דאגה גדולה בנבחרת ישראל מהפציעה של מנור סולומוןהכנה: נבחרת ישראל ניצחה 86:95 את מכללת אובורן2:3 למ.ס אשדוד על הפועל ת''א, חדרה בחצי גמר הטוטועדיין במאזן מושלם: נבחרת הנוער העפילה לחצי הגמרישראל תארח את הסבב העולמי, אבישג סמברג תשתתףאראל לאוהדים: ''אנחנו מאוכזבים מפתיחת העונה כמוכם''ברק בכר: ''לא באנו לטיול, יש לנו אתגר לנצח בקפריסין''ATP ישראל: דומיניק תים ישתתף בתחרות בתל אביבנתניה או סמי עופר? בב''ש מנסים לשנות את ההחלטהפוצ'יוולי: ישראל עלתה למקום הראשון בדירוג האירופי
אורן טל בטור אישי לישראל ספורט:

בחזרה לעתיד: שופט הוידאו יכריע גורלות

ג'יאני אינפנטינו נשיא פיפ"א, החליט לקדם בכדורגל העולמי את שימושם של העזרים הטכנולוגיים. ישנן שש מסגרות בכירות בכדורגל האירופי, בהן משובץ 'שופט וידאו' מול מסכי הילוכים חוזרים, אשר מייעץ במהלכי מפתח לשופט הנמצא על המגרש. אם הפיילוט ינחל הצלחה מספקת, בכוונתו של אינפנטינו לקחת את הפרויקט החדשני עד לבמות הכי גדולות בכדורגל

> 11:47

כדורגל הוא המשחק הפופולארי בעולם. "המשחק היפה" מכנים אותו מאז אותה פליטת פה מרגשת של 'פלה'. מבין כל הספקטרום הרחב של עולם הספורט, הוא הבולט ביותר כיוון שנשען על תהילת המסורתיות והפשטות הקסומה שלו. רכבת הרים של אמוציות הלוקחת אותך למסע מרתק בן 90 דקות בהן אנו יוצאים לרגע מהמרוץ הלא פשוט של חיינו, ונבלעים אל תוך מימד אחר ששייך אך ורק לנו. משחק שלא חף מטעויות אנוש וגם הכי קריטיות שבהן, היכולות להיכנס לדפי ההיסטוריה לטוב ולרע.

בתחילת שנות ה-90', הוחלט בארגון האמון על חוקי הכדורגל (IFAB) לשנות את התפישה לפיה הפופולאריות טמונה בפשטות . פתאום נולדו להם שינויים חדשים במשחק, שעלו על שינויים מינוריים אשר התבצעו שנים לפני כן. הוחלט כי אסור לשוער לתפוס את הכדור ממסירה של שחקן הקבוצה, כמות הסיטואציות המובילות לאדום ישיר הורחבה וחוק היתרון ניתן כעת להתקפה במצב של ספק נבדל. בנוסף, הוצב השופט הרביעי על המגרש, כעוזרו מהקו של השופט המרכזי. אך על שלל ההתאמות של הארגון לקצב התפתחות המשחק על המגרש ומחוצה לו, אותם שינויים המתחוללים לאחרונה הם קצת שונים, אלא שהם בעלי אימפקט הרבה יותר ניכר לכדורגל שלנו.

ה-MLS, הצטרפה לאוסטרליה, ברזיל, פורטוגל, הולנד, אנגליה וגרמניה, כמדינות הנבחרות על ידי ארגון ה-IFAB, בהן פורמט שופט הווידאו החל את דרכו. בשלב זה אינו משובץ בכל המסגרות, אלא בעיקר במשחקי הגביע ובליגות הנמוכות, אולם הפיילוט אמור להרחיב את גבולותיו גם בעונה הבאה. ההתאחדות האנגלית כבר הודיעה על כוונתה להשתמש בפורמט במשחקי הגביע האנגלי, וג'יאני אינפנטינו, שואף להציג את השימוש בשופט הווידאו גם במונדיאל הקרוב שייערך ברוסיה: "זה מודל שיעזור ויגונן על השופטים", תיאר נשיא פיפ"א את מהות השינוי, "אנחנו חייבים להשתמש בזה בדרך שלא תפגע בשטף של המשחק ובכדורגל עצמו".

