ליגת העל: בית''ר ירושלים - מכבי ת''א 2:1 (מחצית 2)מכבי חיפה עלתה לפסגה עם 0:4 על הפועל נוף הגליל מכבי תל אביב הופתעה 87:73 על ידי עירוני נס ציונהליגת העל: הפועל ת''א - הפועל ירושלים 1:1 (סיום)בבכורה של רנגניק: 0:1 ליונייטד על קריסטל פאלאסנשים: הגארדית קורטני וויליאמס חתמה באליצור רמלה''המשחק למזעור נזקים'': מכבי ת''א מתארחת אצל בית''רחוזרים הביתה: נבחרת הדייויס תארח את דרום אפריקהעבדה בישל בניצחון של סלטיק, ציון דרך מרשים לביטוןמכבי חיפה תעמוד לדין על התפרעות אוהדים בבלומפילד
הבעלים משה חוגג (דוברות בית''ר ירושלים)

חוגג: ''אבסורד שאני עומד לדין, לה פמיליה כמעט הרגו''

רביעי | | 11:20    מאת מערכת ישראל ספורט

בעלי בית''ר ירושלים השתתף בדיון בוועדת הפנים של הכנסת והתבטא בחריפות נגד לה פמיליה: "לומר שאלה רק בודדים מהארגון - כמו לדבר על עשבים שוטים בחמאס''. חסון: ''חושש ממה שעלול לקרות בדרבי''

תשעה ימים אחרי אירועי המשחק בין הפועל תל אביב לבית"ר ירושלים, נערך היום (רביעי) דיון בוועדה לביטחון פנים בכנסת בנושא התמודדות המשטרה עם האלימות באצטדיוני הכדורגל. בדיון נטלו חלק בין היתר בעלי בית"ר ירושלים משה חוגג, יו"ר ההתאחדות לכדורגל אורן חסון, מנכ"ל מנהלת הליגות ניקולס לב, חברי הכנסת סימון דוידסון ואיתמר בן גביר, נציגי משטרת ישראל והמשרד לביטחון פנים, נציגי משרד התרבות והספורט ומשרד המשפטים, וכן מנהלי אצטדיוני בלומפילד וטדי. 

יושבת ראש הוועדה, חברת הכנסת מירב בן ארי (יש עתיד), אמרה בתחילת הדיון: "משהו קורה, וכחברי כנסת אנחנו לא יכולים לעמוד מהצד. האירוע מצריך התערבות אמיתית כדי להעלות את הנושא לסדר היום הציבורי וגם כדי למצוא פתרונות. היה אירוע קשה מאוד בבלומפילד. צעירה חטפה מכות רצח כי עודדה את השחקן המוסלמי של בית"ר, ואת המכות היא חטפה מאוהדים של הקבוצה. אנחנו לא רוצים לסיים משחק כשאחד האוהדים מאושפז בבית חולים. אם אנחנו לא נתערב, אני חוששת שזה עלול להסתיים בצורה הרבה יותר קשה בתוך המגרש. זו הסיבה לכך שהוועדה הזו מתכנסת, וזה לא יהיה הדיון האחרון. יש 10 אחוז מהאוהדים שהופכים את החיים באצטדיון לסיוט".
 


בעלי בית"ר ירושלים משה חוגג דיבר בשיחת וידאו: "אין אדם מצפון ועד דרום שלא מכיר את התופעה הבזויה שנקראת 'לה פמיליה'. האלימות קיימת לא רק בבית"ר, אבל אני חושב שלה פמיליה זו רמה אחרת של אלימות וגזענות. המצב באנגליה היה חמור פי שבע והצליחו לנקות. מי שניקה הייתה הממשלה, לא המועדונים או ההתאחדות. חוקקו תקנות וחוקים של אפס אחוז סובלנות וגזענות. המלחמה שלנו בבית"ר היא חסרת תקדים. אנוחנו עושים כל מה שאנחנו יכולים כדי למנוע את האיום. בבית שלנו זה פשוט יותר כי בטדי אני נותן את ההוראות לחברת האבטחה. אבל בכל פעם שבית"ר יוצאת למשחקי חוץ זו מלחמה ובמלחמה בבלומפילד הפסדנו. אמרנו מראש שאסור להכניס את החוליגנים ולצערנו לא קיבלנו שיתוף פעולה מהמשטרה והפועל תל אביב".

