כדורגל ישראליליגת העל

אבוקסיס: "הרגשתי שהולכים לבעוט אותי מבית"ר, אז הלכתי"

מאמן הפועל ת''א הוצג והתייחס לעזיבת בית''ר ירושלים: ''החברות עם אברמוב נהרסה. היה רע בחודשים האחרונים''. על האדומים: ''לאמן את הפועל זה חלום, אהבתי את החזון''. חן סול: ''אוז'בולט סיים את דרכו בהפועל''

כ-11 שנה לאחר שעזב אותה בפעם האחרונה ושבוע בדיוק לאחר שסיים את דרכו בבית"ר ירושלים, יוסי אבוקסיס הוצג היום (רביעי) רשמית כמאמנה החדש של הפועל תל אביב אחרי שחתם על חוזה לעונה וחצי. המאמן קיים מסיבת עיתונאים ודיבר על עזיבת בית"ר, מערכת היחסים המורכבת עם ברק אברמוב, המטרות עם האדומים מתל אביב עד סיום העונה ועוד. 

אבוקסיס אמר: "אני מאוד מתרגש לחזור להפועל תל אביב, מועדון שהעברתי בו המון שנים גם כשחקן, גם כעוזר וגם לפרק זמן קצר כמאמן. עבר שבוע מאוד קשה מבחינתי, נאמרו הרבה דברים ואני לא מתכוון להתגונן על דברים שהומצאו. חן פנה אליי ביום ראשון אחרי שקרה מה שקרה בבית"ר ירושלים. נפגשנו, אמרתי שאני צריך לחשוב יומיים עם המשפחה. לא בגלל שזה הפועל תל אביב, אלא בגלל מה שעברתי השבוע. אין מאמן בישראל שמסרב להפועל תל אביב".

המאמן המשיך: "אני רוצה להודות לבית"ר על שנתיים, כל אחד יחליט אם הן היו טובות או לא. אלה היו שנתיים מאתגרות. רוצה להודות לרוב הקהל של בית"ר, למערכת, לאנשים שליוו אותי והיו איתי. אחד הדברים הבעייתים שנוצרו בימים האלה הוא בגלל היריבות בין בית"ר להפועל תל אביב. לא היה רעש כזה גדול אם הייתי עובר לקבוצה אחרת או יושב בבית. מעולם לא אמרתי שאני חלק מהיריבות, שני המועדונים האלה קרובים לליבי, את רוב השנים העברתי בשניהם. אני לא ביריבות הזו, הייתי שחקן ואני מאמן, איפה שהיה לי טוב נשארתי, כשלא היה טוב קמתי ועזבתי. כשמרגישים שלא טוב לך, לפני שמעיפים אותך והולכים לבעוט בך, אתה עושה את הצעד והולך".

אבוקסיס, שכזכור שיחק בהפועל בשלוש קדנציות שונות ושימש גם כעוזרו של אלי גוטמן בתחילת דרכו כמאמן, הוסיף: "מדובר באדם שרוצה לעבוד במקום שיהיה לו כיף. היה לי כיף שנתיים, ולאחרונה הרגשתי רע מאוד. מה שאמרתי על הקהל היה השיא, לא הבעיה העיקרית. כשהרגשתי שהאדמה רועדת תחתיי, קמתי ועזבתי. למה צריך תמיד לחכות שיפטרו אותך? כל הרעש שעשו היו סביב זה שמדובר בהפועל תל אביב. הפועל היא חלק גדול מחיי, גדלתי פה, מחמאה שקראו לי. אם פה לא יהיה לי טוב, אעשה הכל בשביל ללכת. בגלל שהמשפחות שלנו מאוד קרובות, בגלל שאני מאוד אוהב את ברק אברמוב כחבר, לא ארחיב. בכדורגל לא הסתדרנו. אברמוב כחבר הוא מספר אחד בעולם, בכדורגל משהו קרה. כשהרגשתי חוסר אמון ושאני לא חזק איתו, קמתי והלכתי".

המאמן החדש, יוסי אבוקסיס (ליאת אבשלומי)

המאמן הוסיף: "אם הייתי מפסיד את הדרבי הירושלמי, למחרת הייתי מפוטר. לאמן את הפועל תל אביב זה חלום של כל מאמן בישראל, בטח בשדרה הניהולית החדשה. אני שומע המון דברים שלא הספקתי לראות, אני שומע שחקנים, רואה את הדרך והחזון במועדון. בשיחה עם חן סול הבנתי איפה המועדון רוצה להיות, את התנאים. אפשר שיהיה חלום לאמן את הפועל, את בית"ר, את מכבי חיפה, את כל הקבוצות הטובות. למה להכניס אנשים לסכסוך בין המועדונים? אני טוטאלי במקום שאני נמצא בו. כשהייתי בסכנין בזמן פיגועים שמחתי עם האוהדים של סכנין. כשהייתי בבני יהודה הייתי טוטאלי. נותן את הכל למועדון. אם אני אוהב מקום מסוים, אני צריך לשנוא מקום אחר?".

