רפאלוב בישל בניצחון אנדרלכט, אלטמן ניצח את נאתכואיביץ': ''עבדתי עם שחקנים גדולים, זהבי כוכב אמיתי''עכשיו זה רשמי: פתיחת המונדיאל הוקדמה ביום אחדפורסמו מועדי מחזור הפתיחה של ליגת העל בכדורגלבזכות שער של זהבי: מכבי ת''א עלתה לשלב הפלייאוףברדה: ''יש לנו שבוע ללמוד את קראיובה, אין תירוצים''הפועל ב''ש העפילה לשלב הפלייאוף של הקונפרנס ליגהפועל גלבוע/גליל: לונדון פראנטס חתם לשנתיים נוספותעובר לאדומים: תמיר גלזר חתם לעונה בהפועל חיפהמרשים: ליהיא רז עלתה לגמר הקפיצות באליפות אירופה
גבי גפן בטור אישי לישראל ספורט:

הספורט הישראלי נכשל? השרה רגב אינה הכתובת!

לאחר שכוכב העבר אייל ברקוביץ' תקף בחריפות את השרה, גבי גפן ואסי טיכטל מגיבים ומדגישים שהכתובת לפתרון הבעיות הרבות בספורט הישראלי מתחילה הרבה מעבר לשרת הספורט

> 09:15

מאת גבי גפן ואסי טיכטל

קראנו את פנייתו של אייל ברקוביץ' לשרת הספורט מירי רגב. בראשית הדברים נציין שהתגובה לדבריו של ברקוביץ' תהיה עניינית ומקצועית. ידוע לכולם שתרבות הספורט בישראל לוקה במשך עשרות שנים. ברוב הענפים ספורטאי ישראל לא מצליחים להביא הישגים משמעותיים, ולכן לא ברור מדוע תולה ברקוביץ' את כל האחריות בשרה רגב, שמכהנת בתפקידה בסך הכל שנתיים וחצי, כאשר הכישלונות הספורטיביים קיימים עוד זמן רב טרם כניסתה לתפקיד.

הכישלונות בכדורגל קיימים כבר כמעט יובל שנים מאז הפעם האחרונה בה העפילה הנבחרת לטורניר גדול (מונדיאל 1970), והבעיה בענף היא הרבה יותר שורשית מכדי שימצא פתרון וייושם בתוך שנתיים וחצי. ענף הכדורגל הוא הענף שמושקעים בו הסכומים הכי גבוהים בספורט הישראלי וההישגים שלא מגיעים הם כנראה בגלל שלל האנשים שמנהלים את הענף מהראשון ועד האחרון. משחקנים בכירים ומאמני בוגרים דרך מחלקות נוער שבמקום להתוות דרך לדור הצעיר מתנהגים בשחצנות ובעצלנות. הליקויים בענף הכדורגל מתחילים מלמטה, ממחלקות הנוער שמאפשרות להורים להתערב ולנבל את הפה באימונים ומשחקים של הילדים.

''הוא טועה''. אייל ברקוביץ' (ישי נאמן)
ענף הכדורסל עוד איכשהו מגיע להישגים בכך שהוא הצליח להעפיל לכל אליפויות אירופה, אך גם שם חלה ירידה בשנים האחרונות וחלק מהנבחרות הצעירות אף נמצאות בדרג ב'. דווקא הענפים הקטנים הם אלו שמביאים הישגים ושם השרה רגב פעלה להגדלת התקציבים כדי שספורטאים ישראלים יוכלו להשיג מדליות נוספות בענפים כמו ג'ודו והתעמלות אומנותית.

מדינת ישראל משקיעה לא מעט כסף בספורט, בין אם באופן ישיר ובין באמצעות הטוטו, מפעל הפיס או העיריות והמועצות. לדעתנו ניתן לנצל את התקציבים יותר טוב מהמצב הקיים. משרד הספורט צריך להתוות את הדרך לעיריות שישקיעו את התקציבים נכון. דוגמא לכך ניתן לראות בעיריות שבונות אולמות ספורט קטנים שאינם עומדים בסטנדרטים מקצועיים, ומשמשים במקרה הטוב לחוגי מתנ"ס. משרד הספורט צריך להורות לעיריות לבנות אך ורק מתקנים ראויים ומקצועיים, גם אם הדבר אומר לבנות פחות מתקנים.

''היא לא הכתובת''. שרת הספורט מירי רגב (אסף הופמן)
התקציבים הניתנים לאגודות הספורט ניתנים באופן שאינו תורם לקידום הספורט, אלא בעיקר מאפשר לעסקנים להתעשר. ברוב העיריות והמועצות מעבירים תקציבים לאגודות באופן גלובאלי ולא מוכוון מטרה. מה שצריך לעשות הוא קודם כל להמיר את ההקצבות בדמי שימוש במתקנים, כך שמראש העלויות של הקבוצות יפחתו, מה שיגדיל את התחרות בין המעודונים השונים שיוכלו להתחרות על הילדים - גם באמצעות הפחתת המחירים הגבוהים שההורים משלמים כיום. לחלופין יוכלו האגודות להוסיף יחידות אימון - לאימונים באתלטיקה, אימונים אישיים ועוד, במחירים הנגבים היום. במידה ולעיריות יהיה תקציב נוסף, גם הוא יוכוון עבור תוספת של אימוני כושר וכו'.

לדעתנו, האחריות על הניצול הלא נכון של הכספים מוטלת כיום בעיקר על העיריות שמחלקות את הכספים באופן שרירותי, ועל כל שקל שמושקע בספורט 60 אגורות מתבזבזות בדרך, על ידי גופים ואנשים שגוזרים קופון על הכסף. לו היינו נדרשים לייעץ לשרה, היינו ממליצים לה לקבוע קריטריונים ברורים לתמיכות, ולדאוג שהכסף המושקע בספורט יחלחל וינוצל כראוי.

גבי גפן הוא יו"ר ומאמן בית"ר ירושלים בכדורסל, חבר הנהלת ארגון מאמני הכדורסל ומגיש תוכנית הספורט "עד הסוף". אסי טיכטל הוא מנהל ומאמן בית"ר ירושלים בכדורסל.

נגישות