ענפים אחריםענפים נוספים

‬היום בכנסת: סיוע הספורט הפראלימפי בשיקום פצועי המלחמה

ועדת המשנה לספורט, בראשות ח''כ סימון דוידסון, קיימה דיון בנושא טיפול פצועי המלחמה באמצעות ספורט פראלימפי וחשפה את התוכנית לשיקום הפצועים: ''אין תחום שיכול להחזיר אותם כמו הספורט הפראלימפי''

ועדת המשנה לספורט, בראשות ח"כ סימון דוידסון, קיימה היום (שלישי) דיון בנושא הטיפול בפצועי המלחמה באמצעות הספורט הפראלימפי.

הדיון התקיים בהשתתפות ח"כ קארין אלהרר, יו"ר הוועד הפראלימפי, משה מוץ מטלון, מ"מ יו"ר ההתאחדות לספורט נכים, אבי לחיאני, מנכ"ל ההתאחדות ניסים סספורטס, המנהל המקצועי של הוועד וההתאחדות ד"ר רון בולוטין, לימור גולדברג המובילה את פרויקט חשיפת הספורט הפראלימפי במרכזי השיקום, ונציגי ספורטאים ומאמנים.

התוכנית "מעזה ללוס אנג'לס" (שם תתקיים האולימפיאדה ב-2028), אותה מובילים ההתאחדות לספורט נכים והוועד הפראלימפי, בסיוע ארגון נכי צה"ל, הוצגה לנוכחים. התוכנית חושפת את הספורט הפראלימפי בפני פצועי המלחמה. ספורטאים ומאמנים מגיעים לבתי החולים ולמרכזי השיקום מקשיבים לפצועים, מעניקים מידע על  עיסוק בספורט ככלי שיקומי ומקימים תחנות התנסות בענפים השונים.

ח"כ דוידסון אמר כי הוא רואה חשיבות רבה בשיקום הפצועים באמצעות הספורט הפראלימפי וקרא לשר הספורט לא לפגוע בתקציבי ההכנות למשחקים הפראלימפים שיתקיימו בפריז בעוד 7 חודשים. 

ראובן מגנג'י, לימור גולדברג, יעקב ביננסון, ניסים סספורטס (צילום פרטי)

יו"ר הוועד, משה מוץ מטלון, אמר "כל פגיעה בהכנות פוגעת בהצלחות, פחות תקציב זה פחות אימונים ופחות ציוד. בלי הכנות אין מדליות. וכישראלי, כציוני וכאוהב הארץ אין שנה יותר חשובה בתולדות מדינת ישראל להנפת הדגל באולימפיאדה, אין בית אחד בישראל שיראה את הדגל המדינה מונף ולא יזיל דמעה".

מ"מ יו"ר ההתאחדות אבי לחיאני אמר: "אני רוצה להדגיש כי ספורטאי פראלימפי לא נולד ספורטאי פראלימפי, מדובר בתהליך ארוך ואיטי. לא שערנו שכמות כזו של פצועים תבוא לפתחנו, ואני לא מכיר שום תחום שיכול להחזיר את אותם פצועים לחיים כמו הספורט הפראלימפי. את זה צריך להדהד בכל ועדה בבית הזה".

הספורטאים סיפרו עד כמה הספורט סייע לשיקום שלהם. חותרת הקיאק טליה אילת, שהייתה רקדנית לפני שנפגעה, אמרה: "התגעגעתי לתחושה של ספורטאית הישגית, של לא לוותר לעצמי, הספורט החזיר לי את התחושה הזאת. הוא מעניק  את הביטחון, העוצמה, ותחושת הניצחון".

ראובן מגנג'י, שנפצע בג'נין במבצע 'חומת מגן' ומרכז היום את ענף החתירה, אמר: "הספורט טוב מתרופה או מפסיכולוג. מדברים היום על אלפי פצועים חדשים ואנחנו יכולים לתת להם אופק ותקווה". החותר שמוליק דניאל, שנפצע בהר דב ב-2005, אמר: "את הנכות פוגשים במצבים שונים בחיים והספורט נתן לי כלים להתמודד עם אותם מצבים".

המאמן יעקב ביננסון סיפר על מפגש מרגש שהיה לחברי הנבחרת עם פצועי מלחמה בבריכת השחייה במרכז השיקום בתל השומר. עוד סיפר כי "יש מדינות המסרבות לארח עתה את נבחרת ישראל במחנות אימונים, ובאחרות העלויות גבוהות בשל הדרישה לאבטחה מוגברת". בסיום הדיון הבטיח ח"כ דוידסון כי ילחם בקיצוץ התקציבים וכי ועדה זו תמשיך להתכנס.

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button