יוגב אלקלעי זכה בארד באליפות אירופה לנוער בשייטהקפטן נשאר: נמרוד לוי האריך את חוזהו בגליל עליוןרפא נדאל שרד מותחן אדיר ועלה לחצי הגמר בווימבלדוןלירוי שאק ביוקנן חתם בנס ציונה, עמית זיס בגלבוע/גלילהפועל ב''ש הפסידה 1:0 לוויסלה קרקוב במחנה האימוןמקום 4 באירופה לדנציגר וגולובטי, שעלתה לגמר נוסףרוכב מהקבוצה הישראלית ניצח קטע בטור דה פראנסאליפות אירופה באתלטיקה עד גיל 23 בדרך לישראלחוזר לצפון: יואב הופמייסטר חתם בעירוני קריית שמונהמכבי חיפה המריאה להולנד, בכר: ''נחבר את החדשים''
מאמן מכבי ת''א, מלאדן קרסטאיץ' (ישי נאמן)

והוא לפני סיום? עתידו של מלאדן קרסטאיץ' במכבי ת''א

שני | | 09:30    מאת חיים נתנאל

לא מעט טעויות עשו בשנים האחרונות במועדון בכל הנוגע לעמדת המאמן, מה שהוביל לכך שהשנה הם סיימו במקום השלישי לראשונה מזה עשור. איביץ' נחשב כ''מושיע'', אך האם לא כדאי לחשב מסלול מחדש?

אחת הסיבות לכך שמכבי תל אביב רואה בפעם השנייה ברציפות את גבה של מכבי חיפה שזוכה באליפות היא עמדת המאמן. מכבי חיפה קנתה לה אי של יציבות כאשר החתימה את המאמן הטוב בישראל ברק בכר, למרות עבודת החריש העמוק שהכין לו מרקו בלבול וזאת אחרי נסיונות נפל עם מאמנים זרים סרבים, הולנדים ועם מנהל מקצועי סקנדינבי. מכבי תל אביב הייתה הראשונה בעידן החדש שהלכה על קונספציית המאמן הזר והרוויחה בגדול. המאמנים שהיגיעו אליה היו טובים אבל בעיקר רעבים להצלחה ומכבי תל אביב היוותה עבורם קרש קפיצה נפלא להמשל הקריירה שלהם. כך אוסקר גארסיה, פאולו סוזה, פאקו אייסטראן, סלבישה יוקאנוביץ', פטר בוס הגיעו לישראל.

נכון היו גם נפילות כמו שוטה ארבלדזה וליטו וידיגאל, אבל כל עוד ג'ורדי קרויף היה בקרית שלום מכבי תל אביב לא התרסקה בזירה הזו. פטר בוס החמיץ "בנגיעת חזה" את האליפות להפועל באר שבע שנתנה עונה חלומית באליפות הראשונה שלה ומכבי תל אביב סיימה בתיקו בכמה משחקי פלייאוף. גם באליפות השנייה של באר שבע ולאחר פיטורי שוטה ארבלדזה, ג'ורדי ירד לקווים והשיג תשעה ניצחונות, אך כאשר הונחת מעל ראשו וידיגאל כשקרויף סירב להמשיך ולעמוד על הקווים, מכבי תל אביב איבדה את האליפות עם הפורטוגלי על הקוים למרות שהייתה פקטור רציני במאבק עד הסוף. שנה לאחר מכן דרש הבעלים  מיץ' גולדהאר מג'ורדי קרויף לרדת לקוים וזו הייתה אולי העונה הפחות מוצלחת עד אז שסיימה גם שש שנים של קרויף בקריית שלום.

ג'ורדי קרויף (ישי נאמן)
איתרע מזלה של מכבי תל אביב שהיה לה מנכ"ל מצויין שהיה סקאוט בעברו, בן מנספורד, שיחד עם ג'ק אינגלידיס מצאו את ולאדן איביץ' והמאמן הסרבי היה בינגו. הוא היה אחראי לשתי אליפויות רצופות סוחפות ויוצאות דופן שלא נראו כמותן קודם לכן בישראל עם שני הפסדים בשתי עונות ועשרה שערי חובה בלבד בעונת האליפות השנייה. עד אז, מכבי תל אביב עשתה בית ספר לכל הליגה בנושא המאמנים. לאחר עזיבתו הדי צפוייה של איביץ' מצאה עצמה מכבי תל אביב ללא שום תוכנית מגירה וללא כל שם של מאמן חלופי. בד בבד עם מגיפת הקורונה שהכתה בארץ ובעולם הצליחה מכבי תל אביב להנחית ממש בסמוך לתחילת העונה האירופית שלה את "המאמן הטוב ביותר ביוון", יורגוס דוניס. האיחור הניכר מאוד בהבאת המאמן היווני השפיע מאד על יכולת הקבוצה והשחקנים ולמעשה התחיל כדור שלג שאת תוצאותיו חווים במכבי תל אביב עד היום.