קודמו בתפקיד של ג'יאני אינפנטינו נשיא פיפ"א, אחד ושמו ספ בלאטר, הביע התנגדות מגמתית לחלחול הטכנולוגיה אל תוך עולם הכדורגל: "אנחנו אוחזים בדעה אחת לפיה שופט אחד צריך לשלוט על המשחק", טען בעבר בלאטר, "המשחק מורכב מבני אדם. ובשל כך, גם מטעויות ושגיאות אנושיות. צריך ללמוד לחיות עם זה". מישל פלאטיני יו"ר אופ"א לשעבר, נהג להמשיך באותו הקו של בלאטר וגם זעק באופן נחרץ: "השימוש בשופטי ווידאו יחריב את הכדורגל. המשחק ייעצר כל הזמן על כל החלטה מפוקפקת. אנחנו חייבים לפתור את בעיות השיפוט, אך אל לנו לאבד את הרגשות האנושיים של הספורט שלנו". העלאת משכורות השופטים והצבת שופטי רחבה, לא היוו אלטרנטיבה מספקת לעזרים הטכנולוגיים. בשל כך, לקראת סוף כהונתם גם פלאטיני כמו בלאטר, חרף הגינויים בפומבי כלפיי המהלך, שינו את השקפתם סביב מערכת היחסים בין הכדורגל לטכנולוגיה.

ג'יאני אינפנטינו מצעיד את הכדורגל קדימה  (gettyimages)

עזרים טכנולוגיים תמיד נחשבו לנטע זר בענף הכדורגל, אבל הם נהיו לאובססיה בענפי הספורט של ארה"ב - NFL, NBA, NHL, MLB ועכשיו, גם ה-MLS ליגת הכדורגל של האמריקאים. האירוניה והסמליות הראו שיתוף פעולה מהו כשדווקא במחוזות ארה"ב, לראשונה בהיסטוריית הכדורגל העולמי התקבלה החלטה במשחק רשמי על סמך ההילוך החוזר, כאשר השופט איסמעיל אל-פתח נעזר בשופט הווידאו על מנת לשלוף כרטיס אדום במשחק הליגה בין הניו יורק רד-בולס לאורלנדו סיטי. הפורמט המשיך להראות נוכחות וגם נכנס לפעולה פעמים נוספות בגביע העולם לקבוצות, ובמשחק מכריע בגביע ההולנדי, בפסיקה שנסמכה על שופט הווידאו ופסלה שער שנכבש באופן לא חוקי בדקות הסיום.

כך מבלי שנשים לב, עקב לצד אגודל גבולות מפת הכדורגל מתגמשים להם ומתאימים עצמם אל נוף הקדמה הטכנולוגית האופפת מכל עבר - עיצובים שונים של הביגוד והכדור, הספריי 'הנעלם' בבעיטות החופשיות, טכנולוגיית "עין הנץ" בקו השער, וכעת, כניסתו של שופט הווידאו למגרשי הכדורגל. הרעיון עצמו גורר עמו קולות של שמחה ותמיכה בקרב האוהדים, אך מיותר לציין שגם ביקורת גורפת על הפורמט לא נותרת סמויה מהעין. חרף העובדה כי הפורמט מגיע על מנת לשמש עזר לשופטים, ולקדם את ההגינות והשוויון בכדורגל, הדאגה הרווחת בקרב האוהדים מכוונת בעיקר כלפיי שטף המשחק. מי שצופה בליגת הNFL- יוכל להעיד כי עצירות המשחק הרבות מנמיכות מחוויית הצפייה, ומחליפות את תחושת פרץ ההתרגשות המשותפת עם הקבוצה שלך בסיום מהלך נהדר - לרגש ממותן יותר, המגיע רק כאשר השופט מניף שתי ידיים באוויר לאישור הטאצ'דאון, זאת לאחר 2-3 דקות של הפסקה מורטת עצבים.

