליח לדלג גם על כמה מכשולים שנפלו לפתחו כמו מכירתו של יובאנוביץ' וגם הפרידה מהשוער הבכיר דניאל פרץ שנרכש על ידי באיירן מינכן.

מאמן מכבי ת"א, רובי קין (ישי נאמן)

אם היו כאלה שלעגו וצחקו על מאמן הקבוצה בעבר אוסקר גארסיה שתקופתו תמיד בישרה מצב מלחמה בארץ בעקבות סבבים קודמים עם החמאס, מה שארע ב-7 באוקטובר לא הכין אף אחד. למרות שעבדכם הנאמן היה זה ששאל את רובי קין במסיבת העיתונאים הראשונה עם בואו לישראל את השאלה כיצד הוא מתמודד עם הביקורות שספג מבית, במדינתו אירלנד, על הגעתו לאמן בישראל, ענה ביושר שהוא מתעסק אך ורק בכדורגל ולא  מתעניין בנושאים פוליטיים.

כל זה עבר חלק עד סיפור הטבח ב-7 באוקטובר כאשר במקומות מסוימים בעולם, ועל אחת כמה וכמה באירלנד,  דווקא גרם לגינויים לישראל בעוד ישראל מדממת באחד האסונות הגדולים ביותר שפקדו אותה. על רקע זה שתיקתו המוחלטת של קין וחוסר התבטאותו בנושא או אמירת גינוי על המעשה או הבעת תמיכה בישראל, פילגה את האוהדים שלא קיבלו את התנהלותו במיוחד שקרוב ל-80 אוהדים נפלו או נרצחו באסון או בקרב על יישובי העוטף וכמעט גרמה להתמוטטות המרקם החברתי בקבוצה.

גם עבדכם הנאמן לא חסך את שבט ביקורתו על התנהלותו של קין כאשר עם כל ההבנה למצבו כאשר איומים עליו ועל משפחתו הושמעו מכיוון ארצו אירלנד הייתה ציפייה מינימלית לשמוע ממנו לפחות הבעת סימפטיה ותמיכה שלבסוף הגיעה אבל בצורה שונה ועקיפה. דווקא נושא שלא קשור לכדורגל כמעט ופירק את הקבוצה. מי שהוציא את הערמונים מן האש הוא הבעלים מיץ' גולדהאר שבמילים חמות אימץ ללבו את המאמן האירי שבהחלט היה במצוקה ותחת אש של ביקורת מעל הכיוונים.

מאמן מכבי ת"א, רובי קין (ישי נאמן)

כבן של ניצולת שואה, גילה גולדהאר גדלות נפש וסיפר שהוא מבין את המצב הקשה בו נמצא מאמנו ולנו יש את הפריווילגיה להבין ללבו ואת מצבו ולא לחפש אצל האחרים כל הזמן צידוק לענייננו. לבעלים היה חשוב שנושא כזה בוער לא ישרוף כל חלקה במועדון. מאז הודעת התמיכה של הבעלים גולדהאר, רובי קין נראה הרבה יותר משוחרר ופתוח. בסופו של דבר, הוא יימדד לפי הצלחתו המקצועית ונכון לעכשיו הוא חתום על פתיחת העונה המוצלחת ביותר מזה של 30 שנה.

במסיבת העיתונאים שאל עבדכם את המאמן כיצד בילה את חג המולד בארץ הקודש, הוא חייך וסיפר שזה שונה גם מבחינת מזג האוויר וגם מכיוון שהיה בלי משפחתו וילדיו, אבל הוא וכל הצוות המקצועי חגגו בארוחה טובה. קין היה בקשר עם בניו וסיפר שהם קיבלו מתנות חג המולד – אחד עם החולצה של טוטנהאם בה שיחק עם המספר 10 והשם קין על הגב, בעוד הבן השני עוד לא החליט בין טוטנהאם לליברפול. עם כל החיוכים והשמחה גם על הצלחת הקבוצה עד כה מתכונן רובי קין לקראת המשחק הערב (רביעי, 20:30) של מכבי תל אביב נגד בית"ר ירושלים במסגרת המחזור ה-12 בליגת העל.

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
ישראל ספורט

FREE
VIEW