ספורט אולימפיענפים אחריםענפים נוספים

היסטוריה ב-ILCA: עומר ורד וילנצ'יק השיג את הכרטיס לפריס

הישג מרשים: השייט בן ה-16 סיים את אליפות אירופה במקום השמיני והבטיח נציג ישראלי במשחקים האולימפיים בקיץ הקרוב. מאור בן הרוש, שיתחרה איתו על ההשתתפות באולימפיאדה בצרפת, סיים במקום ה-15

אליפות אירופה בשייט בסירות ILCA הסתיימה היום (שישי) ביוון, עם התרחבות הנבחרת הישראלית למשחקים האולימפיים לפריס. עומר ורד וילנצ'יק בן ה-16, ממועדון שדות ים, סיים את האליפות במקום השמיני הכללי והראשון מבין המדינות שטרם הבטיחו את מקומן במשחקים, והבטיח כי בפעם הראשונה אי פעם יתחרה שייט בדגם ה ILCA במשחקים האולימפיים.

עד עתה התחרו בדגם הנשים של ה-ILCA שתי שייטות, שי קקון במשחקי טוקיו 2020 ונופר אדלמן בלונדון 2012 וביג'ינג 2008. ההישג של עומר ורד וילנצ'יק מדהים עוד יותר, בהתחשב בגילו הצעיר וכי זו אליפות אירופה הראשונה בה הוא מתחרה בבוגרים. וילנצ'יק כבר אוחז במדליית הכסף באליפות אירופה בנוער עד גיל 17 ומדליית ארד באליפות העולם באותו הגיל.

וילנצי'ק פתח את יום התחרות האחרון כאשר הוא מוביל את האליפות בפער קטן. תחילת היום נראתה עגומה מאוד, עם זינוק גרוע מאוד לשיוט הראשון, אותו סיים במקום 39 והידרדר עד למקום ה- 22 בדירוג הכללי, הרחק מהפודיום ומהקווטה לפריז. הכל אבוד? רחוק מכך. הישראלי הצעיר הפגין עוצמות מנטליות מרשימות, כאשר זינק מצויין לשיוט הבא, הוביל ולבסוף זכה בשיוט השני של היום.

עומר ורד וילנצ'יק (צילום: Matias Capizzano)

התוצאה המעולה הזניקה אותו עד למקום השני הכללי, מרחק שלוש נקודות מהזהב ובמרחק בטוח יחסית של 26 נקודות לפני המתחרה האסטוני, שאיים על הקווטה. גם השיוט האחרון של היום לא האיר פנים למתחרה הישראלי, שסיים 29 ונדחק עד למקום השמיני באליפות, אך התנחם בהתרגשות שבהשגת הכרטיס הישראלי לפריס. עצם השגת הקווטה לא מבטיחה כי וילנצ'יק אכן ייצג את ישראל במשחקים האולימפיים, שכן בפני הנבחרת עוד תחרות מבחן אחת, שרק לאחריה יוחלט על זהות הנציג הישראלי.

עומר ורד וילנצ'יק מאושר: "איזה יום! פעם ראשונה שאני מתחרה בבוגרים בחו"ל, פעם ראשונה שנכנסתי לבית זהב ובטח הבטחת הכרטיס לישראל לפריס הפכה את הכל למרגש בטירוף. הגעתי לאליפות הזו במטרה ללמוד ולצבור ניסיון ואיך שהדברים התגלגלו זה ממש לא יאמן. זה כבוד גדול בשבילי להבטיח למדינה את הכרטיס לפריס".

מי שיתחרה עם וילנציק על הכרטיס יהיה מאור בן הרוש, שסיים תחרות מצוינת גם כן עם הישג שיא אישי של המקום ה 15. בן הרוש החל את התחרות בעשירייה השנייה, אך המשיך וטיפס בדירוג עם התקדמות האליפות.

עומר ורד וילנצ'י (צילום: Matias capizzano)

מאמן הנבחרת, ארז אליהו: "קיבלנו הזדמנות נדירה, בשבוע של רוחות קלות מאוד, שם לשייטים הצעירים שלנו יש עדיפות. כל הנבחרת עמדה במטרות שהצבנו, גם עומר, גם מאור וגם ראם הצליחו להתברג לבית הזהב, וזה כשלעצמו הישג מדהים. גם ההצלחה של שי קקון נהדרת ואני גאה בכל המתחרים והמתחרות שלנו".

אצל הנשים סיימה שי קקון אליפות אישית מצוינת, כאשר היא מתמקמת במקום ה 14. זה הישג נפלא לקקון, אך הוא לא הספיק לה על מנת להבטיח את הקווטה, כיוון שהיא הייתה רביעית במניין המדינות האירופאיות, שטרם הבטיחו את השתתפותן. קקון תתחרה באפריל בתחרות ההזדמנות האחרונה בצרפת, על אחד משלושת הכרטיסים האחרונים שנותרו למשחקים האולימפיים.

יו"ר איגוד השייט, שי בובר: "זהו הישג היסטורי לשייט הישראלי. זו הקווטה הראשונה אי פעם בדגם הזה, מאז שנכנס למשחקים באטלנטה 96. עד היום לא הצלחנו להגיע ליכולות תחרותיות כאלה גבוהות. כל הכבוד לנבחרת שלנו ולעומר, אתם נותנים את ההשראה לנוער להמשיך ולעבוד בדגם הזה, כי ההשקעה לאורך זמן משתלמת. כל הכבוד למאמן ארז אליהו ולמועדונים שדות ים ונהריה".

כל תוצאות אליפות אירופה:
גברים- עומר ורד וילנצ'יק (8), מאור בן הרוש (15), ראם מגן (26), יוגב אלקלעי (74).
נשים- שי קקון (14), מאיה פילניק (78), גאיה דטיאשווילי (90), רבקא מנטל (101).

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button