במגרש הפוליטינבחרת ישראל

איתן כבל בטוח: "הקהל עדיין לא צריך לחזור למגרשים"

שבת | 22/08/2020 | 14:00    מאת אביחי חיים

חה"כ לשעבר בראיון למגרש הפוליטי: "צריך לטפל ביד קשה באוהדי הקבוצות שיגיעו מחוץ לאצטדיון". מינוי מאמן הנבחרת: "הכל קומבינות", פרשת מיכה ואצילי: "אם לא יהיה טיפול קשה, נשמע עוד פרשות כאלה"

איתן מתמיד. איתן כבל נחשב לאחד מהח"כים הכי צבעוניים שהיו מאז ומתמיד בכנסת ישראל. לצד העבודה הפרלמנטרית החשובה בעבר בתור ח"כ מפלגת העבודה, מפלגה שככל הנראה תימחק בבחירות הקרובות (במידה ויהיו) הוא נהנה מ"הפגרה הזמנית" מחוץ לכנסת, ומדבר על שינוי כיוון בפוליטיקה הישראלית. כבל (61) אוהד כדורגל מלידה ואת אהבתו למועדון מכבי תל אביב הוא לא מסתיר אף פעם וגם לא את הביקורת. בינתיים, איתן משדר ברדיו, מתארח בתוכניות אירוח שונות בטלוויזיה והתגלה כבשלן לא רע בתוכנית הריאליטי שתעלה בקרוב "MKR-המטבח המנצח" בגרסת ה-VIP של קשת, אך יום לפני הראיון נכווה קשות ולמרות הכל המשיך לבשל: "יצא מרק פצצה, וזה היה שווה את הכל", ציין כבל. רק בריאות.    

איתן כבל (דוברות הכנסת)

לפני הכל, איתן אתה מרגיש טוב ואני לא מדבר על קורונה.
"כן הכל בסדר. נכוותי קצת בדרגה של 2-3, אבל התגברנו. רציתי שהאוכל יהיה יותר מהר, כי היינו צריכים לצלם. הזמנתי אליי הביתה את פבלו רוזנברג ואנשי גלי צה"ל שם אני משדר בתוכנית חודשית והכנתי מרק רגל. פעלתי לפי ההוראות, בדיוק כמו שכתוב בספר. כיביתי את הגז ושחררתי את הלחץ. השארתי את הסיר 10 דקות כפי שצריך, כאשר רציתי לשחרר, הייתה תקלה. הפעלתי טיפה לחץ, והסיר שהיה עם תכולה של 10 ליטר עף באוויר ונחת עליי. התקלחתי במהרה, מרחתי משחה והמשכנו לצלם. פבלו גירד את כל תכולת הסיר ולאחר מכן פניתי לטיפול בבית החולים שם התברר שיש לי כוויות מדרגה 2-3, אבל אני ממשיך את חיי כרגיל ולא נותן למצב רוחי ליפול".

מתי יש לך זמן לבשל, גם בזמנך בכנסת בישלת מתי מצאת זמן?
אני אגלה לכם סוד, בכל תקופתי בכנסת וכמובן עכשיו אני עושה 3 דברים- מנקה, מבריק את הבית ומבשל תמיד יש זמן לעשות פשוט צריך לסדר את הלו"ז כפי שצריך".

עם כבר כפי שצריך, מכבי ת"א קבוצתך עשתה את העבודה מול ריגה ועלתה לסיבוב המוקדמות השני בליגת האלופות, מרוצה?
"התוצאה אתמול מול ריגה עלולה לבלבל, אני מאוד מקווה שלא כך יהיה. יש קבוצה טובה במכבי, אבל היא רחוקה כעת מלהתמודד באמת עם הרמות הגבוהות ואף הבינוניות באירופה. ראיתי את המשחק ועם כל הכבוד, יש עדיין חלודה רבה. אתה מרגיש שההגנה בעייתית, והחלק ההתקפי צריך חיזוק משמעותי. לעומת זאת, מכבי ת"א בונה את עצמה על פי הסגל הצעיר שלה בנוער ומשקיעה את היסודות שם, וזה מחמם את הלב כי זה המכביזם האמיתי".

מכבי ת"א חגגה מול ריגה ,יספיק מול סודובה? (ישי נאמן)

