כדורגל ישראליליגת העל

בית הדין המשמעתי קבע: "מז**ן כבשים" היא לא קריאה גזענית

הצהובים-שחורים נקנסו ב-1,500 ש''ח, לאחר שהדיין עו''ד גיורא לנדאו הבהיר פעם נוספת כי מדובר אמנם ב''ביטוי דוחה'', אך לא בכזה שבהכרח ניתן לקבוע שהינו בעל אופי גזעני. הקריאות הפעם היו לעברו של הינדי ממכבי פ''ת

בית הדין המשמעתי של ההתאחדות לכדורגל החליט היום (רביעי) לקנוס את בית"ר ירושלים ב-1,500 ש"ח בעבירת התנהגות בלתי הולמת ובגין השלכת כוס משקה, אחרי שהדיין עו"ד גיורא לנדאו קבע כי שירת חלק מהאוהדים "הינדי מז**ן כבשים" במשחק נגד מכבי פתח תקווה אינה גזענית.

בהחלטה של הדיין עו"ד ישראל שמעוני נכתב: "הנאשמת עומדת לדין בגין קריאות אוהדיה כנגד השחקן מוחמד הינדי לאמר "הינדי מ**ין כבשים". סעיף האישום שנבחר על ידי התובע הינו התנהגות בלתי הולמת של קהל האוהדים. אין חולק כי המדובר בקריאה שאף ברף הקריאות במגרשי הכדורגל, הינה חריגה במגעילותה ועל כך לא חולק נציג הנאשמת עו"ד מוזסון".

ערן זהבי מול מוחמד הינדי (ישי נאמן)

נציגה של בית"ר העלה מספר טענות כבדות משקל כנגד ההעמדה לדין בגין אירוע זה: "ראשית אין הוכחה כי המדובר בקריאה גזענית דווקא (למרות שמושא הקריאות הינו שחקן ערבי), אכיפה בררנית – ביטוי זה, מכוער ככל שיהיה, שגור במגרשים ונשמע בקהלים שונים, והתובע בחר להעמיד לדין דווקא את הנאשמת לדין בגין קריאה זו. בנוסף, העמדה לדין בגין קריאות/קללות, דוחות ככל שתהיינה, בלי הוראה מפורשת בתקנון, הינה מדרון חלקלק שיביא להעמדה לדין גורפת ולא לכך התכוון מתקין התקנות".

הדיין עו"ד לנדאו כתב: "על כן, כאשר אני נדרש כעת להכריע האם הביטוי האמור עולה כדי התבטאות גזענית, כאשר בית הדין קבע בעבר ביחס לביטוי זה שלא ניתן לקבוע חד משמעית שמדובר בביטוי בעל אופי גזעני, אני אקבל את טענת עו"ד מוזסון כי יש מקום ל'דבר מה נוסף' כדי לקבוע שביטוי כלשהו מהווה עבירה על סעיף זה, ופגיעה לבדה 'בכבוד האדם' אינה מספקת ואיני מוצא מעבר לכך את הרכיב הנוסף של הגנה על מגזר בר הגנה מובהק במקרה זה".

אוהדי בית"ר ירושלים (ישי נאמן)

עוד כתב הדיין: "לאור האמור לעיל, אני קובע כי הביטוי האמור אינו עולה כדי התבטאות גזענית גם בהגדרתה המורחבת ועל כן אין מקום לשנות את סעיף האישום בכתב האישום. למען הסר ספק יובהר, שוב, כי אין בקביעתי זו משום הכרה בלגיטימיות של הביטוי הדוחה אלא אך ורק קביעה באשר להיותו נופל בגדר עבירת משמעת של קהל האוהדים. באשר להרשעה בהתנהגות בלתי הולמת, אני סבור כי לאור הרחבת סעיף הקריאות הגזעניות אין מקום להרשעה בהתנהגות בלתי הולמת בכל הקשור להתבטאויות קהל האוהדים".

כתבות קשורות

Back to top button
Isport

FREE
VIEW