כדורגל ישראליליגת העל

אלברמן: "רוצים לשבור תקרות זכוכית ולהביא צלחת רביעית"

רגע לפני השנה החדשה, מכבי חיפה קיימה הרמת כוסית ומסע''ת לסיכום חלון ההעברות. המנהל המקצועי הוסיף: ''בזבזנו זמן יקר במהלך חלון ההעברות הקיץ''. המנכ''ל עובדיה: ''לא נתרגל לפגיעה ספורטיבית''

במסגרת הרמת כוסית לראש השנה, המנהל המקצועי של מכבי חיפה גל אלברמן והמנכ"ל איציק עובדיה ערכו היום (חמישי) מסיבת עיתונאים לרגל סיכום חלון ההעברות ולקראת השנה החדשה שבפתח. ביום ראשון (20:00) תשוב האלופה מפגרת הנבחרות לליגת העל ותתארח אצל מכבי פתח תקווה, כאשר בעוד שבוע בדיוק תפתח את דרכה בשלב הבתים של הליגה האירופית, כשתתארח אצל ראן הצרפתית.

המנהל המקצועי גל אלברמן אמר: "סוגיית המגן השמאלי המחליף? הצבנו סטנדרטים של לצאת למחנה אימונים עם סגל מלא, אבל זה לא בהכרח מעיד שבכל עונה זה ייעשה בצורה מושלמת. שיחקו בתפקיד הזה חוסה רודריגס, דולב חזיזה ושון גולדברג, ידענו למצוא פיתרונות יצירתיים בתוך הסגל, יש לנו מספיק אופציות כדי למלא את החלל של פייר במשחקים כאלה ואחרים. צריך לזכור שיש עוד שבוע בחלון ההעברות, יכולות להיות התפתחויות. הדברים לא הסתדרו לנו מבחינת הלו"ז בקיץ הזה. בראייה לאחור יכול להיות שהיינו צריכים לקבל החלטות כאלה ואחרות בנקודות זמן אחרות, אולי שרפנו זמן על שחקנים שחיכו לראות את הלו"ז שלהם. אין חפיפה בלו"ז שלנו ושל קבוצות אחרות שמשתתפות במוקדמות של מפעלים אירופיים, מה שמקשה לייצר עסקאות בזמן האידאלי".

אלברמן הוסיף: "קצת בזבזנו זמן יקר בחלון הזה, אבל זה לא אומר שלא נפיק לקחים. אסטרטגית, לפעמים כשאתה בונה קבוצה, לא הכל מסתדר בזמנים שאתה רוצה וזה קורה במועדונים בסדר גודל גדול יותר. סעיפי השחרור? יש מקרים אינדיבידואלים של זה. אין ספק שכמועדון, העדיפות שלשחקנים האלה לא יהיו סעיפים כאלה, אבל לפעמים אתה בסיטואציה שזו האסטרטגיה להחתים שחקנים. זה לא אומר ששחקנים יממשו את סעיף השחרור וזה לא סוד שמועדונים מעדיפים להימנע מסעיפי שחרור, אבל לא תמיד זו הסיטואציה האפשרית".

נמאס מהסחבת: מכבי חיפה הציבה אולטימטום לג'וש כהן
ג'וש כהן בפעולה (ישי נאמן)

המנהל המקצועי המשיך: "אנחנו בדיונים טובים עם (ענאן) חלאיילי, הוא הופיע פעם אחת בקבוצה הבוגרת בליגה, אנחנו רוצים להפיק ממנו תועלת בטווח הקצר, שנהנה ממנו, מדובר בכישרון גדול ויוצא דופן. המחשבות הן חיוביות, צריך לזכור שהוא עדיין בתחילת דרכו וצריך לעלות על המסלול הנכון כמו שידע לעשות בתקופה האחרונה. הכדורגל הוא ענף דינמי ואנחנו רואים חוזים שמשתנים. האם לא ראינו את הפוטנציאל שלו? אם זה היה המצב לא היינו מאריכים לו את החוזה. הוא עשה התקדמות אדירה, סיטואציות משתנות גם מינואר לפברואר, אנחנו מגיבים לדברים האלה ומקווה שנדע לעשות את זה גם הפעם".

