רפאלוב בישל בניצחון אנדרלכט, אלטמן ניצח את נאתכואיביץ': ''עבדתי עם שחקנים גדולים, זהבי כוכב אמיתי''עכשיו זה רשמי: פתיחת המונדיאל הוקדמה ביום אחדפורסמו מועדי מחזור הפתיחה של ליגת העל בכדורגלבזכות שער של זהבי: מכבי ת''א עלתה לשלב הפלייאוףברדה: ''יש לנו שבוע ללמוד את קראיובה, אין תירוצים''הפועל ב''ש העפילה לשלב הפלייאוף של הקונפרנס ליגהפועל גלבוע/גליל: לונדון פראנטס חתם לשנתיים נוספותעובר לאדומים: תמיר גלזר חתם לעונה בהפועל חיפהמרשים: ליהיא רז עלתה לגמר הקפיצות באליפות אירופה
שחקני מכבי נתניה (רמי כהן שמאלי)

''נתניה ועוד 13'': סיפור הקריסה של הקבוצה מעיר היהלומים

רביעי | | 16:00    מאת גיא סלומון

33 שנים אחרי המשפט האלמותי של מוטל'ה שפילגר, מועדון הפאר בדרך לקריסה מוחלטת. שורה ארוכה של טעויות נעשו העונה והובילו לכך שהקבוצה עם ניצחון בודד בכמעט 30 משחקים. האם מכבי נתניה תיעלם?

המשפט בכותרת הוא פרפרזה למשפט האלמותי של מרדכי (מוטל'ה) שפיגלר מעונת האליפות האחרונה של מכבי נתניה בשנת 1983, "נתניה ועוד חמש עשרה". בשנה ההיא נתניה לקחה אליפות בסטייל כאשר דרסה את כל הליגה.

33 שנים אחרי, מכבי נתניה מודל 2016 נראית שונה בתכלית, מצבה קטסטרופלי. היא נושאת את כל הליגה על גבה, כאשר היא ממוקמת במקום האחרון עם 11 נקודות. ששה מחזורים לסיום העונה נתניה כבר ירדה ליגה ושום דבר לא מזכיר את עברה המפואר של הקבוצה - חמש אליפויות, כוכבים גדולים כמו עודד מכנס, בני לם, חיים בר, שפיגלר, דוד פיזנטי, שלום תקווה.

הקסם שלו לא עזר הפעם. ראובן עטר (רמי כהן שמאלי)
יש לכך מספר סיבות מקצועיות ניהוליות וכלכליות: נתחיל בסיבה המקצועית. בנתניה פוטרו השנה ארבעה מאמנים. שלומי דורה שהחל את העונה אך מהר מאוד נתניה התרסקה והשיגה ניצחון בודד בסיבוב הראשון. בהמשך, הציפיות הרקיעו שחקים כאשר אחד המאמנים שמזוהים עם נתניה חזר לקבוצה, אך גם בתקופתו של ראובן עטר, המצב החמיר ועד מהרה האוהדים איבדו את אמונם בקבוצה וגרמו לפיטוריו.

עוזר המאמן גיא צרפתי אימן שלושה משחקים בלבד לפני שפוטר. המאמן האחרון, מנחם קורצקי, הספיק לאמן שבעה משחקים שבהם הקבוצה השיגה נקודה אחת וספגה ששה הפסדים. אין ספק שחוסר מזל משווע פקד את נתניה מפתיחת העונה כאשר כוכבה ערן לוי נפצע כבר באימונים ועוד שלושה שחקנים בכירים - אמיר טגה,דיא סבע וגאל מרגוליס - נפצעו וסיימו את העונה בשלב מוקדם. גם השחקנים שהובאו לא סיפקו את הסחורה והמשבר התגלגל כמו כדור שלג, כאשר מתחילת העונה יש לנתניה ניצחון בודד בכמעט 30 מחזורים.

התפטר. דורון אוסידון (אליאב אוזן)
אין ספק שהסיבה העיקרית למצבה של נתניה היא הכאוס הניהולי והכלכלי. היו"ר דורון אוסידון, שלא עמד בהתחייבות הכספיות, נקלע לחובות גדולים, לא קיבל הקצבה כספית מהעירייה שמנוהלת ע"י מרים פיירברג שאין לה הבנה בספורט. אוסידון רצה למכור את הקבוצה בכמה הזדמנויות, אך אף אחד לא נענה לקריאתו ולכן, הצרות נפלו על נתניה בזה אחר זה. השבוע היו"ר נטש את הספינה הטובעת. עוד לפני כן, הנהלת הקבוצה עשתה מכירת חיסול בינואר ומכרה שחקנים בכירים להפועל תל אביב, דוגמת ארון שוינפלד וחמזה בארי.

כואב הלב לראות את מכבי נתניה במצבה הנוכחי ואם האוהדים, ההנהלה ושחקני עבר - אנשים שטובת המועדון חשובה להם - לא יתעוררו, נתניה עלולה להעלם ממפת הכדורגל הישראלי ושנים של מסורת ומחלקות נוער מפוארות ירדו לטמיון. מכבי נתניה חשובה מאוד לכדורגל הישראלי, הגיע הזמן שהמועדון יעבור לניהול פרטי ויביאו ספונסרים דוגמת דניאל יאמר או אשר אלון, שניהלו בעבר את נתניה, שיחזירו עטרה ליושנה וכבוד לעיר היהלומים. צריך לתת לכוכבי העבר, לסמלים הגדולים לנהל את הקבוצה ולעזור לה לחזור לימיה היפים של מכבי נתניה. 

נגישות