מאותו קיץ בו איחרה מכבי תל אביב גם בהבאת המאמן וגם בנושא הרכש, הדבר היה בעוכריה. דוניס הצליח במשימות נקודתיות בזירה האירופית בה מתכוננים למשחק אחד ספציפי כל פעם, אבל בליגה הישראלית לא הצליח בלשון המעטה מכיוון שלא הכיר אותה כלל למרות שרמתה איננה כרמת ליגות בכירות באירופה. ללא סקאוטינג אמיתי, מול מגרשים ריקים כאשר בכל פעם שחקנים אחרים נדבקים בקורונה, מצאה עצמה מכבי תל אביב משרכת דרכה הרחק מצמרת הטבלה. בהנהלה נבהלו מאוד ותלו את האשמה במאמן היווני והוא פוטר בשיחת טלפון מטורונטו. "אני אחד המאמנים היחידים שאפילו לא פגש את קהל האוהדים של הקבוצה", אמר במרירות דוניס שהרגיש שלא קיבל ממש כלים ואמצעים להצליח. ואכן מכבי תל אביב בהחלט ירתה לעצמה ברגל בכל נושא החתמת מאמן לקבוצה. 

פטריק ואן לוון (ישי נאמן)
בלב תקופת הקורונה התקשתה מכבי תל אביב להנחית מאמן חדש ונתנה את המושכות לפטריק ואן לוון והגדירה אותו כ"מאמן זמני", דבר מאוד מוזר שלא מתאים לקבוצה בסדר גודל שכזה. הקבוצה התעשתה והתאוששה והתחילה לגלות סימנים של כדורגל טוב וההולנדי, שקבע סטנדרטים חדשים במחלקת הנוער וזכה להצלחה רבה, הצליח לייצב את הקבוצה ולהביא אותה למשחקי הפלייאוף בעמדה הקוראת תיגר על מכבי חיפה. אבל הכוחות אזלו ולא הספיקו לאליפות, אלא שמכבי תל אביב התנחמה בזכיה בגביע המדינה. את ההצלחה אי אפשר לקחת מוואן לוון, אבל אם הייתה סמכות מקצועית אמיתית, במכבי תל אביב היו צריכים להודות לפטריק, לתת לו בונוס יפה על הזכייה בגביע ולהחזירו לאחר כבוד למחלקת הנוער שם חולל פלאים.

במכבי תל אביב היו צריכים להבין שעם כל הכבוד, ואן לוון הוא איש כדורגל טוב מאוד אבל איננו מאמן. למרות שהנורות האדומות דלקו כאשר הקבוצה נחנקה בתחילת הפלייאוף וכל מה שהצליחה עד אז לעשות לא עזר, במקום למצוא מאמן חדש, במכבי תל אביב עשו לעצמם "חיים קלים" ורצו לחסוך כסף כי ואן לוון הוא איש מערכת. אמנם העלו לו את השכר אבל הגדילו לעשות והחתימו אותו לשנתיים ובכך סינדלו את עצמם. במועדון שוב "התברברו" בנושא רכש, אבל קיבלו שקט תעשייתי בגזרת המאמן שבמקום שיתבע רכש מסיבי שלא היה או איחר ובושש לבוא, לא העז לעשות זאת כי הוא "איש של המערכת" וחרד על משרתו.

יורגוס דוניס (ישי נאמן)
כאשר פטריק ואן לוון התחיל להתרסק בליגה ומכבי תל אביב מצאה עצמה בתחתית לאחר הפסדים מבישים, שוב נאלץ הבעלים לשלם תרתי משמע "שכר לימוד" על העצלות ועיגול הפינות, הן בנושא הרכש ובעיקר בעמדת המאמן שהפכה מדי קיץ לעקב האכילס בהתנהלות ההנהלה. פיטוריו של ההולנדי היו אף הם מעט הזויים. זה  קרה מיד לאחר ההפסד הביתי מול אשדוד, 2:0 בבלומפילד. ואן לוון הגיע למסיבת העיתונאים כאשר כל העיתונאים כבר יודעים את הגזרה הקרובה ובאה מעל ראשו של המאמן, בעוד הוא עצמו עוד עונה לשאלה שהוא בטוח שהוא האדם המתאים להוציא את הקבוצה מהבוץ. שעה אחר כך מצא עצמו ואן לוון מפוטר ומכבי תל אביב נאלצת עד עצם היום לשלם את שכרו עד השקל האחרון.

