כדורסלליגת העל

אולטראס הפועל תל אביב: "לא נתמוך בעסקה של עופר ינאי"

ארגון האוהדים: ''הכסף הגדול שעשוי להביא לתארים והצלחות מפתה גם אותנו, אך הזלזול במודל הקיים שהביא אותנו עד הלום אינו מתקבל על הדעת''. תוצאות ההצבעה יתקבלו מחר, ההצעה צפויה לעבור ברוב גדול

הפועל תל אביב עומדת בפני החלטה גורלית שבהחלט עשויה לשנות באופן ממשי את אופיו של המועדון. אחרי שנים ארוכות כקבוצת אוהדים, יצביעו חברי העמותה על העברת מרבית הבעלות לאיש העסקים עופר ינאי. תוצאות ההצבעה יתקבלו מחר, כאשר ההצעה צפויה לעבור ברוב גדול – למרות התנגדות של ארגון "אולטראס הפועל" שפרסם היום (שלישי) הודעה רשמית בנושא בעמוד הפייסבוק "לאה קטמין".

בהודעה נכתב: "לקראת אחת ההחלטות הקריטיות בתולדות המועדון, חשוב לשים את הדגש על הדברים המהותיים. הצומת שלפנינו אינו על הסכם או איש עסקים מסוים; הוא מתמקד בלב הזהות שלנו. אילו עקרונות וערכים ניצבים אצלינו, כקהל מאוחד, מעל לערך הניצחון? 16 שנים חלפו מאז התחלנו את המסע של הפועל אוסישקין. פצועים וחבולים מנזקי הבעלות הפרטית, קבוצת אוהדים הייתה עבורנו הכרח קיומי. לא העלינו בדעתנו כי מבנה שכזה יאפשר עליות ליגה רצופות, ניצחונות בדרבים ואפילו למרחק נגיעה מתארים.

"עם הגשמת החלומות והחזרה אל הליגות הבכירות, צצו אתגרים חדשים שהעמידו את השאיפות שלנו מול העקרונות שלנו. בעוד הקו המנחה של "הניצחון מעל הכל" שמור לצד הצהוב של העיר, מקרים דוגמת ההצבעה כנגד עליית ליגה לא ספורטיבית הבליטו את הייחודיות של קהל הפועל ת"א ככזה הרואה את ההצלחה תלויה גם בדרך, ולא רק ביעד. לאחר עשור של בצורת תארים בשני הענפים, במהלך השנתיים האחרונות נראה תהליך בו השאיפות החלו לגבור על העקרונות. בנוסף, בשנים אלו ניכרת היחלשות העמותה.

"מספר החברים אומנם בשיאו, אך בעוד סוגיה שלוותה בתחושת קונצנזוס – חמישה זרים – עלתה להצבעה, החלטה שנויה במחלוקת – השתתפות במפעל אירופאי סגור מבית היורוליג, ללא מוקדמות – התקבלה בדלתיים סגורות. האם קונפליקט עליית הליגה היה עולה היום להצבעה או מטופל באופן דומה? ככל שכוחם של האוהדים נשחק, כך נשחקת מהות העמותה ואיתה האמונה בצדקת הדרך, בטח כשהתהליך מלווה בהצצה אל התהילה שתתאפשר 'אם רק יהיה לנו עוד כסף'. כלומר, כאשר אנשי המערכת זונחים את רעיון העמותה ומתמקדים בהשקעות פרטיות, לצד ההישגים המקצועיים של העונות האחרונות, אין זה פלא כי רבים בקהל מאמצים את המחשבה כי מוצה מודל בעלות האוהדים.

"חשוב להכיר בכך שההישגים המקצועיים של השנים האחרונות היו, בין השאר, תוצאה ישירה של השקעה פרטית. לעומת זאת, המועדון ידע שנים מעטות בלבד של בעלות פרטית מלאה, ואלה היו בין הקשות ביותר שידע. זאת ועוד, הזלזול בזהות, באידיאולוגיה וברומנטיקה אשר בלב הרצון להיות בעלי קבוצתנו, מעלה שאלה מהותית: אם לא כל אלה, מדוע אנו מזדהים עם הפועל תל אביב ומשייכים את עצמנו אליה? האם הבסיס של האהדה הפנאטית שלנו לא נעוץ באמונה שאנו חולקים סיפור ייחודי ומשותף, אמיתי או מדומיין, שמבדיל אותנו מאחרים? האם הפועל לא הוקמה כאלטרנטיבה לספורט המסחרי כבר לפני כמאה שנה? ואם בצע כסף פירושו הפקרת הערכים שלנו, מדוע הציפיות שלנו משחקנים גבוהות יותר מעצמנו כאוהדים?

עופר ינאי (צילום: אלוני מור)

"כמו במקרים רבים, נראה שמי שמטרתו לשנות את המערכת מבפנים – סופו להשתנות ע"י המערכת. אנחנו מסרבים לתמוך בצעדים שדוחקים את האוהדים ומאמצים את המסחור – צעדים שמצמצמים אותנו לכיוון של לקוחות גרידא, כאשר הפועל היא המוצר. עבורנו זהות, אידיאולוגיה ורומנטיקה אינן מילים ריקות; הן מקור לגאווה. תוכנית ההפרטה הוצגה בפנינו כמוצר מוגמר, והותירה לנו את הבחירה לקבל אותה או לדחות אותה על הסף – הצבעה אחת של כן או לא. בשל כל זה, לא נתמוך בנסיגה ממודל ה-50+1, קרן של אור בכדורסל הישראלי המלא בשחיתות ושנאת אוהדים.

"הכסף הגדול שעשוי להביא לתארים והצלחות מפתה גם אותנו, אך הזלזול במודל הקיים שהביא אותנו עד הלום אינו מתקבל על הדעת. גם במבנה הנוכחי עדיין יש מקום לצמיחה, גם כאן עוד נדע ימים גדולים – ואלו יהיו מתוקים פי כמה. עם כל האמור לעיל, נדגיש את מה שאולי אינו ברור מאליו – עמדתנו אינה נשענת על טיעונים כלכליים ובטח שלא מקצועיים. דחיית העסקה בצורתה הנוכחית אינה פוסלת את השתלבות המשקיעים בפורמט הקיים (כלומר שמירה על 50+1 לאוהדים), אך יש לקחת בחשבון שהתוצאה בהחלט עשויה להיות הקטנת התקציב, אולי עד צמצומו למספרים הזכורים לנו מתחילת הדרך בליגת העל.

"בשורה התחתונה: בין החתמות נוצצות לכותרות מרעישות קל לנקוף אצבע מאשימה על מי שבסולם ערכיו כאוהד ניצבים דברים חשובים לא פחות. אין כאן אולטימטום או הכרזת מלחמה, אלא מסר לכל אוהד שניגש להצבעה – עצרו לרגע לחשוב למה אתם אוהדים דווקא את הפועל תל אביב. כך או כך, אולטראס הפועל ימשיך להיות שם בכל משחק, כמו שהוא עושה באופן רציף מ-1999".

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
ישראל ספורט

FREE
VIEW