יוסי מזרחי: ''מרוצה מהמחויבות, טדי צריך להיות מלא''המשטרה עצרה שני חשודים בתקיפת איסמעיל עאמרפלאניץ' יעמוד לדין משמעתי, טען: ''ניב שטייף זלזל בי''עלתה על מדים: אנסטסיה גורבנקו התגייסה לצה''לאיגוד הכדורסל חתם על שת''פ היסטורי עם מדינה ערביתרוסלן ברסקי: ''כמובן שיש תחושת פספוס, רצינו לנצח''''יש הזדמנות לצמק את הפער, אסור לנו לבזבז את זה''מכבי ת''א שוב מעדה, גבי קניקובסקי: ''לא באנו רעבים''אדום מול צהוב: הדרבי התל אביבי השני של העונהאופיר קריאף קורא לקהל להגיע: ''מקווים שיהיה בסדר''
גבי גפן בטור אישי לישראל ספורט:

קוצים במקום פרחים

במשרד הספורט וברשויות המקומיות בפרויקט ''פרחי ספורט'', שנועד להגדיל את כמות הילדים המשתתפים בפעילויות ספורט על מנת לאתר את הספורטאים המצטיינים של הדור הבא. למה בכדורסל הפרויקט לא יעיל?

> 20:30

בשנה האחרונה מתגאים במשרד הספורט וברשויות המקומיות בפרויקט "פרחי ספורט", שנועד להגדיל את כמות הילדים המשתתפים בפעילויות ספורט על מנת לאתר את הספורטאים המצטיינים של הדור הבא. בענף הכדורסל הפרויקט הזה לא יעיל בעליל. מלבד בזבוז כספים אדיר של משרד הספורט הפרוייקט לא תורם במאום. אגודות רבות מסרבות להכנס לפרויקט משום שהוא לא משתלם להם, ולמרות הכספים שמושקעים בפרויקט, קבוצה שנכנסת לפרויקט תפסיד כספים. איך זה קורה, אתם ודאי שואלים?

אז ככה, אגודות הכדורסל מאמנות כבר ילדים בכל הגילאים, וילדים מצטיינים בגילאי 10-12 מתחילים לשחק בליגות הקטסל. ילדים פחות מוכשרים או נמצאים ברמה התחלתית משתתפים בחוגי הכנה לליגה במסגרת בתי הספר לכדורסל של אגודות הכדורסל השונות. אז איפה הבעיה? אחד התנאים בפרויקט פרחי ספורט, הוא שכל ילד שרשום בפרויקט, לא יכול לשחק בקבוצת הקטסל של המועדון. האגודות מצדן ישלחו את השחקנים המוכשרים לשחק בקטסל, ופרחי ספורט ישחקו הילדים הפחות מוכשרים. אם מטרת הפרויקט הייתה לאתר את שחקני העתיד של נבחרת ישראל והליגות הבכירות, ובהם להשקיע את הכסף, יוצא שהכסף מושקע דווקא בספורטאים הפחות מוכשרים.

כדורסל (אימג'בנק, Gettyimages)
מטרה נוספת של הפרויקט לאפשר לילדים מעוטי יכולת להשתתף בפעילות בעלות מסובסדת, אבל אין שום בקרה לגבי הילדים שמתשתתפים, ובערים בהן קיימת אוכלוסיה מעורבת מבחינה רמה סוציואקונומית, ישתתפו בפרויקט ילדים שכן היו יכולים להשתתף בחוג אחר בעלות גבוהה יותר אך העדיפו להשתתף בפעילות של פרחי ספורט, לפעמים על חשבון ילדים אחרים שאין ידם משגת, כך שהסיוע לילדים שאין ידם משגת טובה בתור ססמא, אבל אין על זה פיקוח, ופועל זה לא מה שקורה בשטח.

מבחינת הנטל על האגודות, האגודות המשתתפות בפרוייקט מחוייבות לגבות סכומים שנקבעים לפי הלמ"ס, כך שבערים חלשות האגודה יכולה לגבות סכומים נמוכים מהילדים, שלא מכסה בכלל את הפעילות. ההקצבות שמגיעות לאגודה על הפעילות ניתנים רק בסוף השנה, ובקושי מצליחות להפוך את הפרוייקט לרווחי לאגודה. כל קבוצה מחוייבת להגיע לארבעה פעילויות מרוכזות, ועלות ההסעות (אלפי ש"ח) נופלת על האגודה. האגודות נדרשות לשלוח את המאמנים למספר השתלמויות מאמנים בשנה- על חשבונן, או על חשבון המאמנים.

נבחרת הנוער של ישראל (עודד קרני, איגוד הכדורסל)
בכל שנה מתקיימות לא מעט השתלמויות מאמנים שמאורגנות על ידי ארגון המאמנים, ואיגוד הכדורסל. כמעט כל מאמן הולך לכמה וכמה השתלמויות בכל שנה, ואין סיבה להשקיע כספים בהשתלמויות שגם ככה לא מחדשות הרבה למאמנים. בסופו של דבר מושקע בפרוייקט כסף רב שבמקום לחלחל למקומות הנכונים נופל בין הכסיאות, הולך למשכורות לעובדים בפרוייקט, במקום ללכת לאגודות עצמן.

את הכסף הזה עדיף לתת לאגודות בהוזלת עלויות התפעול שיש לקבוצות באיגוד הכדורסל. בהשקעה בבניית מתקני ספורט ראויים ומותאמים לשנת 2016. רק השקעה נכונה, תאפשר לפתח את הספורט במדינת ישראל.

נגישות