נבחרת הקדטים של ישראל הפסידה ליוון ברבע הגמרבכר: ''עשינו חצי דרך אל החלום, המשחק בשבת תקוע''חלום האלופות בחיים: 2:3 למכבי חיפה על הכוכב האדוםלברון ג'יימס האריך את חוזהו בלייקרס בשנתיים נוספותסכנין סיימה שנייה בבית א', נקודה ראשונה להפועל חיפהרון פולונסקי סיים חמישי בגמר ב-200 מטר מעורב אישיענבר: נלמד ונתקן טעויות תוך מתן גיבוי מוחלט לשופטיםשלושה ימים לפתיחת העונה: בני סכנין עברה בבקרהרכש חדש למחזיקת הגביע: שאפי סוליימאנוב חתם בב''שאיביץ': ''אנחנו מצפים לצרף 2-3 שחקנים נוספים בקרוב''
גיא סלומון בטור אישי לישראל ספורט:

רולטה רוסית: מסקנות מהשביתה

השביתה בכדורסל הישראלי הסתיימה אחרי שבוע סוער ונראה שנעשה הרבה יותר נזק מאשר תועלת לענף. גיא סלומון על משמעות השביתה וההסכם החדש שנחתם בכדורסל הישראלי. האם אנחנו בדרך לשחר של יום חדש?

> 16:45

הליגה הישראלית בכדורסל חזרה אמש (ראשון) לפעול כסדרה לאחר שביתה בת עשרה ימים שפגעה בכדורסל הישראלי מכל הבחינות, הן מבחינה שיווקית - ספונסרים של קבוצות בכירות איימו לעזוב את הקבוצות, השביתה פגעה גם בקהל האוהדים ששילם ממיטב כספו כדי לראות את המשחקים. כמו כן, השביתה פגעה באימונים של הקבוצות והשחקנים שאיבדו את קצב המשחק והחדות שלהם ופגעה בכושרם.

נציגי השחקנים בפגישה (אדי חליאבין)
אין ספק שהמאבק של השחקנים הישראלים בחוק הרוסי ובחוקים שחוקקה המנהלת, מוצדק וראוי לדיון ולפתיחה מחדש של ההסכמים שנקבעו עם המנהלת, אך בדיעבד העיתוי של השביתה היה מיותר מאוד ואינו נכון. אין טעם לשבות בסיום עונה ארוכה לאחר ששיחקו עונה שלמה כשאנחנו מצויים מחזור אחד לסיום העונה לקראת שלבי ההכרעה של העונה. נשק השביתה הוא נשק הכרחי בארגונים אך לרוב השביתה מגיעה בדרך כלל לפני תחילת העונה, ראו דוגמה שביתת ה-NBA, ושביתת המורים שמאיימים לשבות תמיד בראשון לספטמבר עם תחילת שנת הלימודים.

אך במקום זאת ארגון השחקנים הישראלים החליט לשבור את הכלים דווקא עכשיו ובדיעבד פגעו בעצמם, מכיוון שהגיעו להסכם של שנתיים גרוע יותר שאומר המשך החוק הרוסי - שני ישראלים על המגרש בכל זמן נתון ושיתוף של עד שישה זרים בעונה הבאה - אך בעונת 2020 יובטל החוק הרוסי ומשמעות הדבר שכל קבוצה תהיה רשאית לשחק עם כמה שחקנים זרים שתרצה על חשבון הישראלים. ההסכם החדש טיפל רק בבעיה הכספית של החוק הרוסי - הכוונה היא למי שישתף שלושה זרים יקבל מענק ומי שישתף עד שישה זרים יקבל קנס. השאלה כאן היא לאן ילך הכסף שיקבלו הקבוצות - האם להשקעה בצעירים ובנוער או רק לקנייה נוספת של שחקנים זרים.

יו''ר המנהלת, שמואל פרנקל (אלן שיבר, מנהלת הליגה)
ההסכם החדש לא דן בשאלה האמיתית, לגבי מעמד השחקן הישראלי. מה יהיה עם השחקנים הצעירים והמוכשרים דוגמת כוכבי נבחרת העתודה שזכתה במקום השני בקיץ שעבר ושחקניה כמעט ולא ראו פרקט העונה בליגת העל, למעט תמיר בלאט מהפועל חולון, ולא מצליחים להשתלב בקבוצות הבכירות בכדורסל הישראלי ונאלצים לרדת לליגות נמוכות יותר כדי להתקדם דוגמת צוף בן משה, דניאל קופרברג, ואריאל נבון. ההסכם לא מטפל בטיפוח שחקנים צעירים  ביסודות, אקדמיות ומתקני אימונים, ולא דן בשאלת המתאזרחים שמקבלים בקלות יתרה מדי אזרחות ישראלית שבאה על חשבון דקות המשחק של הישראלים הצעירים.

הכדורסל הישראלי רוצה תוצאות כאן ועכשיו, ומעוניין באליפויות והצלחות מידיות - במקום להתעסק בהשקעה לזמן ארוך, בפיתוח  וטיפוח של שחקנים מוכשרים. החוק הרוסי לא קיים בעולם למעט בישראל והוכח שאין לו מקום מכיוון שהחוק אילץ קבוצות כמו מכבי תל אביב, הפועל ירושלים וראשון לציון לוותר על שני שחקנים בכל מחזור ליגה - עובדה שפגעה בקבוצות במהלך הליגה מכיוון שהחוק אפשר לשחק רק עם חמישה זרים. החוק הרוסי גרם למכבי תל אביב לפתוח ביוזמה להקמת שתי קבוצות - קבוצה לליגה וקבוצה לאירופה - יוזמה שגרמה לכאוס ומהומה בכדורסל הישראלי והיוותה את הטריגר לשביתה שהייתה.

הגיע מליגת התיכונים. אפיק ניסים (עודד קרני, מנהלת הליגה)
ההסכם החדש עירב גם פוליטיקה וספורט, מה שאסור שיקרה בספורט מקצועני. שרת הספורט מירי רגב דחקה את שני הצדדים, מנהלת הליגה וארגון השחקנים, לפינה ואילצה את השחקנים שאיבדו את מקור פרנסתם לחזור למגרש בתנאים ובהסכם שיפגע בהם בעתיד. המסקנות מהשביתה? ראשי הענף - איגוד הכדורסל, המנהלת וארגון השחקנים - חייבים לשבת בקיץ ולקיים דיון יסודי ורציני בשאלת הכדורסל הישראלי. לפתוח מחדש את ההסכם שנחתם ולהגיע להחלטות חשובות כמו הקמת ליגת פיתוח שבה יהיו שחקנים מוכשרים מגילאי 18-23, בה השחקנים הטובים ביותר יקודמו וישתלבו בקבוצות הבכירות, לבנות תכנית בסיס לאיתור כישרונות צעירים הן בבתי הספר והן בתיכונים, להחזיר את כבודה של ליגת התיכונים שהייתה פופולארית מאוד בשנות ה-90 ובתחילת שנות ה-2000 והצמיחה שחקנים כמו אפיק ניסים, עומרי כספי , טל בורשטיין ואורי יצחקי.

במקום להתעסק ביחסי ציבור, בשיווק הליגה ובשינוי שיטות מדי שנה לקביעת האלופה, תתמקדו בבעיה העיקרית של הכדורסל הישראלי שהיא בעיית איתור כישרונות צעירים ופיתוחם. קבוצות גם לא יכולות לגמור את החודש, דוגמת קריית גת מהליגה הלאומית והפועל אילת מליגת העל, בעיה שמונעת מהכדורסל הישראלי להגיע להישגים בשנים האחרונות.

נגישות