שופט הוידאו ייצור מהפכה בכדורגל? (gettyimages)

מה שמציע רעיון שופט הווידאו, זה את האפשרות להאט רגעי מפתח על-מנת לתת מבט חוזר בהם מכמה זוויות שונות. הפורמט נכנס לפעולה בסיטואציות משמעותיות המסוגלות לשנות את מהלך המשחק, כך השופט המרכזי יקבל החלטות מדויקות כשמדובר בהרחקת שחקן, טעות בזיהוי, בעיטות עונשין או שערים שנויים במחלוקת. אם ב-NFL השופט הולך באדישות אל הקווים בכדי לצפות במוניטור, בכדורגל הפעולה עצמה מתרחשת בזמן אמת כששופט הווידאו מסמן לשופט המרכזי באוזנייה בעיצומה של סיטואציית מפתחה, בפרק זמן מתומצת שלא גורע משטף המשחק. "הוספנו דף חדש להיסטוריה של הכדורגל", הכריז נשיא פיפ"א ג'יאני אינפאנטינו. אולם בעוד השוויצרי טופח לעצמו על השכם בעקבות הדרך בה בחר ללכת, נשיא אופ"א המכהן, אלכסנדר צ'פרין הסלובני, עדיין נשאר חלוק בדעתו כשעולה סוגיית שופט הווידאו: "עבורי ועבור אופ"א מדובר רק בניסוי נכון לשלב זה. נראה מה יהיה בעתיד, אך זה לא בתוכניות שלנו להשתמש בזה".

אותו משחק שהוליד לנו קלאסיקות כגון סולשיאר בדקה ה-93' מול באיירן, בעיטת היעף של זידאן בגלאזגו או הסטנדינג אוביישן לרונאלדיניו בסנטיאגו ברנביאו - טמן בחובו רגעים פחות מחמיאים שבעבר אמנם לא יכלו להימנע, אך כיום יש בידינו הכלים לעצור אותם. אפשר לחזור אחורה בזמן עד ל"יד האלוהים" של מראדונה כמתבקש, אבל מספיק לזרוק מבט על שורת הסקנדלים בשנים האחרונות שהציג לנו הכדורגל: נגיעת היד של הנרי מול אירלנד,  "שערי הרפאים" של למפארד במונדיאל 2010 ושל לברקוזן אשתקד, או שערי הנבדל של טבז מול מקסיקו ושל סרחיו ראמוס בגמר הצ'מפיונס האחרון. יתרה מכך, גם רגעים לא ספורטיביים ומעוותים שנעלמו מעיני השופט דוגמת הדריכה על ידו של מסי באדיבותו של פפה או ההתחזות הפתטית של ריבאלדו במדי ברזיל, יכלו לקבל את המענה הנדרש לו היו תחת פיקוחו של שופט הווידאו.

שופט הוידאו הכריע במשחק הידידות בין צרפת לספרד (gettyimages)

אומרים ש'כאשר חדלים דברים מלצמוח הם מתחילים למות', זוהי הגישה החדשה של הכדורגל. ניתן לחוש זאת כמעט בכל אספקט של הענף – חלון ההעברות מאבד פרופורציות משנה לשנה כשעסקנים וקבוצות רכישה שולטים במועדונים, אצטדיונים חדשים ומרהיבים נולדים, שיטות אימונים וטקטיקות מתקדמות מוצגות והרשימה עוד הולכת ונמשכת. במקרה הנוכחי, ניתן לומר בלב שלם שהשינוי הזה הוא מתבקש. אם באופ"א ישכילו להבין זאת במהרה, לאט לאט גם ייעלמו להם דיונים סוערים ברחבי העולם על החלטות שיפוט שערוריותיות, כאלה המותירות טעם רע בסיום עוד משחק כדורגל טוב. שינוי הוא לא בהכרח רע אם נהיה קלישאתיים לרגע, על אחת כמה וכמה אם הוא בא על מנת לקדם את מימד ההגינות והצדק שבכדורגל שלנו. "המשחק היפה" אמר פלה ואמר נכון, "המשחק היפה וההוגן" לעומת זאת, נשמע מבטיח קצת יותר.

נגישות