חוגג הוסיף: "יש קבוצות מארחות שלא רוצות להתמודד עם זה. במשחק נגד הפועל תל אביב הסכמתי לשלם את 40 אלף שקל פער במחיר כדי להוסיף אבטחה ולמנוע מהחוליגנים להיכנס. לצערי לא קיבלו את עמדתי. היום אני עומד לדין על אלימות בנסיבות מחמירות. רוצים לקנוס אותי על המעשים של לה פמיליה. "אני עושה הכול ואפילו מעבר ליכולתי. אני מבקש מכם תנו לנו כלים להתמודד. אם אתם נותנים אחריות, תנו לנו גם סמכות - תאפשרו לנו להרחיק אוהדים חוליגנים. החקיקה צריכה להיות קשה, הרחקות לא יכולות להיות ל-90 יום - זו יריקה בפנים. עוד 90 יום האוהדת תחזור ליציע כשהיא יודעת שמי שהכה אותה נמצא שם? דבר שני - חייבים למצוא דרך לפגוע להם בכיס ותת להם קנסות. כשאדם משתולל בכביש הוא סופג גם קנס. חלק מהאוהדים מרגישים גיבורים כשהם הולכים לתחנת המשטרה, הם חוזרים לחברים שלהם ואומרים 'ישבתי במעצר, קטן עליי'. אבל כשאני תובע אותם, פתאום הם יורדים על הברכיים ומתחננים שנסיר את התביעות. חייבים לקנוס אוהדים שנוהגים באלימות".
 


יו"ר הוועדה, ח"כ בן ארי, העבירה ביקורת חמורה על תובע ההתאחדות לכדורגל, עו"ד ניר רשף, שנכח אף הוא בדיון. "משה חוגג עומד לדין על אוהדים שהוא מסרב להכניס למשחקי הקבוצה שלו? תאטרון האבסורד הגיע לכנסת". תובע ההתאחדות ענה: "לא תמיד האוהדים שנאסרת עליהם הכניסה הם אלה שמתפרעים". עוד הוסיף עו"ד רשף: "הקבוצה עומדת לדין באחריות שילוחית, לא הבעלים. לקבוצה יש זכות לתבוע את האוהדים באופן אישי על הנזק שנגרם". בן ארי הבהירה: "אני לא מבינה את הדבר הזה". בנוסף, במהלך הדיון התעמתו ח"כ בן גביר ומאזן גנאים. האחרון קרא לבן גביר "גזען", בעוד חבר הכנסת מהימין אמר: "ייצגתי בעבר חברי 'לה פמיליה'. חלקם נורמטיביים, לא צריך לבצע הכללה. את אותם אוהדים אלימים יש להרחיק ולטפל בהם. אני מחזק את משה חוגג על ההשקעה בבית"ר, יש לו הרבה זכויות".

מנכ"ל בית"ר ירושלים מוני ברוש הוסיף: "אנחנו משקיעים מאות אלפי שקלים, אין לנו את הכוחות לעשות הכל לבד. אנחנו לא חברת אבטחה, אנחנו קבוצת כדורגל. הבנתי ששוקלים לסגור את היציע המזרחי שלנו, זה יציע שהפך ליציע של אוהדים שפויים. החזרנו אנשים שלא הגיעו לטדי 10 שנים, זה הפך ליציע שמעודד ובא מאהבה. אם יסגרו אותו יבעטו לנו בראש, כל מה שעשינו כדי להחזיר את האוהדים השפויים ליציע ייזרק לפח. זה פרס ל'לה פמיליה'. אנחנו מיואשים ואם לא יעזרו לנו לא תהיה בית"ר ירושלים. אוהדים מפחדים להגיע לטדי. אני מקבל מאות הודעות מאוהדים מפוחדים. אני עושה הכל כדי לתת ביטחון ואני יכול להגיד שבטדי הם בטוחים, המשטרה משתפת איתנו פעולה נהדר. אבל במשחקי חוץ - שם מתחילים האירועים".
 


יו"ר ההתאחדות לכדורגל אורן חסון אמר: "אני חושב שמה שראינו בדקות האחרונות מצביע על חלק מהבעיה. אם אנחנו מתנהגים פה בחוסר כבוד, תהיה לנו בעיה להעביר את המסר לאוהדים. אנחנו צריכים לפעול ביד קשה מאוד. עד שלא יהיה שיתוף פעולה בין כל הרשויות, נגיע לפה גם בפעם הבאה, כנראה אחרי שיבוא האסון. הדרך לטפל היא רק באמצעות ענישה חמורה. אלה לא אוהדים, אלה עבריינים. לא יעלה על הדעת שעבריינים כאלה יגיעו למגרשי כדורגל ויתנהגו בצורה עבריינית, ומכל סיבה שהיא ירחיקו את האוהדים האלה רק לתשעים יום. אוהד מכבי תל אביב התפרע בסכנין, ושופטת הרחיקה אותו מאצטדיון דוחא לתשעים יום. ככה לא נוכל להילחם בתופעה הזו. מדובר בעבריינים שצריכים לשבת מאחורי סורג ובריח. הם פוגעים בצורה בלתי רגילה בבעלי הקבוצות, במותג שלנו ובביטחון של האוהדים שרוצים להגיע למגרשים. אנחנו לא יכולים לבד. אנחנו בתחילת העונה, ואני לא זוכר כמות אירועים כמו שיש לנו בעונה הזאת. הכתובת על הקיר. בעוד כשבועיים יש לנו דרבי תל אביבי. מבחינת האוהדים זה אירוע נפיץ. אני חושש ממה שהולך לקרות שם".