דיברת על מכביזם, אז דור מיכה אחד מהברגים החשובים של המועדון בשל פרשת הצעירות לא ישחק במכבי ולא ברור אם בכלל יחזור למועדון בשנים הבאות, יחד עימו עומר אצילי שחתם בקפריסין. החלטה נכונה של מיץ' גולדהאר?
"החיסרון מורגש של השניים, אבל זה מחיר שמכבי ת"א יכולה וצריכה לשלם אותו. מיץ' גולדהאר פעל ופועל נכון בנושא זה והציב סטנדרטים אחרים לספורט ולכדורגל הישראלי. צריך לתת לו קרדיט גדול מאוד ולהנהלת מכבי עם כל הקושי. אי אפשר להחרים את עומר אצילי ודור מיכה, כי יש שרים בממשלת ישראל שהורשעו וחזרו לשרת בכנסת ובממשלה, כך שהם אפילו עדיין לא הורשעו. יחד עם זאת, שחקני כדורגל הם סלבים. הנוער מסתכל עליהם בעיניים נוצצות ולצערי התופעה הזו רחבה הרבה יותר ממקרה אחד בודד. זה פשוט יצא החוצה, כמו המקרה של אייל גולן, חייב לעקור זאת מהשורש. זה לא דבר חדש ואם לא יהיה טיפול קשה, אנחנו נשמע עוד פרשות כאלה ואחרות. עכשיו כולם יורדים למחתרת, בחלוף הזמן אין לי ספק שזה יצוף בשנית".

ממכבי אהובת ליבך, יש מה עוד להגיד על המשחק המטורף של ברצלונה ובאיירן מינכן?
"בילדותי בחרתי לי מכל מדינה קבוצה אחת שאני אוהד אותה. בגרמניה הקבוצה הייתה באיירן מינכן, בספרד זו הייתה ברצלונה כך שהיה לי מעין דרבי פרטי, רציתי שהקבוצה הטובה ביותר תנצח. האמת שאף אחד לא תיאר שברצלונה תושפל ככה. באיירן נתנה לנו כדורגל חדש, אחר מול הקטלונים שלמען האמת חודשים רבים משחקים כדורגל שבלוני, מעייף ולא מעניין. מה שקרה לברצלונה, זה בדיוק מה שקרה למפלגת העבודה. שאתה לא מתחדש בדם חדש, וחי על אדי העבר, זה מה שקורה. מסי כבר מבוגר וקשה לו לסחוב את הקבוצה על הגב שלו כמו בעבר. אין ברצלונה בלי מסי? הלחץ עליו נהיה הרבה יותר גדול. ברגע שמנטרלים את מסי, אזי ברצלונה משותקת וזה לא יכול להיות וכך אי אפשר להמשיך. להבדיל אלפי הבדלות באיירן מינכן היא קבוצה מטורפת והיא מתנהלת בצורה כלכלית נכונה, בניגוד לברצלונה שבשנים האחרונות איבדה את עצמה לדעת".

עומר אצילי, ישחק השנה בקפריסין לצד פרשת הנערות. (ישי נאמן)

אז קיקה סטיין פוטר מברצלונה, ורונאלד קומאן הגיע להציל את המולדת. יצליח?
"מאמן הוא תמיד חשוב. מה שיורגן קלופ הצליח לעשות בליברפול שמאז ומתמיד הייתה מועדון גדול, אך תארים לא הצליחו להשיג. הנה תראו איך הוא הפך את היוצרות, כך שמאמן הוא חלק הכרחי וקריטי בהצלחת מועדון ואין להמעיט בכך חשיבות. יש לו גם שחקנים מדהימים אבל לולא הוא, אני לא מאמין שליברפול הייתה מצליחה להשיג מה שהשיגה לולא הוא. לגבי קיקה סטיין הוא לא היה ברמה הנדרשת להיות מאמן של מועדון גדול כמו ברצלונה. המינוי של קומאן הוא מצוין, שחקן שמכיר את המועדון מימיו הגדולים וגם מאמן גדול. אני מקווה שיצליח להחזירם לאיכות הגבוהה שראינו מברצלונה בשנים עברו. יש כאן חילופי משמרות ונאחל לו בהצלחה, אך התוצאה הגדולה הזו תישאר לעד בהיסטוריה של שני המועדונים ו-100 שנים של בדידות לא יימחקו זאת".

פעמים רבות הוזכרת כמועמד ליו"ר ההתאחדות לכדורגל בישראל, אך מכל מיני סיבות זה אף פעם לא יצא לפועל. מה דעתך על פארסת מינוי מאמן הנבחרת הישראלית?
"זה נראה פחות טוב מהליגה למקומות עבודה", תקף. "אני זוכר שהיה את המשחק הקובע בין ישראל נגד אוסטרליה, אז בשנות ה-70 ששודר ב-12 בבוקר, התחזיתי לחולה כדי לשמוע בטרנזיסטור את נחמיה בן אברהם ואז עלינו למונדיאל וההיסטוריה נכתבה. היום, אנחנו בתקופה חשוכה מאוד בכל מה שנוגע לנבחרת ישראל. לרגע היה נדמה שאנדי הרצוג לוקח אותנו לימים אחרים, אך מהר מאוד הוא הפך להיות 'ישראלי' על כל המגרעות שלנו. אני מאלה שהיו מוכנים לתת קרדיט עם הפה הגדול שלו, לאייל ברקוביץ גדול שחקני הכדורגל הישראלי מאז ומעולם".

