צרות באשדוד: 12 שחקנים כשירים בלבד נכחו באימוןחיים סילבס: ''זה מועדון רציני עם אנשים טובים ושאיפות''בני לם: ''אין סיבה שלא נחזור מבלומפילד עם נקודות''דמבלה לא בסגל לבילבאו, ברצלונה: ''צריך לעזוב מיידית''קינן אוואנס: ''עצירת המשחקים עזרה לחבר'ה להתרענן''גודס: ''נכנסתי לרכבת של 180 קמ''ש, צריכים להתקדם''הפסד דרמטי לוושינגטון מול ברוקלין, 13 נקודות לאבדיהאינטר גברה 2:3 על אמפולי בהארכה ועלתה לרבע הגמראתלטיקו מדריד הפסידה 2:0 לסוסיאדד ועפה מהגביעמנצ'סטר יונייטד ניצחה, מהפך ענק לטוטנהאם מול לסטר
שר הספורט חילי טרופר (הדר סגל)

''לראשונה בטוקיו הסתיימו שנים ארוכות של חרפה''

שלישי | | 20:03    מאת רועי ינקלוביץ והדר סגל

במלאות 49 שנים לטבח י''א חללי מינכן, שר הספורט התייחס לכך שלראשונה אי פעם נערך בטקס הפתיחה במשחקים האולימפיים אזכור של הטבח. יו''ר הוועד יגאל כרמי: ''באך שם לעצמו כמטרה לשנות את הדברים''

49 שנה עברו מאז האירוע הטראומטי שמלווה את הספורט הישראלי מאז - פיגועי הטרור בכפר האולימפי במינכן 1972, בהם נרצחו 11 מחברי המשלחת הישראלית. היום (שלישי) נערך טקס מיוחד ברחבת הי"א לתל אביב, לציון יום השנה לאסון - וראשי הספורט הישראלי נשאו דברים לזכרם. השנה הטקס קיבל משנה תוקף לאחר שלראשונה אי פעם בטקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים, הזכיר נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי תומאס באך את רצח הספורטאים כאשר באצטדיון האולימפי בבירת יפן עמדו דקת דומייה.

הטקס המיוחד (הדר סגל)
שר התרבות והספורט, חילי טרופר, אמר: "אנחנו אחרי 49 שנים מאז נוצר השבר. שבר אישי בקרב משפחות חללי הי"א, כאשר גם אחרי שנים ארוכות הכאב עדיין נוכח והאובדן עוד מורגש, אבל יש פה גם שבר לאומי ועולמי. הספורט, שהיה לכאורה אקס טריטוריה, הפך לחלק ממאבק הדמים. הניסיון העלוב לדחוק את הפיגוע מסדר היום וההתעלמות של הוועד האולימפי הבינלאומי הוסיפו חטא על פשע. לפני כמה שבועות זה הסתיים, כאשר לראשונה הוזכרו הנופלים בטקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים".

השר הוסיף: “שנים של חרפה הסתיימו בזכות המאבק של האלמנות אנקי ואילנה. טוב שלא ויתרתן והתעקשתן לזכור ולהזכיר את שאירע במינכן החללים, שעדיין מסמלים גם אחרי מותם את השאיפה למצוינות והערכים האנושיים. לא שכחנו ולא נשכח אותם, הם היו שליחינו בגרמניה וישראל מעולם לא שוכחת את בניה. אני מקווה שבשנה הבאה נציין יובל לזכרם יחד עם תומאס באך שהוזמן על ידי ממשלת ישראל לביקור".

יו''ר הוועד האולימפי יגאל כרמי (הדר סגל)
יו"ר הוועד האולימפי בישראל יגאל כרמי אמר: "49 שנים עברו אבל תחושת העצב והאובדן לא מרפה. הרצח הפך לבעל מימדים היסטוריים. לא הבנתי עד היום מדוע סירב הוועד האולימפי העולמי להפוך את הרצח לחלק מהמורשת שלו. שמנו לעצמו כמטרה למנוע מאבק הזמן להשכיח את האירוע. האלמנות אנקי שפיצר ואילנה רומנו שמו להן למטרה לשבור את כל הקירות. הן כבר לא האמינו שזה יקרה אבל נקודת המפנה היתה באולימפיאדת לונדון 2012 שם הטיחו אנקי ואילנה דברים קשים בפני השומעים".

עוד אמר כרמי: "תומאס באך שם לעצמו כמטרה לשנות את הדברים. זה התחיל בטקס מרגש בכפר האולימפי בריו ונמשך בטוקיו עם ההפתעה שחיכתה לנו שם. נכנסנו רק שלושה ישראלים ליציע בטוקיו לטקס הפתיחה וכאשר הכרוז ביקש לעמוד דקת דומייה לזכר הספורטאים, לא האמנו שזה קורה. אנחנו מודים לתומאס באך. מדינת ישראל תביע את תודתה והוקרתה לאיש היקר הזה. היום ליד האנדרטה אני אומר לאנקי ולאילנה שהמסע הארוך שלכן תם".

נציגת הספורטאים, אבישג סמברג (הדר סגל)
לוחמת הטאקוונדו, אבישג סמברג, זוכת מדליית הארד בטוקיו 2020, ייצגה את הספורטאים והמאמנים האולימפיים של ישראל: "המשחקים האולימפיים בטוקיו היו הטובים ביותר בהיסטוריה עבור המשלחת הישראלית. עבורנו הספורטאים, אלה שזכו במדליות וגם אלה שלא, זו הייתה הגשמת חלום - רגעי שיא, התרגשות, התרוממות רוח. הרגשנו את כל מדינת ישראל עומדת מאחורינו, ועבורה התחרינו. אבל מעבר להישגים, להצלחות, למדליות, זו הייתה אולימפיאדה מיוחדת עבור מדינת ישראל כבר מיומה הראשון - מטקס הפתיחה. לראשונה, עמדנו כולנו - חברי כל המשלחות - דקת דומיה לזכר אחד-עשר הספורטאים הישראלים שנרצחו במשחקים האולימפיים במינכן, משחקים שהוכתמו בדמם ובהחלטה להתעלם מהאירוע כלא היה".

עוד הוסיפה המדליסטית האולימפית: "תומאס באך, יו"ר הוועד האולימפי הבינלאומי ואלוף אולימפי בעצמו, היה פרטנר נדיר לטובת המהלך הזה, שכל כולו הכרה במשפחות והוקרה לספורטאים שאינם. אנו מודים לאלמנות ולמשפחות השכולות על המאבק המוצדק, ועל הזכות שניתנה לנו כספורטאים לקחת חלק ברגע המיוחד הזה. מאז האירוע הנורא, הופקו הלקחים ונלמדו המסקנות על מנת שאירוע כזה לא יחזור לעולם. הרוח האולימפית, רוח של אחווה ושלום, היא הדבר המנוגד ביותר לטרור ולאלימות, והספורטאים האולימפיים הישראלים הם ההנצחה הטובה ביותר לאחד-עשר החללים. כולנו גם יחד נשאנו בלבנו את הלפיד, כממשיכי דרכם, ונוסיף לשאת אותו. יהי זכרם ברוך".

נגישות