על היחסים עם ברק אברמוב, אמר אבוקסיס: "לא ימשכו אותי בלשון כדי ללכלך על אברמוב למרות שנאמרו דברים קשים. הכדורגל לפעמים לוקח אנשים למקומות לא טובים, בטח חברים, וזה הלך לשם לצערי. החברות הזו נהרסה בגלל הכדורגל, לולא הכדורגל לא היינו רבים בחיים על שום דבר… היה חוסר חיבור ביני לבין המערכת מבחינה מקצועית. היו המון טענות ודברים שנאמרו, המון אי הסכמות על כדורגל, ובסוף זה התפוצץ". על הטענה שהיה סגור בהפועל עוד לפני הפיטורים: "קיבלתי את הטלפון מחן סול בראשון. אם הייתי סגור בהפועל תל אביב לפני כמו שאמרים, הייתי פה בשבת במשחק מול מ.ס. אשדוד, לא הייתי מתווכח עם אברמוב על הפיצויים שהגיעו לי, שזו בעצם כל הסיבה למסיבת העיתונאים הזאת".

בעלי בית"ר ירושלים, ברק אברמוב (ליאת אבשלומי)

המאמן המשיך: "בימים האחרונים של ההעברות לא יכולתי להיות מעורב אבל אני חושב שחן עשה עבודה טובה. גם לפני שנתיים הגעתי לבית"ר ביום האחרון של ההעברות. הבנתי שחוסה רודריגס דרש אתמול לעזוב. מניסיון, שחקן שלא רוצה להישאר במועדון, בטח בזמן מלחמה, אתה יכול להפסיד אותו. יש אפשרות טובה להגיע לפלייאוף העליון, יש שחקנים טובים וננסה להוציא מהם כמה שיותר. להתחיל עונה עם מחנה אימונים זה הרבה יותר נוח. יש לנו משחקים חשובים עד סיום העונה הסדירה, ננסה להיכנס לפלייאוף העליון".

על הפועל תל אביב החדשה, אמר אבוקסיס: "יש כאן שחקנים מאוד מוכשרים. בניצחון על אשדוד ראו את האיכויות של הקבוצה, צריך להוציא עוד יותר מהסגל. התפקיד של המאמנים והצוות זה לשפר את השחקנים. בכל מועדון מסודר יש אנשי צוות רבים, נגמרה התקופה שמאמן היה עושה הרבה דברים ומשתגע. אנחנו יכולים ביחד לקדם את הפועל תל אביב". על סלים טועמה ושביט אלימלך שאיתו במועדון: "עם סלים כמובן דיברתי. עברנו הרבה ביחד כשחקנים, בעונה גדולה באירופה בבלומפילד הישן. כיף שכולנו ביחד במערכת. האם אני מעדיף את בלומפילד הישן או החדש? בשקט, האמת שאני מעדיף את הישן".

בעלי הפועל ת"א, דייויד מינצברג (ישי נאמן)

על השיחות עם הבעלים האמריקאים, אמר המאמן: "עם דייויד מינצברג דיברתי בראשון. אהבתי מאוד את הדרך, המחשבה העתידית, הסדר שיש פה, כל דבר קטן. כיף לראות את החזון של דייויד, נבנתה מערכת בצורה יוצאת מן הכלל עם שדרה ניהולית. מתחם חודורוב הפך למשהו מטורף. אני זוכר את חודורוב הישן, הבנתי שאני לא אכיר את המקום. הגעתי לפה כמאמן צעיר, אחרי שנה ראשונה כמאמן בבני יהודה. הטעות שעשיתי הייתה לבוא לפה ובמקביל להיות עוזר מאמן של אלי גוטמן בנבחרת, זו קטסטרופה ולמדתי מזה. אי אפשר לאמן את הפועל תל אביב ולעזוב לעשרה ימים. עדיין אני חושב שכשעזבתי היינו במקום השני או השלישי".

על הקדנציה הקודמת, אמר אבוקסיס: "הגעתי כמאמן צעיר אחרי שנה שאימנתי את בני יהודה, שהייתה הראשונה שלי כמאמן. הגעתי לפה ואחת מהטעויות זה שבאתי והייתי גם עוזר מאמן נבחרת ישראל. זה הדבר הכי גרוע שאפשר לעשות. זה היה קטסטרופה ולמדתי מזה, אתה לא יכול להיות מאמן, לעזוב לכמה ימים, לחזור, זו הייתה טעות. ועדיין כשעזבתי הייתי במקום גבוה. המועדון דורש ממך טוטליות במאה אחוז. חן חזר על המילה משפחה, ובשיחה עם דייויד הוא חזר על זה אולי 6-7 פעמים, זה מאוד ריגש אותי, אנחנו משפחה ביחד. היה כיף לשמוע את זה, אנחנו צריכים להיות יחד, משפחה, זה חשוב בכדורגל".

