כדורגל ישראליליגת העל

בצל המלחמה: עלייה דרמטית באירועי הגזענות במגרשי הכדורגל

למרות שחלק מהמשחקים שוחקו ללא קהל או בהגבלה, 153 מקרי גזענות נרשמו העונה לעומת 127 אשתקד. עליה בנהמות ובקריאות הגזעניות, הקבוצות שביצעו את השיפור הגדול ביותר. הדו''ח המלא מחכה בפנים

כמדי עונה, היום (רביעי) פורסם דו"ח הגזענות והאלימות במגרשי הכדורגל, והמסקנה העיקרית שלו: "בעקבות המלחמה, מספר הקריאות הגזעניות כנגד ערבים עולה". כ-153 קריאות גזעניות נשמעו בשני סיבובי ליגת העל לעומת 127 קריאות במהלך הליגה הסדירה בעונת 22/23. יש לציין כי ארבעה מחזורים שוחקו ללא קהל ועוד מספר מחזורים עם הגבלות לכמות האוהדים.

אוהדי בית"ר ירושלים (ישי נאמן)

בית"ר ירושלים מובילה בטבלת הגזענות כשביציעה נרשמו 74 קריאות גזעניות במהלך המשחקים. זוהי עלייה של 20% ביחס לעונה שעברה בה נרשמו 53 קריאות גזעניות. מכבי תל אביב "זוכה" במקום השני המפוקפק, כשביציעי הקבוצה נרשמו 47 אירועים גזעניים (לעומת 39 אירועים במהלך העונה הקודמת). מתוך 153 הקריאות הגזעניות שנשמעו ביציעים, נשמעו 18 נהמות כלפי שחקנים על בסיס צבע עור.

הקבוצה המשתפרת של העונה היא הפועל באר שבע שלא רשמה קריאה גזענית או נהמה לאחר שבעונה שעברה נרשמו 6 מקרים כאלו לאורך העונה. 9 אירועי התנגשות נרשמו בין כוחות המשטרה לאוהדי הקבוצות שהובילו להגברת האלימות ביציעים. במכבי נתניה נרשמה ירידה באירועים גזעניים ביציעים, 6 אירועים השנה מול 16 בעונה שעברה. נציין לחיוב את בעלי המועדון שהתבטא מספר פעמים כנגד קריאות גזעניות.

אוהדי מכבי חיפה בסמי עופר (אליאב אוזן)

עם סיום העונה הסדירה נרשמו 79 שירים המוזילים את זכר שואה. עלייה מטרידה נרשמה ביציעי מכבי חיפה, שם נשמעו 40 שירים המשתמשים באזכורי שואה (35 בעונה שעברה). הפועל תל אביב במקום השני ונשמעו 27 שירי שואה (15 בעונה שעברה). עלייה במספר האירועים האלימים במגרשים. 144 אירועי אלימות, השלכת חפצים והתפרעויות אוהדים נרשמו במגרשים (93 אירועים בעונה שעברה).

אוהדי מכבי ת"א בבלומפילד (ישי נאמן)

מנהל תכנית בועטים את הגזענות והאלימות, מתן סגל: "המלחמה הארורה שהחלה ב-7 באוקטובר שינתה באופן מהותי את המתרחש במגרשי הכדורגל. העונה החלה במאבק חסר תקדים של אוהדי הכדורגל כנגד מדיניות המשטרה כנגדם ונעצרה. עם חזרת האוהדים למגרשים, ניתן לזהות כי התסיסה הגזענית במגרשים עלתה, והמאבק למול התנהלות המשטרה וגופי הכדורגל התחיל לשוב".

אוהדי הפועל ת"א (אסף הופמן)

סגל הוסיף: "נתוני הדוחות האחרונים מלמדים כי שיטת הענישה הקיימת אינה רלוונטית או מהותית ואינה משפיעה באופן מהותי על התנהגות האוהדים. יש לפעול על מנת להיטיב עם אוהדי הכדורגל ולמקד את הענישה אך ורק למול האוהדים הפועלים באלימות ובגזענות. בנוסף יש להשקיע בחוויית האוהדים".

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button