אנסטסיה גורבנקו עלתה לחצי גמר במקצה ל-50 מטר גבבזכות הילדים: דורטמונד חזרה מפיגור ל-1:3 בפרייבורגלראשונה מאז 2005: מסי לא במועמדים ל''כדור הזהב''חבל: נבחרת השליחים מיקס של ישראל נפסלה בגמרשריפה פרצה בחדר החשמל באצטדיון טדי, אין נפגעיםמכבי נתניה הודיעה על מעבר קארצב לדינמו מוסקבהללא אבדיה: נבחרת ישראל ניצחה 96:104 את גאורגיהנבחרת הנוער בכדוריד העפילה לגמר אליפות אירופהזאק הנקינס נחת בישראל: ''באתי בכדי לזכות בתארים''אליפות אירופה: נבחרת הקדטים דרסה 55:81 את הולנד
טל מילר בטור אישי לישראל ספורט:

הפיניקס ישוב לתחייה?

אחרי תשע אליפויות, חמישה גביעי מדינה ותואר יורוקאפ היסטורי - אליצור רמלה, אולי הקבוצה הכי מזוהה עם כדורסל הנשים בישראל, נעלמה מהמפה לאחר שפורקה. טל מילר נפרד בכאב מאגדה רמלאית

> 10:45

ביום האישה האחרון נפגשתי עם שתי שחקניות עבר בולטות בכדורסל הישראלי, אורלי גרוסמן ולירון כהן. שתי השחקניות הללו, נפגשו איתי אז לשיחה על ספורט הנשים בישראל, על כדורסל הנשים וכמובן על מי שנתפסה כאימפריית כדורסל הנשים בישראל - אליצור רמלה.

המפגש היה באולם המיתולוגי בדוד רזיאל, אולם אותו עזבה הקבוצה לטובת אולם משוכלל וטוב יותר בעיר רמלה לקראת סוף העשור הראשון של שנות ה-2000 והשיח נסב בעיקר סביב אליצור, העיר, הקהל הפנאטי וההישגים חסרי התקדים, כולל גביע היורוקאפ, הישג אדיר גם במונחים של ספורט ישראלי באופן כללי. ועתה, התפרקה אליצור רמלה ונעלמה ממפת הכדורסל הישראלי. פסק בורר של פיב"א, שחייב את הקבוצה לשלם כחצי מיליון שקל לצמד שחקניות הקבוצה ב-2012, אשלי ווקר ונטאשה לייסי, חיסל למעשה את המועדון בשל סכום שהקבוצה לא יכלה לעמוד בו בשום דרך.

נעמה שפיר בגמר הנשים בעונה שעברה (עודד קרני, מנהלת ליגת ווינר נשים)
גדלתי בעיר רמלה וכנער חובב ספורט זכור לי הטירוף סביב הקבוצה. הקהל הנאמן שהלך אחרי אליצור רמלה לכל מקום והעידוד, שינו את פניי ליגת הנשים והפכו אותה לחמה ומעניינת. הקבוצה המשיכה להיות חזקה ודומיננטית ובעונה שעברה הפסידה במשחק דרמטי את האליפות לאשדוד. בשנות ה-90 ובתחילת שנות האלפיים היה הקהל של אליצור רמלה תופעה יוצאת דופן והיו שהשוו אותו לקהל כדורסל הגברים של קבוצות כגון חולון, ירושלים וכמובן מכבי והפועל תל אביב. 

אליצור תמיד הייתה ה"בייבי" של ראש העיר, יואל לביא, שתמך בשני תחומים מרכזיים בעיר, כדורסל הנשים והטניס (אגב, רמלה ידועה כמעצמת טניס בישראל ומחזיקה בתואר האליפות זה זמן רב, והתקווה הישראלית הגדולה ביותר לעתיד לבוא בישראל הוא הנער המקומי, ישי עוליאל). בשנים האחרונות החלה אליצור רמלה לאבד זהות כאשר מרבית השחקניות שהגיעו לקבוצה, לא גדלו כבעבר ברמלה.

אליצור רמלה הפכה לקבוצה של הישגים, אך כמעט ללא זהות מקומית. העניין המועט שהופגן והקהל שהצביע ברגליים ולא הגיע בהמוניו בזמן האחרון היו רק ההמשך לסדרה של בעיות ניהול ותקלות של סדר ומנהל שהביאו לכך שבסופו של דבר, נקלעה אליצור למצב הביש הזה שהביא לפירוק הקבוצה. אולי כדאי לספר, כי בעבר - בשנת 2005 - התפרקה הקבוצה עקב חובות וקמה מחדש תחת השם אליצור אחווה רמלה, וכמו פיניקס חזרה אחרי עונה בלאומית לליגת העל לנשים ומהר מאוד חזרה להציג הישגים עד להישג השיא - גביע היורופקאפ ב-2011.

מאמן הקבוצה לשעבר, עדן ענבר (מנהלת הליגה)
ראש עיריית רמלה קיבל את החלטת הפירוק בכאב, אך תוך הבנה שאין דרך לשלם את החוב לשחקניות ומכאן הדרך לפירוק וחדלות פירעון הייתה קצרה. ללא ספק, ההתפרקות של האימפריה מרמלה היא מכה קשה מאוד לענף כדורסל הנשים בישראל ופרנסי האיגוד צריכים לעשות חשבון נפש לא קטן איך אפשרו לקבוצה מרמלה להגיע למצב כזה. 

ואולי, מי יודע, אולי הפיניקס, עוף החול שהוא אליצור רמלה בכדורסל נשים, יעשה שוב את הבלתי יאומן ויקום מאפר ההתפרקות כפי שקרה ב-2005, או שאולי זוהי קריאת השכמה לספורט בעיר רמלה, בה משחקת גם קבוצת הגברים של המועדון בליגה הלאומית וקבוצת הכדורגל בית"ר תל אביב/רמלה, גם היא בלאומית. אולי זה הזמן של ראש העיר להשקיע בקבוצות האחרות בעיר.

נגישות