לא יישאר. אלן אוז'בולט עם הכדור (ישי נאמן)

גם המנהל המקצועי חן סול דיבר ואמר: "העבודה שלי היא לעשות את העבודה של יוסי הרבה יותר קלה, שיקבל את מה שהוא צריך. זה לא 'וואן מן שואו', רוצה לקחת ממנו את מה שהמאמן לא יכול להתעסק איתו. אני לא צריך להיות בפרופיל גבוה. אני לא הסיפור פה, הסיפור זה המועדון, השחקנים והמאמנים. הסיבה שיוסי פה היא שאנחנו רוצים את המאמן הכי חזק, כריזמטי וטוב שיכול להיות. מרגע שהוא התפנה ניסינו לעשות הכל כדי להביא אותו. אני צריך שהמאמן יהיה האיש הכי חזק במערכת, מישהו שיודע לנהל את הדבר הגדול הזה שנקרא הפועל תל אביב. כשהבאנו שהוא יכול להתפנות, העדפנו לחכות. בורחה לאמה? מאמן הפועל תל אביב צריך לנצח, זה חלק מהעבודה. כשהיה רצף מאוד ארוך של משחקים עם תוצאות לא כמו שצריך, היה צריך לעשות שינוי".

על אלן אוז'בולט, אמר סול: "שבועיים אחרי תחילת המלחמה הוא וסוכנו ביקשו לעזוב, אין לי טענות אליהם. הוא בשיא הקריירה בגיל 27 במדינה שלא יודעים אם הליגה תחזור בה, הוא צריך לשחק ורוצה לעזוב. כמובן שניסינו לשכנע, שבועיים לתוך המלחמה המצב לא היה ברור בכלל, אחרי קצת שכנועים הבנתי שאי אפשר, מה גם שסוכנו בעיקר השתמש בפרצה בחוזה שנחתם בבעלות הקודמת, הוא עשה הכל כדי להשתחרר. אישרנו לו לעזוב בהתאם להצעות, הם טענו שיש המון הצעות. הבנו שאי אפשר להשאיר שחקן שלא רוצה להישאר. גם אחרי שחזר, בהתנהלות ראינו שהוא פחות רוצה להישאר. אם אני לא מקבל את אוז'בולט של העונה הקודמת, אין מה להשאיר אותו. אנחנו רצינו לשכנע אותו? אין דבר שיותר הפוך מהאמת".

צ'ארון שרי מול חוסה רודריגס (מכבי חיפה, ראובן כהן)

המנהל המקצועי הוסיף: "הוא עשה פה כמה מהלכים שמאוד נפגענו מהם ברמה האישית במועדון. אלן חיפש הצעות בחוץ, כשראה שההצעות לא תואמות למה שחיפש, פתאום היחס לעזיבה שלו השתנה. המועדון יותר גדול מאוז'בולט, הוא עבר איזשהו גבול שאנחנו לא יכולים לעבור עליו לסדר היום. אוז'בולט לא יישאר אחרי החלון הזה. סול הדגיש: "המצב בארץ מאוד מורכב, אין שחור ולבן. מאחורי צוות ושחקנים יש אנשים עם משפחות. חלק מהתרבות שאנו רוצים לייצר הוא שאני לא רוצה להיאבק עם אנשים במועדון. בנינו פה משפחה מדהימה וכך אנו מתייחסים אליה. אם שחקן רוצה לעזוב בגלל העניין המשפחתי, לא נחזיק אף אחד בכוח".

על חוסה רודריגס: "לפני יומיים הוא קיבל הצעה מטורקיה, הוא הגיע למשרד והביע את רצונו לעזוב. לא קיבלנו את זה בהתחלה, הסיבה המרכזית הייתה הריחוק מהמשפחה. יש לו שלושה ילדים והוא לא רגיל להיות בלעדיהם כל כך הרבה זמן. זה נראה לנו טריוויאילי אבל זה מאוד קשה. נלחמנו ששחקן כמוהו יהיה במועדון. אמרתי לו מה אני חושב על מעבר לטורקיה, לצערי זה מה שהוא בחר, מאחל לו בהצלחה. כשהבנתי שהוא החליט ונחוש בדעתו, אני מאחל לו הצלחה ביעד החדש. הרכש? יש לנו את השחקנים שאנחנו רוצים להביא, לא את כולם תכירו. מקווה שבובי החלוץ החדש יגרום לאוהדים להתרגש. הוא יכול להיות חלוץ מוביל ונצטרך להמתין ולראות. הצלחנו לאתר אותו בעקבות קשר עם חברת סקאוטינג מאנגליה שאנחנו עובדים איתה".

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button