הוא לא אימן אף פעם, איך אפשר לתת לו את נבחרת ישראל?
"
זה שלא אימן אף פעם, יש רשימה ארוכה למאמנים שלא אימנו ורק מהדוגמאות העכשוויות כמו צ'אבי שבקושי אימן בקטאר וכבר היה מועמד לגיטימי לברצלונה. הבלם המצוין, אנדראה פירלו שהפך להיות מאמן יובנטוס בלי שום ניסיון. פשוט מאוד בהתאחדות מפחדים מברקוביץ, והכל קומבינות בוודאי. אין לכם מושג איך הדברים מתנהלים בהתאחדות לכדורגל. בזמנו פנו אליי לשקול להתמודד ליו"ר ההתאחדות, אבל לא הרגשתי מוכן לקרבות האלה. בשורה התחתונה, אני מכיר את הטענות נגד אייל ברקוביץ, אבל אם הוא היה מאמן הנבחרת, בטח אם נתנו לווילי אז קל וחומר שאפשר לתת לו לאמן. אני מאמין שהוא יצליח לעשות הרבה יותר טוב מקודמיו, אני באמת מאמין לו. צריך משהו אחר מוטרף, וזה ברקוביץ".

פירלו יכול לאמן? אז למה לא ברקוביץ'? (האתר הרשמי)

מירי רגב יצאה ממשרד התרבות והספורט ויש אנשים שמתגעגעים אליה, אין כותרות. יחד עם זאת, נראה שחילי עושה עבודה טובה בתפקיד עד עתה, לא?
"חילי הוא בחור טוב ועם כוונות טובות בייחוד בהרכב הממשלתי הנוכחי, אך כל מה שיעשה אין לזה שום משמעות. אין כוח, אין יכולת להוביל ולכפות שינויים בממשלה הנוכחית. הוא עם רצונות גדולים מאוד ויכולות לא פחות, אך הוא נקלע לסיטואציה בעייתית כמו כל השרים. מירי שכנה, חילי ידיד טוב ולדעתי הוא לא מכיר את כל הצוות במשרד שלו ורואים זאת".    

אנחנו רואים שהתרבות חוזרת, אולמות התיאטרון נפתחים מחדש ורק אוהדי הספורט בבית. הקהל צריך לחזור למגרשים.
"אני לא בעד שהקהל יחזור למגרשים. מדובר באלפי צופים, ואין אף אירוע תרבותי בסדרי גודל של משחקי הכדורגל והכדורסל דומה לכך בישראל. על הנייר כולם צודקים והבלבול נובע מכך שמי שאמור להוביל ולקבוע משנה עמדותיו כל רגע. מגיעים למצב שיש חשש כבד לסגר לא רק כי רה"מ בנימין נתניהו מסיבותיו שלו, אלא אנחנו נמצאים במספרי תחלואה מאוד גבוהים והחורף עוד לפנינו. אני לא הייתי ממהר להחזיר את הקהל למגרשים. צריך לטפל ביד קשה באוהדי הקבוצות שיגיעו מחוץ לאצטדיון. בסוף, אנחנו מדינה של קומבינה, אך יחד עם זאת הקהל לא צריך לחזור למגרשים עדיין".

האוהדים יטופלו ביד קשה? (ישי נאמן)

נראה אותך בקרוב בכנסת בבחירות הקרובות?
"אני לא מתמודד במפלגת העבודה, תם הטקס שלה. אף אחד לא הקשיב לי, זה נגמר. אני לא יודע אם אקים מפלגה חדשה, יחד עם זאת לחזור לכנסת בבחירות הקרובות במידה ויהיו ממש לא בוער לי. לא כי לא אהבתי, אלא מאוד אהבתי. עשיתי עבודה רבה בכנסת ישראל מהיום הראשון שלי ועד האחרון שהגשתי את הדו"ח לועדת חקירה לענייני הבנקים ותמיד פעלתי למען אזרחי ישראל והיום כולם רואים מה שעשיתי. אני לא חושב שיש הרבה שהצליחו להגיע לרמות פרלמנטריות כמוני, גם בכנסת הנוכחית. אם אחזור, אז ארצה להיות חלק מהובלה של שינוי בפוליטיקה הישראלית. נתניהו הצליח לייצר שיבוש בימין ובשמאל, החברה הישראלית חייבת להתעשת. אין לנו את הפריבילגיה לכל הבלאגן שמתרחש מסביב. ההסכם שלום עם איחוד האמירויות זה מרגש מאוד וזה חשוב, אבל אם לא יהיה שינוי משמעותי אנחנו נמצא את מדינת ישראל במצב מאוד לא פשוט גם מבחינה כלכלית ובכלל עבור אזרחי ישראל".

איתן כבל התראיין ל"רדיו סול" בתוכנית הספורט "עד הסוף" בשיתוף עם אתר "ישראל ספורט" המשודרת בכל יום חמישי בין השעה 10:00-11:00, בהגשת אביחי חיים, מורן בן זכאי ושוקי אברהם.

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Isport

FREE
VIEW