כדורגל ישראליליגת העל

ארגון הקופים הירוקים מבהיר: "הפירוטכניקה כאן להישאר"

אחרי שהתברר שמכבי חיפה תעמוד לדין משמעתי ועלולה לספוג עונש של הפחתת 2 נקודות, בארגון הגיבו בטענה שהם נלחמים באלימות המשטרתית ואין להם כוונה להפסיק עם האבוקות: ''כל עוד זה תלוי בנו, המופעים יימשכו''

מכבי חיפה תעמוד לדין משמעתי ביום רביעי בשל השלכת האבוקות לכר הדשא ופריצת אוהד של הקבוצה במהלך משחק "אלוף האלופים" מול בית"ר ירושלים. בעקבות העובדה שלירוקים יש עונש על תנאי של הפחתת 2 נקודות על התפרעות אוהדים בנסיבות מחמירות הכוללת שימוש בפירוטכניקה, האלופה צפויה לפתוח את העונה במינוס של 2 נקודות. היום (שני) פרסם ארגון "הקופים הירוקים" את תגובתו לאירועים.

בהודעת הארגון נכתב: "שוטרים ביציע=אבוקות בדשא. המהפכה הפירוטכנית לא עוצרת. שמונה חודשים חלפו מאז מופע הרימונים נגד בנפיקה, ממשחק למשחק הפירוטכניקה הפכה למקובלת ולגיטימית מאי פעם: מופע האבוקות בדרבי הגביע, הטבעת הספינה האדומה, שורת אבוקות בצפוני עליון, מחאת הנשים והילדים, מופע בצפוני ובדרומי – ואלו רק המקרים הזכורים ביותר. גולת הכותרת הגיעה במשחק ההנפה בעונה שעברה, כשמאות אבוקות ירוקות ואדומות מילאו את היציע הצפוני מקצה לקצה והראו שוב כמה פירוטכניקה יכולה להיות יפה, מרגשת, ולא פחות חשוב – בטיחותית.

"החלטת הגורמים בשטח להכיל את המופעים הוכיחה את עצמה פעם אחר פעם: גם כשכמות האבוקות גדלה, מספר הנפגעים נותר כשהיה: אפס. מפקדי המשטרה, קציני האבטחה ושאר מקבלי ההחלטות הבינו שהדרך הטובה ביותר לשמור על שלום הציבור היא להימנע מעימות מול הקהל, תוך הבנה שהאוהדים בעצמם עושים את כל המאמצים בשביל ליצור מופעים בטיחותיים שלא מסכנים את חבריהם ליציע. אלא, כמו שכבר התרענו, את השקט וההכלה המשטרה יכולה להפר בכל רגע נתון.

"לפני כשבועיים, במשחק החוץ במלטה, זכינו ליחס מחפיר מהמשטרה המקומית. בידוק פולשני והטרדות מיניות, נוכחות משטרתית בתוך היציע, איסור על הורדת חולצות באצטדיון, מעצרי שווא והתעמרות בלתי פוסקת הובילו לכך שמופע הפירוטכניקה המתוכנן נהרס. במקום התמונות המוכרות של מופעים מרהיבים כמו בפראג, פיראוס, בלגרד ופריז, קיבלנו תמונות שקיווינו לא לראות שוב: שוטרים רומסים ודוחפים אוהדים בלי הבחנה, אבוקות נזרקות בתוך היציע ואל כר הדשא, וחגיגת כדורגל שהופכת לזירת קרב.

האבוקות של אוהדי מכבי חיפה (אליאב אוזן)

"שלשום, במשחק אלוף האלופים, ארגון הקופים הירוקים חגג את סיומה של שנת העשרים להקמתו בתפאורת ענק בכל היציעים הירוקים. החלק השני של התפאורה, באופן מתבקש, תוכנן לדקה העשרים במשחק וכלל שלט גדול, אלפי דגלונים ומופע פירוטכני מרשים. אלא שרגע לפני המופע המתוכנן ועוד בטרם נדלקה אבוקה אחת, המשטרה החליטה להרוס את החגיגה ולחבל בתפאורה. עשרות שוטרים נשלחו לכיוון היציע במטרה להוריד את השלט ולעצור אוהדים, מכאן ואילך ההתרחשות הייתה ידועה מראש: שוב שוטרים מנסים להיכנס ליציע באלימות, שוב אבוקות נזרקות לדשא, שוב אוהדים נפצעים מאלימות משטרתית, שוב השקט וההכלה מופרים בהפגנתיות.

"ההחלטה האימפוטנטית של מפקד המשטרה לחרב את התפאורה שאושרה מראש, הובילה לעצירת המשחק ולאווירת מלחמה ביציעים, כשפעם נוספת הכדורגל הופך למשני. משחק הכיסאות בצמרת משטרת חיפה, מלווה במפגני כוח אלימים ושרירותיים, שם קץ לתקופה בה המשטרה בחיפה פעלה לפי דאגה אמיתית לביטחון הציבור, ולא לפי דאגה לאינטרסים של ניצב כזה או אחר.

האבוקות שהושלכו לדשא מול בית"ר ירושלים (ליאת אבשלומי)

"מהדמיון בין התנהלות המשטרה במלטה להתנהלות המשטרה בשבת אי אפשר להתעלם: אותן החלטות שרירותיות וחסרות אחריות, אותו שיכרון כוח ואגרסיביות מיותרת, ואותו זלזול בוטה בשלום הציבור, שנדמה שמאפיין כל משטרה באשר היא. אנחנו נמשיך לעמוד מאוחדים וחזקים כנגד אלימות ובריונות משטרתית – בחיפה, בנתניה, בבאר שבע, במלטה ובכל מקום אחר שנדרש.

"נאמר זאת שוב, באופן הכי ברור שיש: הפירוטכניקה כאן כדי להישאר. כל עוד זה תלוי בנו, המופעים ימשיכו להיות צבעוניים, מרשימים ובטיחותיים. הכלת המופעים מצד הגורמים השונים תשמור על האבוקות ביציעים ועל אפס נפגעים מפירוטכניקה. לעומת זאת – אלימות משטרתית, מפגני כוח שרירותיים ועליית שוטרים ליציע יובילו לאבוקות על הדשא, עצירת משחקים, אווירת מלחמה ביציעים וסכנה ישירה לשלום הציבור.

אבוקות של אוהדי מכבי חיפה (ליאת אבשלומי)

"משטרת ישראל ומשטרת חיפה בפרט – אנחנו מציעים לכם לשקול מחדש את תגובתכם, לקראת מופעי הפירוטכניקה הקרובים שיבואו עלינו לטובה. הדאגה לשלום הציבור מוטלת קודם כל עליכם, והכלת המופעים הבאים תוכיח שביטחון הציבור אכן בראש מעיינכם. כך או כך, הפירוטכניקה תישאר. יש דברים שאי אפשר לשנות".

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Isport

FREE
VIEW