שוב מצאה עצמה מכבי תל אביב בפני שוקת שבורה בגזרת המאמן. לך תמצא מאמן חדש באמצע העונה שיגיע לישראל כאשר המצב הבטחוני הלא פשוט נמצא כל הזמן ברקע. מכבי תל אביב שלפה שוב את "הנשק הסודי" ושוב כמעשה ג'ורדי קרויף לפני מספר שנים, גם המנהלת המקצועי ברק יצחקי הורד אל הקווים. מכבי תל אביב התחילה לשלם במזומן תרתי משמע על התנהלותה הקלוקלת והלא מקצועית. שוב הוכח שאולי יש מגירה, אבל אין בה שום תוכנית. יצחקי ייצב מעט את השורות ובד בבד יחד עם ג'ק אנגלידיס התחיל לתור אחרי מאמן חדש לקבוצה. על הדרך פנו כם לוולאדן איביץ' שסרב בנימוס בתואנה של עניינים אישיים.

מלאדן קרסטאיץ' מודה לקהל אחרי הדרבי (ישי נאמן)
לאחר חודש וחצי נמצאה האבידה בדמותו של מלאדן קרסטאיץ' הסרבי עם רקורד של מאמן סרביה לשעבר. הזיכרון מהסיור שעשו לו באצטדיון בלומפילד עם חולצה צהובה של המועדון כאשר עדת צלמים עטה עליו עדיין טרי. על הדרך עם מסיבת העיתונאים שכונסה עבורו, הופיע הבעלים מיץ' גולדהאר בשיחת וידאו וסיפר על מעלותיו של המאמן הסרבי החדש ודחה על הסף את הבעיה שהמאמן אינו דובר אנגלית. כמו איש מכירות מנוסה ומשופשף, מכר לנו העיתונאים ולאוהדי הקבוצה את המוצר מלאדן קרסטאיץ' והפליג בשבחו. אלא שלא איש חביב כגולדהאר יפול בפח פעם נוספת כמו בסיפור ואן לוון, שאת שכרו הוא משלם עד עצם היום הזה. הוא החתים את המאמן הסרבי לחצי עונה בלבד כך שלמכבי תל אביב תהיה אופציה להמשיך את חוזהו לעוד שנה או שנתיים וגם למאמן תהיה כזו אם לא ימצא עצמו בקבוצה ובישראל. "כך כולם יהיו מרוצים", טען גולדהאר.

מצבה של מכבי תל אביב היה בכי רע עם הגעת קרסטאיץ', למרות שבמועדון ייחלו שהמאמן ייצב את הקבוצה, כאשר גם הפלייאוף העליון היה בסכנה, גולדהאר הפתיע את כולם ואמר שמכבי תרוץ על כל התארים, אמירה שנשמעה מעט הזויה. המאמן הסרבי התחיל להכיר את הקבוצה את השחקנים ואת הליגה תוך כדי תנועה. אט אט הקבוצה התייצבה וזכתה לשבעה ניצחונות רצופים. עם האוכל בא התיאבון ובמכבי פינטזו על מאבק אליפות פתוח. מעשה שטן והתסריט של השנה שעברה חזר. כמו ואן לוון, גם קרסטאיץ' התחיל לאבד נקודות עם תחילת משחקי הפלייאוף ועד מהרה הפכה מכבי ללא רלוונטית במאבק האליפות וגם נוצחה בחצי גמר הגביע מול הפועל באר שבע. הסרבי, שהיה סמוך ובטוח שמגיע לו להישאר בקבוצה לאחר שייצב את השורות והחזיר את הקבוצה לדרך המלך, נאלץ לשמוע מדי מסיבת עיתונאים אם הוא נשאר או מעוניין להישאר עד אשר פתח את סגור לבו והביע תמיהה הכיצד עד עכשיו אף אחד במועדון בכלל לא דיבר איתו על המשך דרכו במכבי תל אביב.

''המושיע''. ולדימיר איביץ' (ישי נאמן)
במועדון לא אהבו את מה ששמעו אבל מרוב רצונם לנקוט בזהירות, הם עלולים להפסיד פעם נוספת. במכבי תל אביב מתרפקים על העבר ומפנטזים על ולאדן איביץ' שיושב בבית ומנסים דרכו להחזיר עטרה ליושנה. גם אם איביץ' אכן יגיע בסופו של דבר שוב לקריית שלום, אין זה אומר שהאליפות מובטחת. לא תמיד צריך להישען על העבר וגם הממן הסרבי עצמו, אם הפעם לא יצליח, עלול לפגוע במורשת שלו. דווקא כאשר יש בידיהם מאמן סרבי טוב שגילה וטיפח צעירים כאוסקר גלוך ואוראל באייה וכבר מכיר את הליגה הישראלית, טוב יעשו שוב חושבים, ואולי בכל זאת ישאירו את מלאדן קרסטאיץ' שבעונתו השנייה - יחד עם שידרוג הסגל - עשוי להצליח בהרבה ממה שעשה בחצי עונה.

נגישות

showcase הנגשת אתרים | כל הזכויות שמורות