על סוגיית השוער, אמר אלברמן: "לגבי ניית'ן בקסטר, ברגע האחרון הוא החליט להשהות את החתימה, אין לנו יכולת לחתום במקומו. כנראה התקבלה הצעה בלו"ז שמבחינתו היה נכון והוא החליט לא לחתום בחיפה. בנוגע לג'וש כהן, עשינו מספר בדיקות ובכל התחנות בהן יצרנו איתו קשר הוא ביקש לכבד את הרצון שלו ולקחת את הזמן, ושחזרה לישראל לא אופציה מבחינתו. ברגע שהבנו שלוחות הזמנים לא נפגשים, החלטנו ללכת על אופציות אחרות. כרגע אנחנו במקום אחר, עם שני שוערים שאנחנו שלמים איתם".

ליגיונר חדש: מוחמד אבו פאני חתם רשמית בפרנצווארוש
מוחמד אבו פאני עם צלחת האליפות (אליאב אוזן)

על עזיבת עומר אצילי ומוחמד אבו פאני, אמר המנהל המקצועי: "לגבי אצילי, המהלך עם עומר להאריך את החוזה לא היה כדי למכור אותו, קיבלנו הצעה, אי אפשר היה להתעלם מהיכולת שלו, זו הייתה תקופה יוצאת דופן. גם קבוצות בעולם שמו עליו עין, הגיעו הרבה הצעות עד שהגיעה האחת שמתאימה לו והיינו צריכים לקבל את ההבנה שהוא תרם את חלקו למכבי חיפה, הוא לא יכול היה לסרב להצעה וגם אנחנו. בנוגע לאבו פאני, הוא שיחק ארבע שנים מלאות בקבוצה הבוגרת של חיפה והרגיש שהוא בשל לשלב הבא בקריירה. בשרשרת המזון אנחנו לא בטופ העולמי והוא ראה במעבר שלו אופציה להתקדם לליגה בכירה יותר ונענינו בחיוב לדרישה שלו".

אלברמן הדגיש: "צריך לזכור שגלגל החיים של קבוצה שכשהיא עוברת תקופה כל כך מצליחה, השחקנים שלה זוכים לעניין. לצד שחרור של שחקנים היה לנו חשוב לשמור על גרעין חזק כדי לייצר קבוצה תחרותית. כמובן שעשינו מאמצים כבירים כמועדון להשאיר מספר עוגנים. לצד עבדולאי סק יש שחקנים נוספים כאלה. יש כאן עשייה גדולה כדי שנוכל לייצר קבוצה תחרותית גם ברמה האירופית ושתשאף לשבור שיאים בכדורגל הישראלי. נכנסתי לתפקיד כשבכר היה בתפקיד ויצרנו סינרגיה שהניחה יסודות לעתיד. חיפשנו שותף לי ולהנהלה שיהיה יחד איתי ועם ההנהלה, אלה יסודות שברק הניח בתקופה שלו ומסאי נכנס לזה בצורה יפה. המעורבות שלי דומה למעורבות בימים של ברק. כמובן שבעקבות חוסר הניסיון של מסאי יכול להיות שאני נמצא יותר לצידו, אבל הוא עשה את ההתאקלמות בצורה מאוד משכנעת ומהירה. אנחנו שמחים שמסאי השתלב והתאקלם במהרה".

המאמן מסאי דגו (אליאב אוזן)

מבחינה אישית, אמר המנהל המקצועי: "יש פה הרבה אתגרים וסוגים שונים של בעיות שצריך לפתור. השתתפות בשלב בתים אירופית מניחה יסודות וכמובן שגם זכייה בתארים, בשנים האחרונות אנחנו יכולים לתת לעצמנו ציון טוב מאוד בהשגת המטרות. אנחנו רוצים רק ללכת קדימה, לשבור את תקרת הזכוכית ולהיות פורצי דרך, לשם אנחנו שואפים. אני כאן כדי לנסות לעזור לקבוצה להיות הכי טובה שהיא יכולה. כמה זמן אהיה כאן? לא חושב שיש תשובה, אבל אני כאן ב-100%". על כך שמכבי חיפה הוגרלה בליגה האירופית עם ויאריאל, ראן ופנאתינייקוס: "זה בית מאוד נוקשה, הקבוצות לא מצטיירות כמאוד אטרקטיביות, מהניסיון האישי שלי זה הרבה מאוד עניין של מומנטומים. לצד הליגה שהיא סופר משמעותית – נצטרך לקחת כל משחק לגופו ולהבין כמה הסיכויים גבוהים או לא להתקדם הלאה במפעל".

