כדורגל ישראליליגת העל

אושרו ההמלצות לבחינת מבנה מוסדות השיפוט של ההתאחדות

המלצות הוועדה לבחינת מבנה מוסדות השיפוט אושרו פה אחד: דיונים פעמיים בשבוע, ועדה לבחירת דיינים, קליניקה משפטית וסמכויות ביה''ד העליון. היו''ר שינו זוארץ בירך: ''מסמך מעמיק שהפך כל אבן, גאה ביושר המערכת''

מזכירות ההתאחדות לכדורגל אישרה היום (רביעי) פה אחד את המלצות "הוועדה לבחינת מבנה מוסדות השיפוט בהתאחדות לכדורגל ומתכונת פעילותם". יותר מ-40 ההמלצות יועברו לניסוח ולאישור הגורמים המוסמכים לטובת תיקון תקנונים הנדרשים ליישומן.

הוועדה – יו"ר הוועדה פרופסור מיגל דויטש, ד"ר אסף הראל, ד"ר חגי ויניצקי – מונתה על ידי הנהלת ההתאחדות ב-28.8.23 והגישה את המלצותיה בשלהי ינואר 2024. בכתב המינוי התבקשו חברי הוועדה לבחון את מבנה המוסדות השיפוטיים בהתאחדות, סמכויות המוסדות השיפוטיים וגופים המקבלים החלטות שיפוטיות בהתאחדות (מוסד לבוררות מוסד למעמד השחקן) ומתכונת פעילותם, קריטריונים לכהונה במוסדות השיפוט, דרכי הבחירה של דיינים, תקופת כהונתם וכל דבר נוסף שסברו כי הוא מועילה ונחוץ לגיבוש מסקנותיהם.

יו"ר ההתאחדות, שינו זוארץ (ההתאחדות לכדורגל)

יו"ר ההתאחדות לכדורגל, שינו זוארץ: "אני מודה לחברי הוועדה בראשות פרופסור מיגל דויטש על ההשקעה, החשיבה היצירתית, המחויבות והחזון. מדובר במסמך מעמיק שהפך כל אבן והעז לעסוק ביסודות במטרה להבטיח יסודות עוד יותר טובים. אני גאה במערכת המשפטית של ההתאחדות לכדורגל, ביושרה שלה, במקצועיותה ומעל לכל בעצמאותה".

זוארץ הוסיף: "כל אלה ימשיכו להיות עמודי התווך של המערכת ואליהם יתווספו שינויים מתבקשים, חידושים, שעיקרם שירות טוב יותר, פרמטרים מקצועיים, זכויות ייצוג, זכות ערעור, קריטריונים ברורים לבחירת דיינים ובחירת אנשי ונשות המקצוע על ידי ועדה בלתי תלויה. המחויבות המלאה שלי ושל חברי וחברותיי להנהלת ההתאחדות למערכת השיפוטית ולעצמאותה זכתה לשיתוף פעולה מבורך מצד נשיא בית הדין העליון, ד"ר עדי זרנקין (שופט בדימוס), שהשיא תרומה רבה למציאת האיזונים הראויים והצעדת המערכת קדימה מבלי חשש משינויים מרחיקי לכת, פורצי דרך".

יו"ר הוועדה, פרופ' מיגל דויטש: "הוועדה התבקשה לבחון את מבנה מערכות השיפוט השונות בהתאחדות ומתכונת פעילותן. לצורך כך איתרה וניתחה הוועדה היבטים אשר לגביהם ראוי לשפר את המצב הקיים. הוועדה שמעה בעלי תפקידים בעבר ובהווה וקיבלה סקירות על המצב הנוהג מחוץ לישראל, מ- 16 התאחדויות זרות, ביניהן אנגליה, איטליה, הולנד, בלגיה, דנמרק, שווייץ, שבדיה, ועוד.

אוהדי מכבי ת"א (ישי נאמן)

"המלצות הוועדה מבקשות, בין היתר, להשביח את ההגינות הדיונית בהליכים השיפוטיים ואת ההגנה על זכויות יסוד, באמצעות ביטול הגבלות תקנוניות המוטלות כיום על הגשת ראיות על ידי נאשמים ועל הגשת ערעורים, חידוד מעמדו של דו"ח שופט המשחק, קביעתה של חובת הנמקה, הקמת ערכאה ערעורית במוסד לבוררות, ועוד. בצד כך, הוועדה ממליצה על צעדים לשיפור היעילות בהליכים, כגון באמצעות הגדלת כמות הדיינים בבית הדין המשמעתי וכמות ימי הדיונים בו, מיסוד הליכי גישור ועוד.

"כן מומלץ לבטל הגבלות תקנוניות מסוימות הקיימות כיום ביחס לביקורת שיפוטית על החלטות של גופי ההתאחדות ולהקנות לעמותות שונות זכות עמידה בפני בית הדין העליון בעניינים ציבוריים חשובים. הוועדה גם ממליצה על תיחום מחודש של סמכויות המוסד לבוררות והמוסד למעמד השחקן ביחס לקביעת "דמי השבחה". עוד מומלץ לקבוע קריטריונים שקופים ביחס לרישום שחקן זר כשחקן ישראלי ולעריכת עסקאות טיעון על ידי התובע מטעם ההתאחדות.

אוהדי מכבי חיפה בסמי עופר (צילום פרטי)

"הקו המנחה בהמלצות הוועדה הוא שימור וביצור העצמאות השיפוטית של בתי הדין באמצעות ביטול הצורך באישור האסיפה הכללית של ההתאחדות (המורכבת מנציגי קבוצות) ביחס לבחירת דיינים וקביעת קדנציה ארוכה אחת לדיינים, בת שמונה שנים. מומלץ כי תוקם וועדה מקצועית לבחירת דיינים בראשות נשיא בית הדין העליון, אשר הרכבה ימנע ריכוזיות-יתר בבחירת דיינים ואשר תפעל על יסוד קריטריונים אובייקטיביים שייקבעו בכל הנוגע לכשירות וכישורי הדיינים. קריטריונים אלה יהיו ברוח הכללים הנוהגים בנדון במערכת המשפט הכללית. לבסוף, חובה נעימה היא לי להודות לחברי הוועדה הנוספים, ד"ר אסף הראל וד"ר חגי ויניצקי, על תרומתם החשובה לעבודת הוועדה".

נשיא בית הדין העליון, ד"ר עדי זרנקין (שופט בדימ'): “הוועדה לבחינת מוסדות השיפוט בהתאחדות לכדורגל עשתה עבודה מקצועית ומקיפה, לעילא ולעילא, ויפה עשתה מזכירות ההתאחדות בשעה שאישרה את עיקרי המלצותיה. אני סבור כי יישום ההמלצות יהא בו כדי לתרום לשימור מעמדם של מוסדות השיפוט, כמוסדות מקצועיים, עצמאיים ובלתי תלויים".

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
ישראל ספורט

FREE
VIEW