הליגה האירופיתכדורגל עולמיליגת האלופות

"המונופול של אופ"א נגמר": אור ירוק להקמתה של הסופרליג

אמנם ריאל מדריד, ברצלונה ויובנטוס הן כרגע התומכות היחידות בהקמת המפעל השאפתני שאמור להוות חלופה לליגת האלופות, אך בית הדין של האיחוד האירופי קבע שאופ''א ופיפ''א לא יוטלו להטיל סנקציות

אור ירוק להקמת הסופרליג: בית הדין לצדק של האיחוד האירופי (CJUE) פסק היום (חמישי) כי הטלת הווטו של אופ"א ופיפ"א על ייסוד המפעל מהווה הפרה של חוקי האיחוד. כזכור, שני ארגוני הכדורגל – האירופי והעולמי – חסמו את המהלך להקמת הסופרליג ב-2021 ואיימו להטיל סנקציות על קבוצות שייקחו חלק במהלך שכזה.

בפסק הדין שניתן הבוקר נכתב בין היתר: "התקנון של פיפ"א ואופ"א, שקובע כי כל פרויקט תחרותי חדש של כדורגל מועדונים, דוגמת הסופרליג, חייב את אישורם מראש, וכי הם אוסרים על מועדונים ושחקנים להשתתף בו – בכפוף לסנקציות – אינו חוקי. הסיבה לאי החוקיות היא כי הכוחות (המשותפים) של פיפ"א ואופ"א אינם כפופים לאף קריטריון או מגבלה שמאפשרים פירוש אחר, בצורה אובייקטיבית. אלו חוקים מפלים ולא מידתיים".

עוד נכתב: "אותם הדברים אמורים גם על החוקים שמעניקים לפיפ"א ולאופ"א שליטה בלעדית על פרסומות וזכויות שידור, כי מכך נגזר שהם שולטים גם על ציבור הצרכנים והצופים". חשוב לציין כי החוק של האיחוד האירופי לא חל על אנגליה, שכזכור יצאה ממנו במסגרת הברקזיט, ולכן הפרמייר ליג עצמה יכולה להטיל סנקציות בנפרד. בנוסף, נציין כי ריאל מדריד, ברצלונה ויובנטוס הקבוצות היחידות שנשארו מאחורי הפרויקט מתוך 12 המקוריות, וייתכן כי כעת ישובו נוספות. 

בהמשך, פורסם גם הפורמט המוצע של הסופרליג עם 64 קבוצות, שלוש ליגות עם עליות וירידות ו-14 משחקים לכל קבוצה – שבעה בבית ושבעה בחוץ. כמו כן יהיו שני שלבים: שיטת ליגה ופלייאוף. ליגת הכוכב (Star) תורכב מ-16 קבוצות שיחולקו לשני בתים של שמונה קבוצות, כמו גם בליגת הזהב. בליגה השלישית, הכחולה, יהיו 32 קבוצות שיחולקו לארבעה בתים.

שלב הבתים ישוחק בין ספטמבר לאפריל ואז כל קבוצה תקיים 14 משחקים, מחציתם בבית. ארבע הקבוצות הראשונות בליגות הכוכב והזהב יעלו לשלב הבא, כמו גם שתי הראשונות בכל בית בליגה הכחולה. כאן יימשך הטורניר בשיטת נוק אאוט מרבע הגמר שישוחק בשני מפגשים, כמו בחצי הגמר. הגמר יהיה משחק בודד כמו בליגת האלופות, כאשר המנצחות בסופו של דבר יהיו האלופות בכל ליגה.

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button