מנכ"ל מנהלת הליגות ניקולס לב אמר: "אנחנו בעבודה מול מנכ"ל משרד הבט"פ, תומר לוטן, בשיתוף עם משרד התרבות והספורט, המשטרה ומשרד המשפטים בעניין של קנסות מנהליים. אם אוהד ידע שברגע שהוא פועל באיזשהי פעולה אלימה הוא נענש במקום, ההרתעה תהפוך לאפקטיבית עשרות מונים ממשפט שנגמר בהרחקה מהמגרשים לשלושה חודשים. נרתיע דרך הכיס. בנוסף, חשוב להגיד - כל מועדון שיבקש לחסום אוהד מכניסה למשחק יקבל את הגיבוי שלנו". לב דיבר בוועדה גן על האפשרות לזהות אוהדים באמצעות טכנולוגיה לזיהוי פנים: "חובת האנונימיות של המצלמות לזיהוי הפנים והעובדה שלמשטרה אסור להשתמש באמצעים אלו פוגעת ביכולת שלנו למגר את האלימות. אנחנו צריכים סיוע מהמדינה בהיבט הזה, בעלי הקבוצות הם לא הבעיה. אוהד צריך לדעת שהוא מזוהה כשהוא נכנס לאצטדיון". יש לציין כי הועבר במנהלת הליגות נוהל לפיו אוהדים אלימים יורחקו גם ממשחקי חוץ של קבוצתם.
 


ח"כ סימון דוידסון אמר: "אני מגיע מענף שהוא נקי מאלימות, הייתי יו"ר איגוד השחייה, הייתי מאמן הנבחרת, אני מכיר את זה מ-א' עד ת'. צריך להבין שאנחנו, המשטרה, הקבוצות והאבטחה צריכים לעשות צעד. הכתובת היא על הקיר, בסוף יהיה רצח, כשבחורה באה ליהנות מכדורגל וקבוצה אלימה גזענית ופושעת גרמה לדבר הזה. אמנם זה בן אדם אחד, אבל זו מערכת שלמה ואני הוצאתי בקשה להוציא את הקבוצה הזו לה פמיליה מחוץ לחוק. הופתעתי מהתמיכה שקיבלתי מאוהדי בית”ר עצמם, שזה מה שהם רוצים שינוי. לא מדובר בכל האוהדים, הפורעים הם חלק קטן שמשפיע על הכול, כמו סרטן. זה גם בחיפה ותל אביב ובמשחק של סכנין נגד נתניה הייתה אלימות יוצאת דופן. אני יודע שבן גביר לא מסכים עם מה שאני אומר אבל בסוף זה הילדים שלנו. אנשים מפחדים על הילדים שלהם, בעלי הקבוצות משקיעים את נשמתם וכספם ומקבלים בסוף אלימות ורצח שיהיה עליהם. בסוף הם יברחו מהקבוצות וקרו מקרים שזרקו רימונים לבעלי קבוצות וחיכו להם מתחת לבית. זה ספורט, זה הדבר הכי נקי וחינוכי שצריך להיות בעולם. יהיה פה מקרה שלא נוכל לסלוח שלא פעלנו יוצאים לדרך של חשיבה ולא נוריד את הרגל מהגז כדי שהדבר הזה יקרה ואני לא מפחד מאף אחד".

ח"כ איתמר בן גביר סיפר: "נתחיל עם התקיפה המתועבת והחמורה. אין כאן מישהו שמסכים וחושב שזה משהו מוצדק, מי שנקט באלימות צריך לשבת בכלא לזמן רב אבל מכלילים את כל חברי לה פמיליה ואת בית"ר. ייצגתי הרבה פעמים אנשי לה פמיליה, אני לא דובר שלהם אבל הם נורמטיביים, יש עשבים שוטים אבל להגיד שכולם כאלה וצריך להוציא אותם מחוץ לחוק זה לא נכון. מה עם אוהדי סכנין שמגיעים לשם בליווי שוטרים ושרים 'איטבח אל יהוד' עם דגלי חמאס ופלסטין ולא עושים כלום? יש כל כך הרבה מקרים, לשום דבר לא מתייחסים אלא רק לבית"ר. הדרך היא לא לרדוף בתביעות, הדרך היא לדבר ולהידבר. חורה לי שנוקטים הליכים רק נגד אוהדי בית"ר, זה לא יהיה דין אחד לכולם. דין אוהדי בית"ר כדין אוהדי הפועל וכדומה. לא יכול להיות שאוהדי נתניה חוטפים אבנים בסכנין וההתאחדות לא עושה שום דבר. אני בעד המאבק באלימות וכל יוזמה אני אעמוד לצידה אבל בהגינות ולא בהכללה וכלפי כולם".

נגישות

showcase הנגשת אתרים | כל הזכויות שמורות