אלברמן סיכם: "לורנצו שימיץ' ומנואל 'שואו' קאפומאנה? ההשתלבות שלהם טובה, נראה כמה זמן זה ייקח להם על הדשא – יש כאלה שזה לוקח להם פחות וחלק שיותר. המדד העיקרי הוא מה קורה במשחקים, יש לפנינו המון משחקים בחודשים הקרובים ויהיה לנו מספיק זמן להתרשם מהשחקנים החדשים ולראות איך אנחנו משחקים כקבוצה. זה די ברור שיהיה סוג של מאבק משולש על האליפות, זה עניין של מומנטומים. למי יש יתרון נבין תוך כדי תנועה, אבל אנחנו כאן כדי להישאר ורוצים להמשיך את המסורת ולהשאיר את הצלחת כאן כמו בשלוש השנים האחרונות. הדינמיקה בליגה שונה מאירופה וצריך לראות מה יהיה קצב צבירת הנקודות".

המנכ"ל איציק עובדיה (מכבי חיפה, האתר הרשמי)

המנכ"ל איציק עובדיה אמר: "אין פה שליפה מהמותן בנוגע לסגל, הוא סגור. אם תהיה אפשרות אולי להוסיף אז זה משהו שכן יקרה, אבל מבחינת שחרור שחקנים זה לא עומד על הפרק". על ההכנות לליגה האירופית: "אנחנו בשלבים די סופיים של מכירת המנויים לליגה האירופית, כ-98% חידשו. אחרי החג נוציא את המתווה מבחינת מכירת כרטיסים לאוהדים לחברי מועדון גרין פלוס. אנחנו מצפים למקסם את המקומות באצטדיון לטובת האוהדים שלנו, נרצה לאפשר לאוהדים שלנו לקחת חלק בחוויה. כל מי שבעל מנוי קיבל זכות לרכוש מיני מנוי לליגה האירופית, חברי גרין פלוס יקבלו הזדמנות לרכוש כרטיס. מתוכננים לנו שישה מפגשים עם אוהדים בסמי עופר, המטרה היא להקשיב בעיקר לציפיות של האוהדים במה שקשור לחוויית הצפייה ומה שאנחנו יכולים לשפר. נשקף גם את תפיסת העבודה שלנו, מי האנשים שעומדים מאחורי המערכת, אבל בשורה התחתונה זה חיזוק החיבור עם הקהל המדהים של מכבי חיפה".

על סוגיית בית הדין, אמר המנכ"ל: "אנחנו מסתכלים על עצמנו ולא על מה שקורה מסביב. צריך להכיר את העניין גם בפן המשפטי, לנו יש ערעור ברשות, צריך להביא למנגנון דברים חדשים, היו לנו שני דיונים והחליטו להוריד נקודה. אנחנו צריכים להסתכל קדימה, אנחנו אחראים מאוד בפן הניהולי ובהחלטה יש מקום להתייחס לאחריות גם מבחינת הקהל. נושא הענישה נמצא על סדר היום, אנחנו צריכים את הקהל איתנו כדי לא לפגוע בהיבט הספורטיבי ובהשפעה שלנו בסגירת יציעים, מאוד קשה לנו להתמודד עם זה. מבחינת המועדון, ככל שיש מקום להידברות עם אוהדים הדלת שלי פתוחה. אני מתייחס, אם זה במיילים ואפילו בווטסאפ, אני מגיב להכל. אנחנו משתדלים לפתור את הכל. בנוגע אירגוני אוהדים, יש לנו את עמותת היציע הצפוני והם מדברים איתנו. המפגשים האלה נועדו בדיוק לשם, לשמוע מהצד השני בכל תחום שהוא – מתחבורה ועד לבעיות הפרט – בשביל חוויה טובה יותר לאוהדים. יש עשרות אלפים שהולכים אחרי הקבוצה, סיימנו מכירה למשחק מול מכבי פתח תקווה, קצת יותר מ-9,000 אוהדים ילוו אותנו לשם והנאמנות הזו ראויה להערכה".

האבוקות שהושלכו לדשא מול בית"ר ירושלים (ליאת אבשלומי)

עובדיה הוסיף: "אנחנו מכוונים לענישה שהיא שווה, אנחנו מקבלים בהכנעה את זה שהמועדון נפגע תדמיתית ומתמודד עם הפרות סדר כאלה ואחרות. התמודדנו עם הפגיעה הכספית, לא נתרגל לפגיעה הספורטיבית, כלומר להוציא את העניין של הורדת נקודות מחוץ לעניין. אבל צריך לקבל את החלטת בית הדין ולהמשיך הלאה. לא הכל אני מקבל בהבנה מלאה, אבל זו ההחלטה. אני לא רוצה לדבר על הסכומים של האבטחה, בחלק מהקבוצות זה תקציב המועדון. לא רוצים להשוויץ בזה, זו החובה שלנו לנהל את המשחקים ברמה המיטבית. רוצים שיגיעו נשים וילדים, שתהיה כמה שיותר תחלופה בכרטיסים. בחלק הדברים אנחנו מצליחים ובחלק מהם נשתפר. היו שני דיונים, אמרנו בהם את הכל וצריכים לשים את זה מאחורינו. אין לנו מה לפנות לערעור, נרצה את העונש. בסופו של דבר כשמתקבלת החלטה בבית הדין, יש לה משמעויות, נתקלנו במצב שאוהדי מכבי תל אביב יושבים ליד האוהדים שלנו וזה מתכון בטוח לפיצוצים. שם אני קורא להפעיל שיקול דעת מצד בית הדין ולא לומר רק 'מכבי חיפה אחראית', כמו שאמרתי – אתם מובילים אותנו לבעיה הזו. לבי עם הפועל תל אביב, זה עלול להידרדר וזו פגיעה בכדורגל".

על עזיבת ברק בכר, אמר המנכ"ל: "בנקודת זמן מסוימת כשהגיעו ההצעות, זה היה בנקודת זמן שברק היה יכול לבחור אם הוא ממשיך לעוד שנתיים-שלוש או לשנות מסלול. הוא בחר את המסלול שלו, זה לא היה עניין של מו"מ או כסף, אלא תפיסה וראייה שלו. המועדון כיבד את זה, עשינו כמה שיחות לראות אם יש אפשרות להמשכיות, ברגע שהבנו שלא, התקדמנו, עשינו עבודה בצד המקצועי כדי לראות מי יהיה הצוות שמחליף. זה נחמד שהיום האוהדים מתעניינים גם בליגה הסרבית, אבל אנחנו עסוקים פה. מוחמד אבו פאני? יש סיטואציות בניהול מועדון שזה לא 'בואו ניכנס למו"מ', עם אבו פאני זה לא היה סיפור של כסף, זו הייתה החלטת שחקן לצאת לחו"ל, לאו דווקא לפרנצווארוש. כשהגיעה ההצעה, הוא פעל שנאפשר לנו לצאת".

''מכבדים את החלטת בית הדין, אך לא מרוצים מהענישה''
ברק בכר כמאמן מכבי חיפה (אליאב אוזן)

עובדיה הוסיף: "היו ניסיונות מצידנו להשאיר אותו, אבל זו אסטרטגיה ובחירה שלו, לא עניין של כסף. אנחנו קשובים וכשהבנו שאנחנו נכנסים למקום ללא מוצא, יעקב שחר היה ג'נטלמן ואיפשר לעסקה לצאת לפועל למרות שלא הכל נסגר. סוגיית הקהל מול הפועל ירושלים? ברגולציה באירופה קבוצת חוץ אחראית לאוהדיה. ברגע שאנחנו מנהלים את אוהדי החוץ למשחק, יש שיתוף פעולה מצד הקהל והתייחסות לנושא של מנויים ותיעדוף, ברגע שזה משתבש ואנחנו זזים הצידה, כמות הקהל משתנה. בגלל חוסר שיתוף פעולה של הפועל ירושלים הגיעו למשחק פחות מ-5,000 צופים. למשחק מול הפועל ירושלים במצב רגיל יכולים להגיע 10,000-12,000 אוהדים שלנו, הקהל שלנו מצביע ברגליים".

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button